Еспресо. Захід

Юрій Мартинович. Про рак як любов до життя

18 жовтня, 2021 понедiлок
10:57

Рак лякає людей своєю загадковістю. Ми боїмося того, чого не розуміємо. Та чи справді лікарі досі не знають, що таке рак?

Зміст

Виявляється, що більше знають, аніж ні. За останні роки медицина досить чітко зрозуміла, що воно таке, той краб (його по-різному називають).   

Розповім вам про неочікувані факти на основі інформації з чудової пізнавальної книжки "Рак. Новий підхід у дослідженні хвороби", яку лише торік видав відомий медик і популяризатор науки Джейсон Фанґ.


Фото: mybookshelf

Насамперед варто зрозуміти, що рак не є сучасною недугою і не є людською хворобою. Він такий старий, як і життя. Йому сотні мільйонів років. Та найдивніше, що насіння раку є в усіх живих багатоклітинних організмах! Дивно це усвідомлювати, але рак є в мені, у вас, у сусідському собаці, у мусі над вашою головою, навіть у хробаку, який сидить десь у землі, бо рак – це частина життя. Звучить по-філософськи, але філософія тут не далека від істини. 

Читайте також: "У вас – рак? Радійте: це – ваш шанс кардинально змінити своє життя!"

Після багатьох досліджень учені зрозуміли, що рак дуже нагадує одноклітинні форми життя, які були ще до багатоклітинних (з них і виникли багатоклітинні). Одноклітинні організми мають такі характерні ознаки: постійно ростуть, безсмерті (тобто не старіють), постійно шукають нові місця для поширення, використовують гліколіз для харчування (старий і не дуже ефективний, але перевірений спосіб отримання енергії). Рак поводиться так само! Тому краб нагадує одноклітинний організм, який має єдину ціль – вижити за будь-яких умов, бо він теж любить життя, хоче жити. Рак не займається кооперацією, як, скажімо, легені з печінкою допомагають одне одному і "поважають" правила гри, які роблять багатоклітинний організм однією командою. Рак – варвар, дикий звір, який сидить у нас і прокидається за крайньої потреби. Але як йому вдається бути і не бути в нас?

Відповідь проста – атавізм. Цей термін означає появу якихось ознак в організмі, які були раніше. Найпростіший приклад – коли дуже рідко, але трапляються люди з чимось, що нагадує хвіст. Чому? Бо наші пращури, які походять від приматів, мали хвости, тому десь на генетичному рівні вони в нас "записані". Але внаслідок еволюційних процесів програма "хвіст" стала непотрібною, менш ефективною для виживання, тому її перенесли "в архів". Однак часом в архіві стається безлад і раз на мільйон випадків організм знову використовує цю програму через низку мутацій. Така сама ситуація – з раком, вважає автор книги.

Рак – це форма життя, яка загострена мільйонами років еволюції і несприятливих умов. Коли якісь клітини зазнають постійного шкідливого впливу, то є шанс, що архівні програми знову запускаються і рак вступає в гру, щоб зберегти життя клітинам, які відмовляються від правил гри та починають бути самостійними гравцями. Шкідливий вплив, для прикладу – це куріння. До 60-х років минулого століття ніхто навіть не говорив про шкоду від тютюну. Навпаки, лікарі курили його при пацієнтах, і всім було добре. Але насправді цигарковий дим у легенях – це точно не природно, тому за умов постійної атаки шанси, що ваші клітини включать варварський стан і почнуть самі за себе воювати, зростають у багато-багато разів. Тому найкраща профілактика раку – це зменшити вплив середовища, яке, власне, і провокує утворення раку, програма якого записана в усіх нас. Завдяки зменшенню частки курців рак легенів і ще понад десять типів раку, які провокує тютюн, статистично знизилися в кілька разів. 

Читайте також: Львівський онкохірург: "З півтори тисячі обстежених жінок злоякісну пухлину виявляємо в однієї-двох"

Звісно, не варто забувати, що рак може бути спадковим. Тобто ця прихована програма більш виражена в одних людей, ніж в інших. Однак це близько 15-20% усіх випадків. Плюс це не означає, що він точно у вас "проросте". Рак потребує часу, щоб відбулися тисячі мутацій, які повернуть ваші клітини до первісного стану. Тому часто – це хвороба людей за 50 років, які прожили життя, мали ті чи інші звички чи умови, які дозволили насінню раку прорости. Навіть віруси можуть провокувати рак, або їжа чи ожиріння, уколи інсуліну від діабету (інсулін допомагає раку рости). Тому часто рак називають лотереєю, бо до останнього ви можете не знати, що він у вас розвивається, поки не відчуєте, що щось не так. 

Медицина має багато способів боротьби з раком. На жаль, рак такий живучий і різний, що немає якогось магічного одного препарату від нього. Рак – це збірна назва команди з футболістами, які хоч носять одні футболки, але мають різну техніку і позиції на полі. Тому спершу лікарі намагаються зрозуміти, чи варто з ним узагалі боротися, яка його шкода. Бо є чимало випадків, коли рак зупиняється на початкових стадіях і перестає прогресувати – не відбуваються нові мутації, які не роблять його агресивним гравцем, він пасивно собі бігає футбольним полем. Тоді людина може прожити з ним і десятки років  і померти від геть іншої хвороби чи нещасного випадку. Однак, якщо він прогресує, тоді, звісно, в арсенал вступає важка артилерія: хірургічні втручання (видаленням пухлин займалися ще в давньому Єгипті), хіміотерапія та радіотерапія (бомби масового знищення) і таргетний обстріл лікарствами на генетичному рівні (виявляється, що є типи раку, які лікують суто вживанням таблеток, однак таких дуже мало, бо рак має мільйони комбінацій).

Словом, рак – це такий собі агент Сміт з другої частини фільму "Матриця". У першій частині його знищили і, за правилами, він мав бути стертим з Матриці (як якась клітина з організму), але вирішив не видалятися, а змінитися (процес атавізму). Агент Сміт почав копіювати себе й захоплювати світ Матриці, забираючи всі ресурси, поки не дійшов до межі… На жаль, у житті не завжди є супергерой Нео, який може знищити агента Сміта, що хоче захопити і висмоктати всі сили з вашого організму, вашої Матриці. Однак погодьтеся, коли знаєш ворога в обличчя і плюс-мінус розумієш, як він поводиться, тоді не так страшно, як воювати всліпу. Ми більше не сліпі в боротьбі з раком, а знаємо, що він таке і все більше знаходимо можливостей приборкати цього варвара, якого часто-густо самі й породжуємо.  

Нагадаємо, у Львові представили фотопроєкт – ті, що побороли рак.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.13
    Продаж 43.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
Більше новин