Повернути життя у прикордонні громади. Як відновлюватимуть залізничне сполучення Заґуж - Хирів
У Львові презентували дорожню карту відновлення української частини міжнародного транскордонного залізничного сполучення. Йдеться про відродження лінії 102/108, представлення карти відбулося на конференції за участі польської та української сторін.
"Еспресо.Захід" повідомляє про підсумки міжнародної конференції та детальніше розповідає про відновлення маршруту.
Залізничне сполучення між Хировом (Україна) та Заґужем (Польща) припинили у 2011 році. Однією з основних причин скасування маршруту стала контрабанда тютюнових виробів.
Проте зараз є можливість ефективного розв'язання цієї проблеми, оскільки з’явилися сучасніші методи виявлення контрабанди, запевняє Сергій Шестопал, начальник відділу прикордонної служби "Смільниця" Державної прикордонної служби України. "Доведеться порушувати питання встановлення камер спостереження та залучення персоналу для необхідного контролю проблеми", – каже Сергій Шестопал.
До речі, ініціатором відновлення маршруту стали польські волонтери, переговори стосовно цього проєкту розпочалися ще у 2016 році. Щодо створення дорожньої карти, то з цього приводу вже відбулося 6 зустрічей української робочої групи. Дві зустрічі були виїзними на дільниці та пройшли із залученням польської сторони.
Очевидний позитив у відновленні українсько-польської співпраці на цьому маршруті бачить Віктор Гальчинський. Пан Віктор працює на чолі робочої групи із створення дорожньої карти відновлення залізничного сполучення Заґуж - Хирів.
Він стверджує: "Залізниця допоможе повернути життя у прикордонні громади. Міжнародний залізничний маршрут стане розв’язанням не лише проблем, пов'язаних із проходженням прикордонного пункту "Смільниця", але й дасть змогу повернути в Україну цілі родини. Адже багато сімей зараз працює по той бік кордону й вони змушені жити там на постійній основі, бо не мають як добиратися на роботу. Оскільки залізниця – це легкий та швидкий спосіб переміщення, ті родини, працюючи у Польщі, зможуть залишатися жити в Україні. Завдяки цьому прикордонна територія буде розвиватися".
Із цим погоджується і Оксана Дащаківська, керівниця західного представництва Міжнародного фонду "Відродження". Але пані Оксана акцентує увагу на екологічній складовій курсування залізниці, вона розповідає: "Прикордонні громади зараз відчувають певне екологічне навантаження, адже мають справу і з забрудненням води через влаштування прикордонних пунктів, і зі сміттям, яке залишають туристи. На сьогоднішньому етапі держава не готова брати на себе відповідальність за екологічні проблеми, що їх зазнають місцеві мешканці. Саме тому важливим є те, що інфраструктурна складова кордону вперше стає об'єктом уваги громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування. Я впевнена, якщо це сполучення відновлять, то Хирів матиме більш спроможну громаду".
Як зазначено у дорожній карті, загальна вартість реалізації проєкту відновлення української частини міжнародного транскордонного залізничного сполучення Заґуж - Хирів становить понад 141 мільйон гривень. Планується, що 4,55 мільйона гривень візьмуть з коштів обласного бюджету і ще 5 мільйонів гривень надасть АТ "Укрзалізниця". Решту суми (131,5 мільйонів гривень) забезпечать зовнішні інвестиції. На жаль, тут постає проблема у тому, що АТ "Укрзалізниця" втратила імідж надійного інвестиційного та кредитного партнера через невиплату боргових зобов’язань.
Проєкт відновлення маршруту Заґуж - Хирів планують реалізовувати у два етапи. Початково відновлять залізничне сполучення ділянки Устрики-Долішні – зупиночний пункт Смільниця. А другий етап становитиме відновлення залізничного зв’язку Заґуж - Хирів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе