Напівлегітимний виконком і недоформована рада. Тренд правління Садового
Не обравши керівні органи Львівської міської ради для її повноцінної роботи, мер Львова гальмує цей процес і намагається керувати містом через чиновників та виконавчий комітет.
Політична криза, яка почалася після місцевих виборів майже двомісячної давності, набирає щоразу нових форм і конфігурацій. Андрій Садовий, хоч і переміг у мерських перегонах, втратив більшість у міській раді і тепер всіма силами намагається зберегти комфортну для себе схему управління містом, яку він вибудував впродовж попередніх каденцій.
Натомість депутати з першого дня чітко заявили, що мають намір її зруйнувати. Три фракції, опозиційні до міського голови, а саме "Європейська Солідарність", "ВАРТА" та "Свобода", відразу після виборів підписали Меморандум. У ньому саме зміна правил гри в управлінні містом стала одним з ключових пунктів.
Тоді ж розпочалась інформаційна кампанія з компрометації перших кроків так званої більшості. Сімейні медіа Андрія Садового активно поширювали його тези про узурпацію влади з боку депутатського корпусу, які, як виявилось, не мали під собою жодного ґрунту. Натомість реальну узурпацію розпочав сам чинний міський голова.
Він залишив у підвішеному стані Львівську міську раду, а управління містом повністю передав у руки чиновників та виконкому, легітимність якого викликає великі сумніви. Причому, почав їхніми руками вирішувати не лише нагальні проблеми міста, а й перерозподіляти кошти й навіть видавати містобудівні документи, відповідальність за які ляже вже на нову владу.
Що заслуговує особливої уваги – він також, шляхом сумнівних маніпуляцій, зробив себе фактичним керівником усіх новоприєднаних ОТГ, просто внісши зміни у реєстраційні документи.
Така поведінка мера, який нині вирішив фактично самовільно керувати львівською громадою, вже непокоїть не лише його головних опонентів в особі трьох вище названих фракцій, а й депутатів "Голосу". Після того, як мер переніс засідання ради та скликав кілька виконкомів поспіль, вони виступили з різкою вимогою обрання керівних органів ради, формування комісій та нового виконкому, а також внесення змін у регламент.
Та особливо гостро напередодні Нового року постало питання прийняття нового бюджету. Замість того, щоб запустити нормальну роботу ради під час інавгураційної сесії 4 грудня, Андрій Садовий лише прийняв присягу й офіційне керівництво містом, а напередодні наступного засідання ради, 11 грудня, пішов на самоізоляцію, вже третю впродовж короткого проміжку часу.
Скільки така ситуація триватиме? Невідомо. Але, як ще раніше стверджували опозиційні до мера депутати, він у такому ручному режимі вестиме управління доти, доки йому не вдасться прийняти потрібний для нього бюджет.
Цю версію підтверджують і подальші кроки мера, і ті заяви, які вчора під час брифінгу зроблені головою фракції "Самопоміч" у ЛМР. Нині бюджет розглядається в неофіційному форматі лише на рівні робочих груп і фракцій. Керівні органи ради, а відтак і бюджетний комітет, мер планує обрати 23 грудня, а за бюджет проголосувати вже 24-го.
Тепер, як на цьому ж брифінгу заявив Любомир Мельничук, робиться все, щоб різними способами, медійно та методом шантажу, змусити депутатів проголосувати за бюджет у тому вигляді, як його подасть Андрій Садовий.
І, як раніше заявляв Петро Адамик, після того мер знову втратить інтерес до ради і до депутатів, оскільки й надалі контролюватиме бюджетні кошти.
Тому й бачимо, що сьогодні знову заплановано виконавчий комітет, а замість засідання ради, до проведення якого в онлайн режимі вчора закликали майже всі фракції ЛМР, відбудуться бюджетні слухання.
Більше про цю ситуацію розповіла в коментарі для "Еспресо.Захід" депутатка "Європейської Солідарності" Уляна Пак.
"До того виконавчі органи влади та й сам Андрій Садовий не включались активно у бюджетний процес. Але постійні коментарі депутатів з цього приводу у соцмережах та в медіа підштовхнули їх до того, щоб зібрати таке слухання. Але я не впевнена, що вони будуть такими, як очікують депутати. Ми не хочемо, щоб приходив начальник департаменту і розповідав коротко про свої бюджетні пропозиції. Треба, щоб приходив кожен розпорядник, кожен керівник комунального підприємства, розповідав про свої витрати і захищав свій бюджет.
Ми ж отримали лише минулого тижня загальні цифри бюджету, а цього недосить. Треба ще їх пояснити. Ми не розуміємо, чому такі великі суми на утримання апарату, а зовсім небагато – на освіту й медицину. Не розуміємо, чому дотації на комунальні підприємства перевищують весь бюджет розвитку", – зазначила депутатка.
Також Уляна Пак додала, що цього року бюджетний процес йде з порушеннями усіх процедур та здорового глузду:
"Якщо всі депутати, а не лише фахівці з бюджетної комісії, яка мала би бути створена, ходитимуть на ці слухання, то ефективність роботи буде дуже мала. Крім того, депутати мали перед голосуванням за бюджет прийняти Програму соціально-економічного розвитку, бюджетну резолюцію, а також Стратегію розвитку громади на 5 років. І їх досі немає, а це означає, що нам знову пропонують прийняти цей документ під чесне слово Андрія Садового та працювати цілий рік у ручному режимі. Ми очікуємо, що завтра нас лякатимуть колапсом і шантажуватимуть невиплатами зарплат лікарям і вчителям, але це не пройде".
Якщо прослідкувати за розвитком вчорашніх подій, то можна відзначити, що це бюджетне слухання було оголошене якраз після брифінгу голів фракцій, де представники чотирьох з п'яти депутатських груп висловили вимогу до Андрія Садового провести засідання в режимі онлайн сьогодні, 18 грудня. Також обранці вимагали обмежити діяльність старого виконкому. Мер же зробив якраз навпаки: замість засідання ради у сесійній залі організував бюджетні слухання, а перед тим зібрав виконком, навіть два.
Зазначимо, що Андрій Садовий не порушив звички, запровадженої останнім часом, і проводить засідання виконкомів вдвічі частіше, аніж зазвичай. І цього тижня їх відбудеться аж два. Перше було вчора, на якому, як зазначено в релізі ЛМР, розглянули одне питання, а друге – сьогодні. А от на ньому вже буде великий перелік питань, включно з видачею містобудівної документації.
Саме надання дозволів для розробки документації на будівництво більшість депутатів новообраної ради вважає неприпустимим для старого виконкому. Адже він складається з членів, обраних ще за старої каденції, тому вони можуть вирішувати лише найважливіші й поточні питання зі своєї компетенції, а перспективні містобудівні рішення вже мають затверджуватись новим складом. Тим більше, що з утворенням ОТГ він, цей склад, суттєво відрізнятиметься від попереднього.
Та саме це, на думку опозиційних депутатів, і спонукає Андрія Садового до пришвидшення роботи виконкому – надалі він перестане контролювати цей орган і йому буде важко ухвалювати потрібні рішення.
Тож на цьому засіданні ми знову бачимо у порядку денному питання про надання дозволу для розробки документації на будівництво житлового кварталу на вулиці Щурата площею 2,6 га. Воно червоною ниткою проходить через усі післявиборчі виконкоми, але через великий скандал, який його супроводжує, так і не було прийняте. Минулого засідання, хоч воно й було у переліку, але не виносилось на голосування.
Крім нього, на завтра у порядок денний внесено ще три подібні питання. Це будівництво магазину на вулиці Широкій та реконструкція готелю "Турист" на Коновальця. Але особливу увагу привертає надання дозволу для розробки проекту будівництва восьми багатоквартирних будинків на вулиці Щирецькій.
Виглядає, що це засідання виконкому знову не обійдеться без скандалу, але це не зупиняє Андрія Садового від внесення таких питань у порядок денний.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе