Влада Львова хвалиться виконаними роботами, але мешканці не можуть повернутись додому: як живуть львів'яни, чий будинок на Стрийській обстріляли торік
6 липня минає перша річниця з дня найбільшої атаки на цивільну інфраструктуру Львова від початку повномасштабного вторгнення
Найбільша атака на львів'ян
Тоді внаслідок удару по багатоповерхівці загинуло 10 львів'ян, 42 отримали поранення, серед них – троє дітей. 50 квартир були пошкоджені, стільки ж і автомобілів. Крім будинків на вулиці Стрийській, руйнування зазнали офісний центр, електропідстанція, школи та гуртожитки "Львівської політехніки". Навіть рік по тому люди не можуть оговтатися від пережитого. А коли вони повернуться у рідні домівки, взагалі не відомо.
"Еспресо.Захід" підготував огляд про те, як місто допомагає постраждалим родинам, як і де вони жили весь рік, оплакуючи рідних, і що вже вдалося зробити за цей час.
6 липня 2023 року Львів зазнав чергової ракетної атаки. Сім із десяти ракет типу "Калібр" збила ППО, уламки впали в Золочівському та Львівському районах, інші влучили в різні об'єкти на території міста. Приліт стався, зокрема, в об'єкт критичної інфраструктури та житловий будинок на вулиці Стрийській. Унаслідок удару було зруйновано третій і четвертий поверхи у двох під'їздах. Загалом ушкоджень зазнали 35 будівель. Міський голова Андрій Садовий назвав влучання "найбільшою атакою на цивільну інфраструктуру міста від початку повномасштабного вторгнення". До слова, у ту ніч по Львову було зачинено щонайменше 10 укриттів, через що відкрили кримінальне провадження.
Фото: колаж Еспресо
Поїздка до дідуся врятувала життя
Російське міністерство оборони назвало атаку на Львів "ударом по пунктах тимчасової дислокації ЗСУ та іноземних найманців".
Натомість насправді у зруйнованому будинку жив, зокрема, 12-річний хлопчик із родиною. Тут народились усі його предки. Росіяни забрали це за одну секунду – життя його бабусі й дім. Дитині пощастило – напередодні він з мамою поїхав у гості до дідуся. Коли повернулися, застали пустку.
"Я обожнювала свою квартиру", – ділиться Лідія Дудка, мама 12-річного хлопчика. Тут вона втратила маму. Жінку знайшли серед груд бетону лише наступного дня.
"За рік, звісно, важко оговтатися. Увесь час ходжу тими алеями, де ходила моя мама. Користуюсь її речами, мені все нагадує про неї. В тут ніч мама була вдома сама. Заховалась у коридорі, але це її не врятувало – ми на останньому поверсі. Вся квартира по шию була засипана камінням і бетоном", – пригадує Лідія.
З того часу на пошкоджених будинках звели стіни з цегли, повністю відновили покрівлю. У деяких із них жити все ще нереально. А компенсацію на ремонт постраждалим будуть виплачувати лише зараз.
"Є лише дах, стіни, проклали пластикову каналізаційну трубу від нашого поверху й донизу. А більше нічого не зробили. Обіцяють дати зараз компенсацію на ремонт, який вже ми самі будемо робити. Гроші там розраховані згідно з квадратними метрами. Знаю, що повинні ще зробити гільзування вентиляційних каналів, але немає якоїсь вежі. Вона начебто одна на Львів у ДСНС, тому проблема з нею. Не відомо мені також нічого про електрику – хто це має робити", – додала вона.
Голова ОСББ "Стрийська підкова" Ірена Стецик відмовляється коментувати будь-які запитання і від мешканців, і від журналістів.
Натомість у Львівській міській раді прозвітували, що виконали майже всі роботи.
"Коштом міста ми вже відбудували ці будинки заново: перемурували поверхи, відновили дахи, замінили вікна, відновили комунікації. Залишається завершити ремонт деяких сходових кліток, відремонтувати фасади та встановити двері", – заявив Андрій Садовий.
Компенсації на ремонти не вистачає, жити доводиться в тимчасових домівках
Напередодні річниці обстрілу на вул.Стрийській були збори мешканців. Люди розповідають, що у пошкоджені будинки 64-66 їхні мешканці жити поки що так і не повернулися.
З часу обстрілу й донині Лідія Дудка із сином мешкають у модульному містечку в Стрийському парку. Жінка каже, що не надто зручно, бо в їхній кімнаті лише меблі й ліжко, а кухня і вбиральня - в інших приміщеннях. Після дощу довкола території численні калюжі, які доводиться долати мало не вплав. Окрім цих незручностей, сім'ю вже двічі переселяли.
Фото: колаж Еспресо
"За рік нас двічі переселяли, бо ці будиночки постійно кудись забирають, демонтують. По два дні я переносила речі з одних приміщень в інші. Останній блок, у якому ми жили, демонтували й кудись вивезли".
У цьому ж модульному містечку є й інші мешканці будинку на Стрийській, який росіяни обстріляли 6 липня минулого року. Усі чекають, коли можна буде перелитися в нормальні умови.
"Десь скоро нам мають давати ці компенсації на ремонт, і вже тоді кожен, як зробить ремонт, зможе повернутися додому. Але цієї суми, яку ми отримаємо, може вистачити лише на оплату роботи майстрам, якщо наймати компанію з ремонту. Зараз дуже високі ціни на ремонти, ще й людей бракує. На зборах мешканців нам сказали шукати своїх майстрів, бо якщо винаймати компанію, то тих грошей не вистачить. А де шукати цих майстрів, як усі на війні?" – з розпачем каже жінка.
Сесія Львівської міської ради виділила на компенсацію ремонту квартир 39 млн грн. Власники мають отримати від 200 тис. грн до 1 млн 900 тис. грн, залежно від масштабу руйнувань.
"Залишилося ще зовсім трішки – і люди повернуться до свого додому", – додав Садовий.
- Актуальне
- Важливе