"За Україну, за її волю". Чим відома 104-та бригада тероборони з Рівненщини
Станом на 2023 рік в Україні створено 31 бригаду Сил територіальної оборони, разом з тим у регіонах сформовані також окремі батальйони й окремі стрілецькі батальйони. На Рівненщині це 14-й окремий стрілецький батальйон та 104-та окрема бригада ТрО. Про історію створення та бойові досягнення останньої розповідає "Еспресо.Захід"
Як виникла 104-та бригада тероборони Рівненщини
104-та окрема бригада територіальної оборони – формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України у Рівненській області. Бригада перебуває у складі Регіонального управління "Захід" Сил ТрО. Її роль у військах – моторизована піхота.
Створення тероборони Рівненщини розпочалося у травні 2018 року. Станом на 24 листопада того року майже 300 бійців-тероборонівців, з 9 районів області та міста Вараш, зібралися на Рівненському полігоні. Там військові вправлялися у стрільбах зі штатної зброї, проводилися практичні заняття з тактичної, інженерної та медичної підготовки.
У липні 2022-го бригада активно проводила навчання на випадок можливого вторгнення білоруських військ на територію України – відпрацьовували проведення засідок, жбурляння гранат, стрільбу зі стрілецької зброї та гранатометів.
Спершу сили тероборони в Україні створювалися як кадрові формування у мирний час, бійці яких мали захищати свій дім, село, місто від ворога. Та з початком повномасштабного вторгнення тероборона стала "народною армією" – Сили ТрО прирівняли до інших родів військ Збройних Сил України та дозволили бригадам брати участь у районах бойових дій.
Символіка рівненської тероборони
У грудні 2022 року 104-та бригада територіальної оборони ЗСУ отримала свій бойовий прапор як знак визнання бойових заслуг підрозділу. Знамена мають вигляд малинового кольору (як кольори козацьких стягів малинової барви) із написом "За Україну, за її волю" та назвою підрозділу.
Структура бригади рівненських тероборонівців
До складу 104-ї ТрО входять:
- управління (штаб)
- 56-й окремий батальйон територіальної оборони (в/ч А7065, Рівне)
- 57-й окремий батальйон територіальної оборони (в/ч А7069, Дубно)
- 58-й окремий батальйон територіальної оборони (в/ч А7070, Здолбунів)
- 59-й окремий батальйон територіальної оборони (в/ч А7071, Костопіль)
- 60-й окремий батальйон територіальної оборони (в/ч А7072, Сарни)
- 61-й окремий батальйон територіальної оборони (в/ч А7073, Володимирець)
- рота розвідки
- інженерно-саперна рота
- рота зв'язку
- рота матеріально-технічного забезпечення
- мінометна батарея
Командування 104-ї бригади ТрО
Від початку створення бригади у 2018-му її командиром був полковник Олександр Цись – військовий з досвідом служби понад 30 років. У 2004 році в складі 6-ї окремої механізованої бригади брав участь у миротворчій операції в Іраку. 2014-го взяв участь у формуванні та бойовому злагодженні 2-го батальйону територіальної оборони. Після завершення польових навчань разом з підлеглими вибув на схід до району проведення Антитерористичної операції.
Фото: armyinform.com.ua
У червні цього року новим командиром став підполковник Сергій Каспров. З початком проведення АТО на Сході України був відряджений у зону бойових дій, де упродовж 5 років займався розмінуванням території. Надалі відповідав за побудову ліній оборони, брав участь у боях за звільнення українських територій – бої за Дебальцеве, Авдіївку, Рубіжне, Сєверодонецьк і Лисичанськ. У травні 2019 року Сергій Каспров звільнився у запас.
З початком повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022-го мобілізувався у Києві, де був призначений на посаду заступника командира батальйону. Після відбиття нападу на Київ, був відряджений разом зі своїм підрозділом на Південь України, брав участь у звільненні Миколаївщини та Херсонщини, де отримав поранення.
У серпні 2022 року призначений Командиром 251 окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України. З березня по травень цього року Сергій Каспров разом з підрозділом брав участь в обороні м. Бахмут.
Фото: Вікіпедія
Втрати рівненських тероборонівців на війні
4 березня 2022 року поблизу селища Макарів Київської області загинув старший сержант, водій 104-ї окремої бригади ТрО Степан Пашко з Вараша на Рівненщині. Військовослужбовця посмертно нагороджено орденом "За мужність" III ступеня.
11 березня 2023 року у Бахмуті загинув Антон Товкач. 30-річний житель Вараша на Рівненщині служив стрільцем у 104-й окремій бригаді ТрО.
5 березня 2023 року загинув Микола Кальниченко з Вараша. 45-річний солдат служив гранатометником у лавах 104-ї бригади ТрО.
13 березня 2023 року, обороняючи від окупантів місто Бахмут на Донеччині, загинув тероборонівець Іван Ковенько з Рівненщини. Воїну було 43 роки. На другий день повномасштабної війни пішов захищати свою родину та Батьківщину. Приєднався до лав 61-го окремого батальйону 104-ї бригади територіальної оборони Збройних Сил України. Був старшим стрільцем.
16 березня 2023-го загинув житель Вараша Ігор Поліщук. 56-річний молодший сержант служив зенітником-артилеристом у 104-й окремій бригаді ТрО.
6 червня 2023 року у бою з росіянами на Донеччині загинув військовий Андрій Приступа, родом з селі Тріскині, що на Сарненщині. Навесні у складі батальйону "Поліські вовки" служив на Бахмутському напрямку. Йому було 24 роки.
7 червня на фронті загинув боєць зі Сарн Вадим Шокот. Під час повномасштабної війни долучився до сил ТрО. У складі 60-го батальйону 104-ї бригади вирушив захищати східні рубежі країни. Героєві було 33 роки.
21 червня 2023 року поблизу селища Дружба на Донеччині загинули четверо воїнів 60-го батальйону 104-ї бригади ТрО. Усі вони були мешканцями Сарненської громади на Рівненщині, й з квітня цього року виконували бойові завдання на східному напрямку.
Дмитро Міщук родом з села Бутейки, який мужньо захищав Батьківщину до останнього. Воїну було 28 років.
Анатолій Пінчук – житель Сарнів. З перших днів війни став на захист країни. Захиснику було 47 років, у нього залишилися син та дві доньки, мама і сестра.
Євген Мельников народився в Корці, проживав у Сарнах. 25 лютого 2022 року був призваний на військову службу за мобілізацією. У захисника залишилися мама, дружина та дві доньки. До свого 33-го дня народження солдат не дожив один день.
В’ячеслав Кузьмич – житель села Яринівка. У квітні 2023 року разом з "Поліськими вовками" вирушив у зону бойових дій на Схід України. Воїнові було 53 роки.
26 липня 2023 року під час виконання бойового завдання у населеному пункті Дружба Донецької області загинув військовослужбовець Іван Козелець, родом з с.Тріскині на Рівненщині. Воїну було 27 років. Він з перших днів повномасштабного вторгнення став на захист Батьківщини у складі 60-го батальйону "Поліські вовки", 104-ї бригади ТРО.
21 вересня 2023-го в результаті підриву на міні в районі Висоцької громади на Рівненщині загинув військовий зі Сарн Сергій Головчук. Воїну було 45 років, служив у складі 60-го батальйону "Поліські вовки" 104-ї бригади ТрО.
Сейдж О'Доннелл, або Дон, 24-річний мельбурнський хлопець з позивним "Чайка" загинув від снарядних осколків під час бойових дій у грудні 2022 року в Луганській області на сході України. Він був одним із семи австралійців і новозеландців, які загинули під час служби в українських військах з початку повномасштабної війни близько 14 місяців тому. Хлопець прибув в Україну у квітні 2022-го як військовий інструктор, який навчав рівненських тероборонівців та разом з ними відправився на фронт. Нещодавно його мама, Роксана Діна Воттс, приїхала до Рівного, щоб зустрітися з побратимами сина та відвідати похованих на місцевому кладовищі. Сам Сейдж О'Доннелл похований в Австралії.
Зазначимо, що 14 березня у Вараші перед будівлею міськради відбувся мітинг. Батьки, жінки, сестри та брати бійців тероборони, які нині несуть службу в Бахмуті, вимагали від представників місцевої влади відповідей на запитання, чому бригаду тероборони відправили обороняти Бахмут без належного озброєння. Відомо, що у Бахмуті воюють бійці 61-го батальйону 104-ї бригади ТрО. Заступник міського голови Вараша Дмитро Стецюк, який у березні відвідав бійців на передовій, зазначав, що їжі та води у воїнів достатньо. Натомість потрібні пікапи, джипи, тепловізори, спальні мішки, рюкзаки, індивідуальні одноразові души, енергетики та солодкі енергетичні батончики. Тоді з міського бюджету Вараша виділили 4 млн грн на забезпечення тероборонівців Рівненської бригади.
Участь у боях, забезпечення технікою та нагороди 104-ї бригади ТрО
У лютому цьогоріч у Регіональному управлінні Сил територіальної оборони "Захід" повідомляли, що на Рівненщині воїни 104-ї бригади тероборони ЗСУ Рівненщина розробили "Поліський Хаймарс". Це зенітно-артилерійська установка С-60, яку воїни адаптували під умови сучасної війни, встановивши на вантажівку.
Як зазначалося, підготувати гармату до бою українські бійці можуть за кілька хвилин, а калібр ствола у 57 мм дозволяє легко знищувати ворожу піхоту та легкоброньовану техніку – бронетранспортери та БМП. Окрім того, ефективна установка С-60 і проти повітряних цілей – гелікоптерів, безпілотників і деяких літаків. Власне, що за вбивчу потужність цю небезпечну для ворогів зброю воїни прозвали "Хаймарсом".
А до дня створення Рівненської 104-ї бригади ТрО в серпні цього року бійці отримали 25 одиниць військової техніки – БТРи, БРДМ, бронемашини, "хаммери" та вантажні авто.
16 червня на сторінці бригади показали, як професійно мінометники 60-го батальйону "Поліські вовки" нищать ворожу піхоту на бахмутському напрямку.
"Бахмут… південь… ще 23 червня 3-тя штурмова бригада ЗСУ повністю ліквідувала плацдарм, утримуваний російською 57-мою мотострілецькою бригадою на західному березі Сіверського Дінця – Донбаського каналу. Повідомляють, що 60 росіян знищено й більше десятка захоплено в полон. Упродовж наступних двох днів 5-та штурмова та батальйон "Айдар" продовжили зачищати комплекс траншей в одному з трьох невеликих лісків на північ/північний захід від Кліщіївки, тобто десь за кілька сотень метрів від села. Ще далі на північ 28-ма механізована та 104-та бригада ТРО просунулися в район Озарянівки", – писали у червні ЗМІ.
Наприкінці липня військовослужбовців 61-го окремого батальйону 104-ї бригади Сил територіальної оборони нагородив нагрудним знаком Командувача об'єднаних сил ЗСУ "За службу та звитягу" III ступеня генерал-лейтенант Сергій Наєв. Ці нагороди бійці отримали за успішне виконання бойового завдання по обороні Бахмута.
До речі, бійці 60-го батальйону 104-ї бригади ТрО подарували телеведучій Аллі Мазур підписану для неї гільзу від зенітної гармати 60-го калібру.
"Такого незвичайного і зворушливого подарунка я ще не отримувала. Розчулилася ледь не до сліз. Хотілося уважно вичитувати кожну букву, уявляти того, хто це писав... і дякувати хлопцям, які щомиті ризикують життям і встигають при цьому ще й подумати про подарунок журналістам", – написала тоді Мазур.
Цій зенітній гарматі, призначеній для стрільби по повітряних цілях, вже понад 70 років, але вона все одно дошкуляє окупантам. "Іменну" гільзу як найдорожчу нагороду ведуча поставила у робочій кімнаті.
"Сердечно дякую воїнам 104-ї бригади 60-го батальйону ТРО, нашим відважним "Поліським вовкам" за цей неймовірний сюрприз. Обіймаю подумки кожного. І чекаємо вдома всіх – з перемогою!", – додала Алла Мазур.
Ікона для тероборонівців з Рівненщини
Цього літа 18 червня у Свято-Георгіївському чоловічому монастирі на Козацьких Могилах освятили ікону для 104-ї бригади територіальної оборони Рівненщини. Обряд провели під час вшанування пам'яті козаків, загиблих у битві під Берестечком.
Ідея написання образу належить капеланській службі, а освятив її предстоятель ПЦУ Епіфаній. Майстром став солдат бригади, а в цивільному житті – іконописець Тимофій Папірний. Митець відомий численними розписами храмів та іконостасів. За покровительку обрали Пресвяту Богородицю, яка ще за козацьких часів виступала заступницею українського війська та захисницею від ворога.
Як розповіли у бригаді, автор ікони розробив унікальний сюжет на прохання військових, дещо модернізувавши традиційну іконографію. Під святим покровом-омофором символічно поєднав захисників України різних часів: козаків, воїнів УПА та сучасних українських героїв. Зобразив також дві святині Рівного – Свято-Покровський кафедральний собор та Свято-Воскресенський собор.
- Актуальне
- Важливе