Роковини смерті Івана Франка: маловідомі факти із життя геніального українця
Рівно 108 років тому, 28 травня, о 16 годині перестало битися серце українського генія, письменника, політика та громадського діяча Івана Франка
Про непересічну особистість, яку сучасники називали "академією наук" та "університетом" в одній особі, розповідає "Еспресо.Захід".
10 фактів із життя Івана Франка
1. Вдома у дитинстві Івана Франка називали "малим Мироном", згодом це домашнє ім'я прислужилося до творення чималої кількості його псевдонімів, він записував його у найрізноманітніших комбінаціях. Загалом упродовж свого життя він вигадав собі та використав понад 100 різних псевдонімів, серед яких, окрім Мирона, Віршороб Голопупенко, Живий, Джеджалик та багато інших.
2. Як розповідає знана українська літературознавиця, франкознавиця Наталія Тихолоз, від малого віку улюбленим заняттям Франка було збирання грибів, а також риболовля. Письменник добре на них розумівся, розрізняв їстівні, умовно їстівні та отруйні. Проте не лише збирати їх полюбляв письменник, але й їсти: особливо присмажені на пательні. А рибу ловити він міг навіть руками, проте полюбляв робити це саком або сіткою, натомість вудки не любив.
Фото: проєкт "Франко: наживо", фонди ЦДІАЛ
3. Навчаючись у Дрогобицькій гімназії, Франко жив на квартирі в далекої родички Кошицької на околиці міста. Нерідко спав у трунах, які виготовлялися у її столярній майстерні.
4 Першим коханням Франка була донька священика Ольги Рошкевич, з якою він познайомився у 1874 році. Спочатку їхні стосунки подобалися батькам, і ледь не дійшло до офіційних заручин. Однак Франка заарештовують за участь у таємній соціалістичній організації. Після цього батько Ольги забороняє будь-яке спілкування з Іваном Франком, а доньку віддає за Озаркевича.
5. На цьому любовні пригоди письменника не завершилися і чимало із них вилилися ліричними рядками на папері. Та врешті 1886 року він одружується із Ольгою Хоружинською, яка була дворянкою, походила зі шляхетного козацького роду, але разом із тим на момент початку спільного життя пари була сиротою, як і Франко. А познайомила їх Ольга Косач, мати Лесі Українки, коли Франко гостював у Києві. Їхній шлюб називали концептуальним, адже вони з’єднали дві половини України – Галичину та Наддніпрянщину. Саме ж весілля відбулося в Києві, а більшість тостів того дня були "За соборну Україну".
6. 133 роки тому Крайова управа Галицького сейму оголосила конкурс оригінальних українських п’єс. Після низки скандалів другу премію та рекомендацію до постановки тоді здобув твір Івана Франка, який початково мав назву "Жандарм", але через два роки вистава з'явилась на сцені під новою назвою – "Украдене щастя".
Читайте також: Той, хто здолав часові кордони: Романові Іваничуку виповнилося б 95
Фото: Дім Франка
7. Іван Франко обожнював вишиванки та носив їх щодня. Саме він започаткував новий стиль, поєднуючи класичні європейські костюми та традиційні українські вишиванки. Він фактично створив новий стиль моди, вбираючи вишиванку разом із костюмом-трійкою. Саме в такому вигляді його можна побачити і на 20-гривневій купюрі. Франкові сучасники відзначали, що він "відрізнявся од загалу своїм костюмом – вишиваною сорочкою серед пишних комірців і краваток".
8. Вдома родина Франків мала справжній невеликий зоопарк, де постійно мешкали кролики та собаки, а також іноді травмовані тварини, яких лікували діти. Відомо, що серед мешканців був рудий кіт, а також великий пес на йменням Буркут, або ж Буркусь – лагідно, як розповідає Наталія Тихолоз в одному із матеріалів авторського проєкту "Франко: наживо". Буркут – це був справжній гуцульський вівчур.
9. Іван Франко помер на самоті: син Андрій на той час уже помер, Тарас і Петро воювали на фронті, донька Ганна була у тітки в Києві, а дружина Ольга – на лікуванні у психіатричній лікарні. З кінця 1915 року письменник мешкав у притулку січових стрільців, але втік звідти і повернувся до своєї вілли на Софіївці.
10. Геніального письменника поховали сорочці Володимира Шухевича – діда Романа Шухевича. Попрощатись із ним прийшли 10 тисяч людей, а домовину несли січові стрільці.
- Актуальне
- Важливе