Еспресо. Захід

Впливові Галичанки. Олена Антонів, яку називали мадонною політв'язнів

2 лютого, 2022 середа
17:10

Радянську владу незлюбила ще з дитинства, коли побачила закатованих енкаведистами в'язнів. А її дім завжди був відкритий для дисидентів, колишніх повстанців і творчої молоді.

Нині минає 36 років із дня смерті Олени Антонів.

"Еспресо.Захід" розповість про українську лікарку та правозахисницю, яка, ризикуючи потрапити під переслідування, допомагала репресованим та їхнім родинам, часом зі своїх скромних заощаджень.

Олена Антонів народилася 17 листопада 1937 року в Бібрці на Львівщині, в патріотичній родині. Під час ІІ Світової війни певний час проживала в селі Переволока Бучацького району Тернопільщини. Закінчила середню школу в 1955 році. Під час арештів української інтелігенції проживала у Львові.

Мати Олени Антонів, Наталія Коцюмбас, і батько, Тимофій Антонів, завжди підтримували учасників Визвольного руху – від січових стрільців до шістдесятників. А на саму Олену і її майбутній світогляд вплинули жахливі картини тисяч закатованих енкаведистами політв'язнів у тюрмах Бібрки та Львова, відкритих під час німецької окупації.

У спогадах про маму Тарас Чорновіл пише:

"Мама народилася за польської влади. Коли в 1939-му прийшли "асвабадітєлі", дід (мамин батько) вирішив, що чому б їх не привітати у свій спосіб. Вивісив над хатою збережений від поляків синьо-жовтий прапор. За таке вітання тоді сотні людей поплатилися б життям, а їхні родини, в кращому випадку, навічно поїхали б освоювати вічну мерзлоту. Добре, що баба побачила це раніше за кирзаків. Дивом рідних не кинули за ті пару страшних років у тюрму НКВД, звідки була одна дорога… Трошки згадувала мама, а більше розповіла одна зі старших родичок, як після нападу німців на СРСР у тюрмі безперервно ревів якийсь трактор, а часом включали сирену. Тільки червона наволоч утекла з міста, ще до приходу німців, люди, які боялися перед тим навіть до вікон підійти, кинулися до воріт тюрми. А звідти реально (не метафора й не гіпербола!) витікав потік людської крові. В’язнів спершу стріляли, а потім уже різали й кололи…", – пригадує Тарас Чороновіл.



Читайте також: Впливові галичанки. Анна Дольська, львів'янка, причетна до українсько-шведського союзу Івана Мазепи

1961 року закінчила лікувальний факультет Львівського медінституту. Потім працювала у Львівському обласному протитуберкульозному диспансері.

У ці ж роки зійшлася з колом активної національно-свідомої молоді, брала участь у культурологічних проєктах і громадському житті Львова та Києва, була членом Клубу Творчої Молоді.

У 1963 році одружилася із В'ячеславом Чорноволом і переїхала у Вишгород, де 1964 року в подружжя народився син Тарас. 

"Були в маминому житті два дуже різні, але дуже видатні й надзвичайно жертовні чоловіки: В'ячеслав Чорновіл і Зеновій Красівський. З моїм батьком познайомилася на початку 1960-х. Він приїхав тоді до Львова уже сформованим патріотом та борцем, але абсолютно незорієнтованим у всій передісторії новітнього руху опору. В ті часи зайти в інтернет чи, хоча б, у бібліотеку й пошукати щось про ОУН, УПА, Січових Стрільців було неможливо (першого не існувало, а за другу безплідну спробу вмить потрапиш у список КДБ). В університетських гуртожитках він зміг зустріти нових активних і готових до розвитку національної ідеї людей. Але діткнутися до ще живих історичних коренів зумів лише у нашому домі на Спокійній, 13. Після дуже важкого їхнього розлучення не дуже хотів на цьому акцентувати, але таки згадував мені (особливо після загибелі мами), скільки зумів там для себе відкрити", – пише у спогадах Тарас Чороновіл.

Читайте також: Впливові галичанки. Дарія Ребет, незламна діячка, одна з лідерок українського націоналістичного руху

Олена Антонів підтримувала зв'язки з Іваном Світличним, Євгеном Сверстюком, Аллою Горською та іншими шістдесятниками. Виготовляла, зберігала і розповсюджувала самвидав. Зі спогадів сина Тараса Чорновола, часто після звільнення з таборів в'язні зупинялись у їхньому помешканні:

"Я не знаю, чи в нашій хаті колись переховувалися підпільники, чи звідси їм передавали допомогу. Може, так, може й ні. Але коли під час хрущовської відлиги дуже багато в’язнів сибірських концтаборів змогли вернутися додому, чомусь саме в нашій хаті вони частенько зупинялися на ніч, щоб далі рушити до рідних сіл чи місць визначених на поселення".

