Запах газу, який чули під час виверження грязьових вулканів у Розвадові, – це отруйний сірководень, – геолог
Геолог Василь Дяків припускає, що у Розвадові виходив на поверхню не лише метан, а й отруйний сірководень, але детальних аналізів ніхто не робив
Про це він розповів у коментарі "Еспресо.Захід"
"Ситуація у Розвадові – абсолютно незрозуміла. З геологічної точки зору – фонтани брудної води з глиною та газом, гейзери з виділенням сірководню, утворення проваль до п’яти метрів, "кипіння" – типовий грязьовий вулканізм. Однак наразі не зрозуміло, що стало причиною, – каже кандидат геолого-мінералогічних наук Василь Дяків. – Того, що бурова компанія визнала свою вину, не достатньо, аби люди там могли безпечно проживати. Безумовно, те, що "Горизонти" бурили свердловину, стало спусковим гачком. Можливо, там є тектонічні розломи, які можуть бути пов’язані з територією, де буриться свердловина. Однак є ймовірність, що буріння лише прискорило те, що і так з часом сталося б. Тому ситуація в Розвадові вимагає детального аналізу та вивчення, а не лише ліквідації наслідків".
Читайте також: Ніхто не гарантує, що гейзери не повторяться. У Розвадові на Львівщині люди досі бояться засинати у своїх домівках
За словами геолога, насамперед потрібно було визначити реальний ареал загазованості. І робити це не на око.
"Ця територія має бути детально обстежена й оконтурена. Визначати ареал загазованості чисто візуально – де залите брудом, де криниці "булькали" – це некоректний підхід. Бо ареол загазованості може бути значно більшим, – каже Василь Дяків. – Другий момент: важливо було робити аналіз газу. Бо той газ, який виділявся 27 числа, відрізнятиметься від того, який буде за кілька днів. Зараз уже може не бути сірководню, який точно був 27 числа, бо люди відчували запах тухлих яєць. А якщо у хліві кури подохли – сірководень був у досить високих концентраціях. Люди не отруїлися лише тому, що повибігали надвір. Але й метан там виділявся. Він не отруйний і не має запаху, але вибухонебезпечний. І якщо метан міг мігрувати по тріщинах зі свердловини, виникає питання: звідки він узявся? У заплавах Дністра є торфи, а в торфах є сірководень. Можливо, метан, який підіймався на поверхню з газоносного горизонту, в районі річки змішався з сірководнем і разом це дало кумулятивний ефект".
Якщо у хліві кури подохли – сірководень був у досить високих концентраціях. Люди не отруїлися лише тому, що повибігали надвір. Але й метан там виділявся. Він не отруйний і не має запаху, але вибухонебезпечний. І якщо метан міг мігрувати по тріщинах зі свердловини, виникає питання: звідки він узявся?
Геолог припускає, що на території, де стався так званий "грязьовий вулканізм", є порожнини, тож це також має бути детально досліджено. І аби люди могли там безпечно проживати, треба ліквідувати ці порожнини.
"Ото що маємо. Сталася надзвичайна подія, на щастя, обійшлося без жертв, але з великими матеріальними збитками. Ремонт будинків, рекультиваційні роботи, очищення криниць – це величезні кошти. Відтак, якщо є ситуація, яка призвела до матеріальних збитків, мають втрутитися правоохоронні органи. У їхній компетенції проаналізувати все, що діялось на свердловині, проаналізувати журнал буріння. Але самі правоохоронці не можуть провести всі потрібні аналізи, – каже Василь Дяків. – Приватна бурова компанія проводить дослідження з точки зору своїх інтересів. Як мені виглядає, вона намагається ліквідувати наслідки, з’ясувати для себе причини і продовжити буріння. Але має бути незалежне від надрокористувача дослідження, фінансоване державою з залученням профільних фахівців. Наскільки мені відомо, таких ґрунтовних досліджень не було".
- Пізно ввечері 26 квітня у селі Розвадів на Львівщині стався витік природного газу на поверхню.
- 4 травня комісія ТЕБ у НС Розвадівської територіальної громади повідомила, що у 20 криницях вода непридатна до пиття.
- Актуальне
- Важливе