Еспресо. Захід
Огляд

У Львові місяць діє е-квиток. Що змінилося на краще, які проблеми виникли

Юрій Мартинович
11 січня, 2024 четвер
17:00

11 грудня у Львові запрацювала безготівкова оплата з проїзд у всьому громадському транспорті Львова. Минув місяць часу, а у пасажирів досі залишається багато питань до роботи е-квитка і ЛеоКарт

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість, як за місяць часу змінився громадський транспорт Львова, та на які нові проблеми скаржаться пасажири через роботу е-квитка.

Про що у статті:

 • Коротка історія е-квитка;
 • Опір перевізників та збій у роботі "Київстар", який "підрізав" крила е-квитку;
 • Куди зникають гроші з ЛеоКарт та чи коректно штрафують контролери пасажирів;
 • Зростає кількість безготівкових розрахунків та що чекати далі.

Коротка історія е-квитка

Фото: ЛМР/Роман Балук


Тож, 11 грудня 2023 року у Львові нарешті дочекалися на те, щоб у всьому громадському транспорті запрацював е-квиток. Вірніше кажучи – безготівкова оплата. Адже розтиражований повний функціонал автоматизованої системи оплати проїзду (АСОП) чекає на львів’ян в кращому разі у влітку-восени цього року.

На е-квиток львів’яни чекали як мінімум сім років, від моменту, коли місто взяло кредит в ЄБРР на впровадження е-квитка. А ще до того, п’ять років відколи в ЛМР вперше заговорили про безготівковий розрахунок у всьому громадському транспорті. Тож, можна лише уявити, якими високими були очікування щодо реалізації проєкту, який тягнувся понад 10 років.

Читайте також: Десятилітня історія (НЕ)запровадження е-квитка у Львові

Однак це вже не вперше, коли чиновники ЛМР казали про запуску системи. Адже "перший пар" очікувань вийшов ще на початку січня 2022 року. Тоді вперше включили валідатори, які встановлювали 9 місяців у всьому громадському транспорті, і дали можливість пільговикам за допомогою ЛеоКарт тестувати систему. Відтоді два роки систему тестували, були скандали з підрядниками, звісно, війна сповільнила процеси, та все ж 11 грудня 2023 року багатостраждальний е-квиток став доступний для всіх пасажирів Львова. Звісно, що не обійшлося і без зміни ціни за проїзд.

Читайте також: У Львові нова ціна проїзду в громадському транспорті, а з літа наступного року тариф знову може зрости

Та вже перший день запуску системи показав, що попри довгий час готування, всіх проблем так і не вдалося уникнути, а водії, які звикли до готівки намагалися чинити опір нововведенням. Хоча чиновники ЛМР кажуть, що це "нормальні робочі речі" і потрібен час, щоб всі звикли до е-квитка.

Опір перевізників та збій у роботі Київстар, який "підрізав" крила е-квитку

Фото: ЛМР/Роман Балук


Чи не найважливіша проблема, яка сталася 11 грудня у громадському транспорті Львова – була відсутність всіх транспортних засобів на маршрутах. Про це написало чимало людей на Гарячій лінії Львова. Однак у міськраді пояснювали, що насправді всі вони "курсують за графіком" і присутня лише проблема з GPS трекерами. Хоча згодом керівник департаменту мобільності та вуличної інфраструктури Олег Забарило визнав, що водії приватних перевізників тепер вже не мають в кінці зміни тої необлікованої суми, яку зазвичай мали, тому вони можуть чинити опір.

"Приватні перевізники, так, вони дійсно чинять певний опір, який проявляється зі сторони водіїв. У ці дні зі сторони приватних перевізників виїхало 75-80% транспорту. Але брак цих 20-25% львів’яни серйозно відчули у час пік", - сказав Забарило 14 грудня виступаючи у програмі АНТИтокШОУ на Першому Західному.

А на деяких маршрутах водії вирішили заробити додаткові кошти собі в кишеню, та видавали одноразові паперові квитки старого зразка, а не обліковані через систему.

Читайте також: Як у Львові військові та інші пільговики можуть безкоштовно їздити громадським транспортом

Також одна з найбільших проблем від перших днів запуску пов’язана з валідаторами. У перші дні не на всіх транспортних засобах вони коректно працювали, попри довгі тестування фахівцями ЛКП "Львівавтодору". У перший же день у Львові 6 транспортних засобів зняли з маршрутів через несправні валідатори.

Крім цього, пасажири зіткнулися з проблемою того, як працюватиме зняття грошей з банківської картки при валідації. Адже попри те, що в міськраді раніше пояснювали, що це здійснюється не одразу, для багатьох львів’ян був шок дізнатися, що система заморожує 1 грн з їх рахунку, а лише ввечері банк знімає оплату.

Читайте також: Львівавтодор витратив 0 грн на рекламу е-квитка. Хто заплатив за проморолик і білборди

Відповідно, багато людей по кілька разів прикладали карточки і таким чином платили по кілька разів за проїзд. За словами ЛКП "Львівавтодор", така система зроблена, щоб пришвидшити посадку пасажирів. Адже банківська оплата може підвисати, інтернет бути відсутнім, а таким чином система лише перевіряє наявність коштів і "заморожує" 1 грн.

Читайте також: Валідатори-грабіжники: у Львові просять тримати свої картки на відстані 10 см від пристроїв, щоб двічі не оплатити за проїзд

Власне, відсутній інтернет став найбільшою проблемою вже на другий день запуску системи. Адже через хакерську атаку РФ, стався масштабний збій у роботі оператора "Київстар", чиї карточки були у всіх валідаторах. Цікава деталь, у Львові валідатори могли б працювати під час збою в мережі, якби у 2020 році львівські чиновники не "покращили" проєкт е-квитка. Тоді змінили технічне завдання і забрали дві карточки з валідторів, залишивши лише одну.

Та як би там не було, відсутній інтернет став ще тим квестом для валідаторів. Адже вони накопичували у собі інформацію про валідації пасажирів, але не могли її вивантажити  у мережу, хоча заморожували по 1 грн з банківських рахунків (інколи й по декілька разів). Відповідно, за два тижні поки ремонтували "Київстар" і поки переставляли карточки на валідаторах на карточки іншого оператора, десятки тисяч транзакцій були у підвішеному стані. Це спричинило новий виток проблем – скарги на незрозумілі списання коштів з рахунку пасажирів.

Куди зникають гроші з ЛеоКарт та чи коректно штрафують контролери пасажирів

Фото: ЛМР/Роман Балук


22 грудня у Львові поновили контроль у громадському транспорті, бо через проблеми з інтернетом контролери не штрафували пасажирів. Однак в останній тиждень грудня контролери активізували свою роботу. Загалом за грудень було виписано 731 штраф за безквитковий проїзд, які змушені були сплатити 300 грн. В одному випадку у ЛКП "Львівавтодор" погодилися, що виписали штраф не справедливо, сказавши, що винен був водій, який не переключив вчасно коло на своєму консолі, тому вийшло так, що одній пані довелося заплатити 300 грн штрафу, маючи дійсний е-квиток.

Читайте також: Розрахувалася карткою, а потім заплатила штраф: у Львові контролери стягнули у пасажирки з е-квитком 300 грн

Крім цього, на Гарячій лінії міста були десятки, коли не сотні повідомлень (включно з коментарями) про те, що е-квиток "краде гроші".  Дійшло до того, що у Електронний квиток ЛеоКарт прямо написали, що вони не є "аферою на мільйон", а всі списування коштів відбуваються законно.  

"Якщо у вас списало кошти за проїзд, а ви навіть не виходили вчора з дому – це списання коштів за ті поїздки, які ви здійснювали раніше. Адже у період збоїв мережі валідатори працювали у режимі офлайн і лише фіксували реєстрації проїзду, кошти за проїзд не списувалися. Самовільного списання коштів немає! Кошти з ЛеоКарт знімає лише у випадку, якщо пасажир здійснював валідацію проїзду та на валідаторі з'явилася зелена галочка. Тож афера на мільйон чи виставлений рахунок за здійснені поїздки? Однозначно – друге", - кажуть у відомстві.

Однак попри це, десятки людей подали офіційні скарги на роботу е-квитка. У кінці грудня повідомлялося про 47 таких скарг. У результаті економічний відділ е-квитка сказав, що сталося нуль випадків, коли підтвердилася "крадіжка грошей".

"Не було жодного звернення, де ситуація про неправильне списання коштів підтвердилася би. У результаті – витрачений ваш час на відвідування, витрачений час спеціаліста, а висновок один – система працює, як годинник", - підсумували у Електронний квиток ЛеоКарт.

Зростає кількість безготівкових розрахунків та що чекати далі

Фото: ЛМР/Роман Балук


У Львові за перші півтора місяця продажу загальних ЛеоКарт мешканці придбали понад 73 тис. транспортних карток (і Львівавтодор заробив понад 4,3 млн грн). А 11 січня стало відомо, що понад 30% пасажирів оплачують за проїзд безготівково (коли в перший тиждень введення безготівкової оплати – 16%).  

"Левова частка із них – загальною ЛеоКарт, адже це найдешевший спосіб оплати за проїзд – всього 13 грн. Приблизно 40% становить валідація пільговими та учнівськими ЛеоКарт. За місяць здійснено понад 635 тисяч валідацій пільговою та учнівською ЛеоКарт. Готівковий спосіб обирає все менше пасажирів – менше 30%. Хоча у перший тиждень введення безготівкової оплати разовий паперовий QR-квиток у водія купували майже 44% пасажирів", - відзначають у Електронний квиток ЛеоКарт.

Читайте також: У Садового з’явився новий радник у сфері транспорту. Хто він і чи очікувати змін у команді е-квитка

Тобто помітна стрімка тенденція до безготівкової оплати за проїзд, попри важкий старт системи у грудні. Однак, наразі, не видно покращення якості транспортних перевезень. Для прикладу, в сильні морози в деяких транспортних засобах так і не включили опалення. Також досі не запрацював мобільний додаток е-квитка для відстеження коштів. Він має бути першим нововведенням у громадському транспорті цього року. Наступним мають стати пересадкові квитки та інші зручності.

"Теперішній етап з розгортання системи е-квитка – це свого роду фундамент для подальших надбудов. А саме: впровадження абонементів, можливості пересадки, оплати за кілометри виконаної роботи перевізниками та інші речі. На цей момент ми збираємо з кожного автобуса, трамвая, тролейбуса кошти й повертаємо їх перевізникам. Скажімо, з транспорту було зібрано 10 тис. і Львівавтодор повертає цьому перевізнику ці кошти. Наступного року ця система зміниться.

Найшвидше запрацює можливість пересадки, тобто 40 хв. буде дійсний завалідований е-квиток. Технічно це вже можливо, але стоїть питання коштів, чи не доведеться дофінансувати. Тому спершу збираємо дані про пасажиропотоки. Згодом завдяки цій інформації зможемо відкоригувати і транспортну мережу. Також наступного року запустимо абонементи. Зрештою, в другій половині 2024 року, сподіваюся, зможемо перейти на оплату перевізникам за кілометри виконаної роботи, що для пасажирів дозволить у ранковий і вечірній час збільшити кількість і час роботи транспортних засобів", - розповів директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, виступаючи у програмі АНТИтокШОУ на Першому Західному.

Загалом кажучи, розгортання системи е-квитка цього року принесе пасажирам із позитивних змін: застосунок е-квитка в телефоні, можливість пересадки, місячні абонементи за проїзд, довший час роботи транспорту. А з негативних аспектів: вірогідно, ще більше зростання вартості проїзду та зміну транспортної мережі, до якої вже звикли львів'яни.

Читайте також: Наступного року у Львові планують змінити транспортну схему. Як це вплине на пасажирів

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.72
  Купівля 40.72
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.2
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
14 липня
21:15
На Буковині митники виявили жінку, яка не задекларувала 1 млн 400 тис. грн
20:37
На Львівщині відзначили 80-річчя створення Української Головної Визвольної Ради
20:12
На Закарпатті мешканець Львівщини збив дитину на самокаті: хлопчика ушпиталили
19:46
Воїни князівської бригади показали, як відбувається таїнство сповіді на передовій
19:24
Звільнені з полону священники УГКЦ взяли участь у прощі до Зарваниці
18:50
без газу
Чернівцігаз має повернути споживачам за переплати 10 мільйонів гривень
18:35
спека
У Львові через спеку вдвічі зросла кількість пацієнтів терапевтичних відділень
18:10
Інтерв’ю
Руслан Павловський, офіцер НГО "Азов"
Після пекельних боїв за Маріуполь і довгого полону я рік приходив до тями, - азовець Павловський
17:45
пожежа
На Львівщині під час пожежі у квартирі загинув чоловік
17:20
Олександр Ващук
Волинянин встановив рекорд України: підтягнувся 285 разів за годину
16:55
втопився
На Львівщині з початку року на водоймах загинуло 26 людей, серед них є діти
16:30
Негода на Закарпатті: течія річки віднесла жінку, її шукає поліція та рятувальники
На Закарпатті знайшли тіло жінки, яку під час негоди на початку тижня віднесло течією річки
16:03
Короткочасні дощі та грози: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 15 липня
15:45
Оновлено
електроенергія
Світла на Львівщині буде більше: обленерго змінило графіки відключень на 14 липня
15:29
Пташка
Пташка закликала президента вплинути на ситуацію, що склалась у 59 ОМПБр після призначення комбригом Шевчука
15:10
Фестиваль "Кіно сусідів"
В Ужгороді пройде третій фестиваль "Кіно сусідів": деталі
14:35
ДТП Львівщина
На Львівщині вантажівка зіткнулася з мікроавтобусом, травмувалися люди
14:10
пожежа на Закарпатті
У селі на Закарпатті під час пожежі отримав опіки чоловік
13:15
спалена автівка
На Франківщині спалили автівку військовослужбовця, який приїхав у відпустку
12:41
сонце_відпочинок
Синоптики зафіксували в обласному центрі Волині температурний рекорд
12:18
У Чернівцях стартував фестиваль "Брама Черна" задля підтримки буковинської ТрО
11:58
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 13 липня
11:35
Софія Караффа-Корбут
У Львові 100-річчя художниці Софії Караффи-Корбут вшанують низкою заходів у Домі Франка
11:13
ДТП з паломниками
На Тернопільщині перекинувся автобус з паломниками, які їхали на прощу до Зарваниці
11:00
Інтерв’ю
Михайло Ваньовський
Не будьте гвалтівниками, - український хореограф Михайло Ваньовський
10:44
ФК Рух
ФК "Рух" за день програв два матчі, пропустивши 6 голів
10:15
ЗСУ
Князівські воїни показали, як спільно працює піхота, дрони, арта і танки, знищуючи окупантів
09:57
ДТП Рівненщина
На Рівненщині мотоцикліст врізався в паркан, він помер у лікарні
09:35
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 14 липня
09:12
погода літо
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 14 липня
08:48
утоплення на Волині
У ставку на Волині втопився 9-річний хлопчик
07:30
Огляд
Століттями рятував від татар, та зруйнувала його недбалість: історія й легенди Корецького замку
2024, субота
13 липня
21:11
вишиванка
Дизайнерка з Франківська одягла у вишиванки українську збірну на Олімпіаду-2024
20:22
підрив гранати
На Волині чоловік підірвав гранату на подвір'ї сусідів, є травмовані
19:48
"Карпати", Мирон Маркевич
ФК "Карпати" ведуть перемовини з кількома легіонерами, – ЗМІ
19:26
Надія Боженко
Відійшла у засвіти музейниця з Тернопільщини Надія Боженко, яка займалася новітньою історією
18:51
порятунов туриста
На Світязі двоє відпочивальників перекинулись з байдарки
18:21
пошкодження російською ракетою у тернополі
Тернопільський суд призначив стягнути з Росії пів мільярда за знищене в результаті обстрілу майно
17:55
протез
Польська фірма запропонувала Львову співпрацю у виготовлені біонічних протезів
17:25
Сонце
В Івано-Франківську та Коломиї зафіксували нові температурні рекорди
Більше новин