Як волонтеру убезпечити себе від підозр про шахрайство та проблем з податковою
Реєстр волонтерів в Україні – це база даних, яку веде Державна податкова служба. Він створений для обліку осіб, що займаються благодійною діяльністю, і спрямований на забезпечення прозорості збору коштів та уникнення шахрайства
"Еспресо.Захід" детальніше розповість про реєстр і чи обов’язково в ньому реєструватися.
Чому варто реєструватися волонтерам
Насправді такий реєстр для волонтерів не є чимось новим, він функціонує ще з 2014 року, й у нього є значний плюс: волонтери, зареєстровані в цьому реєстрі, мають право не сплачувати податки з благодійного збору коштів. За законом благодійні збори оподатковуються на 19.5%, з яких 18% – ПДФО, 1,5% – військовий збір.
Окрім того, реєстр допоможе, коли до вас "постукає" податкова чи банк. Особливо це корисно, коли ви збираєте кошти на свої власні картки.
Порада юриста
Як розповідає юрист YMCA Lviv, волонтер і голова БФ "Ти ніколи не будеш один" Богдан Зданевич у межах проєкту #ВолонтеркиUA, кошти потрібно фандрейзити на спеціальний рахунок або карту (не особистий). Також витрати на благодійність мають бути документально підтвердженими (чеки, квитанції транзакцій, накладні, фотозвіти).
Реєстр не є обов’язковим, але, як ми вже зазначали вище, зможе захистити волонтера від підозр у шахрайстві чи банківських перевірок.
Що робити після реєстрації
Реєстрація була лише першим кроком. Далі на волонтера чекають подання декларацій і звітів.
Щороку наприкінці грудня вам треба буде подавати в податкову документ, який називається "Декларація про майновий стан і доходи". У ньому потрібно вказувати, скільки грошей ви отримали як волонтер. Ці кошти вносять в окремі розділи декларації (розділ 3, 11 та 11.3) – туди, де пишуть про доходи, з яких не треба платити податки.
Звітувати про зібрані кошти потрібно раз на рік, дотримуючись чітко визначеного терміну. Наприклад, якщо збір коштів відбувався у 2023 році, то кінцевий термін подання звіту – квітень 2024 року. Це правило діє щорічно:
- для коштів, зібраних у 2023 році, звіт необхідно подати до 30 квітня 2024 року;
- для коштів, отриманих у 2024 році, термін звітування закінчується 30 квітня 2025 року.
Таким чином, основна ідея звітування полягає в тому, що звіт за конкретний рік подається у визначені терміни наступного року. Це дає час для систематизації даних, підготовки необхідних документів і впорядкування фінансової звітності.
Головне – подати декларацію вчасно до кінця квітня наступного року
Треба показати, скільки грошей ви зібрали. Для цього знадобляться запити від військових чи військових частин, платіжки, акти. Важливо, щоб волонтер зберігав усі документи. Це можуть бути чеки з магазинів, видаткові накладні, рахунки, платіжки, інші папери про отримання товарів, фотографії того, як ви допомагаєте людям.
Якщо ви не збираєте величезні суми, а просто відкриваєте допоміжні банки, вам треба підписати два важливі документи з тими, хто організовує збір: договір пожертви коштів, акт передачі коштів. Якщо податкова прийде до вас, просто покажете, коли та кому ви віддали гроші. А вже ті, хто організовував збір, мають пояснити, куди пішли ці кошти, показавши всі потрібні документи.
Порада юриста
Богдан Зданевич радить зареєструватися волонтерам.
"Це важливо, оскільки так ви не маєте платити податки з благодійних зборів, а люди, які донатять, і військові більше довірятимуть вам, бо ви офіційно зареєстровані й звітуєте про свою роботу. Якщо не плануєте реєструватися як волонтер, використовуйте лише "дружні банки" в Монобанку для збору коштів. Так гроші не проходитимуть через ваш особистий рахунок".
Що може статися, якщо не зареєструватися?
Податкова може попросити вас відзвітувати за останні три роки. Якщо ви не зможете це зробити, будуть санкції – нарахування ПДФО та військового збору за суму, яка не була оподаткована. Що більше позначок і підписів у банках, то легше податковій постукати з "листом щастя" ППР (податкове повідомлення-рішення).
"Не реєструватися є безвідповідальною позицією"
Чимало волонтерів не хочуть реєструватися, аргументуючи це зайвою бюрократією, браком часу чи недовірою до самого сервісу. Однак, як стверджує керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська, вони роблять велику помилку і наражають себе і тих, кому допомагають, на чималі штрафи.
"Згідно з законодавством, все що фізособа в Україні отримала, або через банківські реквізити, або як офіційну допомогу по документах, тобто прийняла якусь допомогу, вважається доходом і оподатковується. Від 1 грудня це 23%. Цей податок можна не платити за двох умов: перша - реєстрація в реєстрі, друга - та/або ти ведеш "прихід-розхід", - каже вона.
Як приклад, волонтерка вказує про квитанції з "Нової пошти". Водночас бажано для себе вести таблицю про отримані та надіслані речі, їхню вартість й т.д.
"Якщо людина не готова це робити, то нехай готується платити податки. Дехто думає, що до них не прийдуть. Ні, прийдуть, бо у бюджеті велика діра. Я ще пам'ятаю кейс, коли люди у 2014 році привезли авто для СБУ, а через кілька років їм прийшли штрафи. А тут, нагадую, 23% від всього зібраного. Я кажу всім, щоб заводили теки з усіма підтвердженнями, хоч якимись. Тут ще така річ, що зареєструватися можна заднім числом. Тобто, вже навіть коли до вас "постукали" з податкової, ви можете виправити ситуацію", - зазначає Наталія Ліпська.
Окремо керівниця організації додає, що об'єми допомоги ніяк не впливають на ситуацію:
"Є термін відповідальності за несплату податків, це понад 1000 днів. Навіть якщо суми допомоги щомісяця були не надто великими, візьмемо 200 тис. грн на місяць, то за весь термін скільки податку повинен буде сплатити волонтер? Якщо людина на таке підписується, то нехай".
Волонтерка також згадує один важливий нюанс: люди таким чином підставляють і тих, кому допомагали, адже отримувач також може нести відповідальність.
"Якщо ти збирав на свою карту гроші, купував щось військовим, то ти не реєструючись в реєстрі, підставив не тільки себе, ти підставив того військового. Тому що, коли дає фонд чи ГО, то платить податок фонд чи ГО, а коли волонтер, то платить військовий. І от прийдуть хлопці після війни, а їм скажуть, що вони отримали допомоги на мільйони й тепер нехай платять податки за це. Це безвідповідальна позиція волонтерів, бо якщо тебе пронесе, то не пронесе військового", - додає вона.
Читайте також: Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проєктом #ВолонтеркиUA, що впроваджує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.
- Актуальне
- Важливе