Еспресо. Захід

Як волонтеру убезпечити себе від підозр про шахрайство та проблем з податковою

4 грудня, 2024 середа
09:00

Реєстр волонтерів в Україні – це база даних, яку веде Державна податкова служба. Він створений для обліку осіб, що займаються благодійною діяльністю, і спрямований на забезпечення прозорості збору коштів та уникнення шахрайства

Зміст

"Еспресо.Захід" детальніше розповість про реєстр і чи обов’язково в ньому реєструватися.

Чому варто реєструватися волонтерам

Насправді такий реєстр для волонтерів не є чимось новим, він функціонує ще з 2014 року, й у нього є значний плюс: волонтери, зареєстровані в цьому реєстрі, мають право не сплачувати податки з благодійного збору коштів. За законом благодійні збори оподатковуються на 19.5%, з яких 18% – ПДФО, 1,5% – військовий збір. 

Окрім того, реєстр допоможе, коли до вас "постукає" податкова чи банк. Особливо це корисно, коли ви збираєте кошти на свої власні картки.

Порада юриста

Як розповідає юрист YMCA Lviv, волонтер і голова БФ "Ти ніколи не будеш один" Богдан Зданевич у межах проєкту #ВолонтеркиUA, кошти потрібно фандрейзити на спеціальний рахунок або карту (не особистий). Також витрати на благодійність мають бути документально підтвердженими (чеки, квитанції транзакцій, накладні, фотозвіти).

Реєстр не є обов’язковим, але, як ми вже зазначали вище, зможе захистити волонтера від підозр у шахрайстві чи банківських перевірок.

Що робити після реєстрації

Реєстрація була лише першим кроком. Далі на волонтера чекають подання декларацій і звітів.

Щороку наприкінці грудня вам треба буде подавати в податкову документ, який називається "Декларація про майновий стан і доходи". У ньому потрібно вказувати, скільки грошей ви отримали як волонтер. Ці кошти вносять в окремі розділи декларації (розділ 3, 11 та 11.3) – туди, де пишуть про доходи, з яких не треба платити податки.

Звітувати про зібрані кошти потрібно раз на рік, дотримуючись чітко визначеного терміну. Наприклад, якщо збір коштів відбувався у 2023 році, то кінцевий термін подання звіту – квітень 2024 року. Це правило діє щорічно:

  • для коштів, зібраних у 2023 році, звіт необхідно подати до 30 квітня 2024 року;
  • для коштів, отриманих у 2024 році, термін звітування закінчується 30 квітня 2025 року.

Таким чином, основна ідея звітування полягає в тому, що звіт за конкретний рік подається у визначені терміни наступного року. Це дає час для систематизації даних, підготовки необхідних документів і впорядкування фінансової звітності.

Головне – подати декларацію вчасно до кінця квітня наступного року

Треба показати, скільки грошей ви зібрали. Для цього знадобляться запити від військових чи військових частин, платіжки, акти. Важливо, щоб волонтер зберігав усі документи. Це можуть бути чеки з магазинів, видаткові накладні, рахунки, платіжки, інші папери про отримання товарів, фотографії того, як ви допомагаєте людям.

Якщо ви не збираєте величезні суми, а просто відкриваєте допоміжні банки, вам треба підписати два важливі документи з тими, хто організовує збір: договір пожертви коштів, акт передачі коштів. Якщо податкова прийде до вас, просто покажете, коли та кому ви віддали гроші. А вже ті, хто організовував збір, мають пояснити, куди пішли ці кошти, показавши всі потрібні документи.

Порада юриста

Богдан Зданевич радить зареєструватися волонтерам. 

"Це важливо, оскільки так ви не маєте платити податки з благодійних зборів, а люди, які донатять, і військові більше довірятимуть вам, бо ви офіційно зареєстровані й звітуєте про свою роботу. Якщо не плануєте реєструватися як волонтер, використовуйте лише "дружні банки" в Монобанку для збору коштів. Так гроші не проходитимуть через ваш особистий рахунок".

Що може статися, якщо не зареєструватися? 

Податкова може попросити вас відзвітувати за останні три роки. Якщо ви не зможете це зробити, будуть санкції – нарахування ПДФО та військового збору за суму, яка не була оподаткована. Що більше позначок і підписів у банках, то легше податковій постукати з "листом щастя" ППР (податкове повідомлення-рішення). 

"Не реєструватися є безвідповідальною позицією"

Чимало волонтерів не хочуть реєструватися, аргументуючи це зайвою бюрократією, браком часу чи недовірою до самого сервісу. Однак, як стверджує керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська, вони роблять велику помилку і наражають себе і тих, кому допомагають, на чималі штрафи.

"Згідно з законодавством, все що фізособа в Україні отримала, або через банківські реквізити, або як офіційну допомогу по документах, тобто прийняла якусь допомогу, вважається доходом і оподатковується. Від 1 грудня це 23%. Цей податок можна не платити за двох умов: перша - реєстрація в реєстрі, друга - та/або ти ведеш "прихід-розхід", - каже вона.

Як приклад, волонтерка вказує про квитанції з "Нової пошти". Водночас бажано для себе вести таблицю про отримані та надіслані речі, їхню вартість й т.д. 

"Якщо людина не готова це робити, то нехай готується платити податки. Дехто думає, що до них не прийдуть. Ні, прийдуть, бо у бюджеті велика діра. Я ще пам'ятаю кейс, коли люди у 2014 році привезли авто для СБУ, а через кілька років їм прийшли штрафи. А тут, нагадую, 23% від всього зібраного. Я кажу всім, щоб заводили теки з усіма підтвердженнями, хоч якимись. Тут ще така річ, що зареєструватися можна заднім числом. Тобто, вже навіть коли до вас "постукали" з податкової, ви можете виправити ситуацію", - зазначає Наталія Ліпська.

Окремо керівниця організації додає, що об'єми допомоги ніяк не впливають на ситуацію:

"Є термін відповідальності за несплату податків, це понад 1000 днів. Навіть якщо суми допомоги щомісяця були не надто великими, візьмемо 200 тис. грн на місяць, то за весь термін скільки податку повинен буде сплатити волонтер? Якщо людина на таке підписується, то нехай".

Волонтерка також згадує один важливий нюанс: люди таким чином підставляють і тих, кому допомагали, адже отримувач також може нести відповідальність.

"Якщо ти збирав на свою карту гроші, купував щось військовим, то ти не реєструючись в реєстрі, підставив не тільки себе, ти підставив того військового. Тому що, коли дає фонд чи ГО, то платить податок фонд чи ГО, а коли волонтер, то платить військовий. І от прийдуть хлопці після війни, а їм скажуть, що вони отримали допомоги на мільйони й тепер нехай платять податки за це. Це безвідповідальна позиція волонтерів, бо якщо тебе пронесе, то не пронесе військового", - додає вона.

Читайте також: Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проєктом #ВолонтеркиUA, що впроваджує YMCA Lviv за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об'єднаних Націй.

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
22:39
поїзд в Карпати
Укрзалізниця запускає нові нічні потяги із Закарпаття та Прикарпаття до Львова й Києва
22:18
Закрив собою двох побратимів: у госпіталі помер захисник із Рівненщини
22:03
У Рівному загорівся тролейбус, його погасив поліцейський
21:46
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Потяг Рава-Руська – Чернівці продовжили до Коломиї
21:31
У Львові маршрутка наїхала на 46-річного пішохода
У Львові зареєстрували петицію, щоб збільшити час для безкоштовної пересадки у громадському транспорті
21:17
На Закарпатті затримала зловмисників, які переправляли ухилянтів через Тису до Румунії
20:58
"Заробили" 8 млн грн: на Хмельниччині оголосили підозри лікарям, які незаконно оформляли інвалідність
20:40
На Хмельниччині у пожежі загинула дворічна дитина
20:16
У містечку на Львівщині відкрили Алею слави з памʼятними стелами 45 захисників
19:54
Ексклюзив
Перемога чи популізм: чому активісти та юристи не сприйняли закон про заборону джипінгу в Карпатах
19:35
Огляд
БЗВП
Базова військова підготовка у вишах: за що можуть вигнати студента та хто звільняється від БЗВП
19:22
корупція
На Волині керівника комунального підприємства підозрюють у розтраті 3,8 млн грн
19:10
Огляд
Герой України та воює з 2014 року: що відомо про очільника львівської Національної академії сухопутних військ Романа Качура
18:53
дрони
Переплатили за дрони: на Прикарпатті через суд намагаються повернути до бюджету кошти
18:37
Ексклюзив
У Львові вшанували пам’ять перших полеглих Героїв Небесної Сотні
18:19
У Львові успішно провели операцію 10-місячному хлопчику, який проковтнув іграшковий перстень
18:00
прощання
У Львові 23 січня прощатимуться із захисниками Олександром Закірченком та Богданом Матійківим
17:45
ГРВІ
У Львові зростає кількість хворих на пневмонію
17:43
Огляд
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 січня
17:30
На кордоні затримали автобус, в якому знайшли незадекларовані одяг та взуття на понад 3,3 млн грн
17:14
На Прикарпатті у 105 років померла зв'язкова ОУН-УПА на псевдо "Фіалка" 
17:00
"На радощах заспівав": бійці 63-ї ОМБр взяли полоненого за допомогою дрона з гучномовцем
16:44
У Львові в артцентрі Jam Factory показуватимуть кіно
16:30
Чоловіку, який влаштував стрілянину по людях на Тернопільщині, оголосили підозру
Вбито трьох людей: справу стрілянини на Тернопільщині відправили до суду
16:15
У Львові лікарі врятували 11-місячного хлопчика, який перекинув на себе чайник з окропом
16:02
Руслан Марцінків
Провадження проти мера Франківська Марцінківа щодо висловлювання про вивезення ромів з міста закрили
15:44
Буковинські лісівники показали, як розважаються ведмеді, коли не сплять
15:30
тюрма
У Львові чоловік, який переправляв ухилянтів за кордон, посадили на 5 років до тюрми
15:16
На Львівщині 14-річна дитина вчинила самогубство: поліція розслідує обставини справи
15:00
Арсен і Данило, воїни 2-ї Галицької бригади
"Соборність – це не просто історія, це наше сьогодення": воїни 2-ї Галицької бригади про бойове братерство і відчуття єдності
14:45
На Рівненщині судитимуть місцевого за бурштин на майже 1,5 млн грн 
14:31
Львівський аеропорт
Міжнародний аеропорт "Львів" співпрацюватиме з Київським авіаційним інститутом
14:14
На Хмельниччині чоловік перерахував 208 тис. грн за неіснуючий трактор
13:44
Акція нагадування про хвилину пам'яті у Львові
У Львові десятки людей вийшли на акцію нагадування про хвилину пам'яті. Фото
13:21
Соборність України як мішень. Спочатку вони ліквідували потяг "Львів-Луганськ". Блог Тетяни Вергелес
13:06
ДТП на Хмельниччині
У ДТП на Хмельниччині загинули мати з 8-річною донькою
12:51
Новини Заходу України
Тернопільщина – єдина область в Україні, де перевищено епідемічний поріг захворюваності на грип
12:44
ліс
Рясне-Руська сільрада перед ліквідацією передала у приватну власність понад 2 га лісів "Галсільлісу"
12:24
У історичному ареалі Львова відремонтували ще 6 балконів за програмою співфінансування
11:57
Судитимуть мешканця Львівщини, який через кілька місяців після сварки вистежив і спробував вбити товариша
Більше новин