Еспресо. Захід
Огляд

Підірвали на прохання росіян, які боялися Наполеона: таємниці й легенди Бродівського замку

18 травня, 2024 субота
07:02

За сто кілометрів від Львова, у місті Броди, що за часів Австро-Угорщини називали "Галицьким Єрусалимом", є давня напівзруйнована фортеця XVII ст., виникнення якої тісно пов’язане з розбудовою Бродів

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про цікаву історію та легенди 400-річної фортеці у Бродах.

Про що у статті:

 • Історія Бродівського замку: виникнення фортеці;
 • Бродівський замок у часи війн;
 • Занепад і знищення фортеці;
 • Сучасний стан замкового комплексу;
 • Легенди Бродівського замку.

Історія Бродівського замку: виникнення фортеці

Фото: Володимир Чоп

 

Розкопки, проведені у Бродах, свідчать, що на цій території люди жили ще понад 10 тис. років тому. Однак як місто Броди почали формуватися вже за часів Київської Русі. Вперше як окреме поселення воно згадується у "Повчанні Володимира Мономаха своїм дітям" (1084 рік). До речі, своїй назві місто завдячує болотистій місцевості й переправам (бродам), які здавна тут існували.

Через монголо-татарську навалу місто було зруйноване і спалене. Кілька століть поселення було придатком до Олеського замку, що розташований поруч і був ключовим опорним пунктом навколишніх земель. Однак ситуація змінилася у XVI столітті, коли 1580 року Броди опинилися у власності галицького шляхтича Станіславова Жолкевського, який мав як владу й гроші, так і плани розвитку свого поселення.

Новий власник для убезпечення від набігів татар вирішив спорудити замок. Так виник перший відомий дерев’яний замок у Бродах. Зробивши містечко безпечним, у ньому почала зростати кількість населення і Броди отримали у 1586 році магдебурзьке право, тобто міське самоврядування, а це свідчить про стрімкий розвиток міста.

Наступний етап розбудови Бродівського замку розпочався після придбання міста у 1629 році тодішнім польним гетьманом Станіславом Конєцпольським. Він вирішив перетворити дерев’яний замок на кам’яний. Так поступово виник замок нового бастіонного типу. Будівництво тривало між 1630 і 1635 роками. Його архітекторами були відомий французький інженер Гійом Левассер де Боплан (який написав книжку "Опис України" і на своїх картах постійно називав весь цей край Україною) та італійський будівничий Андреа дель Аква.

Тож новий замок був п'ятикутної форми та складався з п'яти бастіонів й куртин (валів), у середині яких містилися каземати. Замок був оточений глибоким ровом, що час від часу наповнювався водою. В'їзд у середину фортеці здійснювався греблею та через звідний міст.

Бродівський замок у часи війн

Фото: Володимир Чоп

 

Замок вчасно збудували, адже вже у 1648 році всю Річ Посполиту почало лихоманити від масштабного козацького повстання Богдана Хмельницького, яке переросло у справжні національно-визвольні змагання українців. Так виникла Гетьманщина, а козаки стали помітними політичними фігурами тодішньої східної Європи.

У 1648 році замок у Бродах витримав дванадцять тижнів облоги козацьких військ Хмельницького. Замкова залога складалася з двохсот піхотинців, тридцяти шляхтичів і близько двохсот міщан. Згодом під час Берестецької битви 1651 року твердиня також відігравала важливу роль як польська військова база. Звідти для обстрілу козацького табору транспортували гармати. Також тут тримали полонених козаків.

Після втихомирення ситуації замок потребував ремонту, який був проведений у кінці 60-х років XVII ст.

Фото: brodyhistory

 

До речі, у XVII столітті замок неодноразово відвідували королі Речі Пополотої, зокрема тут зупинялися: Владислав IV Ваза, Ян II Казимир, Ян ІІІ Собеський. У 1671 році замок відвідав шведський мандрівник Ульріх фон Вердум, який у своїх спогадах написав:

"Замок добре укріплений чотирма регулярними баштами згідно сьогоднішніх вимог, його вали і фортечний рів викладені. Він ніби скидається на цитадель при місті, яка вміло укріплена бастіонами, подекуди також викладеними ламаним каменем".

На початку XVIIІ століття замок, як і загалом місто Броди, опинився у власності польських магнатів шляхетського роду Потоцьких (ті самі, що збудували відомий палац Потоцьких у Львові). У 1730-х роках замок у Бродах зазнав руйнувань, а артилерію розграбували російські війська, які на короткий період захопили фортецю.

У середині XVIIІ століття фортеця була частково перебудована. Над брамою спорудили барокову вежу з годинником, а перед замковою брамою – равелін, у якому була друга брама, а перед нею ще один міст. Також тоді виник двоповерховий палац Потоцьких. На той момент замок став місцем розкішних дійств, де дворяни часто проводили бали й пускали феєрверки.

Занепад і знищення фортеці

Фото: Фотографії старого Львова

 

Після розподілу Речі Посполитої у 1772 році Броди опинилися у складі Австрійської імперії. Наступного року замок особисто відвідав австрійський імператор Йосиф II.

Фактично занепад фортеці пов'язаний з двома причинами: війнами Наполеона і проханням росіян, які боялися наступу французів. Перед походом військ Наполеона на Москву, що відбувся 1812 року, російський уряд, боячись використання Бродівського замку як тилової бази польських військ (союзників французів), звернувся до австрійців з вимогою зруйнувати фортецю. Австрійці були в союзі з росіянами проти Наполеона, тому 1812 року вежу з головним в'їздом і равелін підірвали. Руїнами було завалено фортечний рів. Таким чином замок остаточно втратив своє оборонне значення.

Фото: Фотографії старого Львова

 

Решту валів з казематами, що лишилися, було передано під склади для товарів та магазинів. Лише палац залишався головною оздобою замку. Годинниковий механізм з вежі перенесли і встановили на церкві Різдва Пресвятої Богородиці у Бродах, що збереглася до сьогодні.

У ХХ столітті під час Другої світової війни та за часів Радянського Союзу замок знову використовувався як військовий об'єкт. У 1939-1940 роках радянська влада влаштувала в замку концентраційний табір для польських військовополонених. По війні тут містилася військова частина, офіційно – завод для ремонту автонавантажувачів (в/ч 65557).

У другій половині 1990-х років військова частина була розформована. Але тривалий час перебування території замку у користуванні військових вкрай негативно позначилося на стані фортеці.

Сучасний стан замкового комплексу

Фото: Вікіпедія

 

Зараз фортеця в руїнах. Із замкового комплексу до нинішнього дня збереглися частини казематів та палац XVIII століття, який звели Потоцькі. Також у північно-східній частині Бродів добре збереглося близько 700 метрів міського валу (дві куртини й два бастіони). Попри те, що оборонні укріплення Бродів належать до найстаріших зі збережених будівель міста і, хоча й ушкоджені, досі є унікальною пам’яткою мілітарної архітектури XVII ст. А сам Бродівський замок є пам'яткою архітектури національного значення. Площа комплексної охоронної зони замку становить 11,7 га.

На сьогодні лише невелика частина казематів належить Бродівському краєзнавчому музеєві. Тут музейні працівники проводять виставки, працюють над створенням постійної експозиції з історії замку.

Фото: Вікіпедія

 

Було кілька спроб почати реставрацію, однак вони завершилися провалом. Зокрема, у 2008–2009 роках на реставрацію замку виділили 900 000 грн, але за виділені кошти пам’ятку ще більше зруйнували. Зроблені реставраторами стічні отвори для води призвели до того, що посипалося склепіння казематів.

Загалом реставрувати фортечні споруди доволі складно, бо мова не лише про гроші, а й про техніку виконання робіт. Однак у перспективі, Бродівський замок може стати візитівкою міста, яка манитиме до себе туристів. Наразі лише справжні поціновувачі минулого й археологи полюблять відвідувати залишки колись величного Бродівського замку.

Легенди Бродівського замку

Фото: brodyhistory

 

Усі давні замки оповиті своїми легендами та цікавими історіями, які заворожують сучасників. Бродівський замок також має декілька таких.

Як Хмельницький утікав з Бродівського замку

Одна з легенд замку розповідає про часи його будівництва. Кажуть, що на оглядинах новозбудованого Бродівського замку у 1633 році, на які була запрошена місцева шляхта, також був присутній Богдан Хмельницький. Тоді він необачно висловився щодо фортеці:

"Гарний замок, але збудований людськими руками, ними ж може бути і здобутий".

Це дуже розгнівало власника замку Станіслава Конецпольського, тому Хмельницький змушений був ховатися від його гніву і поїхав аж на Запоріжжя, де згодом підняв повстання і вже з військом вернувся під Броди. Хоча від 1622 по 1637 рік немає певних відомостей про життя і діяльність Хмельницького, однак деякі історики погоджуються, що такий спір між Хмельницьким і Конецпольським дійсно міг бути. Тому, можливо, саме Бродівський замок став пусковим механізмом, який призвів до Хмельниччини.

Скарби замку в підземеллі

Фото: Вікіпедія

 

Також про підвали й підземелля Бродів ходить чимало легенд і переказів.

Знавці кажуть, що відомі дві згадки про підземні переходи до замку: перший пролягав від будинку відомого жителя міста Мікулєвича, що жив у районі бродівського Підзамча; а другий – від споруди колишнього домініканського монастиря, що стояв колись на південній стороні Ринку.

Розповідають, що в цих підземних переходах можуть зберігатися скарби замку, які заховали в часи активних воєн та облог фортеці. Та щоб довести чи спростувати це, потрібно спершу розкопати всі ці давні підземелля, які сполучали замок з містом.

