Інтерв’ю

Львівський онкохірург: "З півтори тисячі обстежених жінок злоякісну пухлину виявляємо в однієї-двох"

Зоряна Круль
7 жовтня, 2021 четвер
11:55

До кінця жовтня в Україні триватимуть Дні профілактики і раннього виявлення раку грудної залози. Лікар-онколог закликає жительок Львівщини, старших за 40-45 років, пройти безкоштовну мамографію в одному із семи скринінгових центрів.

"Скринінг – це обстеження, яке людина проходить, коли її нічого не турбує, тобто до появи клінічних симптомів", – пояснює в розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" заступник генерального директора з медичних питань Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, лікар-онкохірург Орест Тріль (на фото).

Фото надав Орест Тріль

За інформацією фахівця, у 2020 році на Львівщині виявили на 120 випадків раку грудної залози менше, ніж рік перед тим. Через пандемію кількість жінок, які проходять профілактичні огляди, зменшилася. "Найбільше, – каже, – медиків непокоїть те, що огляд ігнорують переважно пацієнтки з доклінічною стадією раку". 

"Якщо хворобу виявляють на 0 або І стадії, жінці проводять органозберігаюче лікування, після якого вона продовжує вести повноцінне життя, – наголошує Орест Тріль. – Не можна сказати, що ситуація критична, але ми повернулися до часів, коли мамографічних досліджень ще не проводили (проєкт Світового банку "Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області", який передбачав системне впровадження мамографічного скринінгу грудної залози, стартував шість років тому. – Ред.). Тоді виявляли приблизно по 800 нових випадків на рік. Для порівняння, у 2019 виявили 930". Водночас лікар зауважує: за півтора року люди вже звикли до COVID-19 і карантинних правил, багато вакцинувалося, тож на профілактичні огляди зголошується дедалі більше жінок. 

Чому важливо не чекати появи симптомів, а пройти обстеження профілактично?

На 0 і І стадії рак грудної залози не дає жодних симптомів. Пухлина – невелика, її розмір не перевищує 2 см. 

А як же самообстеження молочних залоз, яке має раз на місяць проводити кожна жінка?

Якщо грудна залоза в жінки велика, крихітну пухлину вона може й не пропальпувати. І навпаки, трапляється, що молода жінка намацує у грудях якесь ущільнення. Насправді це – фіброаденома, яка практично ніколи не малігнізує (не перетворюється з нормальної на злоякісну. – Ред.), але жінка думає, що це рак, прощається зі сім'єю і в сльозах біжить на обстеження в онкоцентр. 

"Учені досліджували це питання – чи самообстеження роблять боротьбу з раком грудної залози більш ефективною, наприклад, чи допомагають вони зменшити показники смертності. З'ясувалося, що ні"

Є багато псевдопозитивних результатів, коли жінка нібито щось знайшла, а насправді там не рак, і так само є багато псевдонегативних, коли злоякісна пухлина присутня, лікарі могли б її знайти, але жінка не звертається по допомогу, бо вважає, що ніякої пухлини в неї немає. До того, як ми почали запрошувати здорових жінок на мамографію, ми дуже рідко виявляли рак грудної залози на доклінічних стадіях. А сьогодні можемо побачити пухлину кілька міліметрів завбільшки. 

З якого віку можна пройти таке обстеження? 

В Україні держава оплачує мамографію пацієнток, починаючи з 40 років. У більшості європейських країнах діє класична рекомендація проводити такі огляди, починаючи з 50. Ті європейські країни, які нещодавно погоджували програми скринінгу раку грудної залози, врахували факт, що інволюція грудної залози (заміна залозистої тканини на жирову) в жінок починається у 40-45 років і, на жаль, рак у жінок такого віку часто пропускають (а рак у таких пацієнток, до слова, вирізняється агресивним перебігом). Тож вікову планку поступово знижують. Наприклад, у Чехії безкоштовну мамографію жінкам почали робити в 48 років, а в Німеччині ще раніше – у 45. Мамографія в такому віці вважається інформативним діагностичним методом, і проводити таке дослідження доцільно, адже з цього віку ризик захворіти на рак грудної залози зростає.

А до якого віку загалом потрібно обстежуватися? 

Рекомендація в європейських країнах – до 70 років. В Україні – до 65, бо середня тривалість життя в нас менша і рак уже не встигне розвинутися. 

На якому обладнанні обстежують жінок? Наскільки воно відповідає вимогам часу?

Навіть деякі європейські країни не мають такого обладнання, яке є в наших скринінгових центрах! Там знімок часто роблять спершу на касету і тільки після цього оцифровують. Але це займає більше часу, та й є ризик втрати даних. У розпорядженні наших лікарів, які проводять мамографію, є абсолютно автоматичні цифрові робочі станції. Пацієнтці роблять знімок, він одразу потрапляє на робочу станцію до лікаря і той бачить його в себе на комп’ютері. Це – прекрасна опція: достатньо дорога, але дуже якісна. 

Що ви порадили б жінкам, які хочуть обстежитися, але їх зупиняє страх: "Раптом у мене виявлять рак, а в мене незабаром весілля, заплановане підвищення на роботі, маленькі діти, кредит потрібно виплачувати", і цей список можна продовжувати до безкінечності?

Якщо жінка зголосилася на обстеження, це не означає, що в неї відразу знайдуть злоякісну пухлину. Відсоток виявлення раку при скринінговій мамографії є дуже невеликим. На 1,5 тисячі пацієнток, залучених до регулярного скринінгу, рак виявляють в однієї-двох. Це навіть не відсоток, а якась сота частинка відсотка, що в жінки цей рак виявлять. Рак, виявлений у 0 стадії, дорівнює збереженню грудної залози. Операція не є об'ємною. Зазвичай проводиться гормоноблокувальна терапія, яка також не вимагає великих коштів. Окрім того, в нас є достатньо багато препаратів, тож це не є проблемою з фінансової точки зору. 

Але якщо потрібна прицільна (таргентна) терапія, лише один курс лікування може обійтися у 150-200 тисяч гривень…

Львівська область повністю забезпечена трастузумабом, який закуплено за бюджетні кошти. Гірше, коли пацієнтка приходить до нас у ІІІ стадії і потрібно проводити лікування кількома комбінованими хіміотерапевтичними препаратами, а до того ще – таргетним препаратом і багатьма іншими супутними медикаментами, щоб хоч трохи покращити якість життя жінки. Це – дорого для держави. Та й не всі препарати одночасно є, тож якісь із них пацієнтка мусить купувати за власний кошт. Таке лікування – складне, тривале, жінка втрачає грудну залозу. 

"Питання – навіть не у грошах. Якщо людина ховається за "ай, може, не піду, щоб нічого не знати", то потім, коли вже є проблема, їй доведеться кинути на боротьбу з хворобою багато часу, здоров'я та сил. Лікування затягнеться на довгі роки і може не спрацювати, бо в жінки може виникнути рецидив" 

Чи можливо запобігти раку грудної залози?

Механізми виникнення раку грудної залози остаточно не розкриті, тому запобігти цій хворобі ми до кінця не можемо. Реальних програм профілактики у світі, щоб якась країна заявила, що їй наполовину вдалося знизити кількість нових випадків раку, немає. Успіху в боротьбі з цим захворюванням країни досягають, збільшуючи показники раннього виявлення. Зі збільшенням виявлення різко зменшується крива смертності. Ось такі-от "ножиці": ми швидко виявляємо пухлину, тим самим знижуючи ризик того, що жінка помре. Жінка пролікована, знає, що в минулому у неї був рак, але страху в неї немає. Красива, активна, живе нормальним життям. Це і є завданням скринінгової мамографічної програми. 

Рак молодіє?

Я сказав би, що більш вчасно діагностується. У молодому віці діагностувати рак грудей не так просто. Груди мають високу щільність. Щоб виокремити цих жінок, які мають "поломки" в генах, потрібно знати сімейний анамнез. Це окрема когорта пацієнток. 

"У Львівській області менш як 5% від усіх хворих мають обтяжений сімейний анамнез. Це – особливі жінки і їх потрібно по-особливому обстежувати" 

А обтяжений сімейний анамнез – це що?

Це якщо рак грудей і яєчників був у жінок у І або ІІ лінії – мами, тітки, бабусі. Якщо було два й більше випадків у родині, то ви в групі ризику. Потрібно прийти на консультацію до мамолога і він скерує на всі необхідні обстеження.

Згідно зі статистикою, зі 100 хворих на рак грудної залози один – чоловік. 

Скринінг чоловікам ми не проводимо, бо довелось би багато чоловіків обстежити, аби виявити один випадок раку. В області щороку виявляємо 1-3 випадки раку грудної залози. Як? Чоловік намацує якусь гульку під соском і самостійно звертається до лікаря. 

Що потрібно для того, аби пройти мамографічне обстеження? 

Переважно ми просимо електронне скерування від сімейного лікаря, з яким укладена декларація, або ж лікуючого лікаря. Наприклад, якщо жінка прийшла на огляд до гінеколога, то він також може згенерувати таке скерування або ж це може зробити будь-який інший лікар, який веде цю пацієнтку. Обстеження безкоштовне і жінка може пройти його в будь-якому скринінговому центрі. 

Перелік міжрайонних скринінгових центрів, де можна пройти безкоштовне рентген-обстеження грудей:

● Міжрайонний скринінговий центр у Львові (обласний)

Поліклінічне відділення Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, вул. Гашека, 2а

Телефон: +380978420406 (мамографічний кабінет)

Зона обслуговування: Буський, Бродівський, Жовківський, Золочівський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитівський і Яворівський район

● Міжрайонний скринінговий центр у Львові (міський)

Комунальна 5-та міська клінічна поліклініка, вул. Виговського 32

Телефони: +380639488435+380322368696

Зона обслуговування: Галицький, Залізничний, Личаківський, Сихівський, Франківський та Шевченківський райони Львова

● Міжрайонний скринінговий центр у Дрогобичі

Дрогобицька міська лікарня №3, вул. Трускавецька, 67, м. Дрогобич

Телефони: +380672670024+380324421795

Зона обслуговування: Дрогобицький район, Борислав,  Стебник, Трускавець

● Міжрайонний скринінговий центр у Стрию

Стрийський пологовий будинок, вул. Косака, 9, м. Стрий Стрийська міська центральна лікарня, вул. Т. Шевченка, 59, м. Стрий, Львівська область, 82400

Телефони: +380503146382+380324570293

Зона обслуговування: Жидачівський, Миколаївський, Сколівський і Стрийський район

● Міжрайонний скринінговий центр у Самборі

Самбірська центральна районна лікарня, вул. Коперника, 14, м. Самбір

Телефони: +380979249266+380688409432

Зона обслуговування: Самбірський, Старосамбірський і Турківський район

● Міжрайонний скринінговий центр у Червонограді

Червоноградська центральна міська лікарня, вул. Івасюка, 2, м. Червоноград

Телефони: +380669285286+380324931304

Зона обслуговування: Кам’янко-Буський, Радехівський і Сокальський район

● Діагностичний центр

КНП ЛОР "Львівський обласний клінічний діагностичний центр", вул. Пекарська, 69Б

Телефони: +380931709394+380671709394+380322538180

Зона обслуговування: Львівська область

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Бігборд Мураєва
24 січня, 2022 понедiлок
Хто дозволив встановити білборди з Мураєвим?
Юлія Маковецька
Автор Зоряна Круль
22 січня, 2022 субота
Гулька за вухом виявилася остеосаркомою…
Мама Лавренчука
Автор Тетяна Яворська
24 січня, 2022 понедiлок
"Росія хоче показати, що навіть найкращі з українців – злочинці", – мама затриманого режисера Лавренчука
Львів
-16°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.34
  Купівля 28.34
  Продаж 28.66
 • EUR
  Купівля 31.97
  Продаж 32.46
 • Актуальне
 • Важливе
2022, понедiлок
24 січня
21:10
акценти
Другий випадок поліомієліту в Україні, чим можуть закінчитись протести ФОПів проти касових апаратів та, чи можна купити ліки за "ковідну" тисячу, – акценти від "Еспресо.Захід"
21:01
Зеленський
За бустерне щеплення доплачуватимуть ще 500 грн, літнім людям дозволять платити за комуналку грошима за вакцинацію, - Зеленський
20:56
Олег Манчура
Союз Берліна та Москви кристалізувався. Блог Олега Манчури
20:42
Володимир Зеленський
"Все під контролем, причин для паніки немає": Зеленський про загрозу від РФ, стан економіки та ситуацію з COVID-19
20:40
вірус маска
Рівненщина вже завтра може потрапити до "червоної" зони
20:28
олені-Синевир
У нацпарку "Синевир" з’явилися близько сотні оленів з усього світу
20:15
Ніка Нікалео
Краса і непереборна сила почуття у "Каві з кардамоном". Блог Ніки Нікалео
20:05
Олена Старікова
"Раніше такого не було": Олімпійська призерка про "рекомендації" на час зимової Олімпіади
20:00
Михайло Швед
Лауреатом премії імені Б. Лятошинського став композитор зі Львова
19:40
стаціонарний телефон
Громадяни вимагають, щоб держустанови спілкувалися з ними мобільними телефонами
19:29
Олексій Данілов
"Немає приводів для паніки": Данілов після засідання РНБО щодо загрози з боку РФ
19:27
"Золото лемків" зберігатимуть на Тернопільщині 
19:10
Андрій Балога
Закарпатець Андрій Балога приєднався до команди Разумкова
18:55
збут метамфетаміну
На Закарпатті двоє осіб поширювали метамфетамін
18:37
вакцинація
Як працюватимуть центри вакцинації у Львові та області цього тижня. Графік
18:20
сміття Карпати
У Карпатських горах гори сміття. На Львівщині сперечаються через сміттєзвалище
18:10
школа
Директори львівських шкіл самостійно вирішуватимуть, чи йтимуть на "дистанційку" учні 1-4 класів
18:02
поліомієліт
Кожна третя дитина в Україні не має щеплення від поліомієліту, ліків від цієї хвороби не існує, - ЮНІСЕФ
17:55
Ексклюзив
ліки
Чи можна у Львові купити ліки за "ковідну" тисячу? Перевіряла журналістка "Еспресо.Захід"
17:38
злодій-суд
У Львові затримали чоловіка, який пограбував суд
17:26
Місто Косів, 1938 р.
Косів та його мешканці на фото 1930-х років. Блог Тетяни Яцечко-Блаженко
17:12
Оновлено
До Львова гелікоптером доправили жінку з інфарктом та чоловіка з інсультом
17:00
Роксолана
Пісня львів'янки Roxolany має шанс позмагатися за Україну на Євробаченні-2022. Відео
16:45
протести ФОПів
Провокації та криваві сутички: чим можуть закінчитись протести ФОПів проти касових апаратів
16:40
Українська Галицька Партія
УГП першою в Україні хоче застосувати імперативний мандат щодо своїх депутатів
16:25
Ексклюзив
Мама Лавренчука
"Росія хоче показати, що навіть найкращі з українців – злочинці", – мама затриманого режисера Лавренчука
16:10
туризм Дрогобич
Дрогобич стає все привабливішим для туристів. Статистика
15:55
дитина
У 2-річного хлопчика із Закарпаття підтвердили поліомієліт
15:37
викрадення дитини
На Тернопільщині розшукують жінку, яка викрала дитину в батька, щоб вивезти до Росії
15:20
Інтерв’ю
Метью Брайза
"Якщо Путін не повірить, що США відчутно відреагують на російські спроби ескалації, то ми наблизимо війну", - Метью Брайза
15:05
Годовиця
Верховна Рада України опиниться "Під Зорею Пінзеля"
14:45
Юрчик-збір коштів
Мистецтво заради життя: щоб допомогти в лікуванні Юрчика Клюса, який хворіє СМА, відкрили виставку-аукціон
14:31
Засідання РНБО
Зеленський скликає засідання РНБО 24 січня
14:31
бібліотека
Бібліотеки Львова видаватимуть книги лише на замовлення
13:57
водій розтрощив атракціони різдвяного містечка
П’яний водій розтрощив атракціони різдвяного містечка у Чернівцях
13:43
Бігборд Мураєва
Хто дозволив встановити білборди з Мураєвим?
13:26
лікарі США
У Львові кардіохірурги із США прооперують 20 людей з вадами серця
13:16
Микола Княжицький
Коли ми стоїмо перед загрозою військових дій, влада повністю знищує українське іномовлення, - Княжицький
13:13
Львівська митниця
Зона відпочинку для водіїв і власна підстанція: митний термінал в Мурованому буде найсучаснішим в Україні
12:58
ДТП на Львівщині
На трасі Київ-Чоп на пішохідному переході на смерть збили львів’янку
Більше новин