Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Коли, як і за скільки: чи зможе Львівщина швидше запустити е-квиток, ніж Львів

Юрій Мартинович
18 січня, 2023 середа
18:55
Зміст

Львівщина обрала інший курс з впровадження е-квитка в автобусах, ніж місто Львів – немає кредитних коштів, а є приватна компанія, яка вкладає свої гроші по розгортанню системи і матиме за це відсотки з продажу білетів

21 листопада конкурсна комісія при ЛОВА визначила переможця конкурсу стосовно впровадження е-квитка у приміських та міжміських автобусах на Львівщині. До участі зголосилися п’ять компаній, а переможцем обрали ТОВ "Смарт-Тикет Технолоджи", що зареєстрована у Києві та займається комп'ютерним програмуванням. Львівська область першою в Україні запровадить електронний квиток у приміських та міжміських автобусних маршрутах. Планово – це буде здійснено до кінця 2023 року.

"Еспресо.Захід" поспілкувався на цю тему з Андрієм Сльотою, директором з розвитку ТОВ "Смарт-Тикет Технолоджи", який займається просуванням е-квитка на Львівщині.

Компанія, яка спеціалізується на е-квитку  

Пане Андрію, розкажіть про вашу компанію, чи маєте досвід роботи з подібними проєктами по запровадженню е-квитка?

Так, у нас є подібні проєкти, які працюють в Україні. Наша компанія позиціонує себе, як оператора з надання послуг по е-квитку. У нас вузька спеціалізація – оплата проїзду в комунальному, так і приміському транспорті.

Маємо як і успішні кейси, так і, на жаль, не дуже. Перші пілотні проєкти компанії по запровадженню е-квитка були запущені у Маріуполі та Херсоні. Ми поставили обладнання, запустили, але повноцінно система так і не встигла запрацювати, адже війна внесла свої корективи.

Маємо також проєкт у Черкасах в міському транспорті на 300 транспортних засобів (ТЗ). 200 з них вже обладнані валідаторами. Виправляємо помилки і готуємо до повноцінного запуску. Є ще проєкт по Боярці (місто на Київщині). Цей проєкт схожий на львівський, адже мова йде також про приміські перевезення. Щоправда там всього 10 ТЗ, але система вже працює, можна електронно оплачувати проїзд.

Загалом "Смарт-Тикет Технолоджи" – молода компанія, яка створена у 2020 році, однак вже напрацювали певний бекграунд. Е-квиток у транспортних засобах – це актуальна і прибуткова тема. Ми займаємося бізнесом, але поділяємо загальну ідею діджиталізації України і бачимо в цьому перспективу.

Три етапи по розгортанню е-квитка на Львівщині - до кінця року планується все зробити 

Зрозуміло. Якщо говорити про план роботи, на якому етапі зараз він, та з яких кроків складається розгортання е-квитка на Львівщині?

Перший етап – це збір даних. Працюємо з перевізниками, розмовляємо з ними про різні робочі практичні питання, збираємо тарифні сітки, а також інформацію про ТЗ. Тоді дивимося, як монтувати валідатори на ці ТЗ. Тобто зараз відбувається збір та аналіз даних. До кінця січня плануємо цей етап закінчити.

Другий етап – закупівля обладнання. Цей етап може тривати 2-2,5 місяці, адже потрібен час, щоб їх доставили з Китаю. Тоді відбуватиметься наповнення софтом нового обладнання, бо закупляємо, по-суті, порожні прилади. Компанія "Реноме Смарт" їх наповнює і відповідає за їх обслуговування, тобто веде технічний сервіс. Ми з ними вже мали спільні проєкти. Це сильний партнер з надійною базою і хорошою репутацією. Закупівлю, швидше за все, здійснюватиме "Реноме Смарт". Адже вони більше розбираються в технічних подробицях моделей і їх налаштуванню.

Тобто по-суті, "Реноме Смарт" у вас, як підрядники?

Можна сказати і так, адже ми їм платимо за роботу. Однак, ця компанія значно більша за нашу, тому вірніше їх називати саме партнерами.

Скільки часу триватиме установка обладнання?

Власне, третій етап – це установка, яка приблизно триватиме три місяці. Ми почнемо монтувати обладнання і паралельно його запускати. Спершу запрацює пілотний проєкт. Адже для нас важливо чим швидше усунути всі несправності і баги, які спершу виникатимуть, щоб на момент масової установки, вирішити всі базисні питання. Ми відпрацьовуємо експериментальні моделі і тестуємо різні моменти. Встановлювати обладнання будуть спеціалісти компанії "Реноме Смарт", які їздитимуть Львівщиною від АТП до АТП. Згодом вони займатимуться їх обслуговуванням у разі виникнення якихось проблем.

Буде встановлено 1014 валідаторів 

Отже, валідатори не будуть всі одразу ставитися, а поетапно. Скільки їх плануєте встановити? Та коли будете роздавати пільгові транспортні картки? 

Ми купимо близько 1050 валідаторів, з них – 1014 встановимо на тих ТЗ, які є на маршрутах згідно договір з адміністрацією. Тобто матимемо кілька десятків валідаторів у резерві на випадок, якщо щось вийде з ладу і потрібно буде оперативно замінити, щоб не припинялася робота перевізників.

Коли влітку ми поставимо останній валідатор, у нас буде база помилок і багів, які можуть вилізти під час роботи. Коли всі валідатори встановимо, тоді замикаємо їх в єдину систему і наступні півроку відбувається повноцінне тестування. Паралельно будемо роздавати пільгові транспортні картки. Зараз ми розмовляємо з банком, щоб у районах на деякий час активної роздачі, працювало більше менеджерів. Також, можливо, підключимо до цього процесу ЦНАПи. Перший активний етап роздачі карток відбуватиметься у районних центрах та великих населених пунктах. Згодом вже в менших поселеннях, тоді, можливо, підключимо і Укрпошту. Загалом плануємо роздати близько 500 тис. персоналізованих карточок для пільгових категорій населення. Людям потрібно буде особисто прийти, щоб надати персональну інформацію і отримати карточку.

Один валідатор на одну маршрутку 

Скільки валідаторів буде в одному транспортному засобі, лише один біля водія?

Різні варіанти розглядаємо, перевізників теж це питання цікавить, адже є транспортні засоби, де варто ставити валідатор і на задніх дверях. Однак тоді виникає питання контролю. Чи сплатив пасажир за проїзд при задніх дверях? Тому ще обговорюватимемо умови контролю за несплату. Загалом в Європі стоїть лише один валідатор при вході і люди нормально до цього відносяться. Ми налаштовані, щоб зробити комфортний сервіс для перевізників. Тому, може десь і два валідатори поставимо. Однак ми заключали договір, де вказано кількість, що один валідатор – один ТЗ. Якщо треба буде більше, то будемо розглядати конкретні питання і конкретні рішення.

Два варіанти оплати: або "у два кліки", або треба буде казати водію маршрут

Як виглядатиме робота системи і як відбуватиметься сама оплата?

Валідатор схожий на POS-термінал, лише трохи тонкіший за розміром. На ньому сенсорний екран. Кріплення має додатковий захист, тобто воно антивандальне. Коли водій приходить зранку на зміну, він прикладає свою персональну картку до валідатора і так розпочинається його зміна. Таким же способом зміна закривається. Для перевізників це важливо, щоб знати, коли який водій їздив, хто який прибуток приносить, а пасажири знатимуть на кого, при необхідності, скарги складати. Тобто це все внутрішня аналітика, яка важлива для роботи АТП.

Стосовно оплати, то остаточний варіант ще не затверджений. Маємо дві робочі історії і зробимо так, як буде зручно перевізникам та пасажирам. Перший варіант, який я умовно називаю "у два кліки": коли людина зайшла, приклала картку чи телефон, зафіксувала свою точку старту в системі, а потім, коли виходить, теж прикладає картку чи телефон, і є точка виходу. Система автоматично опрацьовує інформацію і знімає гроші за маршрут. Але з цією історією є проблеми пов’язана з GPS. Пені території можуть глушитися через військові потреби. Такі глюки системи можуть створювати проблеми при сплаті.

Другий варіант оплати, який розглядаємо, коли пасажир каже водію, куди він їде. Водій натискає дисплей з цінами, куди скільки коштує. Пасажир прикладає свою карточку чи гаджет і тоді стягується плата за проїзд. Так по черзі всі заходять і роблять. Тому для нас важливо запустити пілот, щоб зрозуміти, як краще би було. У будь-якому випадку, ми готові робити так, як скаже замовник, тобто Львівська ОВА.

Також плануємо встановити 50 терміналів на автостанціях та місцях скупчення пасажирів. Щоб у пасажирів була опція купівлі е-квитка, який згодом по штрих-коду можна завалідувати у ТЗ, приклавши до валідатора.

Планується стимулювати пасажирів користуватися електронною оплатою за проїзд у транспорті

Стосовно готівки, перехідний етап має тривати до кінця року, однак зрозуміло, що може затягнутися. Як будете заохочувати пасажирів користуватися електронними грошима?

Ми будемо робити цей перехід поетапно, без різких рухів. Вже чимало українців користуються безготівковою оплатою, однак для багатьох старших людей це справді викликає трудності. Саме для цього і потрібні персоналізовані пільгові карточки, якими в основному користуються саме пенсіонери. Їм потрібно буде лише прикласти карточку до валідатора і все. Спільно з ОВА та перевізниками проводитимемо роботу, щоб людей переконати, що для них так краще і простіше. Також думаємо над мотивацією, яка стимулюватиме всіх користуватися електронною формою оплати.

Всі дані зберігатимуться на серверах "Київстар"

Де зберігатимуться дані пов’язані з пільговиками і як влаштована інфраструктура роботи е-квитка?

Всі дані зберігатимуться на серверах компанії "Київстар". Своєї окремої бази ми не маємо. В "Київстар" є захищений сервіс і є відповідна сертифікація. Довіряємо їм, надійні партнери із всеукраїнським ім’ям. 

Також важливо наголосити, що валідатори можуть працювати і в режимі офлайн у тому випадку, коли немає покриття. Дані зберігаються у валідаторі, а тоді, при наявності мережі, пересилаються на сервер "Київстар" і банк-еквайр, щоб здійснити покупку е-квитка.

Єдина реальна загроза, яка може зупинити проєкт - лише війна

Думаю, що ви в курсі ситуації з е-квитком у Львові. У місті також щороку декларують плани та різні крайні терміни по виконанню, однак повноцінний запуск системи так і досі не відбувся. Чи є якісь фактори або перешкоди, що можуть вплинути на графік запуску е-квитка на Львівщині?

Говорячи про співпрацюючи з львівською адміністрацією та з перевізниками, то якихось загроз ми не бачимо. У нас хороша комунікація та спільне бачення. Виникають робочі питання, якісь здорові дискусії. Інколи треба детальніше пояснити ті чи інші робочі моменти, щоб було всім все зрозуміло. Тому, мабуть, лише війна може зробити свої корективи. Сподіваємося на перемогу цього року. Ми не будемо зупинятися, маємо чіткий план – до кінця року повноцінно запустити систему.

Що у підсумку дасть цей повноцінний запуск е-квитка, які позитивні зрушення система може дати пасажирам та перевізникам?

Для пасажирів – це в першу чергу можливість розраховуватися без готівки, що є дуже зручно. Адже чимало українців вже давно не носять в гаманцях купюр. Для перевізників – це збільшення надходжень в бюджет, адже є чиста бухгалтерія і всі чітко знають, скільки заробляють, тому можуть зосередити свої зусилля на покращенні самих перевезень. А для обласної адміністрації – чітка аналітика з реальним цифрами пов’язаними з пільговиками і відповідним відшкодуванням проїзду. Також це дозволяє краще формувати маршрути, адже чітко видно, де скільки людей, відповідно, де варто збільшувати кількість ТЗ, а де, навпаки, зменшувати. А для нашої компанії – це можливість заробити, ми бачимо за цим бізнесом майбутнє.

Компанія вкладає 38 млн грн власних грошей і зароблятиме на відсотках з проджів е-квитка 

Для вашої компанії – це і статусний проєкт, адже анонсовано, що це перший повноцінний запуск е-квитка в Україні на рівні цілої області. Скільки грошей ви плануєте вкласти, і чи переконані, що вдасться на цьому заробити?

Ми плануємо інвестувати 38 млн грн своїх грошей. Коли система запрацює, на 10 років будемо операторами е-квитка, далі передаємо його обласній адміністрації. З кожного проданого квитка, матимемо 10%, а від пільгового проїзду, в середньому – 5%. Якщо проєкт буде успішний, гадаю, у нас з’явиться більше конкурентів, адже компанії побачать, що на цьому можна заробляти, а інші області теж захочуть покращити роботу громадських перевезень. Ми більше за всіх зацікавлені, щоб все швидко запрацювало і було якісно зроблено. Адже, якщо воно не буде працювати, ми втратимо гроші, які вклали у проєкт і ніхто їх нам не поверне. Тобто зі всіх учасників, саме ми найбільше ризикуємо, тому зі свого боку готові максимально швидко і якісно все робити. Адже прибуток почнемо отримувати лише після запуску системи е-квитка.

Чи можете анонсувати на якому АТП, або на якому маршруті запрацює пілотний проєкт?

Є одне АТП з яким ми активно розмовляємо і думаємо там запустити пілотний проєкт, однак не готовий його назвати, оскільки все ще може змінитися. У будь-якому випадку, пілот буде, щоб ми побачили, як воно працюватиме на практиці.

Відкриті до ЗМІ, готові пояснити всі звинувачення щодо закидів пов'язаних з "російськими слідами"

У грудні на сторінці видання "Наші гроші Львів" з’явилася стаття "Сомельє, росіяни і електронний квиток" в якій журналісти стверджували, що "Смарт-Тикет Технолоджи" має російські зв’язки, а саме російське програмне забезпечення та обладнання. 14 грудня відбулася прес-конференція у Львівській ОВА, де представники компанії та адміністрації відповіли на ці закиди. Якщо резюмувати, чому така ситуація виникла?

Нашим технологічним партнером є рівненська компанія "Реноме Смарт", яка вже понад 30 років на ринку. Для впровадження електронної системи оплати, використовуємо мобільний застосунок "Smart Ticket City", що є торговою маркою компанії "Смарт-Тикет Технолоджи". Нашим партнером по ІТ-рішенням також є BPC AG, що взаємодіє з рядом компаній, зокрема, BPC Billet та SmartVista AG. Саме цим нашим партнерам закидали російське коріння та зв’язки. Так, у них були якісь активи у РФ. Але з початку повномасштабної війни, у BPC від них відмовилися і продали ці активи. До того ж, ця компанія зареєстрована у Швейцарії, у них клієнти з 90-та країн світу. Вони роблять якісний софт. МакДональдс теж був у Росії, та почалася повномасштабна війна – вони розвернулися і пішли. Таких компаній зі світовим ім’я, які співпрацювали з Росією до 24 лютого, можна назвати чимало. Бізнес є бізнес. Коли не було повномасштабної агресії, мусимо констатувати, що чимало бізнесменів та компаній працювали у РФ.

В цілому робота журналістів полягає в тому, аби шукати важливі теми і розповідати про них, це нормально. Так і тут: у журналістів були запитання до нас, ми на них відповіли. Щоправда вони опублікуваи свій матеріал до наших відповідей, тому можливо й виникли ці звинувачення, але це нюанси. Загалом ми раді співпраці зі засобами масової інформації. Якщо у представників ЗМІ є запитання до нашої роботи – ми відкриті.

Наголошу на тому, що після цієї історії у нас відбулася робоча нарада з чиновниками Львівської ОВА. Там всі ці питання були проговорено та проаналізовані. Більше того, подавалися запити у силові відомства і у підсумку в них не було ніяких претензій до нас. Тому все нормально, працюємо далі.

  • Нагадаємо, рік етапу "навчання пільговиків": е-квиток у Львові святкує перший ювілей

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
19 травня
10:07
Ніколас Карма
У Львові напали на популярного блогера Ніколаса Карму
09:43
західний кордон
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 травня
09:18
свічка
Підтвердили смерть волинянина Володимира Будька, який два роки вважався зниклим безвісти
08:52
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 19 травня
2024, субота
18 травня
21:47
МуМіфікація у МуМі
Гостинна МуМіфікація: у Львові ще один день можна потрапити до Музею Міста у підземеллі Ратуші. Фото
21:21
музика росії
На Волині невідомі влаштували гучні танці під російську музику
20:56
У Львові вшанували пам'ять жертв геноциду кримських татар
Львів'яни вшанували пам'ять жертв геноциду кримських татар
20:36
Андрій Крук
На передовій від рук окупантів загинув випускник Острозької академії Андрій Крук
20:21
Оновлено
Прокидання з Мертвим Півнем
Куди піти у Львові із 13 по 19 травня: "ДАХАБРАХА" із новою програмою та Міжнародний день музеїв
19:46
аукціон на Франківщині
У Франківську на благодійному аукціоні зібрали понад мільйон гривень для ЗСУ
19:12
Осінь, дощ
Короткочасні дощі та можливі грози: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 19 травня
18:43
"Карпати", Мирон Маркевич
"Карпати"визначились з планами на літо, готуючись до сезону УПЛ, – ЗМІ
18:18
Ексклюзив
Олександр Лабецький
18 громад Львівщини виділили 5% з бюджету на військо минулого року, – керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький
17:54
паб на честь медика
У Запоріжжі на честь полеглого бойового медика Закарпатської бригади відкрили паб
17:17
гепатит А
На Івано-Франківщині виявили випадки захворювання на гепатит A
16:48
Іван Колодійчик
У Львові попрощалися з полеглим військовим Іваном Колодійчиком
16:24
втрати окупантів
Львівські воїни знищили танки окупантів в Курській області, які направлялись до кордону з Україною
15:57
відкриття пам'ятника Маркіяну Іващишину
Портал Марека: на Личаківському цвинтарі у Львові відкрили пам'ятник Маркіяну Іващишину. Фото
15:49
українські борці
Юні борчині з Франківщини здобули золоті медалі на чемпіонаті Європи
15:30
новини Тернопільщини
На Тернопільщині чоловік вчинив розбійний напад на місцевого жителя: зловмисника затримали
15:19
Карпати Львів – Лівий берег
Футбольний матч "Карпати" - "Лівий Берег" завершився результативною нічиєю
14:49
новини Рівненщини
Де купатися на Рівненщині: в області завершили перевірку водойм
14:29
Пункт незламності
Знеструмлення на Волині: в області буде діяти 99 пунктів незламності
14:15
ЗСУ генштаб війна з Росією
Волинські воїни знищили два російські танки та одну "мотолигу"
13:44
новини Хмельницького
У Хмельницькому на будівництві чоловік впав з висоти, його госпіталізували
13:12
новини Рівненщини
На Рівненщині упродовж року будуть оцифровувати музейні пам'ятки
12:49
новини Рівненщини
На Рівненщині в ДТП загинув неповнолітній мотоцикліст
12:30
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 17 травня
12:16
На кордоні з Польщею чоловіки намагалися підкупити прикордонників
На кордоні з Польщею чоловіки намагалися підкупити прикордонників, аби виїхати за кордон
11:54
електромережі ЛЕП світло
Через посилення вітру на Прикарпатті зафіксували знеструмлення у кількох громадах
11:33
Ростислав Вовк
Доросла розмова про бронювання, Favbet, кур'єрів та війну. Блог Ростислава Вовка
10:41
Юрій Федечко
"Йду воювати за Україну": львівський волонтер Юрій Федечко заявив про намір вступити в ЗСУ
10:09
У Львові водій BMW збив 6-річного хлопчика
У Львові водій BMW збив 6-річного хлопчика
09:50
Митрополит Епіфаній прибув на Буковину
Митрополит Епіфаній прибув на Буковину: деталі візиту
09:20
На Донеччині загинув 27-річний захисник зі Львівщини Роман Дах
На Донеччині загинув 27-річний захисник зі Львівщини Роман Дах
08:03
Огляд
перетин кордону, прикордонник
Мобілізація в Україні: хто зможе виїжджати за кордон після 18 травня
07:30
Ексклюзив
У громадах повинна бути ефективна система контролю військової продукції, - голова правління Львівського оборонного кластеру Максим Плєхов
07:02
Огляд
Підірвали на прохання росіян, які боялися Наполеона: таємниці й легенди Бродівського замку
2024, п'ятниця
17 травня
21:55
"Готові до всього": енергетики Бурштинської ТЕС провели навчання з ДСНС
21:32
Одна хвилина на їжу: прикордонник з Мукачева розповів, як прожив 630 днів полону
Більше новин