Еспресо. Захід
Огляд

Продати Боржаву: АРМА знову виставила на аукціон землю в Карпатах, арештовану у справі Каськіва

10 грудня, 2024 вiвторок
20:59

АРМА повторно спробує продати 494 земельні ділянки на Боржаві, які були арештовані через викриття масштабної афери довкола проєкту "Олімпійська надія – 22", на якому розікрали більше сотні мільйонів гривень із бюджету

Зміст

На 13 грудня Національне агентство України з питань виявлення, розшуку й управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) запланувало три аукціони з продажу земельних ділянок на Боржаві. Це буде вже друга спроба продати 494 ділянки в Карпатах – загалом приблизно 460 га землі на Боржавському хребті й околицях. Саме на цих землях планувати провести зимову Олімпіаду у 2022 році, однак "Олімпійська надія" Януковича і його оточення виявилася грандіозною аферою. Та від ідеї збудувати курорт на Боржаві фігуранти справи досі не відмовилися.

Що відомо про землі Боржави, які мають піти з молотка

Майже пів тисячі земельних ділянок, які мають продати 13 грудня, поділені на три лоти. Найдорожчий з них – це  234,77 га: 145 ділянок загальною площею 88,99 га, що належать ТОВ "Боржава Девелопмент"; 56 ділянок площею 97,99 га, що належать ТОВ "Боржава Інвест"; 42 ділянки площею 43,04 га, що належать ТОВ "Боржава Ленд"; 2 ділянки площею 4,75 га, що належать ТОВ "Думка". Його стартова ціна – 258 341 665,5 грн. 

За даними Prozorro. Продажі, це суміжні землі в межах однієї адмінтериторії з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства". Вони розташовані у Воловецькій громаді  Мукачівського району Закарпатської області (ділянки як у межах села Гукливий, так і за межами села Гукливий і селища Воловець) й у  Пилипецькій громаді  Хустського району Закарпатської області. Дві ділянки – за межами населеного пункту, на гірському масиві.

Другий лот – 199,1488 га землі: 93 ділянки загальною площею 100,4543 га, що належать ТОВ "Таурус Проперті"; 115 ділянок площею 98,6945 га, що належать ТОВ "Таурус Ленд"; Нижня станція та верхня станція гірськолижного витягу, що розміщені на земельних ділянках ТОВ "Таурус Проперті". Ці ділянки належать до Пилипецької та Керецьківської громад  Хустського району (більшість земель – за межами населеного пункту, на гірському масиві) Стартова ціна лота – 241 437 315,50 грн. 

Третій лот – 41 земельна ділянка загальною площею 26,7366 га, що належать ТОВ "Таурус Інвест". Вони розташовані в Пилипецькій і Керецьківській громадах Хустського району Закарпатської області (на гірському масиві) й у Воловецькій громаді Мукачівського (у межах села Гукливий). Його стартова ціна 34 029 369 грн.

Попри те, що формально ці земельні ділянки належать різним фірмам, їх бенефіціаром є австрієць Гернот Ляйтнер. Саме він був одним з експертів, які у 2013 році у Львові брали участь у нараді щодо підготовки заявки на проведення в Україні зимових Олімпійських ігор 2022 року. Тоді йшлося про те, що зимова Олімпіада 2022 року  має відбуватись у трьох місцях: Львові, Тисовці (Львівська область) та Боржаві (Закарпатська область).

Як австрієць Ляйтнер  став власником майже 500 ділянок на Боржаві

У травні цього року голова АРМА Олена Дума повідомила, що під час виїзної перевірки працівники АРМА на території Закарпатської області оглянули 494 земельні ділянки, які за згодою власника наразі передані для реалізації до АРМА.

"Раніше ухвалою Вищого антикорупційного суду на цей актив було накладено арешт у межах кримінального провадження. Наразі встановлено, що ці земельні ділянки за своїми характеристиками в подальшому зможуть використовуватися для організації гірськолижних курортів і розвитку туризму в Україні. Тож найближчим часом за згодою власника вони будуть реалізовані на "Прозорро.Продажі". Гроші від реалізації - поповнять державну скарбницю. Рухаємось далі", – повідомила вона.

Можна було б порадіти щедрості австрійського інвестора, який дав згоду на продаж такої кількості землі, а не оскаржував через суд арешт майна. Але тут найцікавіше – яким чином фірми Гернота Ляйтнера набули цю землю? Йдеться про гучну справу Держінвестпроекту (так звана справа Каськіва).

За даними НАБУ, впродовж 2012-2014 рр. "Державна інвестиційна компанія", що перебувала у сфері управління Держінвестпроекту, надала 259,2 млн грн позик двом приватним компаніям нібито для реалізації національних проєктів "Якісна вода" й "Олімпійська надія - 2022". 

"Ці компанії, як згодом встановить слідство, мали ознаки фіктивності та були підконтрольні керівництву Держінвестпроекту. Отримані кошти ці структури перераховували іншим компаніям-нерезидентам. У кінці ланцюга кошти опинилися на рахунках закордонних компаній на Кіпрі, бенефіціарним власником яких виявився рідний брат колишнього голови Держінвестпроекту (брат Владислава Каськіва, Олександр, - ред.). Згодом ці кіпрські компанії придбали частки у статутних капіталах українських ТОВ, які впродовж 2013-2015 рр. скупили в громадян України понад 700 земельних ділянок у Закарпатській і Волинській областях загальною площею близько 1000 га", – розповіли у НАБУ. 

"Учасниками злочинної організації було забезпечено створення від імені ТОВ "Боржава резорт холдінг" (бенефіціар Гернот Ляйтнер, - ред.) ряду підконтрольних товариств з обмеженою відповідальністю з метою подальшого використання їх для легалізації грошових коштів, одержаних злочинним шляхом, а саме придбання від їх імені земельних ділянок на території Закарпатської області", – йдеться у вироку ВАКС.

У 2021 році речниця НАБУ Світлана Оліфіра повідомила "Схемам", що "детективи в ході розслідування окремого епізоду знайшли докази і встановили, що іноземний інвестор, якій зголосився будувати цей гірськолижний курорт у Закарпатській області, може бути пов’язаний або навіть підконтрольний колишньому керівнику Держінвестпроекту, його родичам та іншим особам". 

Крім того, за даними  "Схем", одна з фірм, через яку частина бюджетних грошей пішла на скуповування закарпатських земель, – це австрійська Teleferic Holdings, кінцевим бенефіціарним власником якої був Гернот Ляйтнер. Отримавши доступ до листування Владислава Каськіва, а також особистих помічників та довірених осіб народних депутатів від ОПЗЖ Сергія та Юлії Льовочкіних за період з 2014 по 2016 роки, журналісти знайшли свідчення, що Юлія Льовочкіна була причетна до управління рахунками згаданої австрійської компанії Teleferic Holdings, оформленої у той період на австрійця Ляйтнера.

Бізнес у РФ і зустріч з Єрмаком 

Окрім можливого зв’язку з Льовочкіними, важливим пунктом у діловій біографії Гернота Ляйтнера є те, що його компанії були підрядниками під час підготовки інфраструктури Сочі до Олімпіади – 2014 та чемпіонату світу з футболу у 2018 році. 

 Активна діяльність у Росії не зашкодила австрійському інвестору ручкатися з керівництвом Офісу президента. У  2020  очільник Офісу президента України Андрій Єрмак провів нараду, на якій відбулося обговорення проєкту створення в Україні високогірного всесезонного спортивно-туристичного кластеру "Боржава".

"Проєкт презентував представник австрійської гірськолижної індустрії, багаторічний учасник підготовки літніх та зимових Олімпійських ігор, бенефіціарний власник компанії "Боржава Ессет" Гернот Ляйтнер", – йшлося в повідомленні на сайті ОП.  – Він зазначив, що пандемія коронавірусу у світі створила такі умови, коли кожна держава береться розвивати внутрішні ресурси. Україна має унікальні ресурси та природу, а місце розміщення майбутнього кластеру – полонина Боржава з її розташуванням і транспортним сполученням сприятимуть розвитку туристичного потенціалу всього регіону, наголосив він". 

За підсумками наради Андрій Єрмак запропонував створити на базі Національної інвестиційної ради робочу групу щодо реалізації проєкту. 

Цікаво, що ексголова Держінвестпроєкту Владислав Каськів, який так і не опинився на лаві підсудних у справді про розкрадання 252 млн грн (серед обвинувачених були його рідний і двоюрідний брати) у тому ж 2020 році став депутатом Закарпатської обласної ради. І за даними розслідування hromadske, депутат Каськів "віджимає" землі під майбутній курорт. 

"Під час розслідування нам також стало відомо, що в супроводі Каськіва на початку жовтня до Пилипця приїжджав очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. На запитання журналістів про те, що він із Каськівим робив на Закарпатті, Арахамія відповів, що займається залученням інвестицій і дивився на проєкт гірськолижного курорту "Боржава", – повідомляли журналісти hromadske наприкінці листопада.

З огляду на це, стає зрозуміло, чому перший аукціон АРМА не відбувся – аби претендувати на цю землю, треба мати не лише достатньо коштів, а й сміливості. 

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
22:39
поїзд в Карпати
Укрзалізниця запускає нові нічні потяги із Закарпаття та Прикарпаття до Львова й Києва
22:18
Закрив собою двох побратимів: у госпіталі помер захисник із Рівненщини
22:03
У Рівному загорівся тролейбус, його погасив поліцейський
21:46
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Потяг Рава-Руська – Чернівці продовжили до Коломиї
21:31
У Львові маршрутка наїхала на 46-річного пішохода
У Львові зареєстрували петицію, щоб збільшити час для безкоштовної пересадки у громадському транспорті
21:17
На Закарпатті затримала зловмисників, які переправляли ухилянтів через Тису до Румунії
20:58
"Заробили" 8 млн грн: на Хмельниччині оголосили підозри лікарям, які незаконно оформляли інвалідність
20:40
На Хмельниччині у пожежі загинула дворічна дитина
20:16
У містечку на Львівщині відкрили Алею слави з памʼятними стелами 45 захисників
19:54
Ексклюзив
Перемога чи популізм: чому активісти та юристи не сприйняли закон про заборону джипінгу в Карпатах
19:35
Огляд
БЗВП
Базова військова підготовка у вишах: за що можуть вигнати студента та хто звільняється від БЗВП
19:22
корупція
На Волині керівника комунального підприємства підозрюють у розтраті 3,8 млн грн
19:10
Огляд
Герой України та воює з 2014 року: що відомо про очільника львівської Національної академії сухопутних військ Романа Качура
18:53
дрони
Переплатили за дрони: на Прикарпатті через суд намагаються повернути до бюджету кошти
18:37
Ексклюзив
У Львові вшанували пам’ять перших полеглих Героїв Небесної Сотні
18:19
У Львові успішно провели операцію 10-місячному хлопчику, який проковтнув іграшковий перстень
18:00
прощання
У Львові 23 січня прощатимуться із захисниками Олександром Закірченком та Богданом Матійківим
17:45
ГРВІ
У Львові зростає кількість хворих на пневмонію
17:43
Огляд
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 січня
17:30
На кордоні затримали автобус, в якому знайшли незадекларовані одяг та взуття на понад 3,3 млн грн
17:14
На Прикарпатті у 105 років померла зв'язкова ОУН-УПА на псевдо "Фіалка" 
17:00
"На радощах заспівав": бійці 63-ї ОМБр взяли полоненого за допомогою дрона з гучномовцем
16:44
У Львові в артцентрі Jam Factory показуватимуть кіно
16:30
Чоловіку, який влаштував стрілянину по людях на Тернопільщині, оголосили підозру
Вбито трьох людей: справу стрілянини на Тернопільщині відправили до суду
16:15
У Львові лікарі врятували 11-місячного хлопчика, який перекинув на себе чайник з окропом
16:02
Руслан Марцінків
Провадження проти мера Франківська Марцінківа щодо висловлювання про вивезення ромів з міста закрили
15:44
Буковинські лісівники показали, як розважаються ведмеді, коли не сплять
15:30
тюрма
У Львові чоловік, який переправляв ухилянтів за кордон, посадили на 5 років до тюрми
15:16
На Львівщині 14-річна дитина вчинила самогубство: поліція розслідує обставини справи
15:00
Арсен і Данило, воїни 2-ї Галицької бригади
"Соборність – це не просто історія, це наше сьогодення": воїни 2-ї Галицької бригади про бойове братерство і відчуття єдності
14:45
На Рівненщині судитимуть місцевого за бурштин на майже 1,5 млн грн 
14:31
Львівський аеропорт
Міжнародний аеропорт "Львів" співпрацюватиме з Київським авіаційним інститутом
14:14
На Хмельниччині чоловік перерахував 208 тис. грн за неіснуючий трактор
13:44
Акція нагадування про хвилину пам'яті у Львові
У Львові десятки людей вийшли на акцію нагадування про хвилину пам'яті. Фото
13:21
Соборність України як мішень. Спочатку вони ліквідували потяг "Львів-Луганськ". Блог Тетяни Вергелес
13:06
ДТП на Хмельниччині
У ДТП на Хмельниччині загинули мати з 8-річною донькою
12:51
Новини Заходу України
Тернопільщина – єдина область в Україні, де перевищено епідемічний поріг захворюваності на грип
12:44
ліс
Рясне-Руська сільрада перед ліквідацією передала у приватну власність понад 2 га лісів "Галсільлісу"
12:24
У історичному ареалі Львова відремонтували ще 6 балконів за програмою співфінансування
11:57
Судитимуть мешканця Львівщини, який через кілька місяців після сварки вистежив і спробував вбити товариша
Більше новин