Еспресо. Захід
Огляд

Як 3,5 року у Львові ремонтували вул. Шевченка: серіал, який ще триває

4 червня, 2023 неділя
09:05

31 травня 2023 року у Львові мер офіційно оголосив про відкриття вул. Шевченка, три етапи реконструкції якої тривали понад три роки, та вулиця досі не здана в експлуатацію

"Еспресо.Захід" нагадає вам, як відбувалася ця реконструкція, що зроблено і що треба ще зробити.

Огляд вулиці

Вулиця Шевченка – одна із кількох важливих транспортних магістралей Львова. Її довжина 8,18 км (одна з найдовших у місті). Вона простягається від вул. Городоцької і тягнеться до Рясного, західної межі міста, яка сполучає Львів з Яворовом і Краковцем, на кордоні з Польщею.

Стара назва вулиці – Янівська. Адже від колишнього костелу святої Анни в напрямку до містечка Янова підіймалася дорога, яка на старих мапах Львова значиться, як Дорога Янівська. Вже на початку 19 століття дорога була частково сформована і отримала свою назву – вулиця Янівська, на честь містечка Янів. У кінці 1944 року вулиця отримала сучасну назву – вулиця Шевченка.

Хронологія реконструкції

До останнього часу капітально вул. Шевченка ніхто не ремонтував. Бруківка, яка там була, настільки вибивалася, що заважала навіть руху трамваїв, вже не говорячи про заміну підземних комунікацій. Тому міськрада вирішила розпочати масштабну реконструкцію, яку ЛКП "Львівавтодор" розділив на три етапи:

ПЕРШИЙ – облаштування квазікільця на вул. Шевченка, вул. Левандівській, вул. Залізничній. Період виконання: 30 січня 2020 року - 12 серпня 2020 року.

ДРУГИЙ – реконструкція вул. Шевченка від ділянки на вул. Хорватська до вул. Ярослава Мудрого. Період виконання: 8 липня - 30 грудня 2020. Довжина ділянки в межах реконструкції – 368 м.

ТРЕТІЙ – реконструкція вул. Шевченка від ділянки на вул. Залізнична до вул. Ярослава Мудрого. Період виконання: 1 червня 2021 року – 31 травня 2023 року. Довжина ділянки в межах реконструкції – близько 1 км.

Хто займається реконструкцією

На всіх трьох етапах реконструкції місто обирало підрядником ТзОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" – турецько-українську будівельну компанію, що займається всіма ключовими ремонтами у місті Лева починаючи від періоду підготовки до Євро-2012. Власниками фірми є Онур та Іхсан Ченінджевізи з Туреччини і Олег Фаріон з України.  

Скільки це коштує місту

Наразі загальна ціна робіт за три роки складає 334, 9 млн грн. Перший етап робіт, облаштування квазікільця коштував місту близько 90 млн грн, другий етап – майже 59 млн грн, а третій – 186,6 млн грн.

Читайте також: Вартість ремонту вулиці Шевченка у Львові в півтора раза більша, аніж автобану у Болгарії, – Синютка

Як зазначив міський голова Львова Андрій Садовий, значна частина робіт виконана в борг і місто поки не має можливості перерахувати онурівцям кошти.

"Компанія, яка робила цю роботу, має багато від міста боргів. Ми їм дуже багато грошей винні. Бо війна. Вони вирішили доробити все до кінця, ми будемо поступово з ними розраховуватися. Якщо всі етапи складете до купи, які робили з 2020 року, то орієнтовна ціна буде понад 300 млн грн. Все одно кінцева вартість буде після здання в експлуатацію, коли все порахують. Наразі маємо великі борги перед компанією Онур. Якби не їх бажання допомогти, то цей довгобуд ще б тривав. У нас немає можливостей всі гроші повернути Онуру. Чим довше ти робиш, тим дорожче воно вартує. Все, що було почато, треба довершити до кінця", - сказав Андрій Садовий.

Директор ЛКП "Львівавтодор" Микола Власюк зазначив, що онурівці робили реконструкцію вул. Шевченка за цінами 2020 року.

Що заважало зробити вулицю швидше

Якщо перші дві ділянки вдалося зробити і відкрити для руху транспорту за рік, то третя ділянка потребувала два роки часу і досі в процесі реконструкції. Чому замість анонсованих 10 місяців, роботи тривали 24? Найперше треба відзначити, що відбувалася повна заміна всіх підземних систем комунікацій, від каналізаційних колекторів до водопостачання. Тому мова йде про роботи, часом на глибині і до 12 метрів.

Вже за два місяці реконструкції третього етапу, стало помітно, що роботи за планом не будуть виконані. На початку серпня було лише демонтовано бруківку і дорожнє покриття, а на ділянці не видно було ні робітників, ні техніки. Тоді міський голова пояснював, що винні проєктанти, які багато чого не врахували, тому роботи призупинилися. Проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію вул. Шевченка (від вул. Ярослава Мудрого до вул. Залізничної) розробила 2020 року проєктна організація ТзОВ "Трамдорпроект" на замовлення ЛКП "Львівавтодор".

"На вул. Шевченка та сама проблема, що й на Бандери. Той самий проєктант і ті самі проблеми з проєктом", - сказав в середині серпня 2021 року Андрій Садовий. Після цього у Львові почали оголошувати тендери на проєктування вулиць.

У вересні виникла нова перешкода для ремонту вулиці. 7 вересня 2021 року під час реконструкції вулиці Шевченка викопали кам'яну брилу, яка імовірно є частиною Європейського вододілу. Відповідно, це ще додаткові зміни в проєкті, оскільки під землею таких каменюк було багато.

До кінця року нарешті було помітно видимі зміни на вул. Шевченка, коли на початку грудня почали наземні роботи і стелити нову бруківку.

Після зимових свят частково роботи були відновлені. Однак з початком повномасштабної війни в кінці зими 2022 року, всі роботи знову призупинили. У квітні 2022 року Львівавтодор звернувся до Онур, щоб ті в умовах війни завершили ремонт вул. Шевченка. 9 травня підрядна організація ТзОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" відновила роботи. 16 червня 2022 року першу частину третього етапу реконструкції Шевченка зробили проїзною для транспорту. Після цього, по суті, рік доробляли те, що мали зробити вже до цього часу.

Тобто дві основні причини, чому графіки змістили, за словами посадовців ЛМР – це недопрацювання проєктанта та повномасштабна війна. Крім цього, мова йде про відсутність грошей у бюджеті міста, відповідно потрібно було домовлятися, щоб роботи виконували в борг.

Читайте також: Скільки часу реконструюють ділянки на вул. Шевченка. Графік "успіхів"

Що ще треба зробити

Відкриття вулиці для проїзду, це ще не означає, що вона здана в експлуатацію. Така ж сиутація є з вул. Бандери, яка відкрита ще у грудні 2021 року, однак досі не здана в ексулатацію і певні роботи там продовжують робити. Наприклад, два павільйони очікування громадського транспорту з’явилися лише в травні, а роботи по реконструкції підпірної стінки та облаштування транспортного хабу на перетині з вул. Чупринки досі тривають (вже в червні мають завершитися).

Під час відкриття проїзду на вул. Шевченка міський голова Андрій Садовий відзначив, що ще будуть доробляти певні роботи, враховувати пропозиції мешканців, тому реконструкція досі триває. Адже мова йде від встановлення всіх дорожніх знаків, павільйонів очікування до "стиковки" велосипедної інфраструктури між проєктами другого та третього етапу реконструкції.  

Читайте також: на вул. Шевченка велосипедисти і пішоходи ділитимуть частину тротуару

Крім цього, триватиме озеленення вулиці Шевченка. Було видалено 102 дерева, натомість посадять 89 і майже 1000 кущів. Станом на зараз висадили 47 нових дерев і майже 474 кущів.

  • Нагадаємо, у Львівавтодорі розповіли про особливості дорожнього руху на вул. Шевченка
  • Трамвай №7 та два автобусних маршрути відновлюють рух вул. Шевченка
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
30 квітня
22:51
На Закарпатті відкрили меморіальну дошку полеглому на війні прикордоннику Руслану Гребенюку
На Закарпатті відкрили меморіальну дошку полеглому на війні прикордоннику Руслану Гребенюку
22:26
будинок, що постраждав унаслідок ракетного удару
Частині львів’ян відмовили у виплаті компенсацій за пошкоджене унаслідок ракетної атаки житло: причина
22:04
На Хмельниччині поліцейські врятували жінку, яка хотіла стрибнути з 20-метрової телевежі
21:46
На Рівненщині поліція затримала місцевих чоловіків, які незаконно видобували бурштин
21:25
Колекцію Острозького музею поповнила нова монета "Писанка"
Колекцію Острозького музею поповнила нова монета "Писанка"
21:10
акція рідних та близьких полонених українських захисників у Львові
Франківські депутати звернулися до президента щодо повернення полонених
20:50
новини Закарпаття
На Волині 19-річна мама заморила немовля голодом
20:32
комендантська година, Великдень
У великодню ніч комендантську годину на Львівщині не скасують, а на Хмельниччині скоротять
20:13
новини Львова
Закарпатський пенсіонер, який застрелив собаку, може сісти на три роки в тюрму
19:55
корупція
На Буковині п’яний водій хотів за 15 тис. грн відкупитися від правосуддя
19:37
Дві юні прикарпатки зайняли призові місця на чемпіонаті з джіу-джитсу у Парижі
19:20
Наталія Букса
Львівська гросмейстерка виборола срібло на жіночому чемпіонаті Європи з шахів
19:01
Ратуша
У Львові виділили 25 млн грн на допомогу дітям полеглих захисників
18:42
земля
На Тернопільщині прокуратура намагається повернути землю, виділену для будівництва сміттєпереробного заводу
18:24
застримання працівника ДСНС
На Закарпатті взяли під варту керівника підрозділу обласного управління ДСНС: на чому його викрили
18:17
Буковинка самостійно зібрала 70 дронів для ЗСУ
18:10
Булінг в ліцеї Івано-Франківська: поліція не згодна з рішенням суду закрити справу щодо директорки
17:57
За півмісяця прикарпатські сапери знешкодили на Донбасі понад сотню мін
17:41
Злодій
У Тернополі чоловік заховався у вбиральні піцерії, а вночі обікрав заклад
17:25
погода
Пориви вітру, але без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 1 травня
17:17
маршрутка
На Великодні свята у Львові до кладовищ курсуватиме більше громадського транспорту
17:00
Театр "Слово і голос"
Театр зі Львова зіграє дві вистави на фестивалі у Стокгольмі
16:44
Вийшли і не повернулися: на Буковині розшукують двох підлітків. Прикмети 
16:30
Ексклюзив
Літинський
Ввезти автівку для ЗСУ через польський кордон зараз не проблема, – Літинський
16:24
Робота народного майстра: у Львові покажуть несподіваного "Спаса Нерукотворного" зі збірки львівського Національного музею
16:10
без води, вода
У Хусті за понад €1 млн збудують кілька кілометрів каналізації
16:01
Оновлено
Онкологічний центр_Перше медичне об'єднання Львова
Ситуація з затриманими працівниками онкоцентру у Львові. Офіційні коментарі ТЦК та медзакладу
15:53
Хмельницька АЕС
В "Енергоатомі" спростували фейк про позаштатну ситуацію на Хмельницькій АЕС
15:40
Озеро Омит на Рівненщині
На Рівненщині суд повернув у власність держави ділянки біля озера Омит вартістю понад 6 млн грн
15:25
Біля Луцька 12-річний хлопчик на електросамокаті виїхав на зустрічну і зіткнувся із Opel
Біля Луцька 12-річний хлопчик на електросамокаті виїхав на зустрічну і зіткнувся з легковиком
15:09
старовинні ікони
Прикордонники завадили українцю вивезти до Польщі старовинні ікони, їхні вік і походження з'ясовуватимуть
14:40
На Косівщині під колеса мікроавтобуса потрапила 12-річна дівчинка
14:27
Микола Луговий
Після поранення подолав понад 100 км за 12 годин: боєць з Волині виконав норматив кандидата в майстри спорту
14:12
земля
На Львівщині суд конфіскував у росіянина дві земельні ділянки
14:05
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по Великдень: Художник в історії – портрети відомих митців з минулого
13:57
Рівненська область стала партнером Союзу балтійських міст
Рівненська область стала партнером Союзу балтійських міст
13:40
Проти нардепа Палиці відкрили кримінальну справу про відмивання грошей, - ЦПК
"Який зміст того, що я буду там сидіти і на кого дивитися?": луцький нардеп Палиця розповів, чому не ходить на засідання у Раду
13:25
Новий законопроєкт про мобілізацію
Усі військовозобов'язані мають пройти ВЛК після оновлення даних, - адвокат
13:12
Олег Беца
Вважався зниклим безвісти: на Херсонщині загинув воїн із Закарпаття Олег Беца
12:58
аварія на Львівщині
Виїхав на зустрічну смугу та спричинив ДТП: на трасі Кам’янка-Бузька – Жидачів травмувалися четверо людей
Більше новин