Ніхто не гарантує, що гейзери не повторяться. У Розвадові на Львівщині люди досі бояться засинати у своїх домівках
Жителі Розвадова на Львівщині, де раптово з-під землі почав виходити газ, скаржаться, що, ліквідовуючи наслідки, ніхто не проводить обстежень місця надзвичайної ситуації
У ніч з 26 на 27 квітня у Розвадові, мальовничому селі на березі Дністра на Львівщині, з-під землі раптово почали бити кількаметрові гейзери. Через газ, що виходив на поверхню, вода у криницях наче кипіла. У паніці люди вибігали надвір, будили сусідів, адже не розуміли, звідки пішов газ і що відбувається. Раптовий викид газу в селі пов’язали з роботою газовидобувної компанії, яка почала бурити пошукову свердловину приблизно за півтора кілометра від будинків. Наразі провалля, які утворились через водяні вулкани, позасипали, бурова компанія "Горизонти" відновлює пошкоджені будівлі. Однак люди досі бояться засинати у власних будинках – ніхто не знає, чи не станеться черговий викид газу або чи не провалиться будинок у вимиті порожнини.
Як оговтується Розвадів від пережитого, кореспондент "Еспресо.Захід" побачила на власні очі.
Газ виходив через криниці п’ять днів
"Витік природного газу припинився. На місце виїхали фахівці, які невдовзі відновлять газо- та електропостачання там, де його тимчасово відключали. Також служби усунуть вирви, які утворилися в місцях витоку. Людям, яких вчора відселили, дозволили повернутися у свої будинки. Ситуація під контролем профільних спеціалістів. Причину витоку встановлюють", – відрапортував голова Львівської обласної адміністрації Максим Козицький у п’ятницю, 28 квітня.
Однак насправді газ через криниці на той час продовжував виходити. Утім стриманість обласної адміністрації в коментуванні "розвадівської геологічної аномалії" цілком логічна. Бурова компанія "Горизонти" належить Зіновію Козицькому, батьку голови ОВА.
"Ще в понеділок добре булькало. Навіть сьогодні вранці у сусідів булькало", – розповідає літній дідусь, який ішов берегом Дністра з вудкою. Каже, його родині пощастило, бо лише "закипіла" криниця і під натиском води, яка піднялася догори, тріснуло бетонне кільце. Зате хата ціла. А одним сусідам довелось зривати підлогу в хаті, в інших почала валитися господарська прибудова і її довелось знести.
Йдемо на подвір’я Лашків – тут будівельна техніка засипає провалля, але самих господарів немає, – будинок наразі непридатний для життя. Саме тут стовп води та газу виривався буквально з-під фундаменту, тож будинок вкрився тріщинами й почав просідати. Родину наразі прихистили сусіди.
"У ДСНС сказали: будинок аварійний, навіть не заходьте. Але документ не дали"
"Я тоді працювала в нічну зміну. Вдома були свекри, чоловік, наш семирічний син, а також невістка з півторарічною дитиною, яка тоді була у нас. Пощастило, що мій чоловік і дружина його брата ще не спали. Вони почули звук, але подумали, що це поїзд – бо біля нас недалеко йде колія. Але потім почало сильно бити по вікнах, ніби дуже сильний дощ. Тоді вони вийшли на вулицю, побачили гейзери і почули запах газу. Вони й почали будити та обдзвонювати сусідів – бо ж люди вже спали, – розповідає Юлія Лашків. – Я приїхала о другій ночі – запах газу ще був дуже сильний. Навіть на наступний день запах був. Не знаю, що у своїх актах написали газовики, але коли вони ходили по вулиці, то їхні датчики страшенно пищали. У ДСНС сказали: будинок аварійний, навіть не заходьте. Кажу: дайте мені папір, який би це засвідчував. Відповіли, що не можуть такі документи видавати. Тобто фактично ми на руках нічого не маємо".
Один з гейзерів бив просто з-під фундаменту будинку родини Лашків
Жінка проводить всередину будинку. Видовище ще гірше, аніж знадвору. В одній з кімнат – саме тій, де раніше жили вони з семирічним сином, зірвана підлога і викопана яма. Стіни вкриті павутиною тріщин. Навіть мітки, якими ремонтники позначали тріщинки, потріскали. Є свіжі тріщини, які ще не помічені.
"Сільська рада склала акт обстеження, але юристи з нього були шоковані. "На візуальному обстеженні вищевказаного господарства виявлено замулений колодязь та насос для води", – і все. Тріщини йдуть далі, хата просідає. Приходили з поліції і прокуратури, тільки пофотографували, як обвалився шматок штукатурки зі стелі, – розповідає Юлія Лашків, яка разом з чоловіком та семирічним сином тимчасово поселилась у її батьків у Новому Роздолі. – Найгірше, що нам ніхто не дає гарантії, що тут можна буде безпечно жити. От як я можу повернутися сюди з дитиною? Я ж не знаю, чи будинок раптом уночі він не піде під землю?"
При цьому жінка каже, що повідомлення обласної адміністрації про евакуацію 29 осіб не відповідає дійсності.
"Ніхто нікого не евакуйовував! Люди просто повибігали на вулицю, розійшлися по сусідах. Голова сільради запропонував хіба піти в дитячий садок (який, до слова, буквально через дорогу від подвір’я, де били гейзери). Щоправда, потім представниця бурової компанії "Горизонти" запропонувала поселитись у готель. До речі, вони вже на наступний день прислали техніку і почали все засипати. Добре, що ми хоч фото і відео зробили. Тут стояв електричний шестиметровий стовп, на ньому було видно, до якої позначки били ті гейзери. Але уже його нема".
"Я ледве жива з 26 числа. Спати не можу. Не можу вам передати, що ми пережили. Дай Боже, аби то зупинилося на нашій хаті. А як піде далі? І постраждають люди?! Я вважаю, що треба заборонити діяльність бурової компанії на території нашої громади. Адже в нас є порожнини. По всьому селу йдуть порожнини з газом. А якщо раптом вибухне?" – розповідає свекруха Юлії Ольга Лашків.
"Син приїхав у відпустку з передової і тільки одну ніч зміг переночувати в рідній хаті"
У ніч, коли в Розвадові забили гейзери, аварійні служби відключили газ та електроенергію. Однак потім поступово людям почали відновлювати газо- та електропостачання, за винятком тих обійсть, які постраждали найбільше. Зокрема Вірі Олійник довелося майже тиждень жити без газу й електрики. У неї на подвір’ї були такі потужні гейзери, що літню кухню і стайню довелося знести. Газ виходив на поверхню у стайні, тож кури, які там були, потруїлися. Виходив газ разом з водою також у цокольному поверсі будинку – вода там "булькала" впродовж кількох днів.
Цокольний поверх будинку Олейник на шостий день після виверження
"Я переживаю хіба за те, аби ми мали де жити. Щоб знову не було виверження. У багатьох сусідів кипіли криниці, а наша не кипіла, тільки сильно вода підійшла. Певно, газ пішов не через криницю, а через гейзери – головний гейзер був на 3-4 метри. Але було багато дрібних, один коло одного. Виглядало, ніби земля кипить під ногами" – розповідає жінка.
Утім найбільше їй прикро, що виверження сталось саме тоді, коли син приїхав у коротку відпустку з передової.
"Мій син приїхав з передової лише на п’ять днів. І тільки одну ніч зміг спокійно переночувати у рідній хаті. А уже на наступний вечір розбудили сусіди. Ми шоковані не могли зрозуміти, що відбувається, чи десь прорвало газову трубу. Хто б міг подумати, що таке можливо. У понеділок син поїхав знову на фронт, а я не змогла йому нічого наготувати, бо ні світла, ні газу, – розповідає Віра Олейник. – Треба сказати, що нас не кинули. Уже на наступний день тут була техніка від бурової компанії. Але кажуть: спочатку ми поїдемо туди, де житловий будинок. Ми були не проти. І поки вони приїхали знову, то господарська будівля уже пішла тріщинами і почала валитись. Тому сказали, що вигідніше розвалити й поставити нову. Я уже не знаю, скільки вони у нас на подвір’ї вже шутру висипали, усю нашу прибудову, а воно провалюється і провалюється. Але обіцяють, що все відновлять".
Від стайні та літньої кухні на подвір'ї Віри Олейник уже нема і сліду
Компенсація від сільради – не більш ніж 10 тисяч гривень
У двох десятках криниць вона досі непридатна до пиття. Зрештою, це видно неозброєним оком. Натомість досліджень хімічного складу води, проб ґрунтів чи обстеження карстових порожнин під житловою забудовою ніхто не робив. Принаймні мешканців про це не інформували.
Як повідомила "Еспресо.Захід" секретар Розвадівської громади Олександра Шимко, аналізи робитимуть, коли газ "заспокоїться". Тоді ж і чиститимуть криниці.
"Ми організували комісію та зафіксували пошкодження. Компанія визнала свою вину і допомагають, як можуть, – каже Олександра Шимко. – Відповідно до програми нашої сільради ми можемо виплатити постраждалим компенсації від 5 до 10 тисяч гривень. Ми ж не могли передбачити таку ситуацію".
Чому під час буріння свердловини стався викид газу у Розвадові
"За свою кар'єру я з таким явищем зустрічаюся вперше. На 99% причина виходу газу за півтора кілометра від свердловини, тим більше на протилежному березі Дністра, – геологічна особливість. Свердловина і село розташовані на межі Городоцького розлому, ймовірно, там є тектонічні порушення (тріщини), – каже головний інженер Бурової компанії "Горизонти" Тарас Вуйцік. – При бурінні у свердловині створюють протитиск рідиною на продуктивний горизонт, тобто на газ, аби він не підіймався на поверхню неконтрольовано. Наша технологічна служба зафіксувала підвищення вмісту газу у розчині. Це сигналізує, що ми відкрили продуктивний горизонт. Але оскільки газу було важко вийти нагору у свердловині, бо його утримають розчином, він мігрував по тріщинах і піднявся на поверхню у селі. На самій свердловині нічого екстраординарного не відбувалось. Ми призупинили буріння для дообробки розчину. А десь за дві години, вночі, приїхав голова ОТГ і розповів, що в селі виникла така ситуація".
За словами інженера, найкращий вихід з цієї ситуації – добурити свердловину, спустити обсадну колону, зацементувати, аби газ йшов не по тріщинах, а потрапляв у колону. Який він буде – промисловий чи не ні – це вже інше питання.
"Раніше у таких сейсморайонах, де можливі виходи газу на поверхню, навіть бурили спеціальні розвантажувальні свердловини, щоб газ не мігрував довільно", – каже Тарас Вуйцік.
- Пізно ввечері 26 квітня у селі Розвадів на Львівщині стався витік природного газу на поверхню.
- 4 травня комісія ТЕБ у НС Розвадівської територіальної громади повідомила, що у 20 криницях вода непридатна до пиття.
- Актуальне
- Важливе