18 громад Львівщини виділили 5% з бюджету на військо минулого року, – керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький
Загалом торік громади виділяли на військо від 0,2% від загального бюджету. Одна з громад виділила 36% для воїнів
Про це волонтер розповів у програмі "Війна і волонтери", журналістки "Еспресо.Захід".
32 громади на Львівщині не виділяли кошти на військо минулого року. Про це йдеться у дослідженні, яке зробили у ГО "Нескорені". За словами керівника організації Олександра Лабецького, деякі громади відсилали шукати інформацію на сайті, одна з громад не допомагала, бо не було запиту від військових. Частина відзвітували, що передають субвенції на військові частини.
"Тут є відмінність про те, чому важливо закуповувати оборонну продукцію, – пояснює Олександр Лабецький. – Гроші з субвенції дуже часто йдуть на канцелярію та казарми. Я знаю такі приклади. А важливо купувати оборонну продукцію, яка потрібна на фронті. Гарним прикладом є Городоцька громада. Кожної сесії вони виділяють кошти на "мавіки", дрони, РЕБ. Купують і їдуть на фронт. Тобто вони передають безпосередньо батальйонам на рівні роти командиру і хлопці отримують це вчасно, швидко і без бюрократизації процесу. І точно купують по хорошій ціні, бо заходять через систему прозоро. Тому те, що 32 громади на Львівщині не пішли цим шляхом, для мене дивно".
Волонтер зазначив, громади виділяють від 0,2% від загального бюджету на військо. Залежить від платоспроможності. А найвищий показник торік був 36%.
"Різниця є велика. Більше 5% свого бюджету виділили 18 громад у 2023 році і 10 громад такий відсоток планують виділити у 2024 році. Але насправді не важливо 5 чи 10 відсотків. На форумі, який відбувся минулого тижня у Львові, ми зібрали представників оборонки, ми проговорили, що треба ввести нове поняття бюджетне законодавство, – каже Олександр Лабецький. – Тобто оборонна спроможність громади. Це означає, що є загальний розмір бюджету. Відмінусовується цільові критичні видатки і залишається та сума, яка характеризує здатність бюджету витрачати на оборонку. Це не означає, що все має піти на оборонку. Але ми розуміємо, що в кожній громаді залишиться певний відсоток або абсолютна цифра, по якій можемо оцінювати і мати рейтинг громад".
- Раніше, Олександр Лабецький розповів, що 41 громада на Львівщині ризикує і виділяє гроші на військо.
- Актуальне
- Важливе