Еспресо. Захід
Ексклюзив

Галицький Содом і Гоморра: як у Бориславі на Львівщині зародилася нафтова промисловість і чи є там нафта досі

8 вересня, 2024 неділя
10:10

В околицях Борислава, що на Львівщині, у середині XIX ст. зародилась нафтова промисловість, а на початку XX ст. Галичина давала 5% світового видобутку нафти

Зміст

У другу неділю вересня в Україні відзначають День працівників нафтової та газової промисловості. Місто Борислав, що на Львівщині,  має особливий стосунок до цієї дати. Адже саме з Борислава у середині XIX ст. розпочався промисловий видобуток нафти. Перший газопровід на території України теж збудували у цих краях – у 1912 році по трубі постачали нафтовий газ із Борислава до Дрогобича. На той час на Борислав припадало до 5% світового нафтового видобутку. Однак місто, до якого приїжджали "доробкевичі" з усього світу, аби стати мільйонерами, так і не перетворилося на потужний промисловий мегаполіс, а нині туди навіть поїзди не ходять.

Про історію нафтового промислу Борислава "Еспресо.Захід" розповів директор Бориславського історико-краєзнавчого музею Андрій Спас.  

Галицьке "пекло"

Неочищена нафта (ропа, або кип’ячка), яка періодично виходила з-під землі на поверхню, для селян, що мешкали на території сучасного Борислава та околицях, була карою Божою. Копали криницю, а замість води могли натрапити на нафту, з якою до середини ХІХ століття фактично не знали що робити. Нафту використовували як ліки або змащували нею вози. Але людям потрібна була чиста вода і земля, яка б родила. Натомість поля тут були не надто родючі. До того ж час від часу на вже засіяному полі із землі виривалася кип'ячка й заливала усе. Для людей це було трагедією.  

Борислав, 1920-1930-ті рр.

Фото: Фотографії старого Львова

 

Усе змінив Йоган Зег, який у 1853 році здійснив дистиляцію бориславської ропи у львівській аптеці та винайшов гас – на два роки швидше, ніж у Сполучених Штатах. Це стало революцією. До того часу для освітлення використовували лоєві каганці, а парафінові свічки були надто дорогими. Натомість гасова лампа була зручною і недорогою. До слова, такими гасовими лампами хати за річкою Стрий по горах освічували до 1974 року. Електрику туди провели тільки у 1975-му.

Німецький підприємець Роберт Домс 1853 р. відкрив у Бориславі перше нафтоперегінне підприємство, де використовувався патент Зега.

Іван Франко у повісті "Boa constrictor" так описує перший приїзд Домса до Борислава:

"Проїжджаючи раз через Дрогобич, звернув увагу на дивну мазь, котру жиди в коновках розносили на продаж селянам по ринку. Переконавшись, що се нафта, занечищена земляними і другими мінеральними примішками, він забажав побачити те місце, де добувають ту мазь. Йому сейчас вказали бориславські мочари. Селяни розповіли йому, як вона підходить наверх води, як випалює траву і всяку ростинність, – а деякі заговорили навіть про підземних заклятих бойовників, котрих перегнила кров випливає наверх. Домс, практичний чоловік, розуміється, небагато там зважав на такі казки, але швидко покмітив, що нафтові жили мусять бути неглибоко, коли нафта сама підходить догори, і що мусять вони бути неабиякі багаті. Він поїхав до Борислава, звидів місцевість і рішив сейчас зачати першу пробу. У кількох бідніших він позакупляв за безцінок частки поля і, нанявши бориславських-таки парубків, почав копати вузенькі "дучки". По трьох-чотирьох сажнях показалася нафта. Домс тріумфував. Він швидко кинувся будувати дестилярні, почав радитися з ученими, інженерами та гутниками".

Борислав, 1920-1930-ті рр.

Фото: Фотографії старого Львова

 

Лише офіційно в копанках загинули 10 тисяч людей

У другій половині ХІХ ст. у Борислав розпочався нафтовий бум, який посилився наприкінці століття, коли з’явились двигуни внутрішнього згорання. Доходи від видобутку нафти стрімко зросли. Сюди приїжджали доробкевичі з усього світу – Франції, США, навіть Австралії. Вони будь-що намагались виманити у місцевих мешканців шматок ґрунту. Люди були неосвіченими, їх легко було надурити. Ділки переодягались і в цісаря, і в урядників, аби лише селянин підписав папір, що він продає чи навіть віддає ту землю. Це було людське горе. В Арабських еміратах знайшовся бедуїн, який зробив усіх мільйонерами, а в нас були доробкевичі, які лише витягували, що могли.

Найбільший сплеск нафтового промислу в Бориславі був у 1908-1909 роках, коли тут видобували майже 2 млн тонн, а потім усе пішло на спад. Свердловина "Оіл сіті", що в Тустановичах, за добу вивергала 3 тис. тонн нафти. Але потім у неї вдарила блискавка, почалася пожежа, яку ніхто не міг загасити. Майже все вигоріло. У 1958 році її закрили.

Якщо  порівнювати Борислав із Парижем, то у 20-х роках ХХ століття у Бориславі випивали шампанського більше, ніж в Парижі. І це доконаний факт. Так само було три електростанції на супутньому газі. Найбільша була збудована у 1922 році та зруйнована у 1944-му. 

Борислав називали і Галицькою Каліфорнією, і Содомом і Гоморрою. Усі конфлікти тут вирішували просто: у корчмі підпоювали, а потім у копанку – і все.

Та й смертність нафтовому промислі була величезна. За даними Дрогобицького повітового суду, у копанках загинули 10 тис. людей. Цю статистику можна помножити на 5. У Бориславі ми в буквальному розумінні ходимо по трупах. 

Як писав письменник Степан Ковалів, який у своїх творах ледь не з фотографічною точністю описував нафтовий промисел, не було дня, аби в Бориславі щось не горіло. Тричі місто згорало повністю, але відновлювалося.

Навіть Франц-Йосип приїжджав до Борислава подивитися, звідки йде золото в казну

Тут був соціальний гніт. У двадцятих роках XX ст. українських інженерів можна було перерахувати на пальцях однієї руки. Бо якщо ти хотів бути інженером, то мусив робитися поляком чи переходити в римо-католики. При цьому до Другої світової війни населення Борислава на третину складалося з українців, на третину з поляків, на третину – з євреїв.

Паралельно з нафтою у Бориславі почали видобувати озокерит. І тут першим виявився Роберт Домс. Найбільший озокеритовий бум припав на 1863 – 1873 роки. Потім місцеві євреї-підприємці знайшли спільну мову з синодом Російської імперії. Згідно з канонами синоду, свічки мали бути з бджолиного воску. А натомість горіли стеаринові/парафінові, і кишені були в усіх повні. Наш озокерит пустили на дим. А потім зрозуміли, що це добрий медичний матеріал. 

Особливість озокериту у тому, що при температурі 60 градусів він гріє, а не обпікає, і має величезну водовідпірність. Саме тому, коли по дну океану прокладали трансатлантичний телефонний кабель,  його покрили півметровим шаром бориславського озокериту.
 

У вересні 1880 року в Борислав приїжджав цісар  – подивитися на те чудо, яке давало в його казну величезним потоком золото. Галичина і Володимирія – одна з 11 провінцій імперії – давала доходу більше, ніж п’ять інших разом узятих. Це завдяки Бориславу і Дрогобичу. Тоді цісарю з парафіну, озокериту, церезину зробили тріумфальну арку – це описано у Франковому оповіданні "Задля праздника". 

Борислав, 1920-1930-ті рр.

Фото: Фотографії старого Львова



Нафта ще є, але вона глибоко

Насправді відтоді в Бориславі нічого не змінилось. Як за часів Франка нагромадження первісного капіталу було звірським і про совість, честь і гідність не йшлося, так було і в 1990-х. На початок 1990-х Борислав був містом, яке могло конкурувати зі Львовом. Тут було 33 величезні підприємства, як і за часів Франка. Нині Залишилося три. Навіть залізничне сполучення до Борислава у 2003 році скасували, бо це економічно невигідно. 

У Москві казали "А у нас в квартірє газ" – але той газ був із Дашави та Борислава. Саме на бориславській нафті й на прикарпатському газі після Другої світової війни тримався увесь радянський союз (газопровід Дашава – Київ збудували у 1948 році, а 1951-го продовжили його до Москви, – ред.)

Щодо нафти, то вона в Бориславі все ще є, але на великих глибинах. Перші копанки у Бориславі були завглибшки на 2-3 сажні (сажень – це два метри). Найглибша копанка за часів Роберта Домпса мала 110 метрів. За часів СРСР пробурили свердловину на 4,5 км. От десь на таких глибинах і треба бурити. Ще три роки тому у Бориславі діяло 362 помпи-качалки. Десять років тому їх було 450. На території парку, в так званих Мочарах.

Фото: Еспресо.Захід

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
11:24
"Якби": гурт "Без обмежень" після 1,5 року перерви випустив новий трек
11:04
пожежа, ДСНС
Біля Вараша на Рівненщині в пожежі згорів чоловік
11:03
У госпіталі помер боєць 24-ї бригади Дмитро Ананько, який захищав Україну з 2015 року
У госпіталі помер боєць 24-ї бригади Дмитро Ананько, який захищав Україну з 2015 року
10:45
На Тернопільщині 84-річний чоловік потрапив до лікарні через переохолодження
10:29
Електропотяг сполученням Львів – Сокаль на смерть збив людину
Електропотяг сполученням Львів – Сокаль на смерть збив людину
10:13
На Науковій у Львові з каналізації витягнули пса
10:09
Скільки людей перетнули західний кордон України 11 грудня
10:00
Шансів вижити давали мало: у Львові врятували юнака, який важко травмувався у ДТП
09:55
Оновлено
У Львові знайшли 15-річну дівчину, яка не повернулася додому
09:46
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 12 грудня
09:23
Оновлено
Львівобленерго скасувало графіки вимкнень світла на 12 грудня
09:20
чадний газ
На Закарпатті чадним газом отруїлася 69-річна жінка
09:05
Жителька Львівщини намагалася пронести з Польщі в Україну 35 iPhone на 2 млн грн
08:59
Прикордонниця з Волині стала учасницею проєкту Nezlamni.UA
Прикордонниця з Волині стала учасницею проєкту Nezlamni.UA
08:43
Укрзалізниця запустила в перший рейс 10 нових вагонів, виготовлених в Україні
Укрзалізниця запустила в перший рейс 10 нових вагонів, виготовлених в Україні
08:08
Військовослужбовець з Івано-Франківська Олег Курташ захистив докторську дисертацію
Військовослужбовець з Івано-Франківська Олег Курташ захистив докторську дисертацію
07:45
сніг, мокрий сніг
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 12 грудня
07:30
Огляд
ЗСУ
День сухопутних військ: чому їхня роль ключова у війні за незалежність України
2024, середа
11 грудня
22:28
Підпалили двері квартири військовослужбовця: під варту взяли двох львівʼян
Підпалили двері квартири військовослужбовця: під варту взяли двох львівʼян
21:59
Поблизу Рівного сталась ДТП із потерпілими, рух ускладнений
21:32
Огляд
Фінансова діра на 1,9 млрд грн: що відомо про урізання та пріоритети бюджету Львівської громади на 2025 рік
21:10
На фото: Порноакторка Юлія Сенюк (Джозефіна Джексон)
Порноактриса з Львівщини очолила рейтинг пошуків українців на PornHub
20:50
Огляд
Перший день застосунку ЛеоКарт у Львові: від ентузіазму до розчарування
20:11
прощання
У Львові 12 грудня попрощаються із трьома загиблими захисниками
19:50
відкриття Алеї слави
У Кельменцях на Буковині відкрили Алею слави на честь загиблих захисників
19:31
Вифлеємський вогонь
У неділю до Львова привезуть Вифлеємський вогонь миру
19:10
На Прикарпатті до 13 років засудили "поліцейську", яка допомагала окупантам виявляти українських військових на Луганщині
18:54
До Львова прибули ще два низькопідлогові трамваї з швейцарського Берна
18:35
На Закарпатті Світовий банк витратить 420 млн грн на будівництво реабілітаційного центру "4.5.0. Recovery Center"
18:25
Оновлено
сніг, мокрий сніг
Вдень невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 12 грудня
18:09
Ексклюзив
Коли планують завершити будівництво нового корпусу гімназії "Провесінь" у Львові та скільки коштів у нього вже вклали
17:51
Кордон надійно укріплений, - очільник Рівненської ОВА після інспекції рубежу країни
17:40
У Львові Музей міста запрошує на тиждень подій MuMeet
17:06
реставрація палацу Корнякта у Львові
У Львові на палац Корнякта після реставрації повернуть не всі оригінальні скульптури
16:53
псевдоподружжя на кордоні
Одружилися, щоб виїхати до Польщі: прикордонники виявили псевдоподружжя хмельничан
16:39
Ексклюзив
Молитися без бар'єрів: у Гарнізонному храмі Львова встановлять пандус-трансформер із Данії
16:35
Оновлено
Рідкісна хвороба насправді не рідкісна: медики прокоментували поширення вірусу герпесу на Львівщині
16:24
На Тернопільщині директорку школи підозрюють у крадіжці піаніно з навчального закладу
16:10
Оновлено
У Львові запрацював мобільний застосунок ЛеоКарт. Як ним користуватися
16:10
На Рівненщині понад 500 студентів отримали гранти на навчання
Більше новин