Еспресо. Захід
Огляд

Німецький військовий цвинтар у Львові: чому радянська влада опікувалася кладовищами німецьких солдатів

8 жовтня, 2024 вiвторок
19:24

Після Другої світової війни в Україні залишилася велика кількість поховань німецьких солдатів, які загинули під час бойових дій на Східному фронті. Ці поховання, розкидані по території всієї країни, стали свідченням трагічних подій, що охопили Україну в часи нацистсько-радянської війни

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про німецькі військові цвинтарі й історію такого кладовища, яке розташоване у Львові.

Німецькі військові цвинтарі в Україні та світі: скільки їх і хто за ними доглядає

Фото: tracesofwar - німецький військовий цвинтар у Франції

 

На території України є десятки німецьких військових цвинтарів, де поховані тисячі солдатів. Найбільші поховання - на заході й у центрі країни, де тривали жорстокі бої. Одне з найвідоміших поховань німецьких солдатів розташоване в селищі Потелич Львівської області. Ще одне велике військове кладовище - у Харкові, де також поховані німецькі солдати, загиблі під час битви за місто.

Ставлення до німецьких військових поховань в Україні є предметом пошани та співпраці між Україною та Німеччиною. Незважаючи на трагічні сторінки минулого, в Україні підтримують політику шанобливого ставлення до німецьких військових могил, тому вони впорядковані й за ними стежать.

Догляд за німецькими військовими цвинтарями здійснює Народний союз Німеччини з догляду за військовими могилами, або Фольксбунд (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge). Ця організація була створена ще в 1919 році й опікується могилами Першої та Другої світових воєн. Окрім догляду за наявними цвинтарями, спілка також займається пошуком і перенесенням останків німецьких солдатів з розрізнених поховань, знайдених під час археологічних розкопок або будівельних робіт. Часто останки загиблих солдатів переміщують до великих централізованих цвинтарів для забезпечення постійного догляду та меморіалізації.

Volksbund фінансується переважно через пожертви, також кошти виділяє німецький уряд. Крім догляду за могилами, організація займається освітніми програмами та сприяє діалогу між народами, щоб зберегти пам'ять про жертв війни.

На сьогодні у світі існує майже тисяча німецьких військових цвинтарів, де поховані десятки тисяч солдатів. Цвинтарі розташовані не лише в країнах Європи, а й у Північній Африці. Наприклад, великий німецький військовий цвинтар є в Нормандії (Франція), де поховано близько 21 тисячі солдатів.

Цікаво, що у Західній Європі, зокрема у Франції, Бельгії та Нідерландах, такі німецькі військові кладовища є частиною туристичних маршрутів і часто їх відвідують як місця пам’яті про події Другої світової війни.

Німецькі військові цвинтарі на Львівщині

Фото: pslava.info

 

Одним із найбільших та найвідоміших місць поховань німецьких солдатів на Львівщині є німецький військовий цвинтар у селищі Потелич (Жовківський район). Це одне з головних місць поховань на заході України, де перепоховані тисячі німецьких солдатів, загиблих під час боїв на Східному фронті.

У 90-х роках минулого століття у Потеличах був створений цей великий військовий меморіал, де сьогодні спочивають понад 12 тисяч німецьких солдатів. Більшість із них загинули в ході бойових дій у 1941–1944 роках на території України. Це місце обрали для централізованого перепоховання останків солдатів, які раніше були поховані в різних місцях регіону. Меморіал є результатом співпраці між Німеччиною та Україною і став одним із головних символів примирення та збереження історичної пам'яті.

Найбільший німецький військовий цвинтар Львова

Фото: Андрій Риштун - фейсбук

 

У самому Львові німецькі військові могили також були, але більшість їх перенесли в Потелич. Зокрема, так сталося з могилами німецьких солдатів, які були у верхній частині парку Богдана Хмельницького. Цікаво, що останки солдат Вермахту й досі знаходять. Наприклад, на Личаківському цвинтарі у 2023 році виявили залишки німецьких солдатів.

Найбільший діючий німецький військовий цвинтар Львова розміщений на вул. Топольній, за школою №81. Він розташований на пагорбі і є частиною Замарстинівського парку.  

За офіційними даними тут поховано 330 осіб, з них 276 німців, 29 австрійців, 14 угорців, 4 поляки, 4 чехи та 2 югослави. Це військовополонені МВС № 275 і центрального лазарету полонених та інтернованих. За неофіційною інформацією, солдатів Третього Рейху розстріляли радянські військові після "визволення Львова" влітку 1944 року. Офіційна ж версія каже, що "тут спочивають військовополонені, які перебували у Львові у 1945–1949 роках".

Другий, менший, цвинтар німецьких військовополонених був на Янівському кладовищі. Збереглося 40 номерних могил. У жовтні 2016 року останки німецьких військовополонених були ексгумовані звідти, їх перепоховали на території Міжнародного збірного цвинтаря "Поле Пам'яті" у місті Славута на Хмельниччині.

Обидва цвинтарі радянський режим створив чи відновив уже згодом, оскільки спершу була практика нищення таких масових захоронень. Однак 1954 року СРСР ратифікував Женевську конвенцію, однією з частин якої є положення, що зобов'язує держави забезпечувати належний догляд за військовими могилами, навіть коли йдеться про ворожих солдатів.

Фото: соцмережі - 60-ті роки - Замарстинівське кладовище

 

Норми конвенції вимагали гуманного ставлення до загиблих незалежно від того, на чиєму боці вони воювали. Адже конвенція забороняє навмисне нищення могил чи військових поховань, і відповідно, Радянський Союз як підписант цього документа формально зобов'язувався дотримуватися цих норм.

Та з часом цвинтар занепав. Лише зі здобуттям Україною незалежності цвинтар на Топольній отримав належний догляд. Тоді у 90-х роках минулого століття Народний союз Німеччини з догляду за військовими могилами виділив кошти, і кладовище облагородили, огородили, там встановили вертикальні хрести й плиту з надписом українською та німецькою мовами: "Тут спочивають військовополонені жертви Другої світової війни". Також тоді залучали учнів школи №81 для толоки, тобто прибирання цвинтаря.

Фото: explorer.lviv.ua - 2011 рік

 

Відомо, що у 2001 році цвинтар відвідала делегація саксонського міста Хемніца. У цей час проводили роботи з впізнання поховань і пошуку рідних військовополонених. Зокрема, було ідентифіковано могилу № 7/3, в якій спочиває німецький солдат Вальтер Бекер.  

Фото: explorer.lviv.ua - 2011 рік

 

Тож німецькі військові цвинтарі по всьому світу є свідченням трагедії Другої світової війни. Хоча війна закінчилася майже 80 років тому, пам'ять про загиблих зберігається через догляд за їхніми похованнями. Німецька народна спілка з догляду за військовими могилами активно працює над збереженням цих місць пам’яті, а їхнє перенесення до централізованих меморіалів допомагає зберегти гідність і повагу до загиблих солдатів, навіть на територіях, де війна залишила найбільш болючі сліди й спогади.

Читайте також: Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.01
    Купівля 41.01
    Продаж 41.49
  • EUR
    Купівля 45.05
    Продаж 45.75
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
8 жовтня
21:19
пошкоджений будинок у Львові
У Львові щомісяця оплачують 15 тис. грн за оренду житла постраждалим від атаки росіян 4 вересня
21:00
Під час ремонту мосту чоловік незаконно перетнув українсько-угорський кордон: як це сталося
20:38
У Луцьку шукають підрядника для відновлення будинку, пошкодженого росіянами 26 серпня
20:19
У Чернівцях планують перейменувати ще кілька провулків та вулицю Ентузіастів
У Чернівцях планують перейменувати ще кілька провулків та вулицю Ентузіастів
20:00
Оновлення системи спричинило затримку: у Львові повідомили про проблему з поповненням ЛеоКарт
19:42
Зник понад тиждень тому: на Тернопільщині розшукують 26-річного чоловіка
19:04
Стала "депутаткою" від "Єдиної Росії" в окупації: жительці Херсонщини оголосили підозру в колабораціонізмі
18:43
Потрапили в книгу рекордів: на Львівщині відбувся перший футбольний чемпіонат однофамільців
18:22
Огляд
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 9 жовтня
18:21
Львівський тиждень скульптури
До щорічного тижня скульптури у Львові встановлять ще шість інсталяцій
18:10
Територія Олеського замку буде відкрита у більшу кількість днів: графік роботи
17:58
Львів 9 жовтня попрощається з військовослужбовцем Петром Нев'ядомським
17:50
Насильство над дітьми
"Наразі діти у безпеці": ювенальний прокурор Львівщини розповів деталі розслідування насильства в навчально-реабілітаційному центрі
17:44
Численні патологічні переломи рук і ніг через мінімальне навантаження: у Рівному вперше видалили паращитовидну залозу
17:35
крематорій у Львові
Не більше 7% річних. Львівська міськрада шукає банк, який дасть кредит на будівництво крематорію
17:22
У Львові провели рейд на книжковому ринку біля пам'ятника Федоровичу: які порушення виявили
17:07
На Тернопільщині з 2-метрового колодязя витягли щенят
16:54
Оновлено
На Рівненщині розшукали 37-річну жінку, яка зникла 5 жовтня
16:52
На Закарпатті судитимуть водія, під колесами якого загинула 6-річна дитина 
16:39
Юрій Ломаківський виступив на Генасамблеї ООН
Випускник УКУ в промові на Генасамблеї ООН нагадав про вбивство сім'ї Базилевичів унаслідок ракетної атаки по Львову
16:27
У двох медзакладах Рівного розпочали опалювальний сезон
16:15
На Прикарпатті презентували другу книгу "Почесні громадяни міста Івано-Франківська" 
16:04
$4500, щоб втекти з України: на Львівщині СБУ заблокувала схему для ухилянтів
15:59
На Волині у чоловіка вилучили набої та вибухівку
15:49
На Тернопільщині чоловік отримав умовний термін за продаж швидкої, призначеної для ЗСУ 
15:36
Прикарпаттяобленерго передало 600 книг для бібліотек області
15:23
На Прикарпатті ділянки нацпарку незаконно передали у приватну власність: прокурори вимагають повернути землі державі
15:09
вугілля
Фірма з Нововолинська за 28 млн грн придбала право використовувати відвал вугілля шахти Зарічна на Львівщині
14:55
У селі на Львівщині виявили тіло потопельника
14:43
Якими рідкісними іменами називали немовлят у Львівському перинатальному центрі
14:40
Незадекларована медтехніка
Житель Черкащини намагався незаконно ввезти з Польщі дорогі запчастини до медтехніки
14:25
Скеровувала донати на ЗСУ на власний рахунок: у Рівному шахрайка вкрала у родички майже 300 тис. грн 
13:54
Поліція Львівщини розшукує Андрія Палія, якого підозрюють у вбивстві подружжя 
13:40
 "Мертвий півень" відзначить 35-річчя концертом у Львівській опері 
13:35
Оновлено
розгляд апепеляції у справі Фаріон
Підозрюваний у вбивстві Фаріон залишається під вартою: суд відхилив апеляцію адвокатів Зінченка
13:24
Річка Верещиця
Землі біля річки на Львівщині вартістю 3,6 млрд грн повернули громаді через засміченість та несплату оренди 
13:15
шахрай
Шахраї створили фейковий акаунт голови Закарпатської ОВА і виманюють у людей гроші
12:44
"Це привілей, наданий Папою Франциском усій УГКЦ": Микола Бичок про проголошення себе кардиналом в Римі
12:30
Білогорща
Львівська міськрада вкотре не змогла продати ділянки на Білогорщі та Північній проєктованій
12:23
черги на кордоні з Польщею, страйк польських перевізників
Польські фермери відновили протести на кордоні з Україною. Подробиці
Більше новин