Еспресо. Захід
Огляд

Таємниці руїн Бронецького замку: легенди, історія та сховані скарби Карпат

15 грудня, 2024 неділя
07:30

Бронецький, або Чорний замок – одна з найменш відомих, але від того не менш цікавих фортифікацій Закарпаття. Розташований на горі Царська поблизу села Бронька замок був важливою оборонною спорудою в часи середньовіччя, однак до нашого часу дожили тільки залишки руїн

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість давню історію Бронецького замку, який за 700 років від руйнування залишається загадковою місциною, що досі лякає місцевих своїми цікавими легендами. 

Історія виникнення, швидкий занепад і перетворення на розбійницьке лігво 

Бронецький замок з’явився швидше, ніж саме село Бронька. Адже джерела говорять про фортецю на цьому місці вже у XIII столітті, натомість перша згадка про поселення в документах – 1464 рік.

Коли відбулася монголо-татарською навала на Східну Європу, то у другій половині XIII століття збудували цей замок. Це був період, коли Закарпаття перебувало під владою Угорського королівства. Споруда мала стратегічне значення, оскільки контролювала підступи до перевалів, які з'єднували низовинні райони Угорщини з гірськими областями Карпат.

Ініціатором будівництва замку вважають представників угорської знаті, які прагнули захистити ці території від вторгнень монголів і пізніше – від нападів польських і волоських загонів. Замок виконував функції не лише оборонної фортеці, а й адміністративного центру, де зосереджувалися ключові рішення щодо регіону.

Бронецький замок згадується в грамоті угорського короля Ласло IV Куна у 1273 році, де йдеться, що фортеця була відібрана у ворогів його батька, короля Іштвана V. Тобто він замок виник як королівська фортеця. Однак невідомо, чи залишився він у королівській власності, чи був переданий комусь із феодалів.

А вже під 1291 роком замок згадує Ендре III, останній король династії Арпадів, у своїй грамоті. Тоді угорський король уклав мир із герцогом Альбрехтом Австрійським, за умовами якого кілька невеликих прикордонних фортець, зокрема й Бронецький замок, мали бути зруйновані, щоб між обома сторонами настав мир. Власне, через цей мирний договір Бронецький замок, імовірно, й почав занепадати. 

У 1336 році в межових описах території замок називають "зруйнованим" – destructum castrum Baranka. За припущеннями дослідників, до середини XIV століття життя в замку повністю припинилося, а його укріплення залишилися занедбаними. 

Археологічні розкопки, які були тут проведені у 2008 році, свідчать, що основний період існування замку припадає на другу половину XIII — початок XIV століття.

За версією угорського історика Шандора Ковача, у руїнах замку в XV столітті облаштувалися розбійники, які використовували його як притулок, поки не були розгромлені у 1471 році. Цю версію також підтверджують археологічні знахідки матеріалів XV століття, виявлених під час обстеження. Крім цього про лігво розбійників на горі розповідають і місцеві легенди, які й дали підставу деяким дослідникам вважати, що замок належав феодалу-лицареві, що займався пограбуваннями та розбоєм.

Як виглядав замок

Фактично з кінця XV століття Броницький замок зник з радарів історичних джерел. Імовірно, його залишки впродовж років розбирали місцеві жителі для своїх потреб. Однак залишилося достатньо інформації та археологічних даних, щоб розповісти, яким він був у свої найкращі роки.

Бронецький замок вирізнявся своїм розташуванням. Його було зведено на скелястій горі, що ускладнювало доступ для ворогів. Укріплення складалося з кам’яних стін, що оточували внутрішній двір, де розташовувалися житлові приміщення, склади та колодязь. 

Основою замку було овальне плато розміром 35 на 14 метрів, витягнуте із заходу на схід. Поверхня залишилася нерівною: західний край піднятий над східним. На цьому плато знайшли залишки двох кам'яних будівель. У східній частині розташовувалася кругла вежа діаметром 7,8 м зі стінами завтовшки 1 м. Її використовували як дозорний пункт і укріплення для захисту схилу. Поруч зі скелею висотою 3 м була штучна печера для зберігання провіанту.

У західній частині була прямокутна житлова споруда розміром 13,6 на 7,6 м зі стінами завтовшки 1 м. Північна стіна межувала з крутим схилом, а західна – з прямовисною скелею. Південний бік споруди, ймовірно, мав вхід, оскільки там була рівна ділянка.

Археологічні знахідки свідчать, що мешканці замку займалися полюванням, риболовлею та вирощували свиней і корів.

Угорський історик Шоош Елемер створив умовне зображення замку, зобразивши три тераси, оточені кам’яними стінами. Тераси розділяли поперечні укріплення з воротами. Головна вежа, розташована у верхньому дворі, була круглою, мала п’ять ярусів, а вхід був на другому рівні. Малюнок Елемера частково розходиться з археологічними даними, тож його версія є лише гіпотетичною.

Загалом архітектура замку поєднувала в собі романський і готичний стилі, що було характерним для фортифікаційних споруд Закарпаття того часу. 

Легенди Бронецького замку

Бронецький замок, розташований у мальовничих Карпатах, є джерелом численних легенд, які збереглися в народній пам'яті. Здебільшого вони пов’язані з ім’я лицаря-розбійника Бринди. Ось кілька цікавих переказів про цей загадковий замок:

Легенда про царя Бринду та коня Татоша

Одна з легенд розповідає про жорстокого володаря Бронецького замку, царя Бринду, який знущався з людей. Він відбирав худобу та нещадно карав непокірних. 

Та терпець у селян урвався, і вони запрягли худобу й запалили свічки на її рогах, створивши ілюзію незліченної армії. Тоді переляканий Бринда разом зі своєю дружиною втік на магічному коні Татоші. Кажуть, що цей триногий кінь із перевернутими підковами славився своєю здатністю перескакувати між горами! Та під час втечі він послизнувся на засніженій вершині, і Бринда з конем зникли в прірві…

Зачаровані скарби Чорного лицаря

Кажуть, під замком заховані скарби Бринди, або Чорного лицаря, які охороняє чорт із чорною бородою. Відчайдухи, які наважувались їх шукати, втрачали розум або хворіли. Легенди свідчать, що скарби закляті й не приносять щастя.

Легенда розповідає, що знайшовся один сміливець, який, не побоявшись ні чорта, ні магії, таки знайшов під руїнами Чорного замку приховану печеру. Він заліз туди в пошуках багатства. Чоловік знайшов там коштовності у величезній кількості, приніс їх додому й почав рахувати. Аж раптом зробилося йому зле, і він захворів. Пролежав так цілий рік, і вже думали, що помре. Але порадили сходити до ворожки. Та наказала віднести всі коштовності туди, звідки взяв, бо вони, мовляв, закляті й щастя нікому не принесуть, лише біду. Чоловік послухав, зробив усе, що вона веліла, і дійсно почав одужувати. Про місце знахідки відтоді нікому ні слова він не казав…

Принцеса та розбійник

Говорять, одного разу угорський король Андрій III, який володів тоді Бронецьким замком, оголосив конкурс: мовляв, він віддасть онуку Габріеллу за того, хто кине камінь з річки Боржави на вершину гори. 

Багато хто пробував, та лише сильний розбійник Вусач виконав завдання. Однак король обманув його, сховавши Габріеллу. Через те обурений Вусач разом зі своїми розбійниками зруйнував Бронецький замок дощенту. Три дні й три ночі палав замок на горі…

Легенда про розбійника Бринду

У Карпатах збереглося чимало історій про розбійників, які допомагали бідним, грабуючи багатих. Розповідають, що одним із таких був Бринда, чия схованка розташовувалася поблизу руїн Бронецького замку. Народна легенда стверджує, що Бринда був шляхетного походження, але через конфлікт із королівською владою втік у Карпати й став розбійником.

Він оселився в підземеллях, що залишилися після руйнування замку. Кажуть, там були заплутані ходи, які тяглися далеко в гори. Простих людей Бринда не чіпав, навпаки, допомагав їм, караючи лише багатих панів. Його підтримували місцеві селяни, попереджаючи про небезпеку.

Схопити розбійника довгий час не вдавалося, поки його не зрадила коханка Лейла. Вона, бажаючи помститися за зраду, видала таємний вхід до схованки королівським солдатам. Коли Бринда та його ватажки виходили через потаємний хід, на них напали. Бринда мужньо бився, але загинув від кинутого списа. Перед смертю Лейла, торжествуючи, промовила: "Це тобі за зраду!"

Скарби Бринди й досі залишаються прихованими в Карпатських горах, а його ім'я живе в народних легендах.

Читайте також: Скарби тамплієрів: загадки й легенди Середнянського замку на Закарпатті

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 43.56
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
15 грудня
09:30
На Львівщині прощаються з полеглим бійцем Василем Боднаром
09:15
Ексклюзив
Що відомо про смерті пацієнтів "Доктора Пі" (частина третя)
09:03
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 15 грудня
08:45
На трасі "Тернопіль - Львів - Рава-Руська" зіткнулись вантажівка й мікроавтобус, є загиблі 
08:36
сніг, мокрий сніг
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 грудня
2024, субота
14 грудня
22:03
Юні танцюристи із Тернополя здобули три нагороди на Чемпіонаті світу та Європи
20:30
кіт
"Негайно відчиніть!": чому коти ненавидять закриті двері
20:01
Вертеп на Схід: зі Львова на деокуповану Харківщину
У Рівному відбудеться шкільний фестиваль вертепів
19:30
робота військових у місті Часів Яр
Зустрічають ворога "квітами": воїни 24 ОМБр показали кадри роботи на Донеччині
18:53
ДТП у Львові
У Львові під трамвай потрапив чоловік, він у важкому стані у лікарні
18:35
контрабанда на кордоні
На кордоні зі Словаччиною митники виявили контрабандних електронних сигарет на 1,5 млн грн
18:05
пожежа у Луцькому районі
На Волині у пожежі загинув чоловік, імовірно через необережне куріння
17:26
Єгері 71-ї бригади знищили ворожу бронетехніку разом із десантом всередині
Єгері 71-ї бригади знищили ворожу бронетехніку разом із десантом всередині
16:44
Оновлено
сніг, мокрий сніг
Ожеледиця та сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 15 грудня
16:17
Колекціонер з Тернопільщини створив музейний комплекс у дідовій хаті
Колекціонер з Тернопільщини створив музейний комплекс у дідовій хаті
15:39
Геннадій Васьків
Суд дозволив затримати підозрюваного у привласненні благодійних коштів ексзаступника Садового Геннадія Васьківа
14:51
У Воловецькій лікарні на Закарпатті виявили порушення прав військових та дітей
У Воловецькій лікарні на Закарпатті виявили порушення прав військових та дітей: що відомо
14:01
Захиснику зі Львівщини Василю Яремку посмертно надали звання "Герой України"
Захиснику зі Львівщини Василю Яремку посмертно надали звання "Герой України"
13:29
Вулицю в Тернополі перейменують на честь полеглого Героя України Сергія Короля
12:59
На Франківщині шукають родину для 16-річного Сергія
12:32
Вісім чоловіків у бусі з овочами: на Закарпатті поблизу кордону з Угорщиною затримали ухилянтів
11:59
У Львові в Гарнізонному храмі відкрили виставку "Молитва за Україну"
11:33
На Закарпатті вибухотехніки показали, як знешкодили залишки російської ракети
11:01
Скільки людей перетнули західний кордон України 13 грудня
10:41
На Львівщині шукають водія, який на смерть збив 64-річного чоловіка і втік
10:13
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 14 грудня
09:51
Ексклюзив
Що важливо знати під час рекрутингу до війська, пояснюють в ОК "Захід"
09:30
прощання
Львівщина 14 грудня прощається з трьома полеглими військовими
09:11
"За 2 місяці ми знищили близько 30 російських причіпних гармат", — воїн Закарпатської бригади
08:46
Ексклюзив
Аркуш
"Більшість випадків СЗЧ мають аргументовані причини": розмова з Аркушем, начальником рекрутингу 47-ї бригади
08:39
Ексклюзив
Доктор Пі - видатний науковець чи агент ФСБ (частина друга)
2024, п'ятниця
13 грудня
22:30
На Рівненщині поліцейські врятували собаку, який лежав на дорозі й не міг пересуватися
22:08
тюрма
Не хотів йти до війська через релігію: на Хмельниччині до 3 років засудили 35-річного чоловіка
21:44
На міжнародному фестивалі юна тернополянка здобула срібло в номінації "Модель світу"
21:19
незаконна зрубка дерев
На Прикарпатті чоловік, який зрізав декілька дерев у нацпарку, заплатив понад 585 тис. грн штрафу
20:44
Воїни 24-ї бригади показали, як у Часовому Яру безпілотниками нищать ворожі танки й бомбомети
20:21
Адаптивний одяг для поранених бійців: жінки-переселенки завершили безкоштовні курси у Львові
20:03
У Львові пояснили, чому пластикову картку ЛеоКарт не потрібно додавати у застосунок LeoСard
19:17
На Підзамче у Львові хочуть збудувати багатоквартирні будинки з підземним паркінгом, знісши закинуті приміщення
18:59
Суддю Господарського суду Львівщини, якого підозрюють у вимаганні $1 млн, взяли під варту
Більше новин