Контракт чи мобілізація: переваги, умови звільнення та зарплата
В Україні триває війна з Росією та оголошено воєнний стан. Зараз наше військо налічує майже мільйон солдатів: деякі з них служать за контрактом, а хтось прийшов через мобілізацію
У чому різниця між цими двома видами служби детальніше розповість "Еспресо.Захід".
Служба за мобілізацією
Загальна мобілізація — це оперативний механізм поповнення лав Збройних сил, який проводиться одночасно на всій території України. Він стосується всіх органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, органів і сил Цивільної оборони України, галузей національної економіки, державних та приватних підприємств, установ і організацій.
Під загальну мобілізацію підпадають усі громадяни України, але це не означає, що призиватимуть усіх без виключення.
Важливо! Служба мобілізованих українців триватиме до закінчення воєнного стану або до оголошення демобілізації.
Як відбувається призов
Мобілізованих відправлятимуть на службу у ті військові частини та з'єднання, які потребують комплектування або доукомплектування.
Військовозобов’язаний або резервіст отримує повістку про виклик до ТЦК та СП. Потім він проходить військово-лікарську комісію, де визначають його придатність до служби. Далі у ТЦК перевіряють, чи є у військовозобов’язаного підстави для відстрочки. Якщо таких немає, то мобілізований відправляється за місцем своєї служби. В тому числі, бере участь у бойових діях.
Кого мобілізують
В Україні, згідно з новим законом, на службу призивають чоловіків від 25 до 60 років. Звичайно, за умов, якщо у військовозобов’язаного немає відстрочки, тимчасового бронювання чи проблеми зі здоров’ям, які не дозволяють служити в армії. Молодші 25 років можуть мобілізуватися за власним бажанням.
Щодо жінок, то вони також можуть мобілізовуватися за власним бажанням, а деякі категорії обов’язково повинні звернутися в ТЦК для оновлення своїх облікових даних.
Увага! Незалежно від стану здоров’я чи інших обставин кожен чоловік, який підлягає призову, зобов’язаний оновити свої дані у ТЦК та СП.
Читайте також: Уряд змінив порядок бронювання від мобілізації. Деталі
Служба за контрактом
Основна відмінність у тому, що контракт передбачає добровільну службу. Тобто, це угода між добровольцем та державою (Міністерством оборони), яка передбачає правові відносини між сторонами на час служби. Йти служити можна після 18 років.
Ще одна відмінність – служба за контрактом триває 3 роки, але для сержантського чи старшинського складу від 3 до 5 років.
Важливо! Якщо контракт укладено на час воєнного стану, то термін служби триває до його закінчення чи оголошення демобілізації.
Ця норма не стосується контрактників, які мають від 18 до 25 років: їхній термін служби на час воєнного стану 1 рік.
Як укласти контракт із ЗСУ
Найперше людина варто ознайомитися з вакансіями, які пропонують ЗСУ. Це можна зробити у рекрутингових центрах чи на платформах з пошуку роботи.
Далі йде вибір вакантною посади та комунікація з військовою частиною/бригадою самостійно або через рекрутера.
Після цього людина отримує рекомендаційний лист про прийняття на військову службу. При цьому, можливі фізичні та психологічні випробування.
Коли ТЦК та СП направляє людину на контракт:
-
якщо кандидат має військовий досвід, та відібраний за прямою чи спорідненою ВОС;
-
якщо кандидат не має військового досвіду, але відібраний за непрямою ВОС (з навчальною підготовкою залежно від спеціальності);
-
якщо кандидат проходив військову службу, був відібраний за контрактом до в/ч, яка не входить до переліку пріоритетних — контракт погоджується з Генштабом;
-
якщо кандидат відібраний на службу за контрактом (офіцерський склад) — з направленням на курси підвищення кваліфікації та проходженням підготовки за вибраною ВОС.
Грошове забезпечення мобілізованих та контрактників
Загалом зарплата військового не залежить від того, чи він служить через мобілізацію, чи за контрактом. Це залежить від посади, звання та інших обставин, як от інтенсивність служби й т.д.
Єдине – при підписанні першого контракту людина отримує одноразову виплату. Додаткові виплати мобілізованим залежать від ініціатив міських влад.
У 2024 році за перший контракт військові рядового складу отримують 24 224 гривні, сержантського і старшинського складу – 27 252 гривні, офіцерського – 30 280 гривень.
Усі військові отримують щомісячну виплату у 100 тис. грн за участь у бойових діях. Крім того, всі, хто беруть участь у боях отримують додаткову виплату у 70 тис. грн за кожні 30 днів на фронті.
Умови звільнення мобілізованих та контрактників
І у контрактника, і у мобілізовано є однакові підстави для звільнення на час воєнного стану:
-
за станом здоров’я
-
через сімейні обставини
-
якщо йому призначили покарання у вигляді позбавлення волі
-
якщо його позбавили громадянства України
-
після звільнення з полону
-
якщо людину призначили на посаду судді, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя
-
за віком, якщо виповнилося 60 років
-
якщо отримав інвалідність.
Єдиний виняток – це іноземці, які після 6 місяців служби можуть звільнитися за власним бажанням.
Читайте також: Хто та де може перевіряти документи у військовозобов'язаних
- Актуальне
- Важливе