П’ять основних речей, які варто знати кожному про деменцію
Деменція – це синдром стійкого й прогресивного характеру, спричинений певними розладами та хворобами, які впливають на роботу мозку
Як розповіли "Еспресо.Захід" у Благодійному фонді "Незабутні", деменція – це сукупність симптомів, а не одна конкретна хвороба.
Тож, пропонуємо дізнатися п’ять основних речей, які кожному варто знати про деменцію.
1. Деменція – це не нормальний перебіг старіння
Її спричиняють хвороби, що призводять до змін у структурі та хімічному складі мозку. Окрім проблем із пам'яттю, у людей з деменцією зазвичай розвивається ціла низка інших симптомів. З прогресуванням синдрому вони починають створювати труднощі в повсякденному житті. До інших симптомів можуть належати проблеми з плануванням й ухваленням рішень, мовленням, а іноді й із настроєм або поведінкою.
2. Деменція спричинена захворюваннями головного мозку
Слово "деменція" позначає групу симптомів, до яких можуть належати погіршення пам'яті, труднощі з розв'язанням проблем або ж мовленням, іноді – зміни настрою або поведінки.
Синдром виникає, коли мозок пошкоджується внаслідок хвороби. Найпоширеніша з причин – хвороба Альцгеймера.
Серед інших поширених типів: судинна деменція, деменція з тільцями Леві та лобно-скроневі деменції (включно з хворобою Піка).
3. Деменція – це не лише втрата пам’яті
Проблеми з пам'яттю – поширена рання ознака деменції, але не для кожного. Синдром також може вплинути на мислення, мовлення, сприйняття, відчуття та поведінку людини.
Це стан, який прогресує, тож симптоми з часом погіршуються. Швидкість, з якою це відбувається, є різною, залежно від людини – багато хто роками зберігає свою незалежність.
4. Жити з деменцією можна гідно та комфортно
Хоча ліків, які б повністю лікували синдром, поки що не існує, медикаментозна та немедикаментозна терапії можуть допомогти з деякими симптомами, аби люди могли вести активне, здорове життя та продовжувати займатися важливими для себе справами.
5. Деменція – великий світовий виклик
Нині у світі понад 55 млн людей мають деменцію, і щороку фіксують майже 10 млн нових випадків.
Згідно зі світовою статистикою, деменція посідає сьоме місце серед найпоширеніших причин смертності. Також синдром посідає одне з перших місць серед факторів розвитку інвалідності в людей старшого віку.
Люди з деменцією та їхні доглядальники потребують спеціалізованої та різнобічної підтримки, обсяг та характер якої може змінюватися залежно від стадії. Визначення та задоволення цих потреб має відбуватися на всіх рівнях суспільства, зокрема на глобальному, регіональному, національному, та на рівні окремих громад.
Довідково. Благодійний фонд "Незабутні" допомагає людям з деменцією з 2021 року. Надає безоплатні юридичні та психологічні консультації, ліки, проводить заходи та навчання. Якщо ви зіштовхнулися з деменцією, телефонуйте на Всеукраїнську гарячу лінію з питань деменції "Незабутні" 0 800 30 88 30 або переходьте на сайт за посиланням.
- До слова, нове дослідження вчених доводить, що регулярні фізичні вправи можуть запобігти когнітивним розладам
- Актуальне
- Важливе