Читайте також: Найбільша фортеця Львівщини: таємниці та легенди занедбаного Старосільського замку

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.86
 • EUR
  Купівля 43.25
  Продаж 44
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
24 червня
15:40
Ексклюзив
Юрій Габовда
Команді Реброва під силу обіграти Бельгію і вийти з групи, – спортивний директор НК "Верес" Габовда
15:32
На Львівщині чоловікові загрожує 6 років тюрми за неправдиве повідомлення про замінування 
15:20
Рівненський інститут землеустрою виставили на аукціон
Ціна зросла у понад 18 разів: Рівненський інститут землеустрою продали на аукціоні за 65 млн грн
15:05
Олександр Чинчлей
Втратив ногу, але не жагу до гри у футбол: у Львові реабілітують 27-річного захисника
14:53
День Конституції
"Автопробіг Єдності" й урочисте підняття прапора України: як у Львові відзначатимуть День Конституції
14:40
закарпатець, що застряг на річці
Ледь не повторив долю Робінзона Крузо: закарпатець застряг на острівці, намагаючись перейти річку
14:28
Ігор Панасюк
На війні загинув старшина з Волині Ігор Панасюк
14:15
На Волині місцевий мешканець готувався продати понад 5 тис. пачок цигарок з Білорусі  
14:02
рушниця
Волинянин напав з рушницею на сусіда та правоохоронців, які приїхали на виклик
13:48
У Тернополі встановили скульптуру Джура на честь молодих воїнів
"Уособлює молодих воїнів": у тернопільському парку з'явилася скульптура "Джура"
13:48
Огляд
Мобілізація жінок
Уряд розширив бронь від мобілізації. Деталі
13:35
На Рівненщині до наркобізнесу у виправній колонії виявився причетним інспектор установи 
13:23
ФК Рух
Англійський клуб цікавиться трьома гравцями ФК "Рух", – ЗМІ
13:08
Оновлено
зниклі діти
Поліція розшукала неповнолітніх, які зникли з Прикарпатського центру реабілітації дітей
13:07
поліцейський
У Львові побили патрульних: двоє чоловіків билися на дитячому майданчику, а потім напали на поліцейських
12:50
OPINION
Ірина Клейменова
Припиніть міряти війну лише на вже мобілізованих. Блог Ірини Клейменової
12:40
На Волині списки відрахованих з вишів студентів передаватимуть в ТЦК
На Волині списки відрахованих з вишів студентів передаватимуть в ТЦК, - ОВА
12:25
Василь Сліпак
У Львові відбудеться 8-й міжнародний маратон пам’яті співака і воїна Василя Сліпака: програма
12:09
Парк розваг УРУРУ
У парку розваг біля Львова пролунала російська музика: в адміністрації пояснили, як таке трапилося
12:03
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 24 червня
11:51
розбір завалів у франківську
Рятувальники завершили розбір завалів та надання допомоги на місці ракетного удару у Франківську
11:38
Різдво пророка Іоанна Хрестителя та Івана Купала
Різдво Іоанна Хрестителя і свято Івана Купала: що відзначають українці 24 червня
11:24
діти закарпатських військовослужбовців
Дітей закарпатських військовослужбовців відправили на відпочинок до Литви
11:22
У мережі оприлюднили відео, на якому працівники ТЦК нібито сломіць погрузили чоловіка в бус.
У мережі з'явилося відео, як працівники ТЦК у Львові "вантажили" чоловіка в бус. Реакція центру комплектування
10:50
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 червня
10:35
На Волині викрили прикордонника-агента ФСБ, який шпигував для РФ
Шпигував для РФ на українсько-білоруському кордоні: На Волині затримали "крота" ФСБ
10:04
У Городку біля Львова водійка Mersedes-Benz збила 26-річну жінку. Потерпілу госпіталізували
У Городку біля Львова водійка Mersedes-Benz збила 26-річну жінку. Потерпілу госпіталізували
09:50
Оксана Рубаняк
Командирка підрозділу ЗСУ Оксана Рубаняк з Івано-Франківщини отримала "Золотий хрест"
09:38
прикордонний контроль, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 червня
09:28
Михайло Романчук
Рівненський плавець Михайло Романчук перервав золоту серію, здобувши срібну нагороду на чемпіонаті Європи
09:10
Тарас Багай
Унаслідок штурму ворога на Донеччині загинув воїн та науковець зі Львівщини Тарас Багай
08:47
психологічна підтримка
Прикарпатці, які постраждали від обстрілу РФ, зможуть отримати фінансову та психологічну допомогу: куди звертатися
08:33
На Буковині чоловік у військовій формі зі зброєю погрожував чоловікові
На Буковині чоловік у військовій формі зі зброєю погрожував чоловікові. Що кажуть у ТЦК
08:16
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 червня
07:56
ФК "Хуст"
"Тут працівники ТЦК гребуть всіх підряд": у закарпатському "Хусті" розглядають можливість переїзду до Тернополя
07:39
відсутність світла
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 24 червня: графіки і групи
07:22
У Чернівцях оголосили переможців кінофестивалю "Миколайчук Open"
У Чернівцях оголосили переможців кінофестивалю "Миколайчук Open"
2024, неділя
23 червня
21:38
чадний газ
У Солонці біля Львова жінка та троє дітей отруїлись чадним газом
21:04
олімпійський вогонь
В Україні запалили олімпійський вогонь: першим стало місто на Волині
20:12
скупьптура
Шість скульптур – шість жестів священника: у студентському містечку УКУ освятили скульптурну композицію
Більше новин