Як правильно волонтерам передати авто військовому
29 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка встановлює нові правила реєстрації транспортних засобів, отриманих військовими як гуманітарну допомогу. Це дозволяє військовослужбовцям користуватися такими авто на законних підставах протягом усього воєнного стану та трьох місяців після його завершення
Детальніше про це розповість "Еспресо.Захід".
Як зареєструвати авто
Як розповідає юрист YMCA Lviv, волонтер і голова БФ "Ти ніколи не будеш один" Богдан Зданевич у межах проєкту #ВолонтеркиUA, для реєстрації транспортного засобу військовий має подати документи в сервісний центр МВС протягом 10 днів після його отримання. Необхідно підготувати:
- заяву на реєстрацію;
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- документ, який підтверджує проходження військової служби;
- акт прийняття-передання автомобіля;
- електронну митну декларацію з печаткою.
Після завершення реєстрації військовий повідомляє свою частину про отримання і реєстрацію авто.
Проте до цього моменту також має відбутися процес декларування авто, його перетин кордону тощо. Як розповів "Еспресо.Захід" Андрій Огінко, очільник благодійного фонду "АвтоАнгел", машину декларують наперед – перед тим, як вона потрапить на кордон, щоб заїхати в Україну.
"На кордоні нашим митникам потрібно показувати цю митну декларацію. Вони там реєструють у системі, що машина дійсно заїхала, ставлять печатку на декларації, і таким чином автомобіль задекларований як гуманітарна допомога й з'являється в Україні. Далі така машина мала б бути передана або на військову частину, або на військовослужбовця", – зазначив волонтер.
Коли реєстрацію можуть зупинити?
Тимчасовий облік припиняють у випадках:
- Знищення авто
- Смерті військового
- Перебування військового в полоні або розшуку
- Тривалого лікування (понад місяць)
- Звільнення з військової служби
У таких випадках реєстрацію можна поновити за заявою одного з військових, зазначених у документі про передачу авто.
Передача авто військовому
Він також розповів, що для передачі машини, наприклад, на військовослужбовця, потрібно, щоб благодійна організація сформувала акт передачі й там вказала всі дані військового як військовослужбовця: його номер військового квитка або номер посвідчення офіцера. І дуже важливим документом є довідка форми 5 або інший аналогічний документ, який свідчить, що саме ця людина є на службі в такій-то військовій частині та має таке-то звання. В акті прийняття-передання можна вписати до п’яти осіб, які теж матимуть право користуватися і перереєстровувати авто. Їхні дані вносять у реєстраційний талон.
Важливо! Передавати авто можна тільки через благодійний фонд або громадську організацію.
Якщо авто отримане після грудня 2023 року, його можна зареєструвати протягом трьох місяців з моменту прийняття нової постанови. Для цього потрібен акт довільної форми. Правила для машин, переданих до грудня 2023 року, будуть визначені пізніше.
"Реєстрація на військовослужбовця таких автомобілів неможлива через відсутність механізму. Автомобіль можна зареєструвати на благодійну організацію, яка задекларувала його раніше. Оцифрування митної бази та інтеграція з базою МВС наразі не завершені", – коментує Андрій Огінко.
Ризики для волонтерів-одинаків
В Україні є багато волонтерів, чия допомога не вимірюється великими обсягами, як у благодійних фондах. Це люди, які власними силами намагаються допомагати знайомим чи родичам у війську. Проте саме для таких волонтерів існують великі ризики.
"Дуже добре, що в нас є такі індивідуальні волонтери-одинаки, дуже добре, що вони роблять цю роботу. Це дуже потрібно. Але є великі ризики для таких людей: заборонено брати гроші за автомобіль, який ввезений як гуманітарна допомога. Це може розцінюватись як кримінальне правопорушення. Волонтер повинен переконатися, що автомобіль дійсно буде переданий військовим", – каже очільник "АвтоАнгел".
Такий нюанс поки в Україні ніяк не можуть врегулювати, тому волонтерам такого штибу треба наперед домовлятися з фондами.
"Не дай Боже, щоб такий волонтер-одинак узяв від когось гроші за машину, бо коли машина вже потрапила в Україну і вона вважається гуманітарною допомогою (а вона такою мусить вважатися), то за неї не можна брати грошей. Це такий тонкий момент, який поки що на законодавчому рівні ніхто ніяк не може врегулювати, бо всі ніби дорослі люди й розуміємо, що машини задурно ніхто не дає, їх купують за гроші. І в якийсь момент хтось має ті гроші взяти в Україні в руки, поїхати в Європу й там передати тому німцю чи поляку за машину. Були випадки, коли правоохоронні органи, не маючи чим зайнятися, підставляли людей. Під виглядом військових передавали гроші зі словами: "Купи машину, ми їдемо воювати, вона дуже потрібна". Людина, бажаючи допомогти, брала гроші, а за мить з’являлися так звані маски-шоу, і її затримували за те, що взяла кошти за гуманітарку. Це серйозний ризик, про який варто пам’ятати", – застерігає Андрій Огінко.
Читайте також: Як волонтеру убезпечити себе від підозр про шахрайство та проблем з податковою
Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проєктом #ВолонтеркиUA, що впроваджує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.
- Актуальне
- Важливе