Еспресо. Захід
Огляд

Німецький військовий цвинтар у Львові: чому радянська влада опікувалася кладовищами німецьких солдатів

8 жовтня, 2024 вiвторок
19:24

Після Другої світової війни в Україні залишилася велика кількість поховань німецьких солдатів, які загинули під час бойових дій на Східному фронті. Ці поховання, розкидані по території всієї країни, стали свідченням трагічних подій, що охопили Україну в часи нацистсько-радянської війни

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про німецькі військові цвинтарі й історію такого кладовища, яке розташоване у Львові.

Німецькі військові цвинтарі в Україні та світі: скільки їх і хто за ними доглядає

Фото: tracesofwar - німецький військовий цвинтар у Франції

 

На території України є десятки німецьких військових цвинтарів, де поховані тисячі солдатів. Найбільші поховання - на заході й у центрі країни, де тривали жорстокі бої. Одне з найвідоміших поховань німецьких солдатів розташоване в селищі Потелич Львівської області. Ще одне велике військове кладовище - у Харкові, де також поховані німецькі солдати, загиблі під час битви за місто.

Ставлення до німецьких військових поховань в Україні є предметом пошани та співпраці між Україною та Німеччиною. Незважаючи на трагічні сторінки минулого, в Україні підтримують політику шанобливого ставлення до німецьких військових могил, тому вони впорядковані й за ними стежать.

Догляд за німецькими військовими цвинтарями здійснює Народний союз Німеччини з догляду за військовими могилами, або Фольксбунд (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge). Ця організація була створена ще в 1919 році й опікується могилами Першої та Другої світових воєн. Окрім догляду за наявними цвинтарями, спілка також займається пошуком і перенесенням останків німецьких солдатів з розрізнених поховань, знайдених під час археологічних розкопок або будівельних робіт. Часто останки загиблих солдатів переміщують до великих централізованих цвинтарів для забезпечення постійного догляду та меморіалізації.

Volksbund фінансується переважно через пожертви, також кошти виділяє німецький уряд. Крім догляду за могилами, організація займається освітніми програмами та сприяє діалогу між народами, щоб зберегти пам'ять про жертв війни.

На сьогодні у світі існує майже тисяча німецьких військових цвинтарів, де поховані десятки тисяч солдатів. Цвинтарі розташовані не лише в країнах Європи, а й у Північній Африці. Наприклад, великий німецький військовий цвинтар є в Нормандії (Франція), де поховано близько 21 тисячі солдатів.

Цікаво, що у Західній Європі, зокрема у Франції, Бельгії та Нідерландах, такі німецькі військові кладовища є частиною туристичних маршрутів і часто їх відвідують як місця пам’яті про події Другої світової війни.

Німецькі військові цвинтарі на Львівщині

Фото: pslava.info

 

Одним із найбільших та найвідоміших місць поховань німецьких солдатів на Львівщині є німецький військовий цвинтар у селищі Потелич (Жовківський район). Це одне з головних місць поховань на заході України, де перепоховані тисячі німецьких солдатів, загиблих під час боїв на Східному фронті.

У 90-х роках минулого століття у Потеличах був створений цей великий військовий меморіал, де сьогодні спочивають понад 12 тисяч німецьких солдатів. Більшість із них загинули в ході бойових дій у 1941–1944 роках на території України. Це місце обрали для централізованого перепоховання останків солдатів, які раніше були поховані в різних місцях регіону. Меморіал є результатом співпраці між Німеччиною та Україною і став одним із головних символів примирення та збереження історичної пам'яті.

Найбільший німецький військовий цвинтар Львова

Фото: Андрій Риштун - фейсбук

 

У самому Львові німецькі військові могили також були, але більшість їх перенесли в Потелич. Зокрема, так сталося з могилами німецьких солдатів, які були у верхній частині парку Богдана Хмельницького. Цікаво, що останки солдат Вермахту й досі знаходять. Наприклад, на Личаківському цвинтарі у 2023 році виявили залишки німецьких солдатів.

Найбільший діючий німецький військовий цвинтар Львова розміщений на вул. Топольній, за школою №81. Він розташований на пагорбі і є частиною Замарстинівського парку.  

За офіційними даними тут поховано 330 осіб, з них 276 німців, 29 австрійців, 14 угорців, 4 поляки, 4 чехи та 2 югослави. Це військовополонені МВС № 275 і центрального лазарету полонених та інтернованих. За неофіційною інформацією, солдатів Третього Рейху розстріляли радянські військові після "визволення Львова" влітку 1944 року. Офіційна ж версія каже, що "тут спочивають військовополонені, які перебували у Львові у 1945–1949 роках".

Другий, менший, цвинтар німецьких військовополонених був на Янівському кладовищі. Збереглося 40 номерних могил. У жовтні 2016 року останки німецьких військовополонених були ексгумовані звідти, їх перепоховали на території Міжнародного збірного цвинтаря "Поле Пам'яті" у місті Славута на Хмельниччині.

Обидва цвинтарі радянський режим створив чи відновив уже згодом, оскільки спершу була практика нищення таких масових захоронень. Однак 1954 року СРСР ратифікував Женевську конвенцію, однією з частин якої є положення, що зобов'язує держави забезпечувати належний догляд за військовими могилами, навіть коли йдеться про ворожих солдатів.

Фото: соцмережі - 60-ті роки - Замарстинівське кладовище

 

Норми конвенції вимагали гуманного ставлення до загиблих незалежно від того, на чиєму боці вони воювали. Адже конвенція забороняє навмисне нищення могил чи військових поховань, і відповідно, Радянський Союз як підписант цього документа формально зобов'язувався дотримуватися цих норм.

Та з часом цвинтар занепав. Лише зі здобуттям Україною незалежності цвинтар на Топольній отримав належний догляд. Тоді у 90-х роках минулого століття Народний союз Німеччини з догляду за військовими могилами виділив кошти, і кладовище облагородили, огородили, там встановили вертикальні хрести й плиту з надписом українською та німецькою мовами: "Тут спочивають військовополонені жертви Другої світової війни". Також тоді залучали учнів школи №81 для толоки, тобто прибирання цвинтаря.

Фото: explorer.lviv.ua - 2011 рік

 

Відомо, що у 2001 році цвинтар відвідала делегація саксонського міста Хемніца. У цей час проводили роботи з впізнання поховань і пошуку рідних військовополонених. Зокрема, було ідентифіковано могилу № 7/3, в якій спочиває німецький солдат Вальтер Бекер.  

Фото: explorer.lviv.ua - 2011 рік

 

Тож німецькі військові цвинтарі по всьому світу є свідченням трагедії Другої світової війни. Хоча війна закінчилася майже 80 років тому, пам'ять про загиблих зберігається через догляд за їхніми похованнями. Німецька народна спілка з догляду за військовими могилами активно працює над збереженням цих місць пам’яті, а їхнє перенесення до централізованих меморіалів допомагає зберегти гідність і повагу до загиблих солдатів, навіть на територіях, де війна залишила найбільш болючі сліди й спогади.

Читайте також: Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі

Теги:
Читайте також:
Львів
+6.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.32
    Купівля 41.32
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 45.02
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
19 березня
15:00
диригент-військовий
"Ода стійкості": у Львові відбудеться концерт під керівництвом диригента-воїна
14:45
У Підбірцях біля Львова виникла масштабна пожежа сухої трави, є загроза поширення вогню на ліс
14:26
Тернопільський журналіст повідомив, що в ТЦК сфальшували результати його ВЛК і хочуть мобілізувати. Там відповіли, що чоловік був у розшуку
14:08
Федоришин Ярослав
У театрі "Воскресіння" відкриють виставку-ретроспективу до дня пам'яті його засновника Ярослава Федоришина
13:57
На Прикарпатті рятувальники допомогли туристам, які опинилися в пастці, піднімаючись на Говерлу
13:34
На Хмельниччині священника УПЦ МП засудили на 4 роки за підтримку російської агресії та розпалювання ворожнечі
13:27
У Рівному винесли вирок молодику, який спалив чуже авто
13:08
У театрі ім. Заньковецької у Львові встановили погруддя Ліни Костенко: реакція соцмереж
12:43
На Львівщині судитимуть чоловіка, який погрожував касиру пістолетом та обікрав АЗС
12:23
Підлітки, які організували вибух у Франківську, були з благополучних сімей
11:56
На Хмельниччині викрили організацію, яка продавала автівки, отримані як гуманітарну допомогу на ЗСУ
11:47
Шаховська і Подольчак
Шаховська чи Подольчак: у Львівській політехніці сьогодні другий тур виборів ректора
11:29
Трамваї проїжджатимуть швидше: їм надали пріоритет на ділянці у центрі Львова
11:13
На Хмельниччині комунальники переплатили 650 тис. грн за електроенергію
10:53
Спали у хліві: на Волині цілу ніч шукали зниклих школярок
10:37
Оновлено
прощання
На Львівщині 19 березня попрощаються із трьома загиблими захисниками
10:17
Її парта в УКУ досі вільна: до 19-річчя загиблої під час обстрілу у Львові Дарії Базилевич друзі поділилися спогадами
10:15
Львівський дзюдоїст здобув бронзу на Кубку Європи серед кадетів U18
10:01
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 березня
09:50
У Львові зіткнулися авто та міський автобус, є постраждала
09:34
Реконструкція, новий корпус та демонтаж будівель: львівську Лікарню святого Миколая планують розширювати
09:19
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 березня
09:01
Ексклюзив
"В українців відбирають природні ресурси". Чим небезпечний законопроєкт №12089, який дозволить легалізувати земельні схеми
08:52
У Львові неподалік залізничного вокзалу відреставрували історичні вікна та двері
08:30
вогонь, полум'я, пожежа
Не пропустили на переході: на Рівненщині засудили чоловіка, який спалив чуже авто
08:00
дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 19 березня
07:50
Ексклюзив
Black Honey
Скандал у Львові з кав'ярнею Black Honey: порушення умов договору чи сплановане рейдерство
07:26
Огляд
пральна машина
Вмикаємо побутові прилади за "літнім графіком": чому українців закликали використовувати більше електрики вдень
07:10
Огляд
Ліна Костенко
Ліна Костенко – голос епохи, що змінив Україну: 95 років натхнення й боротьби
2025, вiвторок
18 березня
22:10
шахрай, шахрайство
Просить у бабусі вибачення: у Луцьку шахрай обманув пенсіонерку і хотів втекти до Одеси
21:42
У Львові демонтують пам’ятний знак актору-чекісту Амвросію Бучмі
21:22
Нічні запливи, коли рівень води у Тисі виріс до двох метрів: прикордонники попереджають про небезпеку
21:03
Вперше вирушив у дорогу: у потязі Київ - Ужгород відтепер є дитячий вагон
Вперше вирушив у дорогу: у потязі Київ - Ужгород відтепер є дитячий вагон
20:45
На Волині взяли під варту чоловіка, який погрожував пістолетом працівникам ТЦК
20:26
На Тернопільщині створять сучасний Центр психологічної реабілітації
20:02
туалет бц
Попросився до вбиральні у гуртожиток і там помер: у Тернополі розслідують смерть чоловіка
19:46
У Кам’янці-Подільському сталася пожежа в квартирі, евакуйовано трьох людей
У Кам’янці-Подільському сталася пожежа в квартирі, евакуйовано трьох людей
19:17
На Прикарпатті придбали будинок для прийомної родини із Донеччини
На Прикарпатті придбали будинок для прийомної родини із Донеччини
19:04
Рік розмов: у Львові погодилися облаштувати перехоплюючий паркінг біля іподрому
18:48
небо, хмари, чисте небо
Вранці туман: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 19 березня
Більше новин