Мобілізація до 25: все про заборону, демобілізацію та реакцію політиків
В Україні мобілізація військовозобов'язаних відбувається з 25 до 60 років. Однак, випадки мобілізації чоловіків, молодших 25 років також часто траплялися. Відтак, цю ситуацію виправили у ВР
Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкт №11379д, який звільняє від мобілізації військовозобов'язаних чоловіків віком до 25 років.
Детальніше про заборону мобілізації, і яка ситуація була до того, розповість "Еспресо.Захід".
Чому могли мобілізувати чоловіків 18-25 років
Прийняття закону, який скасував статус "обмежено придатний", призвело до того, що всі юнаки до 25 років автоматично стали вважатися придатними для військової служби, що зробило їх об'єктами мобілізації, на відміну від їхніх здорових ровесників.
Ще у вересні 2024 року Сухопутні війська, до складу яких входять ТЦК, видали директиву, що забороняє мобілізацію осіб віком до 25 років, які до того мали статус обмежено придатних. Це рішення було ухвалене для того, щоб знизити рівень соціальної напруженості.
Попри загальне уявлення, що чоловіків до 25 років не можуть мобілізувати, деякі групи все ж підлягали призову. До них належали:
- ті, хто відслужив строкову службу;
- випускники вищих військових навчальних закладів або військових кафедр, які отримали спеціальність;
- особи, визнані непридатними до служби у мирний час, але придатними у воєнний.
Чи буде демобілізація таких військових
За час, поки існувала така колізія, встигли мобілізувати до війська безліч тих, хто там би не мав ще бути. Про це гучно заявляли також юристи.
"До мене неодноразово звертаються клієнти або батьки таких хлопців. Однак суди стають на сторону ТЦК, адже мобілізація відбувається згідно з чинними вимогами. Кажімо чесно: тих хлопців, які вже там, ніхто не поверне в цивільне життя, якщо не буде відповідного рішення суду, бо вони вже склали присягу. На цей час ситуацію могла б виправити постанова Кабміну або зміни безпосередньо до закону, де чітко прописали б підстави для мобілізації", – коментувала адвокатка Катерина Аніщенко.
У законі, який забороняє мобілізацію обмежено придатних осіб віком від 18 до 25 років, спочатку було передбачено звільнення тих, кого вже призвали. Однак, як повідомив народний депутат Олексій Гончаренко, 8 жовтня комітет Верховної Ради з нацбезпеки та оборони вилучив з цього документа пункт, що надавав право на демобілізацію чоловікам до 25 років.
Депутати пообіцяли підготувати окремий законопроєкт з конкретними механізмами й строками, щоб забезпечити боєздатність армії.
Всупереч цим обіцянкам, заступник голови Комітету з питань безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв зазначив, що на закритому засіданні Міноборони та Генштабу визнали: темпи мобілізації для звільнення цієї категорії військових є недостатніми.
"Генштаб аргументував, що демобілізація цих людей наразі неможлива, оскільки немає, ким їх замінити", – додав Чернєв.
Що про це думають у Міноборони та Генштабі
Позиція Міноборони та Генштабу щодо мобілізації молодих людей до 25 років викликала гарячі обговорення перед тим, як законопроєкт дійшов до Верховної Ради. Документ майже два місяці розглядали в комітеті національної безпеки та оборони.
Міноборони та Генштаб виступили проти цього законопроєкту, аргументуючи це тим, що він послаблює обороноздатність країни. При цьому інформація про кількість мобілізованих до 25 років залишається закритою.
У своїх коментарях до законопроєкту 11379 Міноборони зазначило, що частина громадян використовує законодавчі норми, які дозволяють визнавати призовників непридатними до служби в мирний час, але обмежено придатними у воєнний період, для уникнення військової служби.
"Це ще один додатковий ресурс для мобілізації. Чому не скористатися ним, навіть якщо це маніпуляція? Обіцянки про добровільність до 25 років? Це все просто слова", – жорстко прокоментувала ситуацію депутатка Мар'яна Безугла, яка опублікувала аудіозапис засідання у соцмережах.
Під час обговорення депутати були емоційними, називаючи ситуацію "верхом цинізму" і "несправедливістю". Проте Міноборони та Генштаб залишалися на своїх позиціях, наполягаючи на необхідності утримувати молодих людей на службі.
Реакція політиків
Керівник партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко та співголова фракції Ірина Геращенко прокоментували ухвалення законопроєкту, який звільняє від мобілізації військовозобов'язаних чоловіків віком до 25 років.
"Наша політична сила і наша команда з самого початку жорстко стояла на неприйнятності попереднього закону про мобілізацію, який приводить лише до дискредитації служби в Збройних Силах та до дискредитації ТЦК", - наголосив Порошенко.
Своєю чергою Ірина Геращенко подякувала депутатам, які проголосували за відповідний законопроєкт та зазначила, що наступним кроком є демобілізація тих обмежено придатних віком до 25 років, які наразі перебувають у ЗСУ.
"Питання дуже серйозне - на кого їх замінити. Тут наша команда також дала свої пропозиції. Ми вважаємо абсолютно несправедливими те, що, наприклад, 100% бронь сьогодні мають ДБР, прокуратура та інші силові репресивні органи", - сказала депутатка.
Також ухвалення законопроєкту прокоментував голова Верховної Ради Руслан Стефанчук:
"Ми усвідомлюємо, що ці діти 18-25 років попали під мобілізацію через недосконалість законодавства. І ми проговорили про це з військовими, і ви знаєте, що вони виконали свою обіцянку, після того, як ми з ними домовилися".
Читайте також: Контракт чи мобілізація: переваги, умови звільнення та зарплата
- Актуальне
- Важливе