Еспресо. Захід
Ексклюзив

По-звичайному незвичні. Режисерка благодійного вертепу – про сімейні традиції та лаштування різдвяного дива

Мирослава Кміть
8 січня, 2022 субота
18:08

Січневе Різдво українців неможливо уявити без солодкої куті, гучних колядок і вертепу, що ходить від хати до хати з ангелами й чортенятами, "жидами" й "циганами", зі звіздарем на чолі.

Господарі домівки чи парафіяни в церкві завжди зацікавлено спостерігають за веселими акторами мандрівного театру, а проте залишають без уваги те, що твориться за кулісами злагоджено заспіваних колядок, зазубрених на пам’ять реплік і вдало підібраних костюмів.

Саме тому "Еспресо.Захід" вирішив дізнатись, як створюється справжнє різдвяне диво, в організаторки щорічного благодійного вертепу для Юрка Клюса Богдани Зінов’євої.

Богдана влаштовує благодійний вертеп для Юрка, хлопчика зі спінальною м’язовою атрофією (СМА), вже шостий рік поспіль. Проте її різдвяна історія почалася значно раніше, ще в самому дитинстві.

"У моїй родині завжди було заведено колядувати. Щороку ввечері 6 січня до хати приходило чимало сусідських дітей і всі ми під пильним керівництвом моєї бабці співали колядки й говорили різні віншівки між тим, – розповідає Богдана. – Бабця вчила нас співати усі заспіви та приспіви з її кантички (колядника. – Ред.) А як хтось фальшував, то мусив сам переспівувати ще раз. І тоді ми ходили по сусідах, нас чекали, бо ми в кожній хаті співали щонайменше по п’ять колядок".

На той час іще маленька онука могла й закуняти під столом, поки звідусіль лунали різдвяні пісні, а проте добре собі засвоїла бабусині настанови. Так, наприклад, на думку Богданиної бабці, дитяча коляда має бути без великої кількості заспівів – їх варто залишити для церковного хору. А ще віншування мають бути короткими, влучними й ефектними, бо "як задовге говорення, то ніхто його не слухає". Також бабця не вчила дітей одних і тих самих колядок з року в рік, а кожного Різдва діти співали щось нове, аби розвивати свою артикуляцію.

Читайте також: По-звичайному незвичні. Львівський стендапер про майбутнє української комедії.

А от перший досвід участі не в коляді, а саме у вертепі в Богдани трапився у школі з ініціативи її мами.

"Це був 1991 рік, дирекція школи хотіла влаштувати зимове свято. Моя мама вирішила організувати вертеп. Класна керівниця ідею підтримала, хоч директорка школи була проти, бо орієнтувалася ще на СРСР. Зрештою, вона дозволила, тож мама написала сценарій. Я їй допомагала, підказуючи, яка роль для кого краще підійде. Я ж була "жидом" і мала гарний костюм: мені пошили єврейську тюбетейку (кіпа, головний убір. – Ред.) і зробили бороду зі старої губки, пофарбованої оранжевою гуашшю".


Фото: надала Богдана Зінов'єва

Богдані тоді було 12, і відтоді вона часто грала у вертепах. Згадує, що в 1990-х не всі радо приймали в себе акторів імпровізованого театру, особливо ті громадяни, що за Радянського Союзу були при партійних справах.

Після школи Богдана не надто мала час продовжувати традицію вертепу, бо увесь період різдвяних свят колядувала з ансамблем "Горличка". Вперше їй самотужки вдалося організувати дитячий вертеп у 36 років, коли долучилася до Пласту. Тоді, шість років тому, розпочалася традиція благодійних вертепів для Юрка Клюса.

Як організувати вертеп. Благодійні вертепи для Юрка Клюса

"Уперше ми заколядували, коли Юркові було п’ять років. Я зібрала шістьох діток і нам вдалося назбирати всього тисячу гривень. А тепер цей благодійний вертеп разом творять аж 13 родин. Минулого року ми наколядували для хлопчика близько 70 тисяч гривень", – додає Богдана.

Оскільки родини розростаються, сміється організаторка, то склад театрального колективу ніколи не є сталим. Наприклад, час від часу додаються маленькі ангелики. Так, цьогорічній наймолодшій учасниці всього чотири місяці.

До речі, саме цього року благодійний вертеп буде найчисельнішим – до його складу ввійдуть аж 24 дитини.

Богдана розказує: "Вертеп ми завжди готуємо разом. Спочатку я обговорюю з дітьми, кого вони хотіли б зіграти. Це дуже важливо, адже торішнє Чортеня цьогоріч може стати Ангелом. Треба, щоб роль відповідала внутрішньому настрою дитини. Після визначення ролей пишемо сценарій. Раніше сценарії писала я, але цього разу виставу про втрачений час творила професійна сценаристка. Потім я організовую репетиції й домовляюся, де ми будемо виступати".

Реалізувати репетицію офлайн буває складно, зізнається організаторка. Адже маленькі актори мають позашкільну зайнятість, що забирає особливо багато часу в період різдвяно-новорічних свят, оскільки саме тоді творчі колективи влаштовують звітні концерти.

"Але, на щастя, за шість років ми стали доброю спільнотою, тому кожна сім’я у вертепі відповідає за щось: хтось – за костюми, хтось – за художнє оформлення декорацій... А ще батьки дійсно включені в процес, вони працюють вдома з дітьми над їхніми ролями й тим дуже допомагають у нашій спільній справі", – зазначає режисерка.


Фото: надала Богдана Зінов'єва

Здебільшого дитяча вистава триває не довше ніж 15 хвилин. Богдана дотримується настанов бабці і вважає, що дитячі репліки мають бути хоч і доречними, проте лаконічними й динамічними – саме це викликає найкращий ефект у глядача.

Також режисерка акцентує на важливому моменті: "Ми для себе визначили, що у сценарії нашого вертепу не має бути суржику, бо стараємося з ним боротися, і якщо він є у словах "жидів" чи "циган", то у дітей виникає дисонанс: чому в повсякденні не варто його вживати, а у вертепі можна?"

Улюбленим у цій роботі для Богдани є спів і гра на музичних інструментах. А найважче організаторці дається аранжування колядок. Каже, оскільки вона ніколи не вчилася аранжувати, то іноді може помилитися, і тоді професійні музиканти її переправляють. Попри це, режисерка не планує делегувати це завдання комусь, адже робить це для своїх дітей, а тому добре знає, на що вони здатні. До слова, благодійний вертеп має в запасі аж п’ятьох скрипалів, трьох сопілкарів і трьох гітаристів.

Богдана бере участь і в самій виставі, як гітаристка. Каже, що колись, може, й приєдналася б до дорослого вертепу, але хіба тоді, коли її діти вже не потребуватимуть допомоги у створенні такого різдвяного дива.

"Для мене вертеп – це значення Різдва. Саме вертеп об’єднав навколо моєї родини стільки людей, що їх точно не вдалося б зібрати просто файною забавою, – каже режисерка. – Для мене вертеп – це люди, які віддають багато свого часу в найзавантаженіший період року і докладають багато зусиль, попри гори власних обов’язків, аби влаштувати таку різдвяну дивовижу для дивовижного Юрка".

На жаль, цьогоріч у колективі благодійного театру зафіксували кілька випадків ковіду. Через це вертеп розпочнеться дещо пізніше, ніж зазвичай – 16 січня. Перший виступ відбудеться у храмі священномученика Климентія Шептицького. Крім цього, акторів театру чекатимуть ще й у храмах Святої Софії (на вулиці І. Франка), Премудрості Божої (на вулиці Козельницькій), Успіння Пресвятої Богородиці (на вулиці Максимовича).

Читайте також: По-звичайному незвичні. Книгарка, що торгує біля пам’ятника Федорову – про заробіток, "кришування" й найпопулярніші книги.

"По-звичайному незвичні" – це проєкт від "Еспресо.Захід", в матеріалах якого розповідаємо про людей з цікавими професіями. Це історії про особливості робочих днів поза офісом, найвищі досягнення в незвичних професіях і найдрібніші негаразди, на які людина з іншого боку ширми ніколи не зверне уваги.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
08:35
Ексклюзив
Оксана Мороз
Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
17:57
новини Львівщини
На Львівщині знайшли водія, який попри позбавлення права кермувати, скоїв ДТП та зник з місця події
17:48
новини Рівненщини
Рівень алкоголю перевищив норму у 20 разів: на Рівненщині п'яний чоловік керував трактором
17:32
Нобелівський нацпарк
Нобельський нацпарк на Рівненщині спільно з польським парком отримали 1,7 млн євро. На що підуть гроші
17:17
новини Тернополя
Інспектора Тернопільської митниці підозрюють в отриманні хабаря
17:02
Ексклюзив
Наталія Ліпська
Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
16:58
новини Львова
У Львові на перехресті Шевченка – Величковського облаштують регульовані пішохідні переходи
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
Більше новин