Як робити прикраси із соломи? Секрети від львівської майстрині
Напередодні Різдва майстриня соломоплетіння Марія Іванишин поділилася секретами плетива із соломи, а також розповіла про давні традиції, які досі використовує на Різдво.
Журналістка "Еспресо.Захід" спробувала і собі сплести із соломи.
Майстриня із соломоплетіння Марія Іванишин нині виставляє свої роботи в музеї біля Львова. Здавалось би, що можна зробити із соломи? Втім вишуканість експонатів пані Марії вражає. У її арсеналі – квіти, різноманітні прикраси для дому та на ялинку і звісно ж обрядові символи.
Марія Іванишин плете із соломи вже впродовж десяти років. Перший досвід мала ще у школі, але професійно зайнялася плетінням значно пізніше. Нині готуватися до зимових свят починає ще влітку.
"Відбувається заготівля самого матеріалу, – розповідає Марія Іванишин. – Це зрізана солома у фазі цвітіння або відразу після цвітіння. Кожен вид роботи вимагає іншої соломи. Крім того, що вона має бути зрізана в певний період, вона ще має іншу довжину стебла. Верхнє коліно йде на одну роботу, нижнє – на іншу. До прикладу, на павуки нам треба дуже тверда солома, а на ангелики – м’яка".
Серед надзвичайно красивих унікальних виробів учить азам соломоплетіння. У мене це вперше, а ось працівники музею вже мали практику роботи із соломою. Працівниця історико-краєзнавчого музею у Винниках Ірина Пилипів напередодні різдвяних свят плете із соломи вдома разом із дітьми. Таку ідею у себе вдома започаткувала після майстер-класів від пані Марії.
"Для мене соломоплетіння є дуже чимось дуже цікавим і заворожуючим, – каже Ірина Пилипів. – Маю двох синів, їх я теж зацікавила цією роботою і тепер вони мені спільно допомагають, обрізають соломинки. Процес підготовки до плетіння є значно складнішим, ніж саме плетіння. Ми спільно робимо. Раніше я робила павука, нині вперше творила ангела. Тож усім рекомендую доторкнутися до національного".
Звісно, у плетінні із соломи не обійтися без різдвяних обрядових символів. Яке ж Різдво без дідуха чи різдвяної прикраси "павук", ангелів чи прикрас на ялинку із соломи. Їх Марія Іванишин теж робить надзвичайно різноманітними, цікавими та сучасними.
"Різдво Христове дуже урочисто у нас святкують, – підкреслює Марія Іванишин. – Саме з Різдвом пов’язані певні обряди, і Різдво має свої символи. Якось традиційно склалося, що всі вони як у хліборобського народу пов’язані з хлібом, тобто з житом, пшеницею. Тож є чимало речей зроблених із соломи. Солома теж є поважним атрибутом в колишньому побуті, а нині в наших різдвяних оздобах і традиційних різдвяних символах. До прикладу, ангеликами можна прикрашати не тільки приміщення, але й ялинку. Крім того, можна ще робити дзвоники, пташок. Але традиційним символом, який поширений не лише в Україні, а й у всьому світі, є "павук". Павук – засновник, ткач, тому ми сприймаємо його як символ добробуту".
І звісно ж, дідух, який урочисто вносять до хати перед святою вечерею.
"Він використовувався в обряді. Його урочисто вносили до хати. Мені пощастило, бо мені цей звичай передали мої батьки. Цілі приповідки були в бойків, – пригадує пані Марія. – На поріг вистелявся кожух вовною догори. І, переступаючи через цей кожух, мій дідусь казав, "аби-с ти були такі багаті, як цей кожух вовнатий". Тоді його заносили до хати. Ще один звичай, який мені передали батьки, – на Різдво святковий стіл прикрашали вівсяним вінком, на який викладали два калачі. Один калач їли на Різдво, а інший чекав аж до Василя".
Нині Марія Іванишин хоче більше залучити майстрів та вчителів до роботи. Аби про нашу українську традицію не забували, а більше цікавилися нею та прикрашали виробами із соломи свої домівки.
"Для мене це навіть більше відпочинок, ніж робота, тому мені це дуже подобається, – додає Марія Іванишин. – Солома – це взагалі такий матеріал, який дає дуже багато можливостей для творчих проектів".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе