Львівське видавництво у співпраці з ЄС навчає дітей, як справлятися з самотністю, ревнощами й розлученням батьків
Львівське "Видавництво Старого Лева" впроваджує проєкт "8 шляхів до емпатії" за підтримки програми Європейського Союзу "Креативна Європа". В рамках проєкту планують видати вісім дитячих книг, в яких порушуються важливі й важкі для дітей теми.
У Львові вже видали три з восьми книги: "Найсамотніший кит у світі", "Кепський день містера Брауна", "Олівія і два її життя". У видавництві обіцяють, що цього місяця вийде ще одна книга проєкту – "Яґґер, Яґґер", передає "Еспресо.Захід".
Як боротися з самотністю по-дитячому
Книга бельгійської письменниці Кім Крабел "Найсамотніший кит у світі" розповідає про дівчинку Лілю, що мешкає в маяку разом зі своїм татком-океанологом. Тата Лілі часто не буває вдома через його дослідження, тому вся робота на маяку лежить на дівчинці. Проте вона легко може впоратися з маяком, а те, що її тривожить, стосується зовсім іншого.
Лілі самотньо. Вона сумує за татком і нудьгує, залишаючись наодинці з собою. Якось, коли тато знову вдома, він розповів донці, що почув спів одного кита. Цей кит також самотній, як і дівчинка, бо його не можуть чути інші кити.
Здавалося б, самотність – почуття дорослих, бо як можуть вічно веселі й товариські діти, в чиїх іграх стільки захопливого, відчувати себе одинокими? На жаль, це почуття знайоме всім – і дорослим, дітям.
"Мені здається, що в ситуації, у якій ми живемо останні роки, тема самотності дуже актуальна. І для дітей також", – обговорюючи цю книгу, зазначила письменниця Євгенія Завалій.
Й справді, в умовах карантину часто обговорюють проблему ізоляції для дорослих, проте мало хто згадує про дітей. Саме дитяча книга про дитячу самотність допоможе діткам ідентифікувати це почуття, зрозуміти його й зуміти впоратися з ним.
Читайте також: Що почитати школярам на канікулах. Поради 12-річної книжкової блогерки.
Іноді щось стається просто тому, що стається
Пояснити дитині, що трапляються ситуації, на які вона не здатна вплинути, показати, що важливими бувають не лише матеріальні речі, та й просто заколисати дошкільнят історією-мантрою – в цьому батькам допоможе книга британської письменниці Лу Пікок "Кепський день містера Брауна".
Сюжет розповідає про по-дорослому серйозного тигра містера Брауна, який щодня ходить до важливого офісу і носить у лапах дуже важливий портфель. У цьому портфелі, звісно, важливі речі, яких у жодному разі не можна губити. Та якось містер Браун втрачає свій портфель. Тигр дуже стривожений тим, що сталося, а тому одразу ж вирушає на пошуки дуже важливого для нього портфеля з дуже важливими у ньому речами.
Перекладачка історії Катерина Міхаліцина каже: "Книга "Кепський день містера Брауна" – це чудова маленька історійка про те, що ховається у портфелях, валізках, кейсах навіть суперсерйозних і суперповажних бізнесменів. Щоб не спойлерити, скажу так: теплі дитячі спогади, речі, найдорожчі з дитинства, що пов’язують з домом і близькими, гріють серце і лапи. А ще це трохи мантра-повторювалка зі “щастить - не щастить”, яка допоможе дитині зрозуміти й нормалізувати ці поняття й покаже, що не все в цьому світі залежить від нас. Іноді щось стається просто тому, що стається".
Психологиня Вікторія Горбунова стверджує, що ритмічність тексту, в якому постійно повторюються слова, як-от "важливий портфель" і "важливий офіс", є потрібною для дітей практикою, адже завдяки таким повторенням у дітей не просто розвивається мовлення, а утворюється більше нейронних зв’язків і швидше наростає кора головного мозку.
Читайте також: Як привчити дитину до читання – практичні поради від бібліотекарки.
Як пережити розлучення батьків
“Олівія і два її життя" – це книга норвезької письменниці Гайді Лінде, що знайомить читачів з історією дівчинки Олівії, яка змушена жита "подвійним життям".
У дівчинки розлучилися батьки й тепер вона тиждень мешкає у мами, а тиждень – у тата. Проте це не така вже й трагедія, як може здатися на перший погляд. Дівчинка чудово почувається, адже її батьки й далі люб’язно спілкуються між собою, не звинувачують один одного і дуже люблять свою спільну дитину. Олівія ладнає і з новою дружиною тата, і з новим чоловіком мами.
Проблеми починаються, коли у клас дівчинки приходить новенька, яка одразу ж зосереджує всю увагу на собі. Олівія, звісно, заздрить. Окрім цього, у дівчинки з’являються і ревнощі, коли вона дізнається, що незабаром у її тата буде дитина від нового шлюбу – складна, і, мабуть, знайома для багатьох сімей ситуація.
На щастя, історія книги завершується щасливо, та ще й на саме Різдво! Тож книгу про Олівію варто прочитати і батькам, і дітям як посібник з прийняття таких негативних емоцій, як заздрощі, ревнощі й страх стати непомітним, непотрібним, покинутим.
Аби по-дитячому говорити про, здавалося б, недитячі речі, у рамках проєкту "8 шляхів до емпатії" "Видавництво Старого Лева" незабаром надрукує переклад книги "Яґґер, Яґґер". Це розповідь про хлопчика, в якому багато дітей зможуть впізнати себе. Восьмирічний хлопчик, що має зайву вагу й не має друзів, бореться з булінгом однолітків і з байдужістю батьків.
Читайте також: Травма на все життя. Як боротися з булінгом у школі.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе