Як у Львові військові та інші пільговики можуть безкоштовно їздити громадським транспортом
Із запуском безготівкової оплати за проїзд у громадському транспорті Львова у багатьох виникло питання – чи мають військові право на безкоштовний проїзд та що робити пільговикам з інших міст
"Еспресо.Захід" пояснить ситуацію з пільговим проїздом за нової системи оплати у львівському громадському транспорті.
Львівські пільговики оформляють безкоштовно ЛеоКарт, а з інших громад – за 60 грн
Фото: Андріана Стахів
Першими, хто змогли скористатися перевагами електронного квитка були саме пільговики. Адже у Львові почали безкоштовно видавати пільгові ЛеоКарт ще у кінці 2021 року. А з середини січня 2022 року власники цих карток могли ними користатися у громадському транспорті міста.
Станом на 8 грудня таких пільгових карток було видано близько 210 тис.
До 11 грудня у Львові пільговики могли користатися своїми посвідченнями, якщо не оформили ЛеоКарт. Однак з 11 грудня лише наявність пільгової ЛеоКарти, яка завалідована (прикладена до валідатора) дає право пільговикам на безкоштовний проїзд. Старі посвідчення у Львові не діють і контролери можуть оштрафувати тих, хто буде ними користатися. А штраф за безквитковий/незавалідований проїзд становить 300 грн.
Тобто усі пільгові категорії, які мають персоналізовані картки ЛеоКарт, обов’язково мають здійснити валідацію проїзду, зайшовши у транспортний засіб. Пільгова картка, що не була завалідована при вході, не дає права на безоплатний проїзд, що тягне за собою накладання штрафу також у 300 грн.
Та є питання, що робити пільговикам з інших міст? У міськраді Львова вирішили, що ті також мають оформити пільгову ЛеоКарт, якщо хочуть їздити безкоштовно у громадському транспорті Львова. Однак така послуга для них є платною і становить як для всіх, хто хоче отримати звичайну транспортну ЛеоКарт - 60 грн.
"Усі мешканці інших громад, які мають право на пільговий проїзд у громадському транспорті згідно законів України, можуть отримати персоналізовану проїзну картку, яка дасть змогу здійснювати безоплатні поїздки щомісяця. Одноразова ціна такого е-квитка – 60 грн", - кажуть на сторінці ЛеоКарт.
Щоб оформити картку потрібно записатись на прийом у будь-який пункт, де адміністратори ЛКП "Львівавтодор" здійснюють прийом необхідних документів на виготовлення транспортної картки ЛеоКарт. Якщо документи подані згідно зазначеного переліку та зауважень немає, адміністратор картку друкує та видає одразу на місці. У міськраді обіцяють, що це займає 15 хв. Однак незрозуміло, що робити людині, яка приїхала у місто лише на день і має пільгове посвідчення, однак не має часу (чи потрібних паперів) для оформлення пільгового ЛеоКарт. Бо з однієї сторони, закон України гарантує людині право на безкоштовний проїзд, але з іншого боку - закон про е-квиток та постанови міськради Львова зобов'язують пільговика зробити це посвідчення або заплатити штраф у випадку поїздки "зайцем".
Читайте також: Скидається на саботаж: після запровадження безготівкової оплати у Львові з деяких маршрутів позникали автобуси
Детальніше про те, як і де оформити пільгову ЛеоКарт – за посиланням.
Учасники бойових дій можуть і далі користуватися посвідченнями для безкоштовного проїзду у Львові
Фото: busk-portal
8 грудня виконком ЛМР прийняв постанову в якій дозволив єдиній пільговій категорії таки мати змогу користуватися посвідченнями, а не ЛеоКартами – це військові. Тобто для військових проїзд безкоштовний за наявності чи посвідчення, чи пільгової ЛеоКарт (яку можна замовити безкоштовно). Це ЄДИНА категорія пільговиків, які можуть користуватися посвідченнями, всі інші – мають мати пільгову ЛеоКарт.
"Через численні звернення військових з інших областей, ми прописали норму, яка дає можливість військовослужбовцям і прирівняним до них категоріям використовувати також посвідчення, яке піддержує їх приналежність до цієї категорії, тобто без обов’язкового отримання транспортної картки ЛеоКарт", - пояснив керівник департаменту мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило під час виконкому ЛМР 8 грудня.
Одна з причин, чому військовим дозволили користуватися посвідченнями, щоб не створювати додаткового суспільного напруження. Як сказав перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко під час засідання виконкому, що має бути "максимальна пошана до всіх військовослужбовців".
"Якщо хтось не знатиме, як відбувається оплата, то дуже важливо для всіх водіїв і всіх контролерів, щоб вони підказали, коли людина не знає. Якщо ви військовослужбовець, то їздите безкоштовно. Максимальна повага та максимальна пошана. Всі водії та контролери мають бути попереджені та нести персональну відповідальність", - сказав Андрій Москаленко.
Читайте також: Неробочі валідатори, відсутні маршрутки та фейкові квитки: як львів’яни описують перший день з е-квиткомф
Однак про яких саме військових йде мова? Як пояснюють на сайті ЛеоКарт, мова йде про учасників бойових дій, а також осіб з інвалідністю внаслідок участі в бойових діях, які мають право на безоплатний проїзд, саме вони можуть користуватися своїми посвідченнями.
Більш детально про те, як користуватися ЛеоКарт та як її придбати чи виготовити студентам або учнями, читайте за посиланням.
- Нагадаємо, збій у "Київстар" вплинув на роботу е-квитка у Львові. У міській раді обіцяють, що у ці дні контролери пасажирам допомагатимуть оплатити проїзд, а не штрафуватимуть
- Актуальне
- Важливе