Еспресо. Захід

Новий регламент Львівської міськради: кінець диктатури мера та баланс повноважень

Богдан Білан
18 січня, 2021 понедiлок
14:23

Новообрані депутати змусили Андрія Садового позбутися низки узурпаторських прав і перерозподілили їх на користь секретаря та колегії ради.

Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів депутат Львівської міської ради, член спеціальної регламентної комісії Володимир Марусяк.

Андрій Садовий дуже довго опирався наміру депутатів першочергово прийняти новий регламент. Його повністю влаштовував попередній, що його затвердили міські обранці минулого скликання. Тоді в мера була комфортна більшість, яка й дозволила переформатувати на його користь чимало повноважень. Тож міський голова отримав абсолютні важелі впливу на рішення в сесійній залі.

Міський голова і цього разу мав намір загнати депутатів у глухий кут і поспіхом проголосувати стару редакцію регламенту або майстерно відтермінувати його реорганізацію. Так, він поставив голосування за регламент у чергу після прийняття бюджету, що фактично означало перенесення на невизначений термін. Та депутати активної більшості, яку сформували "Європейська Солідарність", "Варта" і "Свобода" мали інше бачення: спочатку новий регламент, а далі – початок роботи над бюджетом. Їхня позиція, з одного боку, опиралася на те, що старий документ явно прописаний під диктатуру мера, а з іншого, – на те, що створено Львівську міську громаду, а це потребує важливих змін і в принципах організації роботи ради. Врешті їм вдалося переконати мера, підкоригувати регламент і прийняти його першочергово.

Читайте також: Регламентна комісія завершила роботу й готова виносити проєкт регламенту на сесію, – Марусяк

При цьому тимчасова регламентна комісія спрацювала справді добре, адже, за словами Володимира Марусяка, поки що жодних пропозицій щодо внесення поправок не надходило.

Отже, що змінилось і які основні важливі моменти увійшли в новий документ.

Чому приймали новий регламент і на чому наполягав Андрій Садовий

Під час обговорення нового регламенту мер принципово наполягав на чотирьох моментах. Вони стосувалися суміщення посад, формування порядку денного сесії й кожного окремого засідання, прийняття регламенту 2/3 голосів та право вето.

"Мер намагався звинуватити нас в узурпації, але ми відповіли, що, власне, рятуємо міську раду від цього й балансуємо її діяльність. Раніше всі депутати бігали за міським головою, який самостійно вирішував, чи включати питання в порядок денний, чи ні. А зараз повноваження міського голови розподілилися між іншими органами. Повноваження посуваються від міського голови до секретаря та колегії ради", – розповів Володимир Марусяк.

Відтак головною метою, через яку вносили зміни до регламенту, було збалансування повноважень міського голови, порушене в попередні роки.

Колегія ради та її повноваження

Колегія ради зараз отримала повноваження, яких раніше у неї не було. Це аналог погоджувальної ради в парламенті. До неї входять мер, секретар, голови фракцій та голови постійних комісій.

"До прикладу, порядок денний пленарних засідань раніше затверджував виключно міський голова. Зараз ми запропонували, щоби це робив секретар ради. Та в результаті дійшли компромісного варіанта, що це робитимуть мер і секретар. А якщо хтось відмовлятиметься це робити або буде відсутній, його функцію перебере колегія. Ми також додали колегії повноваження попереднього розгляду важливих питань, у тому числі й пропозиції міського голови щодо структури виконавчих органів влади та їх кадрового складу. Зокрема, і щодо складу виконкому та старост", – пояснив Володимир Марусяк.

Тобто перед тим, як винести це питання у сесійну залу, його обговорюють на колегії ради. Це має забезпечити економію часу для обговорення важливого питання під час пленарного засідання.

Секретар ради та дистанційне голосування

Секретар ради має право наймати радників – їх може бути до п’яти осіб. Також секретар ради самостійно подає кандидатуру керівника управління Секретаріат ради – раніше це робив міський голова. Чи буде змінено нинішнього керівника Юрія Лукашевського? Не відомо. Але нового начальника точно пропонуватиме Маркіян Лопачак.

Також буде дозволено дистанційне голосування. Поки що це не практикували, але зараз прийнято такий пункт регламенту та подано розпорядження спеціалістам розробити можливість голосувати з допомогою електронного цифрового підпису. Після впровадження цього депутат зможе, залогінившись у системі, віддати свій голос через будь-який гаджет. Інформація щодо терміну реалізації цього проєкту стане відомою до 4 лютого.

Сумісництво: не заборонено, але конфлікт інтересів

Також у депутатів були зауваження щодо сумісництва працівників виконавчих органів ЛМР та їх депутатства у міській раді. Зокрема це стосується заступника мера Андрія Москаленка, керівника департаменту Секретаріат ради Юрія Лукашевського та начальниці управління економіки Вікторії Довжик.

Читайте також: Допис Андрія Москаленка у Facebook розгляне комісія законності та свободи слова

"Це, імовірно, конфлікт інтересів, і вони, в принципі, з цим згодні. Але вважають, що закон про запобігання корупції показує їм, як діяти в такій ситуації. Спочатку ми хотіли це внести з формулюванням "забороняється". Але механізму реалізації цього пункту не передбачено законом, оскільки він не забороняє такого робити. Тож зараз ми записали "рекомендується" і тепер воно буде на розсуд посадовця", – зазначив Володимир Марусяк.

Присяга депутатів і періодичність засідань ради

Також із регламенту забрали певні речі, які перевищують вимоги закону. Зокрема, йдеться про те, що депутат набуває повноважень після проведення першого засідання новообраної ради та озвучення його прізвища головою ТВК. Депутати попередніх скликань дописали ще й вимогу складання присяги – тепер її забрали.

Також прописали, що пленарні засідання мають відбуватися двічі на місяць, але не рідше ніж раз у три тижні. До цього підштовхнула проблема, з якою рада стикнулася торік, коли засідання не відбувалися декілька місяців поспіль. Проте якщо депутати довго не збираються, то не нестимуть якоїсь особливої відповідальності – лише етичну та політичну. Умовою проведення засідання є наявність кворуму.

Врізання повноважень Садового: перерви в роботі ради, звіт про попередній рік, візування ухвал

Ще важливим нововведенням є положення щодо перерви у роботі ради. Раніше міський голова міг оголосити перерву на 10 хвилин і піти собі на 10 днів. Зараз усі перерви, які триватимуть понад 30 хвилин, мають виносити на голосування ради.

Також депутати чітко прописали, коли міський голова має прозвітувати про попередній рік роботи. Раніше він міг зробити це і восени, і навіть у грудні, а тепер зазначено, що трьох місяців достатньо для підготовки звіту й мер має подати його на розгляд депутатів до 31 березня.

Щодо візування ухвал, то раніше це було суттєвою проблемою, адже часом підрозділи ЛМР затягували з тим місяцями. Тепер визначено, що воно має відбуватися впродовж короткого терміну, а якщо цього не дотримуються, то буде дисциплінарна відповідальність для керівника.

Право вето

Одним із найважливіших питань, через яке були тривалі дискусії з Андрієм Садовим, було право вето. До того мер реалізовував його в дуже дивний спосіб. До прикладу, рада проголосувала за якесь питання – і ніби все нормально й не було жодних зауважень. Але через якийсь час стає відомо, що міський голова наклав вето. Це рішення ніде не реєструвалося. Його ніяк не можна було оскаржувати в суді, а залишалось лише чекати, коли питання знову буде винесено на голосування і депутати подолають це вето.

Нині ж запропонували, що мер може накласти вето впродовж п’яти днів і зобов’язаний зареєструвати його в системі електронного документообігу як письмове зауваження.

"Ми також вимагали, щоби вето реєстрували як окреме розпорядження міського голови, щоб його можна було оскаржити в суді. Мер не погодився на такий варіант, але змушений був прийняти попередні два пункти", – розповів Володимир Марусяк.

Читайте також: Напівлегітимний виконком і недоформована рада. Тренд правління Садового

Виконавчий комітет і структура ради від Андрія Садового

Згідно з новим регламентом, до виконавчого комітету входять: міський голова, його заступники, секретар ради, керуючий справами, представники Львівської обласної та районної ради, старости та представник ДСНС. Також інші особи за поданням мера. Раніше це не було прописано й мер формував виконком на власний розсуд.

Міський голова обіцяв подати дані про новий виконком до 25 січня. Також до того часу він має повідомити про утворення старостинських округів і старост, яких він бачить на їх чолі.

Склад виконкому, а також кількість старост затверджують на сесії міської ради. До речі, зараз Андрій Садовий пропонує створити менше старостинських округів, аніж рад, які увійшли в міську громаду Львова. Натомість депутати пропонують, щоб на перехідний період сюди входили всі старости, бо зараз справді дуже багато роботи.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
22:50
дитяча залізниця
Дитячі залізниці у Львові та Рівному розпочинають новий сезон
22:20
Оновлено
Борсука, якого помітили у центрі Львова, повернули у природу
У центрі Львова помітили борсука. Його повернули у природу
22:08
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
21:50
Гроші вже витратила: у Рівному розшукали злодійку, яка поцупила скриньку для пожертв на ЗСУ
21:35
новини Львова
На Закарпатті на 5 років засудили чоловіка, який підпалив будинок дружини через образу
21:17
літаки
На Буковині колишню головну бухгалтерку аеропорту "Чернівці" засудили на 5 років
21:10
письменник Роман Коритко
На 90-му році життя відійшов у вічність письменник із Прикарпаття Роман Коритко
21:01
Черлідерка зі Львова Анастасія Малошенко представлятиме Україну на чемпіонаті світу
20:43
Львівська ізоляторна компанія
Арештований Львівський ізоляторний завод передадуть в управління "Українським розподільним мережам"
20:10
меморіальна таблиця Юрію Руфу
У львівських школах та ліцеях з'являться ще 28 меморіальних таблиць українським захисникам
19:57
Забрали паспорти й тримали в закритих кімнатах: на Прикарпатті виявили порушення в центрі для узалежнених
19:40
на Хмельниччині впіймали наркодилера
На Хмельниччині впіймали наркодилера на збуті альфа-PVP
19:25
новини Тернопільщини
На Тернопільщині діти побили однокласників: на директора та батьків склали адмінпротоколи
19:16
У центрі Львова розвалили частину будинку. В ЛМР кажуть, що все законно
19:00
Луцький університет
У Луцьку перевірили технічний університет через велику кількість студентів призовного віку, – ЗМІ
18:54
газова труба
У "Газмережах" пояснили, чому важливо фарбувати газові труби саме у жовтий колір
18:45
Огляд
мобілізація, підкуп, ЗСУ
Посилення мобілізації: частина багатодітних батьків отримає повістки
18:34
Вакцинація
Львів'янам пропонують вакцинуватися від небезпечних захворювань у мобільних пунктах
18:26
колаборантка
У Львові судили громадянку України, яка стала "суддею" у так званій ДНР
18:12
У Львові відкрили меморіальну таблицю пам'яті Вікторії Амеліної
17:58
новини Львова
Локацію поки тримають у таємниці: у Львові проведуть фестиваль науки та технологій
17:48
новини Закарпаття
Чехія профінансує будівництво реабілітаційного центру в Ужгороді
17:33
Ексклюзив
вишкіл 3-ї штурмової бригади
"Ми гарантуємо, що кандидат 100% потрапить до нас", – керівник рекрутингового центру 3-ї штурмової бригади
17:19
вбивство на виборах
Вбивство на виборах ромського барона на Закарпатті: поліція завершила розслідування 
17:14
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 23 квітня, завтра, тиждень
17:05
Василь Палагнюк
Нападник ФК "Буковина" очолив бомбардирську гонку у Першій лізі
16:54
новини Рівненщини
Розпочали оздоровчу кампанію: дітей військових з Рівненщини відправили в табір
16:45
новини Рівненщини
На Рівненщині визначили переможців конкурсу "Краща книга": перелік
16:40
На Прикарпатті викрили потужний міжрегіональний наркосиндикат 
16:24
Олег Стефан
У репертуарі театру ім. М. Заньковецької з'явиться "Буря" Шекспіра
16:17
Осло погодилося підтримати ініціативу Unbroken Cities 
16:10
Оновлено
Роман Панькевич
На війні загинув військовий зі Львівщини Роман Панькевич
15:56
На Волині з димової труби котельні зняли потенційного самогубця
15:40
трактор
На тернопільському агропідприємстві важко травмувався працівник, він у реанімації
15:27
Застрелив батька й сина: спецпрокуратура оскаржить вирок для військового, який убив товаришів по службі
15:13
Спецпроєкт, присвячений Максиму Кривцову
"Я поверну собі своє життя, обіцяю": активісти створили спецпроєкт пам'яті поета і військового Максима Кривцова
14:55
У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
Допомагала окупантам в організації псевдореферендуму: у Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
14:39
Оновлено
швидка
Смерть мобілізованого після епілептичного нападу на Львівщині: спецпрокуратура перевіряє законність призову
14:27
наркотики
У 28-річного рівнянина знайшли закладки з наркотиками на півмільйона грн
14:26
На Львівщині біля Рясне–Руське через ДТП перекрили смугу для руху 
Більше новин