Дороги відкривають, але недоробляють. У Львові роками ремонти вулиць перетворюють у довгобуди
Останнім часом у Львові склалася нездорова практика, що вулиці, які реконструюють, не здають вчасно, а можуть роками доробляти, при тому, що сам проїзд для авто роблять відкритим, однак "забувають" про важливі деталі: чи то якийсь світлофор не запустять, чи то зелені насадження десь не посадять, або вуличні "меблі" десь не доставлять
Про цю міську "стратегію" "Еспресо.Захід" поговорив з експертом у темі транспорту та доріг Святославом Товстигою. На його думку, львівські чиновники свідомо так роблять, щоб на загал показати масовість ремонтів, при тому, не маючи достатньо фінансування, щоб на 100% завершити всі початі ремонти, починають все нові.
"На цей рік ми бачимо, що є виділені гроші на частковий ремонт, не вся сума виділена, на недроблені вул. Пилипа Орлика та вул. Шевченка. Грошей вистачає, щоб зробити дорожнє полотно, але явно грошей не вистачає, щоб завершити повністю ці об’єкти. Тобто немає певності, що грошей цього року вистачить на тротуари, чи на освітлення цих вулиць. Хоча цих коштів точно має вистачати, щоб прокласти всі комунікації та зробити нижній шар асфальтобетонної суміші і частково відкрити проїзд", - каже Святослав Товстига.
Станом на зараз спостерігається замороження багатьох об’єктів в межах країни через воєнний стан. Тому будівельні об’єкти можуть робитися містами лиш за ті кошти, які має громада, бо кредитні кошти – заморожені.
"Львів не накопичував попередні роки кошти і, відповідно, в нас не такі великі фінансові можливості, щоб за рахунок бюджету завершувати ті чи інші об’єкти. Якщо дивитися у бюджетне планування, то Львів планував в межах одного мільярда гривень брати запозичень під місцеві гарантій додатково, щоб той бюджет, який був запланований, частково виконати. Якщо аналізувати всі об’єкти, то там лише передбачалося фінансування для завершення вул. Хуторівки в повному обсязі. Наприклад, вул. Богдана Хмельницького на ділянці від вул. Промислової до вул. Липиського виділялися кошти, але якщо брати у відсотковому співвідношенні, це не було повністю стовідсоткова проплата і як наслідок – це призводило до того, що не планувалося завершувати цю роботу, закрити цей будівельний майданчик. Так, дорога там відкрита, але досі це є будівельний майданчик, бо всі роботи, які заплановані згідно проєтку – ще не є зроблені. Така ж ситуація на вул. Бандери. На жаль, у нас практика перехідних об’єктів діє вже не один рік. Вулиці, які почали ремонтувати 3-4 роки тому і вони досі не є здатними, але відкритими. Умовно кажучи, може бути 90% фінансування, а 10% фінансування не перераховано, бо там передбачалося, наприклад, озеленення, зрізали дерева, а нових кущів і дерев не посадили, бо тих 10% не профінансовано. Або світлофорний об’єкт не запущений. Він встановлений, але не введений в експлуатацію, бо якогось одного з елементів немає. ", - розповідає експерт.
Також Святослав Товстига наголошує, що така нездорова практика довгобудів впливає на безпеку руху, а також створює фінансові трудності на наступні роки.
"Є два шляхи з довгобудами: або підрядник робить роботи з власної кишені і ми будемо йому довго боргувати (як часто у нас є з Онур), або вулиця переходить в перехідний об’єкт, та це шкідливо для бюджету. Через не стабільну економічну ситуацію у нас відбувається девальвація гривні, а як наслідок треба коригувати вартість робіт, які тривають роками. Так ми витрачаємо додаткові мільйони лиш на відсотки коригування ", - каже Товстига.
Загалом за словами Святослава Товстиги, достатньо і 60% фінансування, щоб відкрити вулицю, але цього точно не достатньо, щоб зробити об’єкт в межах визначеного терміну і в межах визначеного проєкту. Тому враховуючи політичну ситуацію, не варто сподіватися, що цього року у Львові дороблять всі вулиці, які вже роками реконструюють, адже банально, та у міста немає стільки грошей.
- Нагадаємо, без верхнього шару асфальту і з делініаторами: ділянку вул. Шевченка зробили проїзною.
- 200 днів простою: на вул. Пилипа Орлика таки відновили ремонтні роботи
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал
- Актуальне
- Важливе