Читайте також: Впливові галичанки. Климентина Авдикович. Як бідна вдова стала королевою солодощів

Під час арештів 1965 року жила у Львові. Її дім був своєрідним політичним клубом, де збиралися шістдесятники, колишні повстанці, творча інтелігенція. Організовувала вечори Тараса Шевченка, свята. Так, у 1972 році готували  різдвяний вертеп, участь в якому брали також Василь Стус, Ірина Калинець, Стефанія Шабатура. Після вертепу всіх їх заарештували.

"У нас же був видатний сусід підпільний священик Герман Будзинський (про його трагічне й героїчне життя багато написано). І саме в нашій хаті доволі часто він проводив нелегальні Служби Божі для ширшого кола вірян".

У 1979 році одружилась вдруге з Зеновієм Красівським. У той час Олена Антонів займалася розповсюдженням матеріалів Української Гельсінської Спілки, таємно возила їх у Москву для передачі закордонним журналістам.

Після арешту чоловіка 12 березня 1980 року не могла влаштуватися на жодну роботу. Їй погрожували фізичною розправою. У 1980-1985 роках багато часу провела в Тюменській області, розділивши долю чоловіка-засланця.

Читайте також: Впливові галичанки. Тревел-блогерка Софія Яблонська, яка здійснила навколосвітню подорож і стала "своєю" серед тубільців

З початком горбачовської відлиги мала в планах продовжити боротьбу за Українську Державність. Утім 2 лютого 1986 року Олена Антонів трагічно загинула на очах у чоловіка, потрапивши у Львові під вантажівку.

Згадуючи про свою маму, Тарас Чорновіл писав: "Набагато пізніше, років через десять після її загибелі, я спілкувався з львівськими художниками Сільвестровими. Засиділися за північ, говорили про різні життєві обставини. І тут художник, не знаючи, що я син Олени, почав розказувати, що колись помирав від туберкульозу, його вже, фактично, списали, але раптом про нього взнала одна добра лікарка диспансеру й виходила, витягнула майже з того світу. Згадав мамине прізвище й ім’я… А за підтримку й порятунок людей, які опинилися в політичних зонах, про неї потім сказали: "Олена Антонів – мадонна політв’язнів". 

"Впливові галичанки" – це проєкт "Еспресо. Захід", в якому ми розповідаємо про видатних особистостей, що змінили історію Галичини або вплинули на неї, а також про те, як діяльність тих чи інших жінок відобразилася на житті галичан. 

Фото з архіву Тараса Чорновола

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
17:47
о.Севастіян Дмитрух
У Львові показали старовинні галицькі плащаниці та ковані хрести Олега Боньковського 
17:33
згорілий автомобіль
На Тернопільщині чоловік згорів у власному автомобілі
17:19
суд, прокуратура, вирок
Невчасно подала декларацію: суд оштрафував депутатку Львівської обласної ради
17:10
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 квітня, завтра, тиждень
17:04
На Закарпатті затримали шістьох чоловіків на спробі переплисти Тису
16:48
новини Волині
На Волині жительку Луганщини засудили до 15 років за держзраду
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
15:40
суд, гроші, штраф
Обікрав людей на понад 107 тис. грн: на Стрийщині до 10 років засудили шахрая
15:30
Ексклюзив
В Україні вийшла унікальна повість, яку написали 36 авторів
15:08
український безпілотник Punisher
Мукачівська міська рада виділила 12,4 млн грн на безпілотники для ЗСУ
14:52
новини Хмельниччини
На Хмельниччині затримали браконьєрів, які незаконно виловлювали рибу в притоці Дністра
14:39
новини Рівного
У центрі Рівного до Великодня встановлять Писанковий сад
14:22
Юрій Набит
Без батька залишилося двоє дітей: біля Роботиного загинув воїн зі Львівщини
14:08
новини Рівненщини
На Рівненщину приїхали ще 33 людини з Донецької області
13:55
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам
Жительку Каховки підозрюють у пособництві окупантам: схиляла жителів до отримання російських паспортів
Більше новин