День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
24 листопада за новоюліанським календарем церква вшановує пам՚ять святої великомучениці Катерини – покровительки мудрості, шлюбу та вагітних жінок
Більше про свято розповість "Еспресо.Захід".
У давнину свято Катерини називали святом дівочої долі. Цього дня дівчата просили про добру долю для себе, тоді ж розпочинали й перші святкові вечорниці. Також молитви до святої Катерини допомагають у різних життєвих випробуваннях, особливо пов'язаних із навчанням та духовним розвитком.
Цього дня українці вітають Катерин з іменинами, також це чудова нагода зібратися у колі сім’ї чи з друзями.
За юліанським або ж "старим" календарем свято відзначали 7 грудня. За новоюліанським або ж "новим" календарем, на який УГКЦ та ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. Відтак тепер свято Катерини припадає на 24 листопада.
Що відомо про святу Катерину
Свята великомучениця Катерина була дочкою правителя Олександрії Єгипетської Конста. Дівчина була рідкісної краси та розуму, досконало знала твори всіх язичницьких письменників і філософів, твори мудреців давнини, відомих лікарів, а також володіла іноземними мовами. Вона оголосила батькам, що погодиться вийти заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, красі і мудрості.
Один святий старець сказав Катерині, що він знає юнака, який перевершує її в усьому, і вручив їй ікону Божої Матері з Ісусом на руках. Дівчина молилася всю ніч і удостоїлася бачити Матір Божу, яка просила свого сина подивитися на Катерину, але немовля відвернулося.
Коли ж старець навчив Катерину таємниць християнської віри і здійснив над нею таїнство хрещення, їй знову було видіння Пресвятої Богородиці з немовлям. Тепер Господь ласкаво дивився на неї і дав їй перстень, заручивши її із собою.
Історія свята
У ті часи, коли жила дівчина, відбувалися потужні гоніння на християн. Із Катериною ж, яка зі всього серця сповідувала християнство, зажадав заручитися язичник імператор Максиміліан. Але Катерина не тільки не зрадила Ісусові, але й привернула до нього імператрицю, улюбленого полководця імператора з його охоронцями, а також філософів, які прийшли переконати Катерину у перевагах віри язичників. За що дівчину разом із її послідовниками стратили.
Вшанування пам’яті
За переказами, мощі великомучениці Катерини ангели перенесли на гору Синай у храм. Там зберігається голова святої, покрита золотим вінцем, і ліва рука, прикрашена дорогоцінними перснями.
Місце страти великомучениці Катерини і сьогодні показують в Олександрії туристам.
На честь святої Катерини будують храми, багато монастирів називають її іменем.
На іконі великомученицю часто зображують з колесом, що символізує мученицьку смерть, та книгою як знак її мудрості та віри.
Традиції та звичаї
Святу Катерину шанують і на сході, і на заході. У західній традиції вона вважається покровителькою навчання, у східній, православній, – захисницею під час вагітності та пологів. На Русі напередодні свята дівчата постили і молилися святій Катерині про вдале заміжжя.
Самотні жінки та дівчата влаштовували вечорниці та йшли закликати долю на подвір’я чи навіть до лісу. Також дівчата ставили у воду вишневе гілля. Якщо гілля розквітало – це до заміжжя. Так само ворожили і на добробут та здоров’я родичів. Ставили гілочки у воду за кожного члена родини.
Читайте також: Які свята українці відзначатимуть у листопаді
Народні прикмети 24 листопада
За повір’ями наших предків: якщо на Катерини ясна погода – зима буде холодна. А якщо ж холодно – то наступний рік неврожайний. Якщо ж зірки на небі маленькі – очікувати снігопаду.
Також у народі говорили:
- На святу Катерину ховайся під перину.
- На Катерини холодно – буде голодно.
- Кола навколо місяця віщують мороз.
Вважалося, що цього дня не можна виконувати тяжку роботу по дому, а також шити й вишивати.
- Додамо, що 15 листопада розпочався Різдвяний або Пилипівський піст, який триватиме 40 днів. Більше про цей особливий період читайте у новині.
- Актуальне
- Важливе