Створивши медоб'єднання, Львівська міськрада хоче перерозподіляти кошти успішних лікарень, – Веремчук
Міська влада має намір за рахунок багатших закладів утримувати ті, які є збитковими й лягають навантаженням на бюджет міста.
Напередодні мер Львова Андрій Садовий оголосив про своє бачення трансформації галузі медицини у Львові. Воно полягає у створенні трьох медичних об'єднань: невідкладної допомоги, спеціалізованого лікування та акушерсько-гінекологічного. Ці тези стали продовженням теми про створення об'єднання імені Святого Пантелеймона, яку вже двічі вносили в порядок денний і двічі знімали з нього за наполяганням депутатів.
Так само і зараз міські обранці, лікарська спільнота та навіть члени медичної комісії та комісії з розробки стратегії розвитку медицини у Львові мають сотні питань до документа, що його презентували чиновники. Про них у коментарі для "Еспресо.Захід" розповів голова комісії охорони здоров'я та соціального захисту Валерій Веремчук.
Презентована структура є лише баченням чиновників ЛМР
Ця інформація, яку вчора озвучив Андрій Садовий, є баченням медичної структури міста з боку чиновників. Вони також презентували його нам минулого тижня на робочій групі. Звісно ж, у нас є дуже багато питань, які, зокрема, будемо обговорювати завтра на комісії. Адже хочеться зробити добрі зміни, але щоб ми цими добрими намірами не нашкодили, що, зрештою, і є першим правилом лікаря – не нашкодити.
Такі речі не можна вирішити одним розчерком пера й одним рішенням. Ми почали дискусію, конструктивний діалог. У нас є думка, що поки не відбудуться розмови з працівниками всіх медичних закладів щодо їхнього бачення цих процесів, рішення приймати не варто. Точно не слід поспішати з цим.
Читайте також: Дитяча лікарня проти створення медичного об'єднання у Львові, – відкритий лист колективу
До прикладу, не зрозуміло, чому дитячу лікарню слід відносити до кластеру невідкладної допомоги, а не до групи акушерства й гінекології. Як на мене, так логічніше.
Напрацювання і сумніви робочої групи з підготовки стратегії медицини Львова
Робоча група теж має свої напрацювання з цього приводу. Ми багато працювали над аналізом ситуації, розробкою перспективного бачення розвитку медицини, цілями і місією. А зараз розглядаємо ці пропозиції чиновників. У нас була кількагодинна дискусія минулого тижня, а цього тижня продовжимо її.
Наше бачення таке: перед тим, як щось об'єднувати, треба усвідомлювати, що це дасть у підсумку пацієнту і зрозуміти, як це функціонуватиме й чим воно буде кращим від того, що є сьогодні. Якісь аргументи в чиновників є, але вони поки дуже загальні й нечіткі.
Зараз я саме готую аналітику по тому, як кожна з лікарень провела минулий фінансовий рік: скільки коштів отримали від НСЗУ, скільки з бюджету, скільки по ковідному пакету, скільки від поліклінік. Це дуже важливі показники для розуміння ситуації в перспективі.
Читайте також: Об'єднання святого Пантелеймона – без шансів, бо у Львова нема медстратегії. Зате є гроші на ШВЛи
Слід чітко розуміти, які лікарні виживають за рахунок коштів, що заробляють поліклініки та сімейні лікарі, а які – завдяки власній роботі. У тому аспекті також важливо врахувати й ковідні пакети, які є тимчасовим наповненням їхніх бюджетів, яке зникне, коли зупиниться пандемія.
До прикладу, ЛШМД, 8 лікарня та дитяча минулого року отримали від НСЗУ близько 600 млн грн. Але є й такі заклади, які не здатні вижити без дотацій, зокрема хоспіс. Щодо інших лікарень треба добре проаналізувати, передбачити наслідки рішень міської влади, мати цифри, бачення й аргументи для дискусії. Адже так виглядає, що міська влада має намір за рахунок більш успішних закладів утримувати ті, які є збитковими і лягають навантаженням на бюджет міста.
Та все ж слід зважати, що лікарні все одно будуть залежні від міської скарбниці, бо самі не зможуть закупити дороге обладнання й утримувати себе. До прикладу, цього року на медицину виділено вже близько 0,5 млрд грн.
Тобто зрозуміло, що за умови закупівлі обладнання й належного фінансування у цих лікарнях будуть і сервіс, і умови, і рівень послуг. Але не зрозуміло, чому в попередні роки виділяли всього 10-20 млн грн. І це наводить на думку, що власне чиновники й довели медичну господарку міста до такого стану, з якого нам доводиться зараз її піднімати.
Депутати наразі не готові голосувати за стратегію в баченні чиновників
У депутатів є дуже багато запитань до цієї стратегії, презентованої чиновниками. Це й зрозуміло, адже вони контактують і з медиками, і з пацієнтами, ретранслюють їхні думки і побоювання. І моє завдання зараз полягає у тому, щоби підготувати аналітичні довідки і надати їм цифри, які дозволять глибше глянути на ситуацію.
Можна припустити, що чиновники зараз проводять таку підготовку питання об'єднань для того, щоб виносити його на сесію 20 травня, але наразі депутати точно не готові голосувати за неї в такому вигляді.
Читайте також: "Створення медичних колгоспів розвалить діяльність лікарняної системи Львова", – заява
І якщо їм не дати відповіді на всі запитання, то на цю стратегію чекає така ж доля, як і на перейменування ЛШМД в об'єднання Пантелеймона – її винесуть на сесію, але знімуть через те, що депутати не будуть готові голосувати.
Обласні лікарні мають стати не лише конкурентами, а й партнерами
Слід розуміти, що чіткого поділу на міські й обласні лікарні вже не буде, адже тепер кошти йдуть за пацієнтом, і він зі скеруванням від сімейного лікаря може звернутись в будь-яку лікарню в Україні. Тому буде до певної міри конкуренція. Звісно, я проти того, щоб вона була між лікарнями одного власника, але з іншими – так.
Проте нам однозначно потрібна координація та діалог з системою обласних лікарень, адже вони всі переважно розташовані на території Львова. Відзначу, що ми вже мали декілька зустрічей з обласною комісією. Там інший власник та інше бачення розвитку. Та в будь-якому випадку, нам треба добре проаналізувати, які відділення й апаратура вже є в них, щоби не дублювати функціонал там, де не варто цього робити. А можливо, треба також визначити, що варто розвивати спільними зусиллями. Треба дивитися на це не з позиції власника, як це робить міський голова Львова, а з погляду того, як воно працюватиме для людей.
Члени нашої комісії, які переважно представляють заклади з підпорядкування ЛМР, теж не надто охоче йдуть на діалог, але ми разом з міськими депутатами зробимо все потрібне, щоб він був налагоджений у конструктивному напрямку.
Відзначимо, що ще місяць тому в коментарі для "Еспресо.Захід" начальниця управління охорони здоров’я Львівської міськради Леся Кобецька запевняла, що про об'єднання лікарень у Львові взагалі не йдеться – це лише приватна думка головного лікаря Лікарні швидкої допомоги Олега Самчука.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе