Вишиванки на заході України: від закарпатського різнобарв'я до рівненської простоти
Щороку у третій четвер травня відзначають міжнародне свято День вишиванки. Цього року він припадає на 18 травня
Українська вишиванка давно вкоренилася в самоідентифікацію нашого народу і її сміливо називають "кодом нації". Їх носили як пани, так і кріпаки, як містяни, так і селяни – і у свято, і у звичайний день.
Вишиванка об’єднувала всі регіони України, та в кожному виробився свій стиль.
Історія започаткування свята
У 2006 році студентка Чернівецького національного університету Леся Воронюк запропонувала своїм одногрупникам та студентам вишу обрати один день в році, коли всі разом одягнуть вишиванки. Спочатку таку акцію підтримали кілька десятків студентів і викладачів, а вже за кілька років акція виросла до всеукраїнського масштабу і не тільки – ідею підтримала українська діаспора.
Чим вирізняються вишивки у західних регіонах нашої країни, розповідає "Еспресо.Захід".
Волинська область
Для цього краю характерні геометричні фігури – ромби, зірки, ламані лінії. Вишивали переважно червоними, синіми та чорними нитками. Що важливо, на Волині не обмежувалися технікою вишиття хрестиком, але й занизування. Ця техніка імітує човникове ткацтво та вважається дуже давньою. Ще один момент – більшість вишиванок у цьому краї викроювалися ножем, а коміри в таких убраннях були викладними.
Фото: Центр дослідження і відродження Волині
Закарпатська область
Закарпатська вишивка дуже багата на кольори. Як розповідають в УЦКД (Український центр культурних досліджень), тут кожне село мало свою улюблену гаму. Спочатку в області переважали геометричні орнаменти, однак згодом додалися і рослинні. Найпоширеніші техніки: низинка, кучерявий стіб, пряма та коса гладь… Основні фігури – ромб, який прикрашався іншими елементами, і так звані кривульки.
Орнаментів на Закарпатті існувало чотири основні види: бойківський (найскромніший орнамент з геометричних фігур), гуцульський (найяскравіший та найбільш різноманітний), лемківський (витончені квіткові мотиви) та угорський (виключно рослинний).
Фото: https://uccs.org.ua/
Фото: https://etnoxata.com.ua/
Івано-Франківська область
На Прикарпатті пишно "вдягали" рукави та на одній сорочці використовували різні техніки, як от "білим по білому" та суцільно "замальовані" елементи. Старовинними місцевими техніками є "колення" і "кручення", які є досить складними у виконанні. Особливими є вишивки села Космач. Яскраві жіночі сорочки з горизонтальними уставками, на яких переважає красива осіння гама. А от снятинські сорочки славились “рукавами-червонянками”, вишитими бавовняними нитками. Цікавими були покутські вишиванки. Чого варті лише місцеві назви візерунків: кучері звіздаті, чубаті, вусаті цілі, клинчасті головочки, зерняткові, чубаті, черковці, сливкові.
Фото: https://uccs.org.ua/
Фото: https://mi100.info/
Львівська область
Львівська вишиванка мала свою особливість – на білому полотні вишивали геометричні орнаменти або елементи, які виділялись та ставали об'ємними — між візерунками залишають чисте полотно. Вишивка цієї області нагадувала мережево, павутинку дрібних квіточок. Переважав чорний колір, який розбавляли жовтим, синім, зеленим чи червоним.
Фото: https://photo-lviv.in.ua/
В регіоні виділялася яворівська вишивка. Вона є більш яскравою, тут рідко використовували чорний колір у нитках, а також любили додавати помаранчевий.Фото: https://photo-lviv.in.ua/
Читайте також: День вишиванки: історія, традиції та цікаві факти
Рівненська область
Вишиванка цього регіону характерна своєю простотою та чіткістю орнаменту. Як повідомляють в УЦКД, домінували прості геометричні візерунки червоного кольору з добавкою синього. Жіночі сорочки часто вишиваються лише червоними нитками. Характерні вишивальні техніки занизування, верхоплут, настилування. До прикладу, на фото вишиванка кінця 19 ст. з Сарненського району.
Фото: https://honchar.org.ua/
Фото: Сарненський історико-етнографічний музей
Тернопільська область
На Тернопільщини у вишиванках любили використовувати насичені темні кольори. Не дарма на весь світ відомі борщівські вишиванки – повністю заповнені рукави чорним кольором. Також у Тернопільській області любили вишивати калину та різні галузки з пташками. Характерними були вовняні нитки.
Фото: https://etnoxata.com.ua/
Хмельницька область
Орнаменти вишивок цієї області характерні здебільшого чорним кольором з вкрапленнями червоного, жовтого, синього чи зеленого. Найпоширеніші все ж одноколірні сорочки з геометричними візерунками.
Фото: uccs.org.ua
Чернівецька область
Як повідомляють в УЦКД, найдавніші зразки вишивок, знайдені у цьому краї, були виконані одним кольором. Зооморфні мотиви вишивали білою гладдю чи дрібним хрестом, штаповкою, крученим швом. Використовували навіть срібні та золоті нитки, бісер, шовк, вовну, металеві блискітки. Характерна вишивка Заставнівського району – це поперечні смуги (2-7) дрібних геометричних елементів. Поширені жовті та світло-зелені кольори. У Кіцманському районі вишивали досить великі рослинні візерунки, зокрема букети руж; зустрічалися також птахи.
Фото: noko.com.ua
Фото: uccs.org.ua
- Актуальне
- Важливе