Еспресо. Захід
Огляд

Німецький військовий цвинтар у Львові: чому радянська влада опікувалася кладовищами німецьких солдатів

8 жовтня, 2024 вiвторок
19:24

Після Другої світової війни в Україні залишилася велика кількість поховань німецьких солдатів, які загинули під час бойових дій на Східному фронті. Ці поховання, розкидані по території всієї країни, стали свідченням трагічних подій, що охопили Україну в часи нацистсько-радянської війни

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про німецькі військові цвинтарі й історію такого кладовища, яке розташоване у Львові.

Німецькі військові цвинтарі в Україні та світі: скільки їх і хто за ними доглядає

Фото: tracesofwar - німецький військовий цвинтар у Франції

 

На території України є десятки німецьких військових цвинтарів, де поховані тисячі солдатів. Найбільші поховання - на заході й у центрі країни, де тривали жорстокі бої. Одне з найвідоміших поховань німецьких солдатів розташоване в селищі Потелич Львівської області. Ще одне велике військове кладовище - у Харкові, де також поховані німецькі солдати, загиблі під час битви за місто.

Ставлення до німецьких військових поховань в Україні є предметом пошани та співпраці між Україною та Німеччиною. Незважаючи на трагічні сторінки минулого, в Україні підтримують політику шанобливого ставлення до німецьких військових могил, тому вони впорядковані й за ними стежать.

Догляд за німецькими військовими цвинтарями здійснює Народний союз Німеччини з догляду за військовими могилами, або Фольксбунд (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge). Ця організація була створена ще в 1919 році й опікується могилами Першої та Другої світових воєн. Окрім догляду за наявними цвинтарями, спілка також займається пошуком і перенесенням останків німецьких солдатів з розрізнених поховань, знайдених під час археологічних розкопок або будівельних робіт. Часто останки загиблих солдатів переміщують до великих централізованих цвинтарів для забезпечення постійного догляду та меморіалізації.

Volksbund фінансується переважно через пожертви, також кошти виділяє німецький уряд. Крім догляду за могилами, організація займається освітніми програмами та сприяє діалогу між народами, щоб зберегти пам'ять про жертв війни.

На сьогодні у світі існує майже тисяча німецьких військових цвинтарів, де поховані десятки тисяч солдатів. Цвинтарі розташовані не лише в країнах Європи, а й у Північній Африці. Наприклад, великий німецький військовий цвинтар є в Нормандії (Франція), де поховано близько 21 тисячі солдатів.

Цікаво, що у Західній Європі, зокрема у Франції, Бельгії та Нідерландах, такі німецькі військові кладовища є частиною туристичних маршрутів і часто їх відвідують як місця пам’яті про події Другої світової війни.

Німецькі військові цвинтарі на Львівщині

Фото: pslava.info

 

Одним із найбільших та найвідоміших місць поховань німецьких солдатів на Львівщині є німецький військовий цвинтар у селищі Потелич (Жовківський район). Це одне з головних місць поховань на заході України, де перепоховані тисячі німецьких солдатів, загиблих під час боїв на Східному фронті.

У 90-х роках минулого століття у Потеличах був створений цей великий військовий меморіал, де сьогодні спочивають понад 12 тисяч німецьких солдатів. Більшість із них загинули в ході бойових дій у 1941–1944 роках на території України. Це місце обрали для централізованого перепоховання останків солдатів, які раніше були поховані в різних місцях регіону. Меморіал є результатом співпраці між Німеччиною та Україною і став одним із головних символів примирення та збереження історичної пам'яті.

Найбільший німецький військовий цвинтар Львова

Фото: Андрій Риштун - фейсбук

 

У самому Львові німецькі військові могили також були, але більшість їх перенесли в Потелич. Зокрема, так сталося з могилами німецьких солдатів, які були у верхній частині парку Богдана Хмельницького. Цікаво, що останки солдат Вермахту й досі знаходять. Наприклад, на Личаківському цвинтарі у 2023 році виявили залишки німецьких солдатів.

Найбільший діючий німецький військовий цвинтар Львова розміщений на вул. Топольній, за школою №81. Він розташований на пагорбі і є частиною Замарстинівського парку.  

За офіційними даними тут поховано 330 осіб, з них 276 німців, 29 австрійців, 14 угорців, 4 поляки, 4 чехи та 2 югослави. Це військовополонені МВС № 275 і центрального лазарету полонених та інтернованих. За неофіційною інформацією, солдатів Третього Рейху розстріляли радянські військові після "визволення Львова" влітку 1944 року. Офіційна ж версія каже, що "тут спочивають військовополонені, які перебували у Львові у 1945–1949 роках".

Другий, менший, цвинтар німецьких військовополонених був на Янівському кладовищі. Збереглося 40 номерних могил. У жовтні 2016 року останки німецьких військовополонених були ексгумовані звідти, їх перепоховали на території Міжнародного збірного цвинтаря "Поле Пам'яті" у місті Славута на Хмельниччині.

Обидва цвинтарі радянський режим створив чи відновив уже згодом, оскільки спершу була практика нищення таких масових захоронень. Однак 1954 року СРСР ратифікував Женевську конвенцію, однією з частин якої є положення, що зобов'язує держави забезпечувати належний догляд за військовими могилами, навіть коли йдеться про ворожих солдатів.

Фото: соцмережі - 60-ті роки - Замарстинівське кладовище

 

Норми конвенції вимагали гуманного ставлення до загиблих незалежно від того, на чиєму боці вони воювали. Адже конвенція забороняє навмисне нищення могил чи військових поховань, і відповідно, Радянський Союз як підписант цього документа формально зобов'язувався дотримуватися цих норм.

Та з часом цвинтар занепав. Лише зі здобуттям Україною незалежності цвинтар на Топольній отримав належний догляд. Тоді у 90-х роках минулого століття Народний союз Німеччини з догляду за військовими могилами виділив кошти, і кладовище облагородили, огородили, там встановили вертикальні хрести й плиту з надписом українською та німецькою мовами: "Тут спочивають військовополонені жертви Другої світової війни". Також тоді залучали учнів школи №81 для толоки, тобто прибирання цвинтаря.

Фото: explorer.lviv.ua - 2011 рік

 

Відомо, що у 2001 році цвинтар відвідала делегація саксонського міста Хемніца. У цей час проводили роботи з впізнання поховань і пошуку рідних військовополонених. Зокрема, було ідентифіковано могилу № 7/3, в якій спочиває німецький солдат Вальтер Бекер.  

Фото: explorer.lviv.ua - 2011 рік

 

Тож німецькі військові цвинтарі по всьому світу є свідченням трагедії Другої світової війни. Хоча війна закінчилася майже 80 років тому, пам'ять про загиблих зберігається через догляд за їхніми похованнями. Німецька народна спілка з догляду за військовими могилами активно працює над збереженням цих місць пам’яті, а їхнє перенесення до централізованих меморіалів допомагає зберегти гідність і повагу до загиблих солдатів, навіть на територіях, де війна залишила найбільш болючі сліди й спогади.

Читайте також: Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
2 листопада
22:00
Макарій Дутка
Монах з Унівської лаври, що є рекордсменом України з пауерліфтингу, зібрав 16 млн грн для ЗСУ за 9 місяців
21:11
водійка, що обігнала кортеж "На щиті"
На Рівненщині водійка обігнала колону "На щиті", яку супроводжували патрульні. Як її покарали
20:45
Ягодин, черга
Держмитслужба попереджає про можливі затримки в одному з найбільших пунктів пропуску на кордоні з Польщею
20:18
Скандал з зображенням можновладців у луцькому соборі: мер каже, Ігор Палиця сам попросив демонтувати фреску з його обличчям
19:32
батальйон безпілотних систем
Захоплення кіберспортом буде перевагою: 100 ОМБР оголосила набір у батальйон безпілотних систем
19:19
Воїни 128 Закарпатської бригади показали, як за допомогою дронів нищать ворожу піхоту
18:53
новини Тернопільщини
На Буковині за добу шахраї обікрали п’ятеро людей на понад 430 тис. грн
18:25
На Хмельниччині зниклого хлопчика розшукали на автовокзалі в іншому місті
18:00
"Карпати" розгромили "Лівий Берег". З яким рахунком завершився матч
17:38
На Львівщині розпочали пілотний проєкт з надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям
17:15
Огляд
взуття на осінь
Туман та ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 3 листопада
16:55
У трьох лікарнях на Закарпатті встановили сонячні електростанції
У трьох лікарнях на Закарпатті встановили сонячні електростанції
16:17
"На війні працюю, як робот": історія прикордонника з Прикарпаття на псевдо Сулейман
"На війні працюю, як робот": історія прикордонника з Прикарпаття на псевдо Сулейман
15:41
Волонтери з Великої Британії привезли до Львова 38 пікапів для потреб українських захисників
Волонтери з Великої Британії привезли до Львова 38 пікапів для потреб українських захисників
15:04
Франківський музикант та парамедик "Госпітальєрів" Мишко Адамчак створив проєкт з лемківськими казками
Франківський музикант та парамедик "Госпітальєрів" Мишко Адамчак створив проєкт з лемківськими казками
14:29
У черзі перед пунктом пропуску "Вишнє Нємецьке – Ужгород" на кордоні зі Словаччиною стоять 350 вантажівок
У черзі перед пунктом пропуску "Вишнє Нємецьке – Ужгород" на кордоні зі Словаччиною стоять 350 вантажівок
13:56
Львів'янин намагався вбити свого знайомого, його затримали у сусідній області
Підстеріг біля під'їзду: львів'янин намагався вбити свого знайомого, його затримали у сусідній області
13:28
"Тепер ногу не поламаю, бо там стоїть титановий стрижень": історія бійця, який після поранень служить в ужгородському ТЦК
13:01
Жителі Волині й Прикарпаття хотіли контрабандою ввезти в Україну одяг від Armani
12:36
нічна атака "шахедів"
Внаслідок атаки пошкоджено елеватор: на Хмельниччині збили 2 російські "шахеди"
12:15
"Зайчики мої сладкіє, давайте закроєм ето дєло": у Львові нетвереза водійка намагалась дати хабаря патрульним
11:58
Виконували вказівки переправників: на Закарпатті біля кордону з Угорщиною затримали ухилянтів
11:31
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 1 листопада
11:10
У потрійній ДТП на Львівщині загинув 25-річний водій
10:44
Народила у "швидкій": на Закарпатті медики прийняли другі пологи в 17-річної породіллі
10:18
На Львівщині водій вантажівки на смерть збив підлітка й втік
10:04
прикордонний контроль, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 2 листопада
09:43
На Львівщині відкрились ще дві резиденції святого Миколая
09:21
прощання з Героями
Львівщина 2 листопада прощається з чотирма загиблими воїнами
09:00
У луцькому храмі намалювали фрески з місцевими бізнесменами
08:38
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 листопада
07:58
Інтерв’ю
Коли почалося вторгнення, пластуни відчули, що таке насправді наша присяга і для чого ми її складаємо, - голова "Пласту" у Львові
2024, п'ятниця
1 листопада
22:15
Булінг
Системно залякували дітей: на Прикарпатті відкрили кримінальне провадження щодо дій виховательки та її помічниці
21:49
Хотів $1 тис., щоб закрити справу: на Хмельниччині судитимуть поліцейського
21:24
граната
П’яним кинув гранату у двох людей: волинянин постане перед судом
21:06
літні майданчики
Літні майданчики у Львові можуть залишити працювати й на зиму
20:51
незаконна зрубка дерев
На Прикарпатті судитимуть чоловіка, який у нацпарку незаконно нарубав дерев на 0,5 млн грн
20:33
Огляд
осінь
Прогнози синоптиків на листопад 2024: чи вдарять морози
20:06
Львівгаз
На закупівлі комунального підприємства "Львівгаз" виявили змову
19:01
Львівські медики успішно трансплантували кістковий мозок ще двом маленьким пацієнтам
Більше новин