"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
Євген "Шева" у березні 2022 року добровольцем пішов до 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Відтоді служить у зенітно-ракетному підрозділі, працює з переносним ракетно-зенітним комплексом
Історією бійця поділись в 128-й Закарпатській бригаді, передає "Еспресо.Захід".
Євгену (позивний "Шева") 47 років, він родом із Херсонщини. Шість років тому разом із сім’єю переїхав на Закарпаття. До російського вторгнення чоловік працював столяром і слюсарем.
"Вперше на бойові позиції я потрапив у березні 2022 року. Працював з "Іглою" (ПЗРК радянського типу) та "Перуном" (польський ПЗРК). На самому початку ПЗРК важко було застосовувати через брак рацій – нас просто не встигали попереджати про наближення повітряної цілі. По звуку орієнтуватися неможливо – поки ти почуєш літак, він уже пролетить пів неба. Невдовзі цей недолік усунули, і ми почали активно працювати, прикривати піхоту", – розповідає Шева.
Восени 2022 року, коли 128-ма бригада звільняла Херсонщину, "Шева" знищив зі свого ПЗРК ворожий Ка-52 – сучасний російський бойовий вертоліт вартістю 16 мільйонів доларів.
"Ми рухалися вперед і зупинилися на ночівлю в посадці. А вранці почули тріскотіння лопатей двох російських вертушок – у нашому напрямку заходив Ка-52, а за ним Мі-24. Ми тоді зайняли посадку з колишніми російськими позиціями, і пілоти, очевидно, цього не знали. Вони летіли неспішно, у режимі розвідки, не вели вогонь і ні в що не цілилися, думали, що територія під їхнім контролем. Я схопив "Іглу" і вискочив на купу піску, що залишилася після риття траншеї. А далі настільки сконцентрувався на Ка-52, що другий вертоліт навіть не бачив, хоча вони були поруч. Націлився, зробив накол і в автоматичному режимі зробив пуск. ПЗРК задзижчав – подав сигнал, що захопив ціль, але в автоматичному режимі він сам обирає момент пуску. Я веду ціль, ПЗРК продовжує дзижчати, а ракета все не сходить і не сходить. Кричу напарнику: "Готуй другий комплекс, може хоч у хвіст вдаримо!".
Тим часом Ка-52 підібрався зовсім близько – на відстань десь півтора кілометра, він летів над самими деревами, на висоті не більше восьми метрів. І коли я вже втратив надію, ракета нарешті вийшла, зробила в повітрі зигзаг і вдарила вертушку спереду. Ка-52 загорівся, пірнув носом вниз і обрушився на землю. Було багато диму, вогню, а потім від детонації почали відстрілювати авіаційні ракети. До речі, влучити в повітряну ціль так, щоб вона зразу впала, вдається рідко. Часто після удару ракети вертоліт чи літак горять, димлять, але тримаються в повітрі й можуть відлетіти дуже далеко. Тобто не кожне влучення – це обов’язково знищення цілі. Тим більше, що вибухівки й "Іглі" всього близько 300 грамів, це зовсім не багато. Але в цьому випадку все спрацювало на сто відсотків. Ка-52 впав на контрольованій нами території, його збиття навіть зняв на відео наш дрон, тому це підтверджена ціль. Екіпаж (двоє пілотів) миттєво загинув. Одразу після падіння Ка-52 другий вертоліт Мі-24 пірнув за посадку і втік. Теоретично він міг спробувати відпрацювати по нас, але вирішив не ризикувати. Правильно зробив", – розповідає військовий.
Через деякий час після збиття Ка-52 "Шева" отримав бойову нагороду. Він продовжує працювати з ПЗРК, прикриваючи від ворожої авіації піхоту.
- Закарпатські воїни показали, як за допомогою HIMARS знищили скупчення російської піхоти на Запоріжжі.
- Актуальне
- Важливе