Міжнародний день гір відзначають 11 грудня: історія та цікаві факти
З 2003 року в Україні і світі 11 грудня відзначають Міжнародний день гір. Встановила його Генеральна Асамблея ООН з метою пропагування розвитку гірських регіонів
Історія Міжнародного дня гір
Насправді історія свята розпочалась значно раніше, аніж 20 років тому. У США день гір почали відзначати ще 1838 року, коли студенти коледжу Маунт Холіок вирушили на гору Холіок. Коледж Сміта оголосив про свій День гір у 1877 році. Коледж Джуніата заснував День гір у 1896 році, а студенти Коледжу Вільямса піднімаються на гору Грейлок, найвищу гору штату Массачусетс, щоб відсвяткувати День гір ще з 1800-х років. День гір у Коледжі Колбі-Сойєр започаткували у 1850-х роках, хоча перша згадка про нього у студентській газеті з'явилася лише у червні 1893 року. Коледж Ельміра запровадив День гір у 1918 році.
Свято було проголошено 2002 року на 57-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН, коли підводили підсумки проголошеного ООН Міжнародного року гір.
У резолюції Генеральної Асамблеї запропонували світовій спільноті організовувати цього дня заходи, які пропагують значення стабільного розвитку гірських регіонів.
Гори займають близько однієї чверті поверхні планети і є домівкою для майже 10 відсотків населення. Це – заповідник для багатьох унікальних видівфлори і фауни, джерело води основних річок Землі. В Україні є Карпатські (найвищою є гора Говерла, висота 2061 м) та Кримські гори (найвища вершина – гора Роман-Кош, висота 1945 м).
Цікаві факти про Карпати
Розповімо детальніше про улюблені гори усіх українців – Карпати.
Це – молоді гори, сформовані в альпійську епоху горотворення, їхній вік понад 25 мільйонів років. Саме тому в Карпатах час від часу стаються землетруси, адже гори продовжують рости.
Ще один цікавий факт – в українських Карпатах росте 20% усіх лісів України. А найбільшим озером тут є – Синевир, воно розташоване на висоті 989 м над р.м. на території Закарпатської області в Межигірському районі. В народі називають "синім оком". Утворилась водойма внаслідок сильного землетрусу близько 10 тисяч років тому.
Найбільш вітряне місце в Карпатах – це полонина Пожижевська. Вітер зі швидкістю понад 15 м/с (54 км/год.) дує тут у середньому 120 разів щорічно. Ця полонина також є найвологішим місцем України – 1593 мм рт. ст. річних опадів.
До слова, на межі Львівської та Закарпатської областей у серпні цього року запустили першу в області вітрову електростанцію.
- Актуальне
- Важливе