Зміни настрою та погіршення здатності оцінити ситуацію: 10 ранніх ознак деменції
Деменція у кожного проявляється по-різному. Утім, є декілька поширених ранніх її ознак. Якщо ви помічаєте будь-які з них, не ігноруйте їх, запишіться на прийом до свого лікаря
Про ранні ознаки розповіли "Еспресо.Захід" у Благодійному фонді "Незабутні".
Погіршення пам’яті, яке ускладнює повсякденне життя
Однією з найпоширеніших ознак деменції, особливо на ранніх стадіях, є забування нещодавно отриманої інформації. Серед інших ознак також виділяють забування важливих дат чи подій, запитування про щось знову і знову, та щораз більшу потребу покладатися на допоміжні засоби для пам'яті (наприклад, примітки чи електронні пристрої), чи на членів родини для вирішення справ, з якими людина раніше могла впоратися самостійно.
Труднощі з виконанням звичних завдань
Людям з деменцією може важко даватися виконання щоденних завдань. Інколи вони можуть мати труднощі з тим, щоб доїхати до відомого місця, скласти список продуктів чи згадати правила улюбленої гри.
Проблеми з мовленням і письмом
У людей з деменцією можуть виникати проблеми з підтриманням розмови чи приєднанням до неї . Вони можуть зупинитися посеред розмови й не мати уявлення, як продовжити, або можуть повторюватися. У них можуть бути труднощі з підбором слів чи назв для знайомого предмету.
Дезорієнтація в часі та просторі
Люди з деменцією можуть втрачати лік дням, пір року чи перебігу часу. Інколи вони можуть забувати, де вони знаходяться або як туди потрапили.
Погіршення здатності оцінити ситуацію
Наприклад, людина може не усвідомлювати медичну проблему, яка потребує уваги, або вдягати теплі речі в спекотний день.
Погіршення концентрації та уваги
Деякі люди з деменцією можуть зіткнутися зі змінами у своїй здатності складати плани та їх дотримуватися або працювати з числами. У них можуть виникнути труднощі з дотриманням знайомого рецепту або керуванням щомісячними рахунками.
Неправильне розміщення речей, забування попередніх дій
Люди з деменцією можуть класти предмети в незвичних місцях. Вони можуть губити речі й бути нездатними відтворювати свої нещодавні дії, щоб знайти їх.
Зміни настрою та поведінки
Люди з деменцією можуть стикатися зі змінами настрою чи поведінки. Вони можуть стати розгубленими, підозріливими, пригніченими, лякливими або стурбованими. Вони можуть легко засмутитися вдома, з друзями або коли вони поза межами своєї зони комфорту.
Проблеми зі сприйняттям візуальної та просторової інформації
Для деяких людей проблеми із зором є ознакою деменції. Вони можуть призвести до труднощів з рівновагою або читанням. У них також можуть бути проблеми з оцінкою відстані і визначенням кольору чи контрасту, що призводить до проблем з водінням.
Втрата інтересу до роботи чи соціальної активності
Людина з деменцією може стикатися зі змінами в здатності вести чи підтримувати розмову. У результаті він чи вона можуть відмовитися від хобі, соціальної діяльності або інших активностей.
Довідково про фонд "Незабутні"
Благодійний фонд "Незабутні" допомагає людям з деменцією та їхнім рідним. Звертайтесь на Гарячу лінію з питань деменції “Незабутні” за телефоном 0 800 30 88 30 або шукайте інформацію на сайті.
- Деменція – це синдром стійкого й прогресивного характеру, спричинений певними розладами та хворобами, які впливають на роботу мозку. За покликанням ви можете дізнатися п’ять основних речей, які кожному варто знати про деменцію.
- Актуальне
- Важливе