Еспресо. Захід
Огляд

Найбільша катастрофа в історії авіашоу: 22 роки тому у Львові сталася Скнилівська трагедія

27 липня, 2024 субота
07:30

Скнилівська трагедія сталася 27 липня 2002 року на військовому аеродромі "Скнилів" у Львові. Це найбільша катастрофа в історії авіаційних шоу: 77 людей загинуло, а сотні було поранено

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію, причина та які наслідки мала Скнилівська трагедія.

Трагічне авіашоу у Львові

Відколи з’явилися літаки століття тому, у всьому світі почали проводити різні авіашоу, щоб спершу популяризувати ці транспортні засоби, а згодом демонструвати все нові технічні можливості для підняття престижу країн і їх виробників. Авіашоу з військовим винищувачами вважаються найкращими, адже використовуються найшвидші літаки за штурвалом яких є аси своєї справи.

Тож, 27 липня на аеродромі у Львові проводилось святкування 60-річчя 14-го авіаційного корпусу Повітряних сил України, під час якого демонстрували авіашоу з виконанням фігур вищого пілотажу. Подія зібрала близько 10 тис. глядачів, серед яких було багато дітей.

Фігури вищого пілотажу виконував екіпаж пілотів першого класу групи "Українські соколи" полковники 45-річний Володимир Топонар та 49-річний Юрій Єгоров. Спершу вони мали пілотувати на МіГ-29УБ (№ 20) зі складу 114 бригади тактичної авіації. Однак погодні умови завадили доставити винищувач з Івано-Франківська до Львова. Тому пілоти показували клас на Су-27УБ (№ 42) зі складу 9 винищувального авіаційного полку.

Трагедія сталася в обідню пору о 12:52. Тоді Су-27УБ, під час завершення фігури вищого пілотажу "напівпетля", яку виконав на дуже малій висоті, намагаючись перейти до горизонтального польоту та уникнути зіткнення із землею, зачепив стабілізатором дерево, а потім крилом бетонне покриття, а далі врізався в інший літак – Су-17М4Р, а правим крилом зачепив штурманський ліхтар Іл-76ТД, і, виконавши три оберти навколо осі, впав у натовп, який вийшов на аеродром, аби краще побачити виконання пілотування. Після цього літак вибухнув. До того часу обидва пілоти катапультувалися, а саме після контакту з землею, тому зазнали лише незначних пошкоджень.

Внаслідок катастрофи загинуло 77 осіб, глядачів авіашоу, серед яких 28 дітей. Близько пів тисячі людей отримали поранення різного ступеня важкості. Трагедія спричинила великий шок для всієї країни та міжнародної спільноти через масштаби жертв.

Причини Скнилівської трагедії

Фото: Вікіпедія

 

Основною причиною катастрофи стала помилка пілотів. Під час виконання фігури вищого пілотажу літак вийшов за межі безпечної зони, втратив управління і впав на глядачів.

Комісія з розслідування встановила низку порушень, які призвели до трагедії:

Неправильне планування маневру: Пілоти не врахували небезпеку, яку могла створити їхня фігура вищого пілотажу і не змогли вчасно скоригувати траєкторію польоту через помилкові розрахунки.

Відсутність необхідної підготовки: Пілоти не мали достатнього досвіду для виконання такого складного маневру в умовах обмеженого простору.

Порушення інструкцій і норм: Було виявлено, що пілоти не дотримувались встановлених інструкцій і норм безпеки.

Недостатня координація організаторів шоу: Планування заходу не передбачало достатньої безпеки для глядачів, а заходи безпеки були недотримані, зокрема, відсутність належної огорожі та контролю за глядачами.

Хто поніс покарання

Розслідуванням трагедії зайнялася Генеральна прокуратура України і спеціальна комісія Міністерства оборони України.  Причинами трагедії назвали погану організацію, підготовку та проведення авіашоу, а також пілотів звинуватили у відхиленні від льотного завдання, низький професіоналізм і недбальство. Хоча пілоти не визнавали своєї провини в аварії і вказували на погану організацію шоу, зокрема на те, що їхні польотні карти суттєво відрізнялися від місцевості, де мали бути проведені маневри. Вони також зазначили, що на шоу мусили виконувати маневри на літаку, на якому заздалегідь не тренувалися.

У день трагедії тодішній міністр оборони України Володимир Шкідченко подав рапорт про відставку, але його не прийняв президент Леонід Кучма. Натомість було звільнено з посади головнокомандувача ВПС України генерал-полковника Віктора Стрельникова та командувача 14-го авіаційного корпусу Сергія Онищенка. Ще трьох інших генералів, працівників відомства, заарештувала військова прокуратура.

До відповідальності за трагедію було безпосередньо притягнено десятьох осіб: причетних до авіашоу, та льотчиків визнано винними у скоєнні аварії через недбалість та невиконання плану польоту. На всіх, хто був причетний до організації авіашоу, завели кримінальні справи. Спочатку підозрюваних було 12, через три роки суд виправдав чотирьох генералів. Перший пілот Володимир Топонар отримав 14 років в’язниці (вийшов через 11 років), другий пілот Юрій Єгоров – 8 років (вийшов через 2,5 року), командувач 14-го авіаційного корпусу генерал-майор Анатолій Третьяков – отримав 6 років ув’язнення (вийшов на волю у 2007-му), помічника керівника польотів, підполковника Юрія Яцюка засудили до 5 років (відсидів майже 3 роки), начальник служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу Анатолій Лукіних отримав 4 роки умовно.

Окрім того, Військовий апеляційний суд постановив стягнути за знищений винищувач з Топонаря 7,2 млн грн, з Єгорова 2,458 млн грн, з Третьякова та Яцюка по 800 тис. грн з кожного. З часом суми стягнень були зменшені.

Щодо постраждалих, то за кожного загиблого родичам виплатили від 10 до 100 тис. гривень. Також менші суми виплатили тим, хто отримав травми, хоча багато хто залишився на все життя інвалідами.

Відтоді авіаційні шоу в Україні заборонені, а авіаційну групу "Українські соколи" розформували. На місці Скнилівського летовища зараз побудовано  аеропорт імені Данила Галицького, який має зі сторони вул. Городоцької капличку, де щороку проводять панахиду за померлими внаслідок Скнилівської трагедії.

річниця Скнилівської трагедії

Фото: Юрій Мартинович

 

Інші авіакатастрофи під час авіашоу

Авіашоу, попри свою видовищність і популярність, несуть в собі високий рівень ризику. На жаль, в історії відбулося кілька трагічних авіакатастроф під час таких заходів. До трагедії у Львові наймасштабнішою була катастрофа на авіашоу в німецькому місті Рамштайн на військово-повітряній базі США у 1988 році. Тоді під час виконання фігур вищого пілотажу три літаки зіткнулися в повітрі, один з яких врізався в натовп глядачів. Ця трагедія забрала життя 70 людей, а ще декілька сотень отримали поранення. Основною причиною катастрофи стали помилки пілотів, недостатня координація маневрів та відсутність достатніх заходів безпеки.

А 11 вересня 1982 року також у Німеччині, в місті Мангайм катастрофа відібрала життя 46 людей. Під час святкування Міжнародного дня дирижабля на автомагістраль упав військовий вертоліт США з 46 парашутистами на борту. Всі вони загинули.

У 1952 році трагедія сталася у Великій Британії на авіашоу в Фарнборо. Реактивний винищувач вибухнув у повітрі і впав на глядачів. Загинули 65 людей.

  • Нагадаємо, у Львові до 22-ї річниці Скнилівської авіакатастрофи родичам загиблих виплатять одноразову матеріальну допомогу. З бюджету Львівської громади на ці виплати скерували 108 тисяч гривень. 54 людини отримають по 2 тисячі гривень допомоги.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
7 вересня
21:08
Бориславу - 637 років: яким буде День міста
20:39
презентація книжки Люби-Ольги Двуліт "Запах суниць. Патріарх Йосиф Сліпий в спогадах та документах" у Львові
Запах суниць: у Львові родина Йосифа Сліпого презентувала книгу спогадів про Патріарха
20:17
Для когось це вже шоста поїздка: комунальники Франківська вирушили будувати фортифікаційні споруди
19:48
Пішов з дому та не повернувся: у Червонограді потонув 87-річний чоловік
19:14
На Хмельниччині працює 32 когенераційні установки
18:40
вокзал в Івано-Франківську
В Івано-Франківську запроваджують загальноміську хвилину пам’яті та молитви
18:11
вшанування пам'яті загиблих воїнів 128-ї бригади у Чернівцях
У Чернівцях вшанували загиблих воїнів 128-ї бригади
17:44
Огляд
Осінь у Львові: як одягнутися, щоб почуватися комфортно
17:25
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 2 по 8 вересня: Тлум&Крам у стишеному форматі та виставка Марії Примаченко
16:57
хмари
Без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 вересня
16:35
Дні литовського кіно
У Львові запрошують на Дні литовського кіно. Програма
16:12
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
15:47
У Франківську відбудеться День українського кіно
У Франківську відбудеться День українського кіно: програма
15:19
OPINION
Остап Сливинський
Не знаю, як українська молодь і російська нечисть можуть існувати на одній планеті. Блог Остапа Сливинського
15:02
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
14:16
урок Захист України
На базі 25 шкіл на Буковині створять осередки "Захисту України": перелік закладів
13:45
День воєнної розвідки: бригади зі Львівщини та Франківщини привітали побратимів
13:17
Оновлено
сили ППО
На Рівненщині та Хмельниччині вночі працювала ППО
13:01
Чотирьох ухилянтів, які 5 днів блукали горами і хотіли перепливти Тису, затримали на Закарпатті
12:32
На Волині 4 радянські об’єкти позбавили статусу пам’яток історії
12:05
Нагородною зброєю відзначили трьох прикордонників Карпатського загону
11:34
Скільки людей перетнули західний кордон України 6 вересня
11:11
На Львівщині в полі загорівся комбайн
10:45
На Рівненщині мотоцикліст переїхав на смерть велосипедиста, який лежав на дорозі
10:20
прощання
7 вересня на Львівщині попрощаються з п’ятьма військовими, які полягли в бою за Україну
09:57
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 7 вересня
09:36
У Коломиї на Франківщині сталась масштабна пожежа на складі
09:15
проєкт меморіалу військових поховань у Львові
Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі
08:55
суд, вирок
Не мав грошей заплатити: у Львові засудили чоловіка, який вбив таксиста
08:26
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 7 вересня
07:53
Огляд
Напівзруйнований Бережанський замок: історія крізь століття та легенди, які живуть досі
07:25
Інтерв’ю
Рух спротиву
Спротив активно працює на всіх окупованих територіях, навіть у Криму, – представниця руху національного спротиву Липа
2024, п'ятниця
6 вересня
22:02
полтава обстріл
Військовий з Тернополя загинув під час ракетного обстрілу Полтави 3 вересня
21:50
На Рівненщині знайшли непритомною 87-річну пенсіонерку, яка блукала добу
21:37
Оновлено
вимкнення світла
У Львові оновили графіки вимкнень світла на вечір 6 вересня: коли не буде електрики
21:29
ремонт лінії електропередач
На Рівненщині через спалювання сухостою без світла залишились 4 села
21:21
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
Погодилась обійняти посаду судді у Ялті: волинянку судитимуть за колабораціонізм
20:58
На Закарпатті поліція затримала п’яного водія, рівень алкоголю в крові якого в 17 разів перевищував норму
20:45
На Хмельниччині судитимуть 19-річного хлопця, який прикинувся дівчиною та ошукав військового на 500 тис. грн
20:27
онлайн-шахрайство
Пенсіонерка з Прикарпаття втратила 21 тис. грн через "грошову допомогу від ООН"
Більше новин