У Львові показали унікальний майже 100-річний сад лікарських рослин. Фото
Майже 100 років тому єдиний в Україні сад лікарських рослин створив учений-ботанік, професор та мікробіолог Тадеуш Вільчинський, а сьогодні тут можна познайомитися із 1500 видами як лікарських, так і декоративних рослин
В унікальному саду побувала кореспондентка "Еспресо.Захід".
Ексклюзивна екскурсія до ботанічного простору відбулася в рамках Днів європейської спадщини, які у п'ятницю, 13 вересня, стартували у Львові та охоплять 118 різноманітних подій до 15 вересня. Як зазначила начальниця управління туризму ЛМР Христина Лебедь перед початком заходів, реєстрація на більшість із них була заповнена за лічені хвилини.
"За перші 6 хвилин реєстрація на більшість подій була закрита повністю, це говорить про те, що українці, львів'яни й львів'янки, хочуть досліджувати свою історію, сьогодні це вкрай важливо, тому що 80% відвідувачів Днів європейської спадщини є саме львів'яни, – відзначає Христина Лебедь. – Однак нам розповідали друзі і знайомі про те, як їдуть люди з Києва спеціально на Дні європейської спадщини, з інших міст. Тож, це є всеукраїнська подія, також заходи в рамках днів відбуваються у Чернігові, Вінниці та інших містах".
Фото: Андріана Стахів
Серед тих подій, куди найшвидше зібралася група відвідувачів, якраз і зустріч у ботанічному саду. На екскурсію зібралася максимально можлива кількість слухачів, і навіть трохи більше. Розповідати про своє дітище до відвідувачів прийшов директор Ботанічного саду ЛНМУ ім. Данила Галицького, кандидат фармацевтичних наук та доцент Ростислав Гулько.
"Польський професор, який працював в університеті Яна Казимира на той час, тепер Івана Франка, і викладав ботаніку і фармакогнозію для студентів-медиків, для фармацевтів, для хіміків, зокрема і в політехнічному інституті на хімічному факультеті, побачив необхідність окремого саду, спеціалізованого, де б вирощували лікарські рослини", – неголосно починає пан Ростислав свою розповідь, зібравши усіх гостей навколо.
Фото: Андріана Стахів
Каже, спочатку сад розташовувався на площі 6 га, проте наразі залишилися 1,5 га, адже роками тут відбувалися найрізноманітніші зміни та поява нових університетських будівель зокрема.
"Збудували теоретичний корпус, потім гуртожитки, потім аптеку, і в результаті ми маємо території аж 1,5 га. Ця ділянка, де ви зараз перебуваєте, це гектар. Через дорогу навпроти каплички ще пів гектара. Попри це ми маємо велику колекцію рослин і лікарських, і декоративних, і рослин, які використовують в озелененні. Окрім того, маємо 75 біблійних рослин зі 120, які взагалі перечислені в Біблії", – пояснює директор та запрошує всіх помандрувати за ним тоненькими стежками, аби познайомитися із зеленими мешканцями простору.
Фото: Андріана Стахів
Тут лікарські рослини вільно сусідять із декоративними, переплітаючи свої суцвіття та зростаючи поряд. Ось і деревовидні півонії, які почав вирощувати ще професор Вільчинський, неподалік розрослася айва японська – тендітна рослина, плоди якої дають приємний запах. Позад неї розташувався стародуб, знаний своїми лікувальними властивостями.
Далі монарда лимонна. Що цікаво, найчастіше саме олію, яку отримують із цієї рослини, додають до чорного чаю, аби він мав запах бергамоту, ділиться пан Ростислав цікавинками місцевих мешканців ботанічного світу. Він розповідає, що їхній сад також єдиний у Львові, де ківі дає плоди. Вирощують тут ще не одну екзотику, зокрема розкинули свої гілля кущі фейхоа, знані цінними лікувальними плодами, які містять органічний йод.
Фото: Андріана Стахів
Зовсім неподалік вже підсихають квіти смертельно отруйної рослини, яка напротивагу своїй небезпечності має унікальні протиракові властивості, якщо правильно її використовувати. Навпроти в купі із гортензіями чудово себе почуває та зростає бругмансія деревовидна, або ж декоративний вид дурману із велетенськими квітами.
"Студенти-фармацевти до нас приходять вивчати лікарські рослини, гербаризувати, вчитися сировину заготовляти. Наукові роботи проводять, як студенти, так і викладачі, використовуючи нашу базу. У звязку з тим, що це єдиний в Україні такий сад, то до нас приїжджають постійно з інших вишів: і Тернопіль, й Івано-Франківськ, і Харків", – додає Ростислав Гулько, поки учасники екскурсії намагаються охопити поглядом та фотографії усе навколишнє зелене багатство, заходячи все глибше тонесенькими стежками у рослинні хащі.
Звісно, восени чимало мешканців саду вже не можуть похвалитися своїм яскравим цвітом, проте наповнення саду захоплює та дивує своєю багатогранністю, а також красою та поєднанням небезпеки й користі в одному паростку.
Фото: Андріана Стахів
Дні Європейської спадщини
Із 13 по 15 вересня у різних локаціях Львова відбудуться 118 подій у рамках Днів європейської спадщини.
Львів'ян та гостей міста запрошують на ексклюзивні екскурсії, майстер-класи, лекції, квести та багато іншого. Через те, що кількість місць на події обмежена, охочих взяти участь просять не зволікати з реєстрацією. Цьогорічною темою заходу обрали "Маршрути, мережі та зв’язки".
Зареєструватися можна не більше ніж на 3 події в один день. Також не можна реєструватися на події, які відбуваються одночасно. Реєстрація триватиме з 9 до 12 вересня цілодобово за посиланням.
Детальну програму можна знайти за посиланням А про те, куди варто піти з дітьми та про цікаві акценти програми читайте тут.
- Актуальне
- Важливе