Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
Керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська вважає потрібними зміни у правилах ввезення гуманітарки, адже зараз є чіткий контроль за вантажними, які заїжджають в Україну
Про це Наталія Ліпська розповіла в коментарі "Еспресо.Захід".
З 1 квітня гуманітарну допомогу в Україну можна ввезти лише через електронну декларацію. Уже кілька тижнів громадські організації та благодійні фонди користуються новаціями, які запровадили в Міністерстві соціальної політики України.
Керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська вважає такі зміни потрібними, адже зараз є чіткий контроль за вантажними, які заїжджають в Україну. Цей контроль вона вважає необхідним. Адже раніше будь-хто міг у паперовій декларації вказати код організації, але насправді машина до неї могла не доїхати.
"Ми провели аудит і виявили, що на нас оформили тридцять вантажів, які до нас не приїхали, – наголошує Наталія Ліпська. – А я несу за них кримінальну відповідальність. Це сім років із конфіскацією майна. Звісно, ми попередили митників, що не знаємо, де ці вантажі. Але тепер таких ситуацій не траплятиметься. Адже лише ми можемо в електронній системі підтвердити, що вантаж їде до нас".
Утім нововведення створюють інші проблеми, які ще потрібно вирішувати. До прикладу, звіти, яких раніше ніхто не вимагав. Тепер їх потрібно здавати щомісяця, і організації повинні мати бухгалтера та юриста.
"У мене раніше скласти звіт займало дві години, а цього місяця ми його оформлювали 14 годин, – продовжує Наталія Ліпська. – Тобто люди, які могли багато речей робити самостійно, зараз мусять наймати додаткових людей. Також усе ще є нестабільна робота системи. Особливо проблемно організаціям на сході чи півдні. У них не постійний інтернет і користуватися системою там складно".
Читайте також: Зміни у ввезенні гумдопомоги з 1 квітня: переваги й недоліки нової системи обліку
За словами керівниці, зараз ввезення гуманітарної допомоги скоротилося. Припинилося 60-70% дрібної допомоги. Якщо раніше заїжджало 10 фур на місяць, то тепер дві-три. Але на це, крім запровадження електронної системи, вплинули й інші фактори.
"Через блокаду кордону вартість доставки вантажу зросла вдвічі, а то й втричі. Ось зараз я не можу отримати вантаж з Іспанії. Він мені потрібен, але я не маю грошей на доставку. Донор теж не може її оплатити. Тому тут ми почали зіштовхуватися з іншою проблемою – в нас почали перехоплювати вантажі. До прикладу, палестинські біженці кажуть: ми її самі заберемо. На жаль, маємо провали в комунікації з міжнародними донорами".
Але Наталія Ліпська переконана: зміни потрібні, адже безконтрольно гуманітарна допомога їхати не може.
- Нагадаємо, нову електронну систему гуманітарної допомоги волонтери мали можливість випробувати ще в листопаді минулого року. Система не була досконала, тому під тиском громадськості в Міністерстві соціальної політики запровадили перехідний період. До 1 квітня гуманітарну допомогу можна було ввозити за старою схемою, за паперовою декларацією, або ж випробувати електронну систему.
- Актуальне
- Важливе