Новий регламент Львівської міськради: кінець диктатури мера та баланс повноважень

Богдан Білан
18 січня, 2021 понедiлок
14:23

Новообрані депутати змусили Андрія Садового позбутися низки узурпаторських прав і перерозподілили їх на користь секретаря та колегії ради.

Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів депутат Львівської міської ради, член спеціальної регламентної комісії Володимир Марусяк.

Андрій Садовий дуже довго опирався наміру депутатів першочергово прийняти новий регламент. Його повністю влаштовував попередній, що його затвердили міські обранці минулого скликання. Тоді в мера була комфортна більшість, яка й дозволила переформатувати на його користь чимало повноважень. Тож міський голова отримав абсолютні важелі впливу на рішення в сесійній залі.

Міський голова і цього разу мав намір загнати депутатів у глухий кут і поспіхом проголосувати стару редакцію регламенту або майстерно відтермінувати його реорганізацію. Так, він поставив голосування за регламент у чергу після прийняття бюджету, що фактично означало перенесення на невизначений термін. Та депутати активної більшості, яку сформували "Європейська Солідарність", "Варта" і "Свобода" мали інше бачення: спочатку новий регламент, а далі – початок роботи над бюджетом. Їхня позиція, з одного боку, опиралася на те, що старий документ явно прописаний під диктатуру мера, а з іншого, – на те, що створено Львівську міську громаду, а це потребує важливих змін і в принципах організації роботи ради. Врешті їм вдалося переконати мера, підкоригувати регламент і прийняти його першочергово.

Читайте також: Регламентна комісія завершила роботу й готова виносити проєкт регламенту на сесію, – Марусяк

При цьому тимчасова регламентна комісія спрацювала справді добре, адже, за словами Володимира Марусяка, поки що жодних пропозицій щодо внесення поправок не надходило.

Отже, що змінилось і які основні важливі моменти увійшли в новий документ.

Чому приймали новий регламент і на чому наполягав Андрій Садовий

Під час обговорення нового регламенту мер принципово наполягав на чотирьох моментах. Вони стосувалися суміщення посад, формування порядку денного сесії й кожного окремого засідання, прийняття регламенту 2/3 голосів та право вето.

"Мер намагався звинуватити нас в узурпації, але ми відповіли, що, власне, рятуємо міську раду від цього й балансуємо її діяльність. Раніше всі депутати бігали за міським головою, який самостійно вирішував, чи включати питання в порядок денний, чи ні. А зараз повноваження міського голови розподілилися між іншими органами. Повноваження посуваються від міського голови до секретаря та колегії ради", – розповів Володимир Марусяк.

Відтак головною метою, через яку вносили зміни до регламенту, було збалансування повноважень міського голови, порушене в попередні роки.

Колегія ради та її повноваження

Колегія ради зараз отримала повноваження, яких раніше у неї не було. Це аналог погоджувальної ради в парламенті. До неї входять мер, секретар, голови фракцій та голови постійних комісій.

"До прикладу, порядок денний пленарних засідань раніше затверджував виключно міський голова. Зараз ми запропонували, щоби це робив секретар ради. Та в результаті дійшли компромісного варіанта, що це робитимуть мер і секретар. А якщо хтось відмовлятиметься це робити або буде відсутній, його функцію перебере колегія. Ми також додали колегії повноваження попереднього розгляду важливих питань, у тому числі й пропозиції міського голови щодо структури виконавчих органів влади та їх кадрового складу. Зокрема, і щодо складу виконкому та старост", – пояснив Володимир Марусяк.

Тобто перед тим, як винести це питання у сесійну залу, його обговорюють на колегії ради. Це має забезпечити економію часу для обговорення важливого питання під час пленарного засідання.

Секретар ради та дистанційне голосування

Секретар ради має право наймати радників – їх може бути до п’яти осіб. Також секретар ради самостійно подає кандидатуру керівника управління Секретаріат ради – раніше це робив міський голова. Чи буде змінено нинішнього керівника Юрія Лукашевського? Не відомо. Але нового начальника точно пропонуватиме Маркіян Лопачак.

Також буде дозволено дистанційне голосування. Поки що це не практикували, але зараз прийнято такий пункт регламенту та подано розпорядження спеціалістам розробити можливість голосувати з допомогою електронного цифрового підпису. Після впровадження цього депутат зможе, залогінившись у системі, віддати свій голос через будь-який гаджет. Інформація щодо терміну реалізації цього проєкту стане відомою до 4 лютого.

Сумісництво: не заборонено, але конфлікт інтересів

Також у депутатів були зауваження щодо сумісництва працівників виконавчих органів ЛМР та їх депутатства у міській раді. Зокрема це стосується заступника мера Андрія Москаленка, керівника департаменту Секретаріат ради Юрія Лукашевського та начальниці управління економіки Вікторії Довжик.

Читайте також: Допис Андрія Москаленка у Facebook розгляне комісія законності та свободи слова

"Це, імовірно, конфлікт інтересів, і вони, в принципі, з цим згодні. Але вважають, що закон про запобігання корупції показує їм, як діяти в такій ситуації. Спочатку ми хотіли це внести з формулюванням "забороняється". Але механізму реалізації цього пункту не передбачено законом, оскільки він не забороняє такого робити. Тож зараз ми записали "рекомендується" і тепер воно буде на розсуд посадовця", – зазначив Володимир Марусяк.

Присяга депутатів і періодичність засідань ради

Також із регламенту забрали певні речі, які перевищують вимоги закону. Зокрема, йдеться про те, що депутат набуває повноважень після проведення першого засідання новообраної ради та озвучення його прізвища головою ТВК. Депутати попередніх скликань дописали ще й вимогу складання присяги – тепер її забрали.

Також прописали, що пленарні засідання мають відбуватися двічі на місяць, але не рідше ніж раз у три тижні. До цього підштовхнула проблема, з якою рада стикнулася торік, коли засідання не відбувалися декілька місяців поспіль. Проте якщо депутати довго не збираються, то не нестимуть якоїсь особливої відповідальності – лише етичну та політичну. Умовою проведення засідання є наявність кворуму.

Врізання повноважень Садового: перерви в роботі ради, звіт про попередній рік, візування ухвал

Ще важливим нововведенням є положення щодо перерви у роботі ради. Раніше міський голова міг оголосити перерву на 10 хвилин і піти собі на 10 днів. Зараз усі перерви, які триватимуть понад 30 хвилин, мають виносити на голосування ради.

Також депутати чітко прописали, коли міський голова має прозвітувати про попередній рік роботи. Раніше він міг зробити це і восени, і навіть у грудні, а тепер зазначено, що трьох місяців достатньо для підготовки звіту й мер має подати його на розгляд депутатів до 31 березня.

Щодо візування ухвал, то раніше це було суттєвою проблемою, адже часом підрозділи ЛМР затягували з тим місяцями. Тепер визначено, що воно має відбуватися впродовж короткого терміну, а якщо цього не дотримуються, то буде дисциплінарна відповідальність для керівника.

Право вето

Одним із найважливіших питань, через яке були тривалі дискусії з Андрієм Садовим, було право вето. До того мер реалізовував його в дуже дивний спосіб. До прикладу, рада проголосувала за якесь питання – і ніби все нормально й не було жодних зауважень. Але через якийсь час стає відомо, що міський голова наклав вето. Це рішення ніде не реєструвалося. Його ніяк не можна було оскаржувати в суді, а залишалось лише чекати, коли питання знову буде винесено на голосування і депутати подолають це вето.

Нині ж запропонували, що мер може накласти вето впродовж п’яти днів і зобов’язаний зареєструвати його в системі електронного документообігу як письмове зауваження.

"Ми також вимагали, щоби вето реєстрували як окреме розпорядження міського голови, щоб його можна було оскаржити в суді. Мер не погодився на такий варіант, але змушений був прийняти попередні два пункти", – розповів Володимир Марусяк.

Читайте також: Напівлегітимний виконком і недоформована рада. Тренд правління Садового

Виконавчий комітет і структура ради від Андрія Садового

Згідно з новим регламентом, до виконавчого комітету входять: міський голова, його заступники, секретар ради, керуючий справами, представники Львівської обласної та районної ради, старости та представник ДСНС. Також інші особи за поданням мера. Раніше це не було прописано й мер формував виконком на власний розсуд.

Міський голова обіцяв подати дані про новий виконком до 25 січня. Також до того часу він має повідомити про утворення старостинських округів і старост, яких він бачить на їх чолі.

Склад виконкому, а також кількість старост затверджують на сесії міської ради. До речі, зараз Андрій Садовий пропонує створити менше старостинських округів, аніж рад, які увійшли в міську громаду Львова. Натомість депутати пропонують, щоб на перехідний період сюди входили всі старости, бо зараз справді дуже багато роботи.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
студентки, що врятували чоловіка у львові
23 вересня, 2021 четвер
Студентки Львівського медуніверситету врятували чоловіка, у якого зупинилося серце в трамваї
Віталій Портников
26 вересня, 2021 неділя
"Увесь час думаю: Зеленський – це молодий Путін чи молодий Лукашенко?" − Віталій Портников
школа, вчителька
22 вересня, 2021 середа
У мерії назвали умови, за яких педагоги зможуть працювати під час карантину у Львові
Львів
+18
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.56
  Купівля 26.56
  Продаж 26.78
 • EUR
  Купівля 31
  Продаж 31.39
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
27 вересня
20:50
акценти
50 підтверджених випадків "Дельти" на Львівщині, навчання військових хірургів за стандартами НАТО, винахідники з Підбірців – ці та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:30
Ексклюзив
Олег Дуда
"Це неприйнятно - копіювати американську модель наглядових рад в українських умовах, називаючи їх спостережними", - Олег Дуда
20:05
перепоховання воїнів УПА
На Тернопільщині перепоховали вояків УПА
19:50
Вакцинація
Як працюють центри вакцинації на Львівщині цього тижня. Графік
19:34
Львівський обласний перинатальний центр
Львівський обласний перинатальний центр прийматиме ковідних вагітних
19:14
вакцина
Львівщина лідирує за показником вакцинації медиків: 72% отримали дві дози вакцини
18:50
контрасти
Львів 27-й раз проявить "Контрасти" 
18:30
Лілія Онищенко
Відновлюють після червневого буревію: біля Домініканського собору спорудили риштування
18:10
Ярослав Рущишин
Нардеп Рущишин пояснив, чи може частина "Голосу" підтримати відставку Разумкова
17:50
лікарня, діти
5-річна дівчинка з важким COVID-19 почала дихати самостійно
17:35
"Я більше, ніж просто красива": конкурсантки "Міс Львів" влаштували флешмоб. Фото
17:20
вистава "Голодомор" театру "Segane"
"Золотого Лева" заведе "Формула кохання"
16:50
найкраща кав'ярня
У Львові обрали найкращу кав’ярню
16:30
Ексклюзив
Hydroxy Power
Уже використовують на СТО: винахідники з Підбірців придумали систему для очищення двигунів воднем
16:15
Андрій Ковч
Керівництво Дрогобича буде звертатись до дитячого омбудсмена через порушення прав дітей у ліцеї
15:58
нелегальний колцентр
У Львові викрили 6 підпільних call-центрів
15:43
ретроавтомобіль
У Львові відбувся 13-й "Ретро базар" авто-, мото-, велотехніки
15:25
"Уже стою": 13-річний хлопчик, якому пересадили серце у Львові, розповів про своє самопочуття
15:07
Ексклюзив
Подорож на полонину
Подорож на полонину. Як "літують" гуцули?
14:50
У відділі освіти пояснили, чому не впустили перевірку в дрогобицький ліцей
14:35
туалет на вулиці
Михайло Петечук. Про туалети і розвиток
14:22
ремонт на Бандери
У Львові цього тижня відкриють перехрестя вулиць Федьковича – Шептицьких
14:06
Інтерв’ю
Гордій Старух
"Я Гордій, вони Гордійовичі та Гордіївни", - майстер лір про музику та імена дітей
13:50
Військові хірурги вчаться надавати допомогу пораненим
Військові хірурги вчаться надавати допомогу пораненим за протоколами НАТО
13:34
Птахофабрику Добкіна на Волині звинувачують у заволодінні мільйонами державних коштів
13:17
На Львівщині 22-річний хлопець убив сокирою 42-річного закарпатця
12:59
У Львові іноземець "поселився" в одному з ТРЦ
12:41
Завдяки небайдужим вдалося зібрати гроші на ліки для 9-річного хлопчика
12:23
У Львові з’явиться новий природоорієнтований простір. Фото
12:05
Ярина Коваль
Ярина Коваль. "Кам'яні вишиванки" – не міф
11:40
ремонт на Бандери
Перед "Ельжбетою" на Бандери вимальовується велодоріжка та видно бруківку. Фото
11:26
PR
ТОП-3 продукти, збагачених жирними кислотами
11:10
Вікторія Амеліна.
Час повертати справжню історію: львівська письменниця організувала фестиваль у Нью-Йорку
10:53
Василь Наконечний
На Прикарпатті помер ветеран дивізії "Гaличинa" Василь Наконечний
10:35
ДТП
Намагався витягнути автомобіль: на Львівщині трагічно загинув 40-річний чоловік
10:17
Орест Круковський
Орест Круковський. З нагоди одного ювілею...
09:59
втопився
У річці Західний Буг на Львівщині втопився 35-річний чоловік
09:42
коронавірус
На Львівщині за добу коронавірус підхопили ще понад 240 людей: звідки хворі
09:26
Світло
У Львові майже 20 вулиць будуть без світла. Перелік адрес
09:10
Зоряна Богдан
Львів'янку визнали найгарнішою мамою Європи
Більше новин