Еспресо. Захід
Огляд

Е-квиток, прильоти по місту, візит Бориса Джонсона: топ-10 подій у Львові 2023 року

Юрій Мартинович
31 грудня, 2023 неділя
10:08

Цей рік, як і минулий, здається, тривав один довгий день. Адже продовжується війна, яка впливає на всю Україну, зокрема й на Львів. Однак попри це, в місті відбувалися різні події, про які згадаємо детальніше

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про найважливіші події у Львові, які трапилися в цьому році.

№1 – електронний квиток: робили-робили і нарешті… майже зробили

Фото: ЛМР/Роман Балук

 

На перше місце ми поставили подію, на яку львів’яни чекали багато років. Звісно, це можливість безготівкового розрахунку в усьому громадському транспорті міста. Так, е-квиток, який нібито почав працювати наприкінці року – 11 грудня. Хоча насправді повноцінно він, як кажуть у міськраді, має запрацювати лише у другій половині 2024-го. Чиновники обіцяють, що залучать увесь його функціонал, місто зможе контролювати перевізників і платитиме їм за кілометри виконаної роботи, тож вони будуть зацікавлені в тому, щоб від самого ранку й до пізнього вечора всі автобуси й маршрутки були на маршруті, транспорт оновлювався та відбувалися інші приємні для пасажирів речі. Також при купівлі е-квитка має запрацювати можливість пересадки на будь-який інший громадський транспорт у межах 40 хв., з’являться абонементи.

Читайте також: У Львові перевірили 47 скарг на е-квиток, у результаті – винні пасажири

11 грудня завершився майже дворічний етап, який називався "освіта пільговиків". Перед початком повномасштабної війни, 13 січня 2022 року, в усьому громадському транспорті увімкнули валідатори, якими могли користуватися львів’яни, котрі виготовили собі пільгову ЛеоКарт, інші пасажири (тобто майже всі) далі розраховувалися готівкою у водія. А перед цим знадобився майже рік, щоб усі ці валідатори змонтувати у транспорті. До цього – рік-півтора, щоб від моменту оголошення переможця тендера львів’яни побачили перші валідатори. Перед цим рік тривав тендер, а кілька років до цього – простій, від моменту, коли 2016 року Львів узяв кредит 11 млн євро на впровадження е-квитка. Вже не будемо згадувати, що кілька років до цього теж думали-гадали, як би ту електронну систему оплати впровадити… Тобто, по суті, якщо у середині 2024 року система повністю запрацює, то конкретний проєкт втілювали вісім років… Для прикладу, Львівщина запровадила безготівкову оплату за 1-1,5 року.

У кожному разі львів’яни дочекалися того, про що роками робили меми, думаючи, що цей день ніколи не настане. Він таки настав, хоча й залишилося зробити фінальний крок.

Читайте також: Розчарування року: як довгоочікувана "Леокарт" виявилась карткою на знижку та як працюють е-квитки у інших містах

№2 – ракетні удари росіян по місту

Фото: Вікіпедія

 

Цього року міста і села України не раз зазнавали ракетних і дронових ударів з боку росіян. Львів, на жаль, не став винятком.

На початку року місто страждало через відключення електрики, адже чимало російських ударів були саме по критичній інфраструктурі України. Влітку до нас почали доліти дрони. У липні Львів зазнав масштабної ракетної атаки: 6 липня через влучання трьох ракет загинули 10 людей і було пошкоджено понад десяток будинків. 15 серпня у Львові ракетним ударом було знищено дитсадок і пошкоджено 40 будинків. А 19 вересня дрони впали на складські приміщення, через що загинула одна людина. 29 грудня, коли на Україну летіло понад 150 повітряних цілей, сталося кілька влучань дронів і ракет в області й місті, зокрема на Сихові, через що пошкоджено більше десятка будинків і загинула людина.

Загалом із 24 лютого 2022 року через обстріли Львівщини та Львова під час російського вторгнення загинуло 24 та було поранено 125 мирних жителів.

Читайте також: Масований повітряний удар РФ по Україні: відомо про 39 загиблих і понад 100 поранених. Усі деталі

№3 – завершення ремонту вул. Шевченка

Фото: Юрій Мартинович

 

Вул. Шевченка - важлива транспортна артерія міста, яка сполучає центр із мікрорайонами Рясне-1 і Рясне-2 та веде на виїзд зі Львова в бік кордону з Польщею. Загалом цю вулицю у Львові ремонтували близько 3,5 року. Найбільше затягнулися роботи на фінальному третьому відрізку, від ділянки на вул. Залізнична до вул. Ярослава Мудрого. Період їх виконання тривав від 1 червня 2021 року до 31 травня 2023 року. Тобто два роки реконструювали близько кілометра вулиці. Звісно, свої корективи внесла війна, але ще до повномасштабного вторгнення робота часто зупинялася на місяці: то через вину проєктантів, то через нестачу грошей для підрядника, то через інші причини.

Та все ж, витративши за 3 роки понад 330 млн грн, вул. Шевченка нарешті повністю відкрили. У підсумку містяни отримали новеньку вулицю, однак із ляпами, які досі виправляють. Та це ще далеко не завершення робіт на всій вул. Шевченка. Найперше планують ремонтувати аварійний міст на вул. Ковча. Тому львів’янам ще точно доведеться потерпіти в заторах, поки вул. Шевченка повністю приведуть до ладу.  

Читайте також: Як 3,5 року у Львові ремонтували вул. Шевченка: серіал, який ще триває

№4 – звільнення голови облради Ірини Гримак

Ірина Гримак

Фото: ЛОР

 

У політичному сенсі однією з найгучніших подій у Львові стала відставка голови Львівської обласної ради Ірини Гримак. 6 квітня 2023 року депутати облради ухвалили рішення про дострокове припинення її повноважень. Фактичною причиною для звільнення став звіт Гримак перед депутатами за 2 роки роботи на посаді голови облради. Під час звітування депутати гостро критикували озвучені очільницею результати. Та насправді вже давно триває війна між "Європейською Солідарністю" та "Слугою Народу" в облраді, яка почалася чи не від старту роботи цього скликання обласних обранців.

Читайте також: Збором голосів керував голова ЛОДА: у "ЄС" прокоментували відставку Ірини Гримак

6 квітня сесійний день став апогеєм і після заслуханого звіту голови облради її роботу визнали незадовільною. За припинення повноважень достроково голосували всі фракції, крім "ЄС", яка відмовилася "брати участь у цьому перевороті". З 17 травня в.о. голови Львівської обласної ради став ексзаступник голови Львівської ОВА, член "Слуги Народу" Юрій Холод.

Читайте також: Переворот у Львівській облраді

№5 – зміна багаторічного ректора Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького

Фото: Твоє місто

 

Професор Борис Зіменковський 25 років керував медичним університетом у Львові, поки у червні цього року не потрапив у сексистський скандал, який і "потопив" його. Під час розподілу студентів Львівського національного медичного університету до інтернатури адміністрація закладу дозволила собі образливі жарти.  В соціальні мережі виклали запис, на якому Зіменковський робив сексистські коментарі та ображав студентів і студенток. На ситуацію відреагували в Міністерстві охорони здоров'я. Перед студентами вибачились і за результатами перевірки Бориса Зіменьковського звільнили з посади ректора Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

Новим виконувачем обовʼязків ректора Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького призначили колишнього головного медика Львівщини Ореста Чемериса.

№6 – зміна ректора в УКУ

Богдан Прах

Фото: Роман Балук

 

Щодо ректорів, то цьогоріч відбулася також зміна очільника Українського католицького університету. Щоправда, тут обійшлося без скандалу. Отець-ректор Богдан Прах 10 років очолював УКУ, відколи замінив на цій посаді о. Бориса Гудзяка (зараз – митрополит Української греко-католицької церкви). Але в червні 2023 року в Українському католицькому університеті обрали нового ректора – ним став доктор філософії Тарас Добко, який до цього обіймав посаду першого проректора в університеті. За відповідне рішення проголосували сенатори УКУ на засіданні Сенату 24 червня 2023 року. До слова, о. Богдан Прах вже кілька років натякав про бажання відійти від справ ректорства і більше зосередитися на науковій роботі. Тепер йому вдалося це зробити.

№7 – відкриття Jam Factory Art Center

Jam Factory Art Center

Фото: Ярина Коваль

 

Стосовно подій культури, напевно, найважливіша сталася 18 листопада. Адже після 8 років ревіталізації (відновлення занедбаних старих промислових споруд) на вул. Б. Хмельницького, 124 у стінах давньої фабрики запрацював найбільший у Львові культурно-мистецький центр сучасного мистецтва Jam Factory Art Center. На цю подію чимало львів’ян давно чекали.

Читайте також: Найважливіші культурні події Львова 2023 року

Новий мистецький простір має багату і незвичну історію: у давній індустріальній будівлі, де спочатку виробляли алкогольні напої, а пізніше фруктові й овочеві консервації, тепер проводитимуть виставки, театральні й музичні перформанси, освітні події.

Нововідкритий Jam Factory Art Center планує максимально поєднувати різноманітні артформи в одному місці. Структурна композиція комплексу складається з шести окремих просторів площею майже 3500 кв. м. У комплексі з’явилися нові елементи: "чорний куб" з театральною сценою, офісна будівля, паркінг із сонячними батареями, що можуть підтримувати вентиляцію та кондиціонування в разі відключення електрики, три великі оглядові тераси з гарною панорамою.

Читайте також: Новий Центр сучасного мистецтва у Львові працюватиме на ствердження потенціалу України у світі

№8 – Борис Джонсон побував у Львові

Борис Джонсон у Львові

Фото: Поліна Карнасюк

 

У 2022 році тодішній прем’єр Великої Британії Борис Джонсон став одним з найбільших друзів України за кордом, про нього українці почали навіть складати пісні. А 9 вересня цього року вже експрем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вперше відвідав Львів. Британський політик поклав квіти до могил військових на Личаківському цвинтарі, побував у реабілітаційному центрі "Незламні", прогулявся центром міста та поспілкувався з львів’янами. Крім цього, Борис Джонсон став почесним доктором ЛНУ імені Івана Франка. Це звання політику надали ще в жовтні 2022 року за вагомий внесок у розвиток українсько-британських відносин.

"Я обіцяю, що повернусь сьогодні до Сполученого королівства і робитиму все можливе, щоб забезпечити постачання необхідної допомоги для перемоги України. Я знаю, що ви переможете, Україна переможе", - запевнив Борис Джонсон під час отримання почесної відзнаки.

Читайте також: Борис Джонсон особисто отримав у Львові почесне звання Doctor Honoris Causa

№9 – відкриття нового корпусу в реабілітаційного центру "Незламні"

Фото: Центр Незламні

 

Національний реабілітаційний центр "Незламні" ("Unbroken") – це справді унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх і виготовляють.

У квітні цього року після чотирьох місяців ремонту старий корпус поліклініки на вул. Мазепи, 25 переобладнали в сучасний корпус реабілітації. Це 7 поверхів із найсучаснішим обладнанням для відновлення, щороку отримувати допомогу тут можуть 10 тисяч українців.

№10 – Мирон Маркевич очолив ФК "Карпати"

Фото: ФК "Карпати"

 

Однією з найважливіших спортивних подій цього року для Львова було повернення до старого-нового футбольного клубу "Карпати" одного з найтитулованіших тренерів України – Мирона Маркевича.  

Це відбулося 1 червня. Відтоді під його керівництвом "зелено-білі" впевнено виступають у Першій лізі України з футболу і вже у 2024 році можуть повернутися в прем’єр-лігу України, де змагатимуться з іменитим "Динамо", "Шахтарем" та іншими футбольними клубами.

Читайте також: Топ-10 скандалів у 2023 році на заході України

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:20
До Дня Гідності у Львові посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія" 30 захисників
20:55
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Хмельниччині ППО збила ворожий безпілотник
20:13
блокування кордону, Польща
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску на кордоні зі Львівщиною
19:55
Павло Розлач
На день бригада тратить понад 100 FPV, – комбриг 80-ки полковник Павло Розлач
19:10
Що кіт розуміє краще за свого господаря
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
Більше новин