Зірка, яка не зовсім зірка. Таємниця Вифлеємської зорі
Що за явище описане як Вифлеємська зірка і як сьогодні розуміти її роль і призначення
Щороку сценарій святкування Різдва незмінний: при першій зірці українська родина збирається разом і сідає до Святвечірнього столу, завтра буде Різдво і дзвінка коляда. Вифлеємська зірка - це небесне тіло, що, згідно з Євангелієм від Матвія, привело мудреців до Новонародженого Христа. Вона вела їх зі сходу, а коли ті підійшли до Вифлеєма, зірка зупинилась. Ми у "Еспресо.Захід" спробували дізнатися, а що ж то за зірка така - Вифлеємська, чому в інші дні ми про неї не говоримо і чи зірка, яка сходить щороку, має стосунок до тої, яка сповістила світові про прихід Месії.
З точки зору астрономії
Першоджерело інформації про зірку, яка сповістила стародавній світ про прихід малого Царя - Євангеліє від Матвія. У ньому описується, що про народження Ісуса Христа сповістила поява на небі зірки. Волхви, також відомі як мудреці чи царі, витлумачили це як ознаку народження очікуваного Месії та прийшли до царя Ірода,який правив тоді в Юдеї. "Коли ж Ісус народився у Вифлеємі Юдейському у дні царя Ірода, волхви зі сходу прийшли до Єрусалима, кажучи: де є народжений Цар Юдейський? Бо ми бачили зірку Його на сході і прийшли поклонитися Йому" (Мат 2: 1-2). Тут важливо сказати, що поява Вифлеємської зірки слугувала юдеям виконанням так званого зоряного пророцтва Валаама зі старозавітної Книги Чисел: "Бачу Його, але нині ще немає; бачу Його, але не близько. Сходить зірка від Якова і постає жезл від Ізраїля, і вражає князів Моава і розтрощує всіх синів Сифових". Тобто стародавній світ чекав саме зірки як атрибута появи нового царя.
Читайте також: Мартуся і Патріарх. Священник з Нововолинська розповів про зцілення донечки за молитвою Варфоломія
Якщо розглядати Вифлеємську зірку як дійсне астрономічне явище, то на роль реальної Вифлеємської зірки претендують:
- Комета. Оскільки комети мають хвіст з викинутої у протилежний від Сонця бік речовини, комета може виглядати як яскрава зоря з довгим променем. Проте, римські історики не зафіксували жодної комети в той час, який міг би бути часом народження Христа. Найближчі появи комет відбувалися в 17 році до н. е. та 9 році н. е, комета Галлея пронеслася над Землею восени 12 року до н. е. Хоча не виключено, що це була комета, яка зруйнувалася після появи на небі або комета з дуже довгим періодом, тому пізніше вона не спостерігалася. Сучасні науковці кажуть, що це швидше була зірка ніж комета.
- Наднова. Спалахи наднових часто тривають декілька днів чи тижнів,вони такі яскраві, що можуть спостерігатися навіть удень. Йоганн Кеплер вважав, що це була зоря в сузір'ї Змієносця, яка спалахнула, за його розрахунками, в 7 році до н. е. і перебувала, з точки зору Землі, поруч з Юпітером і Сатурном. Китайські літописи згадують появу яскравої зорі в 5 році до н. е. в сузір'ї Оріона.
- З'єднання планет. Вифлеємська зоря могла бути з'єднанням Марса, Юпітера і Сатурна. За підрахунками латиноамериканського астронома Карліса Кауфманіса, на початку 6 року до н. е. відбувалося з'єднання Юпітера з Сатурном в сузір'ї Риб. З'єднання Юпітера з Сатурном могло особливо цікавити перських і вавилонських астрологів, оскільки Юпітер вважався царською зіркою, а Сатурн зіркою євреїв. Також, 17 червня 2 року до н. е. відбувалося з'єднання Венери з Юпітером біля зорі Регул, і Венери з Юпітером в серпні 3 року до н. е. Крім того, в 2 році до н. е. двічі (в лютому і травні) відбувалося з'єднання Юпітера з Регулом. Але ці з'єднання сталися вже після смерті Ірода, який помер в 4 році до н.е.
А що ж каже сучасна наука? Доцент кафедри вищої геодезії та астрономії Національного університету "Львівська політехніка", голова Львівського астрономічного товариства Любов Янків-Вітковська переконує, що шукати фізичну природу Вифлеємської зірки дарма.
"У ті часи людство мало набагато менше технічних можливостей для дослідження об’єктів Космосу. Надіятися сьогодні на найточніші дані про це небесне тіло не варто. Є дуже різні про природу цієї зірки, але сказати точно сьогодні не можемо, не маємо достатньо даних. Вірю, факт існування Вифлеємської зірки треба сприймати на іншому рівні - тому, про який нам каже Євангеліє", - каже науковець.
Зірка чи ангел?
Зірка з історії, яку нам оповідає Матвій, можливо, не є природним явищем. У його Євангелії читаємо, що волхви приходять до Єрусалиму "зі Сходу", далі зірка веде їх до Віфлеєму, а це на південь від Єрусалима, тобто в якийсь момент зірка різко повертає ліворуч. Тут уже звичайні людські спостереження неозброєним оком, без високоточної оптики, наштовхують на думку, що зірки зазвичай не роблять крутих поворотів. Якщо вони тільки зірки. І це ще не все! Коли волхви прибули до Віфлеєму, зірка зупиняється низько в небі над конкретним будинком. Отут уже все, що ми знаємо про зірки, змушує запитати у Матвія і адептів думки про конкретні небесні тіла про фізичні властивості цього астрономічного об'єкта, якщо він тільки астрономічний. Тобто є всі аргументи вважати, що біблійна історія Вифлеємської зірки - це явище теологічне, а не історичний або астрономічний факт.
До речі, церковні авторитети, зокрема,Тома Аквінський та Іоан Золотоустий вважали Вифлеємську зірку чудесним явищем, яке не вкладається в рамки астрономії.
Читайте також: "Різдво – це приклад правильної радості", – отець Роман Тереховський
Святий Іоанн Златоуст вважав, що зірка, як і всі небесні зірки, має ангельську природу. Блаженний Феофілакт Болгарський дотримувався подібної думки, що це божественна розумна сила з'явилася в образі зірки: "Чуючи "зірка", не думай, що вона була одна з видимих нами, натомість божественна і ангельська сила, що з'явилася в образі зірки. Волхви були астрологами, тож Господь і привів їх цим, для них знайомим знаком, подібно як Петра-рибалку, здивувавши безліччю риб, залучив до Христа. А що зірка була сила ангельська, видно з того, що вона яскраво світила вдень, йшла, коли йшли волхви, сяяла, коли не йшли вони: особливо ж із того, що вона йшла з півночі, де Персія, на південь, де Єрусалим: але зірки ніколи не ходять від півночі до півдня".
А про те, як ми маємо сьогодні сприймати те світло, яке привело волхвів до хатинки з Новонародженим, ми запитали авторитетного духівника, сотрудника храму Пресвятої Євхаристії у Львові отця Романа Тереховського.
Читайте також: "Ваші легені хтось підмінив!": дивовижне зцілення військового капелана
"Євангеліє про цю подію пише достовірно, адже його писали люди, які були очевидцями тих подій і бачили це світло від зірки. Інша річ, що не було можливостей з сучасним телевізором все показати і розказати аж так детально. Але це був природній феномен, євангеліст закріплює цю подію, народження Спасителя, через такі явища, які у той час вражали людей, промовляли до них, що сталося щось дуже важливе. Вчені шукають пояснення, що це було - парад планет чи комета. Але якщо абстрагуватися, то Бог міг зробити чудо, нетипове, невідоме раніше, це міг бути нетиповий, неприродній рух планет. Бог заставив світити Юпітера чи Сатурна у момент народження Свого Сина, якщо Йому треба. Якщо ви хочете почути, що це було диво, то це дійсно було диво. Тодішні володарі шукали свою зірку в момент народження, мав Свою і Володар світу. У момент приходу Бог змінив природу, Він творець законів природи і може їх відміняти. Для Бога зробити чудо - це дуже природно", - так пояснює священник це космічне явище.
З його слів, волхви побачили цю зірку і пішли за нею, бо вони прийняли Бога і були готові йти за Ним.
"Уся наша духовність - про правильну орієнтацію. Тому Різдвяна зірка - це про те, що вона завжди має вести нас до Новонародженого, як це було з волхвами. Тільки це має значення. Сатурн чи Юпітер, парад планет чи комета насправді - н має значення, кого з них Бог послав світити у день приходу Його Сина на землю, головне у цей день - Той, Хто народився", - підсумовує отець Роман.
- Нагадаємо, перший з трьох найпотужніших метеорних потоків року почався 28 грудня і закінчиться 7 січня.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе