Змагання за впровадження е-квитка: хто буде першим - Львів чи область
Спершу Львів, а тепер і область відстають від графіків впровадження Автоматизованої системи оплати проїзду. Як кажуть в народі: "Може щось пороблено?"
Чому так та якими є ці "змагання" між ЛМР та ЛОВА у впровадженні е-квитка розповімо в огляді "Еспресо.Захід".
Львів: наразі ні в кого немає орієнтирів що, коли і як буде
Фото: Юрій Мартинович
Історія впровадження е-квитка у Львові сягає ще часів, коли мати смартфон вважалося чимось статусним. Бо вперше про це заговорили перед ЄВРО-2012, тобто 11-12 років тому. Після низки робочих комісій, фактично діло зрушило з мертвої точки у листопаді 2016 року, коли місто підписало з ЄБРР умови договору про кредитування впровадження системи е-квитка у Львові на 10 млн євро. Надалі кілька років був період застою, коли ніхто нікуди не спішив. У 2020 році нарешті визначили, хто створить АСОП у громадському транспорті – Mikroelektronika та SoftServe. На початку 2022 року валідатори встановили на всьому громадському транспорті Львова й очікувалося, що ось вже за кілька місяців система запрацює... Та щось пішло не так. Вже завершується 2023 рік, а львів’яни та гості міста досі у більшості транспорту не можуть скористатися безготівковою оплатою. Причин цьому чимало: ковід та війна – це, звісно, очевидні речі, однак найбільше впливала і досі впливає відсутність чіткого бажання керівництва міста таки запровадити багатостраждальний е-квиток.
Читайте також: Десятилітня історія (НЕ)запровадження е-квитка у Львові
Тож що маємо зараз? Наразі тестування безготівкової оплати проїзду триває із залученням трьох перевізників: комунального АТП №1 (маршрути №1А, 3А, 10, 5А), приватних – перевізника ТОВ "Успіх-БМ" (маршрут №62) і "Фіакр-Львів" (маршрут №39). Останній новий маршрут, який долучили до тестування ще 11 липня – №39 на якому курсує три транспортні засоби. Тобто вже два місяці ЛКП "Львівавтодор", який відповідає за е-квиток, не розширює географію своєї роботи. Яка цьому причина? Якщо глянути дописи офіційної сторінки е-квитка у Львові (Електронний квиток ЛеоКарт), можна побачити, що в серпні тривало чергове оновлення системи й часом валідатори взагалі не працювали. Станом на вересень всі дописи офіційної сторінки зосереджені на роботі з пільговиками (а саме з учнями та студентами). Коли ж всі зможуть скористатися е-квитком, досі невідомо.
Ще 5 липня міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що основна мета міськради зараз — це "на кінець літа вийти на можливість 100% безготівкової оплати в автобусах, трамваях та тролейбусах". Але, як бачимо, – це не основна мета міськради. Бо цього так і не сталося. Тому варто очікувати нових обіцянок, що тепер чекатимуть до кінця року. Цілком імовірно, що з початку року основною метою стануть весна, а там і літо… Ніхто вже не дивується цьому.
Читайте також: Два очільники е-квитка: у Львові суд поновив на посаді екскерівника
Одним словом, зараз у Львові не має людини, яка може чітко сказати ні чому система не працює, як слід, ні коли очікувати її повноцінного старту. Звісно, що чиновники говоритимуть про складність е-квитка, постійні проблеми з хмарним середовищем та інші технічні речі. Критики ж влади казатимуть, що міський голова просто не зацікавлений, щоб такі великі суми грошей вийшли з тіні, бо це вигідний бізнес. Та правда десь посередині. Тому до кінця року вже міфічний е-квиток у Львові обросте черговими обіцянками.
Львівщина: обіцяли до кінця року, однак теж вже відстають
Фото: Юрій Мартинович
Чиновники області лише нещодавно почали говорити про можливість запровадження е-квитка у всіх маршрутках області, постійно наголошуючи, що Львівщина буде першою такою областю в Україні.На початку лютого 2022 року Львівська ОДА оголосила конкурс на прийом заявок для пошуку інвестора, який власними силами та своїми коштами обладнає всі маршрути області засобами, що дозволять працювати е-квитку – безготівковій оплаті за проїзд. У кінці листопада таки знайшли фірму, яка готова була під час повномасштабної війни інвестувати свої кошти у розгортання е-квитка в області. Це компанія з Києва "Смарт-Тикет Технолоджи". Тоді повідомлялося, що систему АСОП запровадять за пів року. Однак, як і у випадку з е-квиток у Львові, так не сталося, як гадалося.
Читайте також: Коли, як і за скільки: чи зможе Львівщина швидше запустити е-квиток, ніж Львів
Вже на початку 2023 року у ЛОВА повідомили, що система має запрацювати до середини літа. У травні лише у двох десятках маршруток області можна було електронно розрахуватися за проїзд. Повідомлялося, що до 1 липня така можливість буде на всіх маршрутах. В липні ж сказали, що є "труднощі в логістиці з постачанням обладнання із Китаю". У кінці липня було обладнано лише 100 маршруток з фактично 1000, які є в області. Тоді мова йшла, що до 1 жовтня весь громадський транспорт буде з валідаторами. Але 31 серпня у ЛОВА повідомили лише про 200 маршруток з валідаторами.
На днях керівник управління транспорту та звʼязку ЛОВА Степан Рудницький розповів виданню "Твоє.Місто", що теперішній графік змістився на весну наступного року.
"Від початку 2024 року більшість пільговиків матимуть е-квитки та зможуть безкоштовно користуватися проїздом. До 1 квітня 2024 року ми ставимо вимогу перед громадами та інвесторами бути максимально готовими до повного впровадження е-квитка. Це не ключова дата, адже головне якість, а не швидкість. Але такою є мета наразі", - сказав Рудницький.
Чому таке відставання? Тут потрібно розуміти, що область пішла іншим шляхом, ніж Львів у запровадженні е-квитка. Приватний інвестор сам зацікавлений у тому, щоб чим швидше запустити проєкт і почати отримувати прибутки, а не лише мати витрати. Тому швидше за все проблема дійсно у доставках з Китаю, технічними та фізичними можливостями "Смарт-Тикет Технолоджи", а також, можливо, з впертістю деяких перевізників, які не бажають допомагати області стати прозорою у плані громадського транспорту, і можуть гальмувати певні процеси. Коли ж чекати запровадження, знову таки, мова була до кінця року, тепер до весни, а потім, може, до літа… Точно ніхто не скаже. Та все ж, враховуючи, що в області є принципове бажання таки запровадити е-квиток, а інвестор не хоче втрачати зайвих грошей, швидше за все жителі Львівщини мали б бути першими у цих "перегонах" між ЛМР та ЛОВА. Однак все може змінитися, якщо керівництво Львова дасть чіткий сигнал, що е-квиток потрібен вже зараз, а не колись завтра.
- Нагадаємо, ЛеоКарт – це єдиний електронний квиток для проїзду у громадському транспорті Львова. Картками можуть користуватися учні, студенти та мешканці пільгових категорій
- Актуальне
- Важливе