Еспресо. Захід

Впливові галичанки. Климентина Авдикович. Як бідна вдова стала королевою солодощів

2 грудня, 2021 четвер
19:47

Історія Климентини Авдикович – це історія бідної вдови, яка завдяки власній праці, характеру та наполегливості зуміла стати бізнес-леді. А фабрику, засновану нею, вважають попередницею відомого львівського "Світоча". Також вона стала авторкою книжки-брошури про власну справу "Історія одної фабрики". 2010 року упорядником книжки-брошури "Климентина Авдикович. Перша українська фабрика цукорків "Фортуна Нова" став Ігор Чорновол.

"Еспресо.Захід" розповість про жінку, яка мала в бізнес-партнерах самого Митрополита Андрея Шептицького.

Бізнес-імперія, яка почалася з мішка цукру

Климентина Січинська походила зі знаменитої галицької родини Січинських. Її батько – отець Микола Січинський – був священником і послом до Галицького сейму, мама Олена – активна діячка жіночого руху Галичини. Але справжньою знаменитістю був рідний брат Климентини – Мирослав Січинський. Він 1908 року здійснив атентат, застреливши намісника Галичини Анджея Потоцького у його власному кабінеті. Цей вчинок став помстою за кривди українському народу й викликав небувале піднесення. Дітей у Галичині масово почали називати Мирославами.

На той час Климентина вже мала прізвище Авдикович – вона вийшла заміж за українського професора з Перемишля, письменника Ореста Авдиковича. Коли 1918 року чоловік помер, його вдова залишилася фактично без засобів для існування. Аби прогодувати двох дітей, вона почала шити, а також продавати за безцінь одяг і книжки покійного чоловіка. 

"Не було ніяких надій на краще завтра", – згадувала вона згодом. Однак через 4 роки у Климентини з'явилася ідея, що змінила все її подальше життя.

"На весну 1922 р. зродилася в мене думка продати машину до шиття та почати з одержаних грошей виріб і продажу помадок. Тим способом рішила я заробляти на прожиток. Задумала й скоро рішилася, бо моє положення не дозволяло довго призадумуватися. Кравчиха заплатила й забрала з хати машину, а за одержані гроші я купила перший мішок цукру", – пише Авдикович у спогадах.

Продавши перший товар, Климентина вирішила виходити на промисловий рівень.

"Я продала футро чоловіка й дальші партії книжок та відкупила котли, машинки, вальці та кам’яну плиту. Одночасно винайняла я від знайомих три стаєнки, де досі ховалося кілька пацят і кіз. Я зарядила обдрапати, заново виправити та побілити стіни, дати добрі вікна й двері, покласти долівку, відчистити закуплені речі та стала "фабриканткою".

Спочатку свою фабрику Климентина Авдикович хотіла назвати "Феліцітас" (від лат. "щастя"). Мовляв, душевне щастя її завжди вабило більше, ніж матеріальні блага. Та знайомі переконували, що це слово буде заскладним для українських селян, які були і її працівниками, і цільовою аудиторією. Тому вибір зробили на користь простішого бренда – "Фортуна".

Підкорення Львова

Розвинувши виробництво в Перемишлі, Климентина Авдикович вирушила підкорювати Львів. Нову фабрику вирішили робити на вулиці Павлінів (тепер Ніжинська) у зруйнованому війною будинку.

"Застала я там повибивані вікна, порозвалювані двері, завалені грузом (сміттям), засмічені паперами та соломою долівки в кімнатах, подіравлені дахи та стіни й сильно поширену вогкість у будинку. Коротко – пристанище зовсім не насувало підозрінь, неначе-то воно могло служити людям за житло", – згадувала Авдикович.

Того ж року в двоповерховому будинку у Львові, на вулиці Кордецького (нині – вулиця Олени Степанівни, 23), Клементина Авдикович заснувала нову фабрику, яку так і назвала – "Нова Фортуна". Фабрика запрацювала 1 листопада 1924 року за підтримки Андрея Шептицького. 


Фото: photo-lviv.in.ua.

На той час на ринку Львова була жорстка конкуренція – тут уже працювали 7 кондитерських фабрик і 84 цукерні. Але "Фортуна" втрутилася в боротьбу за клієнта завдяки наполегливості й оригінальним рецептам власниці. З часом фабрика Климентини Авдикович сягнула потужності в 5 тонн продукції щодня.

Як зазначає Ігор Чорновол, Авдикович інвестувала чимало грошей у рекламу продукції. Шестеро агентів, яких вона найняла, шукали ринки збуту. А над дизайном продукції працювали відомі художники. Майстер Бумба зі Сколе виробляв дерев'яні коробки для помадок. 

Наприкінці 1930-х, у період найбільшого розквіту, у Львові працювали 125 робітників. Фабрика відкрила фірмові крамниці у Львові (перша з них – на вулиці Руській, 20), а також по одній у Стрию та Дрогобичі. Майже всі працівники фабрики мали повну середню або вищу освіту.

Кондитери під керівництвом Авдикович виготовляли мармуляди, бішкопти (бісквіти), медівники, тістечка, цукерки різних видів. А особливою популярністю, пишуть дослідники, користувався комплект шоколадок "Солодка історія України" – на ній було зображено портрети українських монархів і гетьманів. Продукцію фірми реалізовували на Волині, Холмщині, Підляшші й навіть експортували до США. Дохід складав 2 млн злотих (майже пів мільйона доларів США).

Хоч основною цільовою аудиторією були саме українці, та продукцію "Фортуни Нової" полюбляли всі. Кажуть, польські пани, щоб їх не запідозрили в симпатіях до українців, відправляли прислугу таємно купувати смачні цукорки. 

Окрім того Климентина Авдикович була благодійницею. Перед святом Миколая її фабрика передавала для українських школярів солодощі. Також допомагала вдовам і знедоленим людям. 

Митрополит-інвестор

Родинні зв'язки Авдикович допомогли у створенні бізнес-імперії. Зокрема вона користувалася підтримкою братів Шептицьких, які добре знали батька Климентини, священника УГКЦ та посла Галицького сейму.

Митрополит Андрей Шептицький взагалі наголошував на необхідності українців Галичини займатися економічною діяльністю.

1924 року він дав їй кредит, а також передав в оренду церковну нерухомість, яка була на сучасній вулиці Олени Степанівни. Зараз там стоїть будинок, який звели у 1970-х роках. Загалом Митрополит Андрей вклав у фірму "Фортуна нова" понад 40 тисяч доларів.

Після значного піднесення фірми Климентина Авдикович була відомою благодійницею. На свято Миколая її фабрика передавала подарунки всім українським школярам. Допомагала вона також українському жіночому рухові, зокрема підтримувала Союз українок.

Фото: risu.ua

Читайте також: Відомі жінки Галичини. Ольга Франко - мама, яка шокувала сучасників

Кінець бізнес-імперії

1939 року радянська влада націоналізувала "Фортуну нову" і перетворила підприємство на фабрику №3, що передувала створенню нової фабрики, яка зараз більше відома як "Світоч". 


Фото: photo-lviv.in.ua.

Обладнання, яке Климентина Авдикович закупила ще 1924 року, працювало й у повоєнні роки. 

Перед тим, як до Львова мала прийти Червона Армія, Авдикович переїхала до Відня. Сталося це у 1944 році. Як вважали, там, імовірно, осів хтось із її родичів. Якийсь час мешкала у Зальцбурзі.  Померла 10 жовтня 1965 року, на 82-му році життя. 

Що цікаво, донька Клементини Авдикович Стефанія була дружиною відомого іспанського художника Фернандо Ґерассі, приятелювала із Сімоною де Бовуар і Жаном-Полем Сартром. Жила у США, викладала в університеті у Філадельфії.

Рекламні "заповіді" Климентини Авдикович

Як рекламну кампанію Климентина Авдикович використовувала так звані десять заповідей "Фортуни нової". Деякі з них звучали так: 

Не йди ніколи до панночки без цукерків "Фортуни нової", якщо не хочеш собі її втратити.

Якщо комусь життя згіркло, хай солодить собі його виробами "Фортуни нової".

Не частуй нікого чужими виробами солодощів, бо в них є дуже часто всяка погань – або тим самим не підривай нікому здоровля.

Дітям, внукам і правнукам залиши в заповіті, щоб вони не забували ніколи про "Фортуну нову" й радили її "всім і вся".

Тям, що кожний українець без огляду на його партійну приналежність повинен належати до одної всеукраїнської партії Шанувальників виробів "Фортуни нової".

"Впливові галичанки" – це проєкт "Еспресо. Захід", в якому ми розповідаємо про видатних особистостей, що змінили історію Галичини або вплинули на неї, а також про те, як діяльність тих чи інших жінок відобразилася на житті галичан. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
 



 

 




 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
17:57
новини Львівщини
На Львівщині знайшли водія, який попри позбавлення права кермувати, скоїв ДТП та зник з місця події
17:48
новини Рівненщини
Рівень алкоголю перевищив норму у 20 разів: на Рівненщині п'яний чоловік керував трактором
17:32
Нобелівський нацпарк
Нобельський нацпарк на Рівненщині спільно з польським парком отримали 1,7 млн євро. На що підуть гроші
17:17
новини Тернополя
Інспектора Тернопільської митниці підозрюють в отриманні хабаря
17:02
Ексклюзив
Наталія Ліпська
Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
16:58
новини Львова
У Львові на перехресті Шевченка – Величковського облаштують регульовані пішохідні переходи
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
Більше новин