Введення в храм Пресвятої Богородиці за новим календарем: історія свята та традиції
Празник Введення в храм Пресвятої Богородиці є одним із дванадцятьох найбільших свят церковного року
Більше про свято розповість "Еспресо.Захід".
21 листопада за новоюліанським стилем відзначаємо Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третя Пречиста, як його часто називають в народі. Це одне з найважливіших свят у церковному календарі. З-поміж усіх Богородичних свят воно єдине висвітлює дитинство Матері Божої, яку у юному віці до Дому Господнього привели її батьки – святі Йоаким та Анна. Празник Введення завершує річний цикл Богородичних свят.
Цього дня у храмах відбуваються святкові богослужіння, віряни просять у Богородиці здоров'я, благословення та захисту для себе і рідних.
За юліанським або ж "старим" календарем свято відзначали 4 грудня. За новоюліанським або ж "новим" календарем, на який УГКЦ та ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. Відтак тепер свято Введення припадає на 21 листопада.
Історія свята
Батьки Пречистої Діви Марії, святі Йоаким і Анна, будучи бездітними, дали обітницю, що коли у них з'явиться дитина, то віддадуть її на службу Богові у храмі Єрусалиму. Господь вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли їй виповнилося три роки, то батьки у супроводі родичів, ровесників-дівчаток з Назарету, із запаленими свічками в руках і співаючи псалми, привели її до храму і віддали в руки первосвященика Захарії, батька святого Йоана Предтечі. Праведні Йоаким і Анна духовно раділи, що удостоїлись принести Богу найдорогоцінніший дар – свою єдину дитину. У храмі Марія провела 12 років, доки, як доросла дівчина, не була заручена зі святим Йосифом.
Про життя Богородиці в Єрусалимському храмі майже нічого не відомо. Та все ж збереглися дані, що вона виховувалась у середовищі благочестивих дів, читала Священне Писання, займалася рукоділлям, постійно молилася та росла у любові до Бога.
Свято має глибокий зміст, оскільки згадується зустріч земного і небесного. Основна ідея цього свята полягає в тому, що батьки-віряни мають залучати до віри своїх дітей.
Традиції та звичаї
Празник Введення є одним із найбільш шанованих у літургійному році, оскільки розповідає про дитячі і юні літа Пресвятої Богоматері, про її батьків та підготовку Марії до своєї ролі – народження Спасителя.
Саме із Введення в храм Пресвятої Богородиці у церквах та домівках починається підготовка до Різдва Христового.
Празник Ввведення почали святкувати ще в перших століттях християнства. Однак на Заході свято було встановлене значно пізніше Папою Григорієм ХІ і вперше святкувалось в Авіньйоні в 1374 році.
У це велике свято не можна пліткувати, сваритися чи лихословити. Роботу по господарству, як от прибирати, прати, прасувати, теж варто відкласти. Також цього дня не можна займатися рукоділлям – шити, в'язати, вишивати. Натомість день треба провести у молитві та з добрими помислами. Доброю традицією є зранку піти до церкви, а на обід чи вечерю – зібратися родиною за святковим столом. Попри те, що триває Різдвяний піст, у це особливе свято він не є строгим.
Читайте також: Які свята українці відзначатимуть у листопаді
Народні прикмети 21 листопада
За народними звичаями Третя Пречиста символізувала прихід зими. Від цього дня вже чекали морозів.
На свято Введення (так само, як на Різдво та Великдень) є особлива прикмета: хто першим із чужих зайде до хати – таким буде і весь рік буде. За народними віруваннями, якщо першою до хати зайде жінка – будуть фінансові проблеми, чоловік – усе буде стабільно.
Також наші предки вірили, що якщо небо зранку ясне та синє – то до швидкого похолодання. Сніг вранці і весь день не тане – до хорошого врожаю в наступному році. Якщо на Введення тепло, то і на новорічні та різдвяні свята буде тепло. Якщо сильний мороз, то він протримається до Різдва.
- Додамо, що 15 листопада розпочався Різдвяний або Пилипівський піст, який триватиме 40 днів. Більше про цей особливий період читайте у новині.
- Актуальне
- Важливе