Розгляд питання про медичні об'єднання у Львові перенесли
У Садового так і не змогли переконати депутатів, медиків та експертів, що голосування за концепцію про медичні об'єднання може замінити повноцінну стратегію розвитку галузі у львівській громаді.
Попри тиск на лікарів і тривалі вмовляння, депутати відмовилися підтримати це питання і перенесли його розгляд з пленарного засідання 20 травня на наступне або й позачергове, інформує "Еспресо.Захід".
Попри попередні домовленості про те, що питання знімуть з порядку денного сесії, Андрій Садовий все ж зробив спробу проштовхнути його розгляд. Він маніпулював, бив на жалість, лякав колапсом, але депутати більшості фракцій (напевно, за винятком "Самопомочі") виявились незламними: спочатку конкретика, цифри і стратегічне бачення, а потім об'єднання.
Не допомогла і присутність на сесії головних лікарів та їхні виступи з трибуни. До того ж, слід відзначити, що були присутні далеко не всі керівники закладів, а відкрито з трибуни заявили про підтримку саме цього варіанта реформи взагалі одиниці.
Після шквалу критичних виступів депутатів міський голова вирішив використати останню зброю – персональне переконання власною харизмою, для чого оголосив перерву. Та, вочевидь, почувши від голів фракцій не те, що хотів, поставив питання на голосування й переніс його розгляд на наступну сесію або й позачергову – про що буде оголошено додатково.
Зазначимо, що Андрій Садовий почав масовану підготовку до винесення цього питання на сесію ще 11 травня, коли оголосив основні тези про три медичні об'єднання.
Як зазначали у своїх коментарях депутати ЛМР, їм він презентував цей документ ще у п'ятницю. А впродовж наступного тижня профільний заступник міського голови Андрій Москаленко й сам мер Львова ходили на депутатські фракції, комісії та спілкувались особисто з ключовими обранцями – все, аби переконати їх у необхідності голосування за це питання.
Проте не звучало відповіді на основне питання: навіщо голосувати за якусь концепцію, а фактично документ про три об'єднання, а не за стратегію загалом? Адже всі розуміють, що реформа медицини у місті на часі і проводити її потрібно комплексно.
Згодом Андрій Москаленко дещо деталізував особливості цієї реформи і звинуватив тих, хто виступає проти змін. Проте виглядає, що під ці звинувачення підпадають майже всі депутати, медики й експерти. З усіх фракцій, з якими вдалося поспілкуватись, лише гвардія Андрія Садового з "Самопомочі" – за цю концепцію. Їхню позицію вчора озвучив Гнат Герич. Також влада, вочевидь, змогла "нагнути" всіх керівників медзакладів міста, які вчора підписалися на підтримку цієї медичної концепції.
"Європейська Солідарність" від початку називала об'єднання "медичними колгоспами" і наполегливо закликала своїх колег з інших фракцій максимально виважено підійти до заяв міського голови щодо реорганізації медичних установ у Львові. А депутатка фракції Уляна Пак наголосила, що депутатам не дають відповідей на жодне із запитань, чиновники обходяться лише загальними фразами. Один з ініціаторів розробки стратегії, Євген Кузик, також заявляє, що об'єднувати лікарні насильно, перед обговоренням стратегії – не потрібно.
У фракції ВО "Свобода" зазначили, що реформа потрібна і ця концепція має як позитиви, так і негативи, але вони ніяк не можуть дочекатися конкретики від чиновників. На диво радикальним був "Голос", представники якого наполягають на голосуванні за повноцінну стратегію, інакше це виглядає, як намагання перерозподіляти кошти. Подібна позиція й у "Варти". Валерій Веремчук, який представляє партію, а водночас є і головою медичної комісії, теж наголосив: поки немає стратегії, все виглядає намаганням узяти під контроль кошти лікарень, які вони отримують з НСЗУ.
Комплексно депутати одностайно переконані в кількох моментах:
-
Це реорганізація – не про реформу, а про підпорядкування контролю за грошима лікарень, які зараз мають чималу автономію та хороші прибутки від НСЗУ;
-
Проводячи укрупнення, міська влада прагне економити на видатках на охорону здоров'я, тобто хоче забирати кошти у більш успішних лікарень, а віддавати їх збитковим;
-
Влада розповідає, що збереже всі лікарні, всі робочі місця для медиків та суттєво підвищить їм зарплату, а насправді замовчує, що заклади доведеться закривати, а персонал скорочувати;
-
Та й на зарплати міськрада не дуже впливає, оскільки чимало лікарів уже отримують їх від НСЗУ;
-
Усі хочуть бачити комплексну стратегію, а не якусь концепцію та схему об'єднання.
Чи не найбільше проти цих змін виступають у міській дитячій лікарні, яку намагаються об'єднати з лікарнею швидкої допомоги та 8-ю лікарнею. Вони вважають себе самодостатніми, а союз із дорослими лікарнями називають абсурдним. Навіть сторонні фахівці бачать більш логічним входження її у групу "Акушерства та гінекології".
Окремої уваги заслуговує ситуація щодо співпраці при розробці концепції з обласними лікарнями. Адже чимало з них розташовані у Львові, обслуговують тих самих пацієнтів і входять у єдиний госпітальний округ, сформований при реформі від МОЗУ. Проте, як зазначив депутат обласної ради Олег Дуда, в новій медичній концепції Львова взагалі не враховано обласні лікарні, як і немає співпраці з профільним департаментом ЛОДА, комісією ЛОР і госпітальною радою.
Ще більше світла на проблему пролили фахівці з команди Уляни Супрун. Її ексрадник Олександр Ябчанка переконує, що міська влада змушена оптимізовувати медичну мережу, оскільки у Верховній Раді виділили лише половину суми, яку потрібно для реалізації обіцянок держави. Та основне питання – чи робить вона це обґрунтовано, чи навмання, бо реальних кроків поки не представлено.
Приблизно такої ж думки й заступник найуспішнішого керівника МОЗУ Олександр Лінчевський, який теж бачить логічним лише голосування за цілісну стратегію і застерігає від політики в цьому питанні, адже популізм, маніпуляції і брехня лише нашкодять порозумінню всіх сторін процесу.
Та у цьому аспекті у ЛМР якраз і проблеми. Адже всі пам'ятають гострий конфлікт навколо поліклініки на Мазепи, а також нещодавню заяву головного лікаря та частини колективу Лікарні швидкої допомоги на підтримку вже колишнього міністра охорони здоров'я Максима Степанова.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе