Як привчити дитину до читання – практичні поради від бібліотекарки
Сьогодні, 30 вересня, в Україні святкують день бібліотек. Книгозбірні для дітей реалізовують особливо важливу для суспільства роботу – популяризуючи книги для наймолодших, вони виховують освічену аудиторію. На щастя, сучасні бібліотеки та їхні працівники не мають нічого спільного з запилюженими поличками та нецікавими книжками.
Журналістка "Еспресо.Захід" завітала до Львівської обласної дитячої бібліотеки, де розпитала у бібліотекарки Катерини Сухоребської про нові формати читальних залів та про те, як привчити дітей до читання.
Катерина розповідає, що робота сучасного бібліотекаря поєднує у собі функції представників інших професій. Так, щоб відповідати вимогам читачів, бібліотека та її працівники мають постійно змінювати формати та оновлювати свої пропозиції.
"Сучасний бібліотекар – це універсальний "солдат", – каже Катерина. – Крім того, що йдеться про ерудовану, начитану людину, яка мусить розбиратися в авторах та творах, бібліотекар також виконує роботу психолога, аніматора, проєктного менеджера, піарника та, звісно, популяризатора читання. І це не лише у стінах читального залу, а й поза ними".
Сьогодні, коли у дітей з’явилися альтернативні шляхи отримання інформації, зацікавити їх книгами стає все складніше. Бібліотека тепер перетворилася на артпростір, сюди приходять, щоби пограти в настільні ігри, помалювати та й просто для того, щоб посидіти з ноутбуком у тихому читальному залі.
Читайте також: Дві тисячі за хвилину – як читати швидко та запам’ятовувати все, що прочитав
У Львівській обласній бібліотеці для дітей, окрім цих занять, також пропонують індивідуальні консультації з психологом для батьків, підлітків та навіть дошкільнят. А ще тут займаються екопросвітництвом, вчать дітей правильно сортувати сміття та доглядати за довкіллям. Завдяки цьому, до речі, Львівська бібліотека ввійшла у п’ятірку зелених бібліотек світу.
Катерина Сухоребська запевняє, що за останні роки діти точно не стали менше читати. Кількість відвідувачів у бібліотеках не зменшилася, навіть, попри карантинні обмеження та онлайн навчання, діти стабільно приходять за новими книжками.
"Мабуть, дорослі самі не відвідують бібліотек і просто транслюють своє бачення на дітей, але ж юних відвідувачів бібліотеки насправді цікавлять", – каже Катерина.
Фото: фейсбук-сторінка Львівської обласної бібліотеки для дітей
Як привчити свою дитину до читання? Практичні поради
Для того, щоб діти читали, батьки мають показувати їм власний приклад. Дитина рідко сама візьме книжку, якщо її до цього не привчили змалку.
Пані Катерина розповідає: "Кожен з батьків мріє, щоб його дитина виросла начитаною та освіченою, але без батьківської допомоги діти самостійно цього зробити не зможуть. Тому я раджу, щоб батьки своїм прикладом показували дитині, що вони також читають. Найкраще, створювати у сім’ї ритуали читання. Наприклад, читати книги перед сном. Це спрацює навіть, якщо дитина вже навчається у молодших класах. Для того, щоб вкорінити звичку, частіше приходьте у бібліотеку, де вам допоможуть підібрати правильну книгу, яка зацікавить саме вашу дитину".
За спостереженнями бібліотекарки, частіше дітям читають мами, а важливо залучати усю сім’ю, щоб батько, як авторитет, також показував, що він читає.
Також не варто чекати, поки дитина навчиться читати сама, батьки можуть брати книги у дитячій бібліотеці на ім’я дитини. "Зараз батьки відвідують бібліотеки з немовлятами, що ще ходити не вміють. Бібліотека заохочує це – ми влаштовуємо різні заходи. Наприклад, для дітей віком від 1 до 3 років у нас є клуб для немовлят "Леопузики", де обов’язково ми популяризуємо книгу та читання серед наймолодших гостей. Для дітей такого віку є спеціальні картонні книги, яких легко не пошкодиш. Або ж є книги, з якими можна плавати у ванні", – каже бібліотекарка.
Якщо ж перед батьками стоїть завдання зацікавити книгами підлітків, що змалку не читають, то Катерина радить у жодному разі не нав’язувати читання, а "підсовувати" книги. Насамперед самостійно або за допомогою працівників бібліотеки, підібрати цікаву для вашої дитини книгу.
Не обов’язково йдеться про художню літературу, наприклад, зараз діти вже не асоціюють себе з Томом Соєром, вони не розуміють його логіки, бо мислять зовсім по-іншому. Але, на щастя, сьогодні з’являється все більше різножанрових книг, які розповідають про проблеми підлітків – про відносини з однолітками чи батьками, самореалізацію, перші стосунки, проблемну шкіру тощо.
Тож, підібравши книгу, батьки спочатку мають самі прочитати її, а потім вже розповісти про неї дитині. Якщо дитину зацікавить сюжет чи якісь факти з книги, можна запропонувати її прочитати. Якщо ж ні, то пробувати ще раз вже з іншою книгою.
Найважливіше, що читанням не можна карати. Бібліотекарка каже, що покарання книгою – це найгірше, що можуть зробити батьки, це вірний шлях, щоби повністю відбити у дитини бажання читати.
Нагадаємо, у проєкті державного бюджету на 2022 рік на закупівлю книжок для бібліотек не виділили ані гривні.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе