Держпродспоживслужба Прикарпаття нагадала, що енергетичні напої заборонено продавати у школах
У шкільних буфетах та торгівельних апаратах у закладах освіти заборонено продавати енергетичні напої
Про це нагадало Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
"Відповідно до додатка 10 до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 25.09.2020 р. № 2205, у шкільних буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти, заборонено реалізовувати енергетичні напої", – пояснюють у відомстві
Як діють енергетичні напої
Енергетичний напій або енергетик (energy drink) – це безалкогольний сильногазований напій, що містить у своєму складі високий вміст кофеїну, може містити таурин, екстракт гуарани, вітаміни та вуглеводи (глюкозу). Такі напої мають здатність стимулювати центральну нервову систему людини, легко засвоюються організмом, створюють відчуття бадьорості, підвищеного настрою, підвищують працездатність, борються з втомою та сонливістю впродовж лише 3-4 годин.
Енергетики надають відчуття тимчасової бадьорості шляхом мобілізації резервів організму, але їх постійне вживання здатне призвести до виснаження цих резервів, викликати підвищену втому, порушення сну, нервові розлади та депресію.
Чим небезпечні енергетики для дітей
Все більше наукових досліджень звертають увагу на наслідки та шкоду для здоров'я дітей та молодих людей від вживання енергетичних напоїв, зазначають у ВООЗ. Їх не рекомендують вживати дітям віком до 18 років, вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, особам із захворюванням серцево-судинної системи та чутливими до деяких компонентів напою.
Регулярне вживання енергетиків може негативно вплинути на здоров'я, зокрема:
- Підвищувати ризик розвитку діабету другого типу. Кофеїн знижує чутливість до інсуліну, що сприяє розвитку інсулінорезистентності, як наслідок – діабет.
- Надмірне споживання кофеїну може викликати побічні ефекти, такі як підвищений артеріальний тиск (гіпертензія), прискорене серцебиття (тахікардія), викликати нудоту, а в крайніх випадках – навіть конвульсії або серцеві напади.
- Ризики для вагітних (підвищений ризик викиднів, мертвонароджень та народження дітей із невеликою масою тіла).
- Високий вміст цукру та кислотність енергетичних напоїв сприяють розвитку карієсу та ерозії зубної емалі.
- Порушення серцевого ритму, головний біль, тривожність, дратівливість, а також безсоння.
- Збільшення ваги та ожиріння.
- Підвищення агресії та проблеми із навчанням.
- Вживання енергетичних напоїв перед фізичними навантаженнями може збільшити ризик травм, зокрема черепно-мозкових.
- Призводить до розвитку залежності.
У Держпродспоживслужбі Прикарпаття наголошують, що особливо небезпечні енергетики і поєднанні з алкоголем, оскільки можуть приглушувати відчуття сп'яніння, а також сприяють зневодненню.
"Енергетичні напої можуть стати у пригоді у певних ситуаціях, коли необхідно швидко відновити енергію та покращити концентрацію. Однак їх регулярне вживання може призвести до негативних наслідків для здоров'я, – кажуть у ГУ Держпродспоживслужбі Івано-франківської області. – Важливо дотримуватися помірності та враховувати індивідуальні особливості організму. Медичне обмеження на використання енергетиків – не більше 0,5 л на добу, лікарі рекомендують вживати їх тільки за сильної необхідності".
Здоровий спосіб життя, збалансоване харчування та достатній сон – це найкращі способи підтримувати енергію та працездатність без потреби у стимуляторах.
- Раніше у Держпродспоживслужбі Івано-Франківської області пояснювали, що заборони на продаж енергетичних напоїв неповнолітнім у закладах торгівлі, не існує. Тому продавець у магазині має право продавати енергетики дітям.
- Актуальне
- Важливе