Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Львівський онкохірург: "З півтори тисячі обстежених жінок злоякісну пухлину виявляємо в однієї-двох"

Зоряна Круль
7 жовтня, 2021 четвер
11:55

До кінця жовтня в Україні триватимуть Дні профілактики і раннього виявлення раку грудної залози. Лікар-онколог закликає жительок Львівщини, старших за 40-45 років, пройти безкоштовну мамографію в одному із семи скринінгових центрів.

"Скринінг – це обстеження, яке людина проходить, коли її нічого не турбує, тобто до появи клінічних симптомів", – пояснює в розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" заступник генерального директора з медичних питань Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, лікар-онкохірург Орест Тріль (на фото).

Фото надав Орест Тріль

За інформацією фахівця, у 2020 році на Львівщині виявили на 120 випадків раку грудної залози менше, ніж рік перед тим. Через пандемію кількість жінок, які проходять профілактичні огляди, зменшилася. "Найбільше, – каже, – медиків непокоїть те, що огляд ігнорують переважно пацієнтки з доклінічною стадією раку". 

"Якщо хворобу виявляють на 0 або І стадії, жінці проводять органозберігаюче лікування, після якого вона продовжує вести повноцінне життя, – наголошує Орест Тріль. – Не можна сказати, що ситуація критична, але ми повернулися до часів, коли мамографічних досліджень ще не проводили (проєкт Світового банку "Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області", який передбачав системне впровадження мамографічного скринінгу грудної залози, стартував шість років тому. – Ред.). Тоді виявляли приблизно по 800 нових випадків на рік. Для порівняння, у 2019 виявили 930". Водночас лікар зауважує: за півтора року люди вже звикли до COVID-19 і карантинних правил, багато вакцинувалося, тож на профілактичні огляди зголошується дедалі більше жінок. 

Чому важливо не чекати появи симптомів, а пройти обстеження профілактично?

На 0 і І стадії рак грудної залози не дає жодних симптомів. Пухлина – невелика, її розмір не перевищує 2 см. 

А як же самообстеження молочних залоз, яке має раз на місяць проводити кожна жінка?

Якщо грудна залоза в жінки велика, крихітну пухлину вона може й не пропальпувати. І навпаки, трапляється, що молода жінка намацує у грудях якесь ущільнення. Насправді це – фіброаденома, яка практично ніколи не малігнізує (не перетворюється з нормальної на злоякісну. – Ред.), але жінка думає, що це рак, прощається зі сім'єю і в сльозах біжить на обстеження в онкоцентр. 

"Учені досліджували це питання – чи самообстеження роблять боротьбу з раком грудної залози більш ефективною, наприклад, чи допомагають вони зменшити показники смертності. З'ясувалося, що ні"

Є багато псевдопозитивних результатів, коли жінка нібито щось знайшла, а насправді там не рак, і так само є багато псевдонегативних, коли злоякісна пухлина присутня, лікарі могли б її знайти, але жінка не звертається по допомогу, бо вважає, що ніякої пухлини в неї немає. До того, як ми почали запрошувати здорових жінок на мамографію, ми дуже рідко виявляли рак грудної залози на доклінічних стадіях. А сьогодні можемо побачити пухлину кілька міліметрів завбільшки. 

З якого віку можна пройти таке обстеження? 

В Україні держава оплачує мамографію пацієнток, починаючи з 40 років. У більшості європейських країнах діє класична рекомендація проводити такі огляди, починаючи з 50. Ті європейські країни, які нещодавно погоджували програми скринінгу раку грудної залози, врахували факт, що інволюція грудної залози (заміна залозистої тканини на жирову) в жінок починається у 40-45 років і, на жаль, рак у жінок такого віку часто пропускають (а рак у таких пацієнток, до слова, вирізняється агресивним перебігом). Тож вікову планку поступово знижують. Наприклад, у Чехії безкоштовну мамографію жінкам почали робити в 48 років, а в Німеччині ще раніше – у 45. Мамографія в такому віці вважається інформативним діагностичним методом, і проводити таке дослідження доцільно, адже з цього віку ризик захворіти на рак грудної залози зростає.

А до якого віку загалом потрібно обстежуватися? 

Рекомендація в європейських країнах – до 70 років. В Україні – до 65, бо середня тривалість життя в нас менша і рак уже не встигне розвинутися. 

На якому обладнанні обстежують жінок? Наскільки воно відповідає вимогам часу?

Навіть деякі європейські країни не мають такого обладнання, яке є в наших скринінгових центрах! Там знімок часто роблять спершу на касету і тільки після цього оцифровують. Але це займає більше часу, та й є ризик втрати даних. У розпорядженні наших лікарів, які проводять мамографію, є абсолютно автоматичні цифрові робочі станції. Пацієнтці роблять знімок, він одразу потрапляє на робочу станцію до лікаря і той бачить його в себе на комп’ютері. Це – прекрасна опція: достатньо дорога, але дуже якісна. 

Що ви порадили б жінкам, які хочуть обстежитися, але їх зупиняє страх: "Раптом у мене виявлять рак, а в мене незабаром весілля, заплановане підвищення на роботі, маленькі діти, кредит потрібно виплачувати", і цей список можна продовжувати до безкінечності?

Якщо жінка зголосилася на обстеження, це не означає, що в неї відразу знайдуть злоякісну пухлину. Відсоток виявлення раку при скринінговій мамографії є дуже невеликим. На 1,5 тисячі пацієнток, залучених до регулярного скринінгу, рак виявляють в однієї-двох. Це навіть не відсоток, а якась сота частинка відсотка, що в жінки цей рак виявлять. Рак, виявлений у 0 стадії, дорівнює збереженню грудної залози. Операція не є об'ємною. Зазвичай проводиться гормоноблокувальна терапія, яка також не вимагає великих коштів. Окрім того, в нас є достатньо багато препаратів, тож це не є проблемою з фінансової точки зору. 

Але якщо потрібна прицільна (таргентна) терапія, лише один курс лікування може обійтися у 150-200 тисяч гривень…

Львівська область повністю забезпечена трастузумабом, який закуплено за бюджетні кошти. Гірше, коли пацієнтка приходить до нас у ІІІ стадії і потрібно проводити лікування кількома комбінованими хіміотерапевтичними препаратами, а до того ще – таргетним препаратом і багатьма іншими супутними медикаментами, щоб хоч трохи покращити якість життя жінки. Це – дорого для держави. Та й не всі препарати одночасно є, тож якісь із них пацієнтка мусить купувати за власний кошт. Таке лікування – складне, тривале, жінка втрачає грудну залозу. 

"Питання – навіть не у грошах. Якщо людина ховається за "ай, може, не піду, щоб нічого не знати", то потім, коли вже є проблема, їй доведеться кинути на боротьбу з хворобою багато часу, здоров'я та сил. Лікування затягнеться на довгі роки і може не спрацювати, бо в жінки може виникнути рецидив" 

Чи можливо запобігти раку грудної залози?

Механізми виникнення раку грудної залози остаточно не розкриті, тому запобігти цій хворобі ми до кінця не можемо. Реальних програм профілактики у світі, щоб якась країна заявила, що їй наполовину вдалося знизити кількість нових випадків раку, немає. Успіху в боротьбі з цим захворюванням країни досягають, збільшуючи показники раннього виявлення. Зі збільшенням виявлення різко зменшується крива смертності. Ось такі-от "ножиці": ми швидко виявляємо пухлину, тим самим знижуючи ризик того, що жінка помре. Жінка пролікована, знає, що в минулому у неї був рак, але страху в неї немає. Красива, активна, живе нормальним життям. Це і є завданням скринінгової мамографічної програми. 

Рак молодіє?

Я сказав би, що більш вчасно діагностується. У молодому віці діагностувати рак грудей не так просто. Груди мають високу щільність. Щоб виокремити цих жінок, які мають "поломки" в генах, потрібно знати сімейний анамнез. Це окрема когорта пацієнток. 

"У Львівській області менш як 5% від усіх хворих мають обтяжений сімейний анамнез. Це – особливі жінки і їх потрібно по-особливому обстежувати" 

А обтяжений сімейний анамнез – це що?

Це якщо рак грудей і яєчників був у жінок у І або ІІ лінії – мами, тітки, бабусі. Якщо було два й більше випадків у родині, то ви в групі ризику. Потрібно прийти на консультацію до мамолога і він скерує на всі необхідні обстеження.

Згідно зі статистикою, зі 100 хворих на рак грудної залози один – чоловік. 

Скринінг чоловікам ми не проводимо, бо довелось би багато чоловіків обстежити, аби виявити один випадок раку. В області щороку виявляємо 1-3 випадки раку грудної залози. Як? Чоловік намацує якусь гульку під соском і самостійно звертається до лікаря. 

Що потрібно для того, аби пройти мамографічне обстеження? 

Переважно ми просимо електронне скерування від сімейного лікаря, з яким укладена декларація, або ж лікуючого лікаря. Наприклад, якщо жінка прийшла на огляд до гінеколога, то він також може згенерувати таке скерування або ж це може зробити будь-який інший лікар, який веде цю пацієнтку. Обстеження безкоштовне і жінка може пройти його в будь-якому скринінговому центрі. 

Перелік міжрайонних скринінгових центрів, де можна пройти безкоштовне рентген-обстеження грудей:

● Міжрайонний скринінговий центр у Львові (обласний)

Поліклінічне відділення Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, вул. Гашека, 2а

Телефон: +380978420406 (мамографічний кабінет)

Зона обслуговування: Буський, Бродівський, Жовківський, Золочівський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитівський і Яворівський район

● Міжрайонний скринінговий центр у Львові (міський)

Комунальна 5-та міська клінічна поліклініка, вул. Виговського 32

Телефони: +380639488435+380322368696

Зона обслуговування: Галицький, Залізничний, Личаківський, Сихівський, Франківський та Шевченківський райони Львова

● Міжрайонний скринінговий центр у Дрогобичі

Дрогобицька міська лікарня №3, вул. Трускавецька, 67, м. Дрогобич

Телефони: +380672670024+380324421795

Зона обслуговування: Дрогобицький район, Борислав,  Стебник, Трускавець

● Міжрайонний скринінговий центр у Стрию

Стрийський пологовий будинок, вул. Косака, 9, м. Стрий Стрийська міська центральна лікарня, вул. Т. Шевченка, 59, м. Стрий, Львівська область, 82400

Телефони: +380503146382+380324570293

Зона обслуговування: Жидачівський, Миколаївський, Сколівський і Стрийський район

● Міжрайонний скринінговий центр у Самборі

Самбірська центральна районна лікарня, вул. Коперника, 14, м. Самбір

Телефони: +380979249266+380688409432

Зона обслуговування: Самбірський, Старосамбірський і Турківський район

● Міжрайонний скринінговий центр у Червонограді

Червоноградська центральна міська лікарня, вул. Івасюка, 2, м. Червоноград

Телефони: +380669285286+380324931304

Зона обслуговування: Кам’янко-Буський, Радехівський і Сокальський район

● Діагностичний центр

КНП ЛОР "Львівський обласний клінічний діагностичний центр", вул. Пекарська, 69Б

Телефони: +380931709394+380671709394+380322538180

Зона обслуговування: Львівська область

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.23
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
16:03
школяр
У Львові при школах створять піклувальні ради
15:50
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
15:33
трамвай з прапором, Львів
Львівелектротранс оголосив міжнародний тендер на модернізацію трамваїв
15:22
новобудова на вул. Трускавецькій
Львівська міськрада підтримала петицію про заборону висоток у приватному секторі поряд з Сокільниками
15:10
У Тернополі помер артист балету Михайло Складан
14:57
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
14:42
На Тернопільщині чоловік добровільно віддав поліції арсенал зброї
14:29
затримання наркоторговців
Вилучили метамфетаміни і гранати: на Закарпатті затримали групу наркоторговців
14:11
У мережі оприлюднили відео, як люди у військовій формі силоміць заштовхали чоловіка в авто. У Хмельницькому обласному ТЦК прокоментували
У мережі оприлюднили відео, як люди у військовій формі силоміць заштовхали чоловіка в авто. У Хмельницькому обласному ТЦК прокоментували
13:59
новий міжнародний поїзд між Прагою і Чопом
У Чоп прибув перший міжнародний поїзд із Праги
13:52
На Хмельниччині судитимуть рецидивіста з Волині за напад із ножем на перехожого
13:37
перетин кордону, прикордонник
Тернополянин за $4,5 тис. став "багатодітним батьком" трьох литовських дітей, щоб виїхати за кордон
13:22
фури на кордоні
У пункті пропуску "Угринів-Долгобичув" тимчасово розблокували рух вантажівок
13:15
У Львові впіймали 19-річного хлопця, який через фішинг крав гроші клієнтів банків
12:59
військком
У мережі поширили інтимне відео з нібито начальником рівненського ТЦК на роботі: розпочато перевірку
12:50
кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 27 березня
12:45
На Рівненщині від удару авто у відбійник загинув житель Львівщини
12:36
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 28 березня: долар додав ще кілька копійок
12:28
Андрій Садовий під час зустрічі з Павелом Громом
У Садового заявили про можливу співпрацю з польською компанією, керівник якої був серед затриманих у гучній справі Славоміра Новака
12:14
літній час
Перехід на літній час 2024: коли переводити годинник
12:00
проєкт простору Єагена Коновальця
Простір Євгена Коновальця у Львові доповнять його зображенням
11:57
Львів. Ратуша
У Львові повідомили про замінування мерії під час сесії
11:45
У Львові медики врятували 10-місячне немовля з опіками
У Львові медики врятували 10-місячне немовля з опіками
11:28
Ярослав Багрій
У боях на Запоріжжі загинув захисник із Закарпаття Ярослав Багрій
11:14
На Самбірщині поліцейські розшукують водія
На Львівщині водій на смерть збив пішохода та втік, його розшукує поліція
10:56
військовий квиток, мобілізація
Суд покарав жителя Львівщини за ухилення від мобілізації: той говорив, що не може воювати через релігію
10:40
На Буковині прощаються з воїнами Дмитром Дущаком та Віктором Борецьким
Більше новин