Еспресо. Захід
Огляд

Річниця смерті Бруно Шульца: про життя дрогобичанина, який заслуговував Нобелівської премії

19 листопада, 2024 вiвторок
07:30

Бруно Шульц — один із найзагадковіших і найталановитіших письменників ХХ століття, чий вплив на літературу почали вивчати вже після його трагічної смерті. Його життя у віці 50 років обірвалося 19 листопада 1942 року в окупованому нацистами Дрогобичі

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про життя та особливості творчості видатного Бруно Шульца, який називав рідний Дрогобич "містом цинамонових крамниць". 

Ранні роки, формування особистості та художні здобутки

Бруно Шульц народився 12 липня 1892 року в Дрогобичі, в сім'ї єврейського купця Якоба Шульца в часи Австро-Угорщини. Родина Шульца не культивувала єврейських традицій і розмовляла лише польською. Однак Дрогобич, з його атмосферою провінційного життя, став джерелом натхнення для багатьох творів митця. 

У дитинстві Бруно виявляв інтерес до мистецтва, особливо до малювання. Він навчався у Дрогобицькій державній гімназії імені Франца Йосифа I, згодом на будівельному факультеті Львівської політехніки, де вивчаючи архітектуру. Однак через рік він серйозно захворів, тому перервав навчання, яке вдалося відновити аж у 1913 році, за рік до Першої світової війни.

Через страх батьків перед наступом, росіян він виїхав до Відня. Столиця Австро-Угорської монархії тоді була одним із найбільших культурних центрів Європи, і вплив її атмосфери, безперечно, відзначився на формуванні Шульца. Протягом кількох місяців він брав участь у заняттях у Віденському технологічному університеті, а також відвідував Академію образотворчих мистецтв. Проте навчання так і не закінчив.

У 1915 році родина Шульців повернулася до Дрогобича, але того ж року, у червні, на 69-му році життя помер тяжко хворий батько Бруно Шульца. Це було великою втратою для родини, так і для самого Бруно Шульца, про що згодом він алегорично писав у своїх оповіданнях. 

Після розпаду Австро-Угорщини та польсько-української війни Дрогобич перейшов до відновленої Польської Республіки, де зберігалася мультикультурна атмосфера. Поляки, українці, євреї, німці всі продовжували жити в цьому місці контрастів та столиці нафтовидобувної галузі Галичини. У той час у літературі й мистецтві Польщі поширювалися модерністські течії — футуризм, сюрреалізм і експресіонізм. 

Тим часом Шульц багато займався самоосвітою. Для матеріального забезпечення, часто виконував портрети на замовлення. У 1922 році Шульц представив свої художні роботи на колективних виставках у Варшаві та Львові. Наступного року його роботи побачили у Вільнюсі. 

Бруно Шульц зміг знайти постійну роботу лише у 1924 році. Він працював вчителем малювання та ручної праці у державній чоловічій гімназії ім. Короля Владислава ІІ Ягайла у Дрогобичі. У цій школі він пропрацював майже все своє життя до 1941 року, роками борючись із проблемами зі здоров’ям і відсутністю диплома про вищу освіту. Маленький і скромний, Шульц не завжди міг впоратися з некерованою молоддю. Він не любив свою роботу і часто скаржився на неї в листах друзям.

На початку 30-х років картини Шульца продовжили з’являтися на виставках, але без особливої популярності. В цей час Шульц почав активно писати, познайомився з кількома письменниками та літературознавцями, які заохочували Шульца продовжувати займатися письменництвом. 

А навесні 1933 року Шульц познайомився з Юзефіною Шелінською, з якою заручився за два роки. 

Зірка польської літератури 30-х років минулого століття 

День народження Бруно Шульца

У 1933 році Шульц дебютував у літературному світі з своїм оповіданням "Птахи". Однак ніхто не звернув особливої уваги на нього. Бруно Шульц, можливо, ніколи не став би відомою постаттю за межами Дрогобича, якби не допомога та посередництво його друзів. Завдяки їхнім зусиллям у 1933 році відбулася зустріч із Зоф’єю Налковською, яка стала переломом у літературній кар’єрі письменника. 

Налковська дуже тепло зустріла привезений до Варшави рукопис "Цинамонових крамниць" і незабаром допомогла його видати. Оповідання були опубліковані у 1934 році. 

Книга одразу стала сенсацією, адже викликала захоплені відгуки в однієї групи критиків і несхвальні в іншої. Фактично, за один день Шульц пройшов шлях від анонімного письменника до відомої особи в польському літературному середовищі. 

Його оповідання з радістю почали друкувати у столичних журналах. Сам Шульц так пояснював своє бачення основ поетики "Цинамонових крамниць": 

"Я вважаю "Крамниці" автобіографічною повістю. Не лише тому, що вона написана від першої особи і що в ній можна знайти події та переживання дитинства автора. "Крамниці" — автобіографія, а швидше — духовний родовід, оскільки в ній відтворено духовне походження аж до тих глибин, де воно переходить у міфологію, тоне в міфологічному сні. Мені завжди здавалось, що витоки індивідуального духу, якщо досить глибоко дослідити їх, губляться в яких-небудь міфічних нетрях. Це останнє дно, далі якого проникнути не можна".

Поступово, Шульц став знаменитою особистістю як в Польщі, так і в Дрогобичі. Він продовжував писати все нові оповідання. У 1936 році шкільна рада присвоїла Шульцу звання "професора", тому йому більше не довелося турбуватися про можливе звільнення з роботи. 

У лютому 1936 року Бруно Шульц покинув Дрогобицьку єврейську громаду і отримав статус особи без віросповідання. Він зробив це, щоб одружитися з Юзефіною Шелінською, єврейкою, яка прийняла католицизм. Однак через бюрократичні нюанси, Шульцу та Шелінській так і не вдалося одружитися, заручини були розірвані через рік. Бруно важко це сприйняв і намагався змінити своє життя, переїхати жити до Варшави. Однак ці плани не увінчалися успіхом. 

Натомість успішним виявився 1937 рік, адже світ побачив нову збірку оповідань Шульца – "Санаторій під клепсидрою", яка отримала численні схвальні рецензії та підтвердила статус Шульца, як нової літературної зірки Польщі. 

Шульц вирізнявся неповторною манерою письма. Його метафори багатошарові, а мова поетична. Письменник звертався до часу, дитинства, пам'яті, пошуку сенсу в буденності. Його стиль порівнюють із творами Марселя Пруста та Франца Кафки.

Крім літератури, Шульц залишив значний художній спадок. Його малюнки, виконані в техніці графіки, вирізняються фантастичними образами й ексцентричним баченням світу.

Останні роки життя Шульца 

Під час початку Другої світової війни, Дрогобич, як і вся Галичина, за пактом Ріббентропа-Молотова опинився у складі Радянського союзу. Шульц продовжував працювати в школі, але матеріальне становище його та родини погіршилося, і він був змушений піти на поступки новому комуністичному уряду. Йому доводилося сидіти в комісії під час виборів радянської політичної влади, він малював агітаційні плакати та пам’ятні картини, наприклад, портрети Сталіна. 

До літа 1941 року Шульц намагався знайти собі місце в новій ситуації. Він пробував видаватися у московських видавництвах, нових комуністичних газетах, виступати в літературних гуртках, однак режим зустрів його інше бачення вороже. Проза Шульца не підходила комуністичній владі, оскільки її не можна було використовувати як засіб виховання та пропаганди. Тоді було втрачено декілька оповідань написаних в той час, як і легендарний роман "Месія".

Влітку 1941 року німці напали на СРСР і Дрогобич опинився під окупацією нацистської Німеччини. Місто стало ареною масових репресій проти євреїв, які складали значну частину населення. Шульц, як і всі євреї, був змушений переселитися до гетто, створеного нацистами. Письменник втратив роботу, бо закрили школи. Євреї були піддані рабській праці, їхнє майно було конфісковано, а в навколишніх лісах почалися масові вбивства.

Шульц уцілів завдяки своїм художнім здібностям. Його взяв під свій захист офіцер СС Фелікс Ландау, відомий своєю жорстокістю і тим, що вбивав людей стріляючи просто зі свого балкона. Шульц працював для Ландау, створюючи розписи в його приватному будинку та кабінеті. Тоді ж було створено кілька портретів "покровителя", але вони не збереглися. Шульц був корисний Ландау, але він не міг почуватися в безпеці.

19 листопада 1942 року став доленосним днем для Шульца – днем його ​​загибелі. За день до того, як Шульц планував втекти з гето до Варшави, він став випадковою жертвою акції гестапівців, які вбивали євреїв на вулиці міста через помсту за стрілянину в одного з німців. Шульц просто йшов купити хліба та був застрелений як і інші євреї, що опинилися не в тому місці та не в той час… Хоча існує й інша версія смерті Шульца, що його спеціально вбив офіцер СС Карл Ґюнтер, як акт помсти Феліксу Ландау, який раніше вбив його друга.

Шульц помер приблизно за 100 метрів від свого першого сімейного будинку на площі Ринок у Дрогобичі. Тіло письменника весь день пролежало на вулиці, бо його не дозволили поховати. Вважається, що його поклали в спільну могилу, яку після війни знайти не вдалося.

Читайте також: День народження Бруно Шульца. Геній з Дрогобича, який міг би отримати по війні Нобелівську премію

Теги:
Читайте також:
Львів
+3.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.67
  • EUR
    Купівля 43.32
    Продаж 44.14
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
20 січня
22:41
Воїни 24-ї ОМБр показали, як нищать російську піхоту з неба
Воїни 24-ї ОМБр показали, як нищать російську піхоту з неба
22:23
На Волині судитимуть батьків, бо син цілий семестр не ходив на уроки
22:01
У Курській області РФ загинув 25-річний захисник з Івано-Франківщини Володимир Цюрко
У Курській області РФ загинув 25-річний захисник з Івано-Франківщини Володимир Цюрко
21:37
На Тернопільщині "Мерседес" злетів із домкрата і задавив чоловіка на смерть
На Тернопільщині "Мерседес" злетів із домкрата і задавив чоловіка на смерть
21:15
сокира
На Волині судитимуть чоловіка, обвинуваченого в убивстві брата сокирою
20:46
В Івано-Франківську знову створили електронну петицію проти забудови озера
В Івано-Франківську знову створили електронну петицію проти забудови біля міського озера
20:27
У будинку біля Чернівців трапився вибух через витік газу
20:07
граната
У Шептицькому на Львівщині прогримів вибух, поліція встановлює причини
20:03
В Ужгороді до Дня соборності утворять "Живий ланцюг"
В Ужгороді до Дня Соборності утворять "Живий ланцюг"
19:59
Боржава
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави не змогли продати на аукціоні зі зниженням ціни
19:44
коза
На Буковині судили чоловіка, бо він випасав кіз на кладовищі
19:25
У Львові біля цирку сталася ДТП за участю чотирьох автомобілів та маршрутки. Відео
19:08
"Порівняно з солдатами КНДР, вагнерівці зразка 2022 року – просто діти", - народний Герой України зі Львова, парамедик 80-ї бригади
18:49
Батальйон "РАРОГ" 24-ї бригади шукає в команду оператора БПЛА та бойового медика
18:33
Оновлено
Названа ймовірна причина пожежі у львівському центрі "Незламні матусі" для жінок-переселенок із дітьми
18:32
У вівторок 21 січня у Львові попрощаються із захисниками Романом Бондарем та Андрієм Гнатівим
18:11
Цьогоріч у космос полетить розробка вже другої групи юних науковців з Львівщини
17:57
На Прикарпатті посадовців міськради підозрюють у привласненні понад 1,5 млн грн бюджетних коштів
17:44
У Рава-Руській на Львівщині встановили 79 стендів загиблим захисникам
17:32
ванна
Пролежав у ванні місяць: у Тернополі чоловіка знайшли мертвим у власній квартирі
17:19
Воїн-лісівник з Рівненщини сам утримував позицію понад два місяці
17:15
Увірвались у будинок, побили бізнесмена та вкрали 1 млн грн: на Львівщині затримали зловмисників, підозрюваних у розбійному нападі
16:59
ПЦУ
На Буковині громада села Комарівці перейшла від УПЦ МП до ПЦУ
16:43
Огляд
На дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 січня
16:34
невідома речовина на вулицях Львова
На вулицях Львова виявили речовину, яка може бути небезпечною для тварин
16:29
е-квиток
У Рівному планують запустити електронний квиток у лютому
16:16
На Волині затримали двох чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон
16:00
Зі швейцарського Базеля до Львова вирушили перші два подаровані трамваї
15:45
Вилучили продукції на 23 млн грн: у Львові викрили нелегальне виробництво алкоголю
15:28
У Хмельницькому затримали місцевого з бойовою гранатою 
15:13
У США після зупинки серця врятували фронтмена франківського рок-гурту "Цвіт кульбаби"
14:59
Понад місяць в межах міста: Тернопільський медичний університет продовжує скаржитись на затримку документів Укрпоштою
14:43
постраждалий від саморобної петарди В'ячеслав
"Тільки поставив пляшку і вона вибухнула", – хлопчик, який лікується у Львові після вибуху саморобної петарди
14:30
На війні загинув рок-музикант з Ужгорода Андрій Матейко
14:27
Екскомандиру львівської 125-ї бригади оголосили підозру через непідготовлені укріплення прикордонних районів Харківщини
13:56
Військовослужбовця зі Львівщини відзначили орденом "За мужність" III ступеня
13:39
вбивство
Тіло заховав під килимом: на Івано-Франківщині затримали 24-річного чоловіка за підозрою у вбивстві матері
13:25
земля, земельні ділянки
На Львівщині громаді повернули 10 га фермерської землі, за яку не сплачували оренду
13:20
Огляд
Львів перед Новим Роком
Куди піти у Львові з 20 по 26 січня: Лисик у Меркурії та "Велика меса" Моцарта
12:55
новини Тернопільщини
Тернополянка витратила 145 тис. гривень, аби отримати посилку від міжнародної організації: деталі шахрайської схеми
Більше новин