Львівський онкохірург: "З півтори тисячі обстежених жінок злоякісну пухлину виявляємо в однієї-двох"
До кінця жовтня в Україні триватимуть Дні профілактики і раннього виявлення раку грудної залози. Лікар-онколог закликає жительок Львівщини, старших за 40-45 років, пройти безкоштовну мамографію в одному із семи скринінгових центрів.
"Скринінг – це обстеження, яке людина проходить, коли її нічого не турбує, тобто до появи клінічних симптомів", – пояснює в розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" заступник генерального директора з медичних питань Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, лікар-онкохірург Орест Тріль (на фото).
Фото надав Орест Тріль
За інформацією фахівця, у 2020 році на Львівщині виявили на 120 випадків раку грудної залози менше, ніж рік перед тим. Через пандемію кількість жінок, які проходять профілактичні огляди, зменшилася. "Найбільше, – каже, – медиків непокоїть те, що огляд ігнорують переважно пацієнтки з доклінічною стадією раку".
"Якщо хворобу виявляють на 0 або І стадії, жінці проводять органозберігаюче лікування, після якого вона продовжує вести повноцінне життя, – наголошує Орест Тріль. – Не можна сказати, що ситуація критична, але ми повернулися до часів, коли мамографічних досліджень ще не проводили (проєкт Світового банку "Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області", який передбачав системне впровадження мамографічного скринінгу грудної залози, стартував шість років тому. – Ред.). Тоді виявляли приблизно по 800 нових випадків на рік. Для порівняння, у 2019 виявили 930". Водночас лікар зауважує: за півтора року люди вже звикли до COVID-19 і карантинних правил, багато вакцинувалося, тож на профілактичні огляди зголошується дедалі більше жінок.
Чому важливо не чекати появи симптомів, а пройти обстеження профілактично?
На 0 і І стадії рак грудної залози не дає жодних симптомів. Пухлина – невелика, її розмір не перевищує 2 см.
А як же самообстеження молочних залоз, яке має раз на місяць проводити кожна жінка?
Якщо грудна залоза в жінки велика, крихітну пухлину вона може й не пропальпувати. І навпаки, трапляється, що молода жінка намацує у грудях якесь ущільнення. Насправді це – фіброаденома, яка практично ніколи не малігнізує (не перетворюється з нормальної на злоякісну. – Ред.), але жінка думає, що це рак, прощається зі сім'єю і в сльозах біжить на обстеження в онкоцентр.
"Учені досліджували це питання – чи самообстеження роблять боротьбу з раком грудної залози більш ефективною, наприклад, чи допомагають вони зменшити показники смертності. З'ясувалося, що ні"
Є багато псевдопозитивних результатів, коли жінка нібито щось знайшла, а насправді там не рак, і так само є багато псевдонегативних, коли злоякісна пухлина присутня, лікарі могли б її знайти, але жінка не звертається по допомогу, бо вважає, що ніякої пухлини в неї немає. До того, як ми почали запрошувати здорових жінок на мамографію, ми дуже рідко виявляли рак грудної залози на доклінічних стадіях. А сьогодні можемо побачити пухлину кілька міліметрів завбільшки.
З якого віку можна пройти таке обстеження?
В Україні держава оплачує мамографію пацієнток, починаючи з 40 років. У більшості європейських країнах діє класична рекомендація проводити такі огляди, починаючи з 50. Ті європейські країни, які нещодавно погоджували програми скринінгу раку грудної залози, врахували факт, що інволюція грудної залози (заміна залозистої тканини на жирову) в жінок починається у 40-45 років і, на жаль, рак у жінок такого віку часто пропускають (а рак у таких пацієнток, до слова, вирізняється агресивним перебігом). Тож вікову планку поступово знижують. Наприклад, у Чехії безкоштовну мамографію жінкам почали робити в 48 років, а в Німеччині ще раніше – у 45. Мамографія в такому віці вважається інформативним діагностичним методом, і проводити таке дослідження доцільно, адже з цього віку ризик захворіти на рак грудної залози зростає.
А до якого віку загалом потрібно обстежуватися?
Рекомендація в європейських країнах – до 70 років. В Україні – до 65, бо середня тривалість життя в нас менша і рак уже не встигне розвинутися.
На якому обладнанні обстежують жінок? Наскільки воно відповідає вимогам часу?
Навіть деякі європейські країни не мають такого обладнання, яке є в наших скринінгових центрах! Там знімок часто роблять спершу на касету і тільки після цього оцифровують. Але це займає більше часу, та й є ризик втрати даних. У розпорядженні наших лікарів, які проводять мамографію, є абсолютно автоматичні цифрові робочі станції. Пацієнтці роблять знімок, він одразу потрапляє на робочу станцію до лікаря і той бачить його в себе на комп’ютері. Це – прекрасна опція: достатньо дорога, але дуже якісна.
Що ви порадили б жінкам, які хочуть обстежитися, але їх зупиняє страх: "Раптом у мене виявлять рак, а в мене незабаром весілля, заплановане підвищення на роботі, маленькі діти, кредит потрібно виплачувати", і цей список можна продовжувати до безкінечності?
Якщо жінка зголосилася на обстеження, це не означає, що в неї відразу знайдуть злоякісну пухлину. Відсоток виявлення раку при скринінговій мамографії є дуже невеликим. На 1,5 тисячі пацієнток, залучених до регулярного скринінгу, рак виявляють в однієї-двох. Це навіть не відсоток, а якась сота частинка відсотка, що в жінки цей рак виявлять. Рак, виявлений у 0 стадії, дорівнює збереженню грудної залози. Операція не є об'ємною. Зазвичай проводиться гормоноблокувальна терапія, яка також не вимагає великих коштів. Окрім того, в нас є достатньо багато препаратів, тож це не є проблемою з фінансової точки зору.
Але якщо потрібна прицільна (таргентна) терапія, лише один курс лікування може обійтися у 150-200 тисяч гривень…
Львівська область повністю забезпечена трастузумабом, який закуплено за бюджетні кошти. Гірше, коли пацієнтка приходить до нас у ІІІ стадії і потрібно проводити лікування кількома комбінованими хіміотерапевтичними препаратами, а до того ще – таргетним препаратом і багатьма іншими супутними медикаментами, щоб хоч трохи покращити якість життя жінки. Це – дорого для держави. Та й не всі препарати одночасно є, тож якісь із них пацієнтка мусить купувати за власний кошт. Таке лікування – складне, тривале, жінка втрачає грудну залозу.
"Питання – навіть не у грошах. Якщо людина ховається за "ай, може, не піду, щоб нічого не знати", то потім, коли вже є проблема, їй доведеться кинути на боротьбу з хворобою багато часу, здоров'я та сил. Лікування затягнеться на довгі роки і може не спрацювати, бо в жінки може виникнути рецидив"
Чи можливо запобігти раку грудної залози?
Механізми виникнення раку грудної залози остаточно не розкриті, тому запобігти цій хворобі ми до кінця не можемо. Реальних програм профілактики у світі, щоб якась країна заявила, що їй наполовину вдалося знизити кількість нових випадків раку, немає. Успіху в боротьбі з цим захворюванням країни досягають, збільшуючи показники раннього виявлення. Зі збільшенням виявлення різко зменшується крива смертності. Ось такі-от "ножиці": ми швидко виявляємо пухлину, тим самим знижуючи ризик того, що жінка помре. Жінка пролікована, знає, що в минулому у неї був рак, але страху в неї немає. Красива, активна, живе нормальним життям. Це і є завданням скринінгової мамографічної програми.
Рак молодіє?
Я сказав би, що більш вчасно діагностується. У молодому віці діагностувати рак грудей не так просто. Груди мають високу щільність. Щоб виокремити цих жінок, які мають "поломки" в генах, потрібно знати сімейний анамнез. Це окрема когорта пацієнток.
"У Львівській області менш як 5% від усіх хворих мають обтяжений сімейний анамнез. Це – особливі жінки і їх потрібно по-особливому обстежувати"
А обтяжений сімейний анамнез – це що?
Це якщо рак грудей і яєчників був у жінок у І або ІІ лінії – мами, тітки, бабусі. Якщо було два й більше випадків у родині, то ви в групі ризику. Потрібно прийти на консультацію до мамолога і він скерує на всі необхідні обстеження.
Згідно зі статистикою, зі 100 хворих на рак грудної залози один – чоловік.
Скринінг чоловікам ми не проводимо, бо довелось би багато чоловіків обстежити, аби виявити один випадок раку. В області щороку виявляємо 1-3 випадки раку грудної залози. Як? Чоловік намацує якусь гульку під соском і самостійно звертається до лікаря.
Що потрібно для того, аби пройти мамографічне обстеження?
Переважно ми просимо електронне скерування від сімейного лікаря, з яким укладена декларація, або ж лікуючого лікаря. Наприклад, якщо жінка прийшла на огляд до гінеколога, то він також може згенерувати таке скерування або ж це може зробити будь-який інший лікар, який веде цю пацієнтку. Обстеження безкоштовне і жінка може пройти його в будь-якому скринінговому центрі.
Перелік міжрайонних скринінгових центрів, де можна пройти безкоштовне рентген-обстеження грудей:
● Міжрайонний скринінговий центр у Львові (обласний)
Поліклінічне відділення Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, вул. Гашека, 2а
Телефон: +380978420406 (мамографічний кабінет)
Зона обслуговування: Буський, Бродівський, Жовківський, Золочівський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитівський і Яворівський район
● Міжрайонний скринінговий центр у Львові (міський)
Комунальна 5-та міська клінічна поліклініка, вул. Виговського 32
Телефони: +380639488435, +380322368696
Зона обслуговування: Галицький, Залізничний, Личаківський, Сихівський, Франківський та Шевченківський райони Львова
● Міжрайонний скринінговий центр у Дрогобичі
Дрогобицька міська лікарня №3, вул. Трускавецька, 67, м. Дрогобич
Телефони: +380672670024, +380324421795
Зона обслуговування: Дрогобицький район, Борислав, Стебник, Трускавець
● Міжрайонний скринінговий центр у Стрию
Стрийський пологовий будинок, вул. Косака, 9, м. Стрий Стрийська міська центральна лікарня, вул. Т. Шевченка, 59, м. Стрий, Львівська область, 82400
Телефони: +380503146382, +380324570293
Зона обслуговування: Жидачівський, Миколаївський, Сколівський і Стрийський район
● Міжрайонний скринінговий центр у Самборі
Самбірська центральна районна лікарня, вул. Коперника, 14, м. Самбір
Телефони: +380979249266, +380688409432
Зона обслуговування: Самбірський, Старосамбірський і Турківський район
● Міжрайонний скринінговий центр у Червонограді
Червоноградська центральна міська лікарня, вул. Івасюка, 2, м. Червоноград
Телефони: +380669285286, +380324931304
Зона обслуговування: Кам’янко-Буський, Радехівський і Сокальський район
● Діагностичний центр
КНП ЛОР "Львівський обласний клінічний діагностичний центр", вул. Пекарська, 69Б
Телефони: +380931709394, +380671709394, +380322538180
Зона обслуговування: Львівська область
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе