Як допомогти дитині під час війни адаптуватися до навчання в новій школі. Поради психологині
Цього року 1 вересня буде складним не лише для "першачків". Велика кількість школярів в Україні через війну змінила місце проживання або змушена була перейти до іншої школи через те, що російська ракета поцілила в їхній навчальний заклад
Як допомогти дитині адаптуватися до навчання в нових умовах, розповіли у Міністерстві охорони здоров'я з посиланням на рекомендації сімейної й дитячої психологині Світлани Ройз, передає "Еспресо.Захід".
Пристосування до нових, незнайомих обставин та людей виснажує. Тож зараз школярі можуть бути більш дратівливими, швидше втомлюватися.
Тож попри часті повітряні тривоги й періодичні або регулярні обстріли областей, фахівчиня радить й надалі дотримуватися розпорядку дня, адже це "заземляє", дозволяє відчути стабільність. Важливо планувати не лише навчальний процес, а й прогулянки, ігри та відпочинок.
Якщо дитина йде до нової школи, було б добре, щоб до того, як сісти за парту, вона познайомилася з кимсь з однокласників. Поспілкуватися діти можуть й онлайн. Якщо дитина сумує за колишніми друзями, з ними також можна організувати відеозустріч.
"Першачкам" важливо побачити свого вчителя ще до початку занять, почути його голос, "відчути" нову людину. Як варіант, можна показати дитині фото, щоб у малюка сформувалося уявлення, з ким вона буде щодня контактувати. Врахуйте, що якщо дитина не ходила до садочка, їй буде складніше звикнути до нових людей, які раптово з'явилися в її житті.
Необхідно заздалегідь з'ясувати, які правила діють у новій школі, особливо якщо дитина вчитиметься в іншій країні. Приміром, в деяких країнах заведено носити обіди з дому в ланч-боксах. Слід навчити "першачка" самостійно давати собі раду з столовим набором та користуватися серветками.
Вибір та придбання нового створює настрій радісного очікування. Напередодні нового навчального року створити таку атмосферу можна, купуючи канцелярське приладдя. Світлана Ройз нагадує: одяг для учнів молодших класів повинен бути максимально комфортним, з невеликою кількістю швів, з вільною горловиною та відповідного розміру. Якщо малюк відчуватиме дискомфорт, не зможе зосередитися на навчанні.
Важливо виділити вдома робочу зону, де школяр виконуватиме домашні завдання. Це може бути навіть частина обіднього столу або просто окрема поличка, де дитина зможе поставити свої підручники. Процес упорядкування організовує, а "перехід" в інший простір допомагає налаштуватися на робочий процес. Слід врахувати, що у полі зору учня мусить потрапляти якомога менше предметів, які можуть відволікати його від навчання, зокрема іграшок.
Обов'язково потрібно обговорити питання безпеки. Найкраще пройтися разом із дитиною до школи. Також необхідно наперед узгодити, як вона буде діяти, якщо почує по дорозі сигнал повітряної тривоги. Для учнів 1-4 класів можна намалювати або надрукувати детальну карту маршруту до навчального закладу. Слід нагадати дитині, щоб вона нічого не чіпала на вулиці, не підіймала із землі предметів, які їй не належать.
Потрібно також приділити увагу питанням особистої гігієни. Якщо туалети в школах — незвичної для малюка конструкції, необхідно пояснити, як ними користуватися. Найменшим діткам важливо закріпити навички самообслуговування, зокрема щоб вони вміли самостійно помити руки з милом, перевзутися тощо.
Не завадить розповісти дитині про важливість навчання й цінність нових знань. Щоб закріпити перехід від літнього відпочинку до робочої осені, було б добре влаштувати школяру символічне свято. Наприклад, піти з ним на морозиво.
Протягом певного часу в шкільний рюкзак можна вкладати маленькі презенти. Це може бути листівка або записка, м'який брелок, який школяр зможе стискати в руці, браслет (можна такий як у мами чи тата), ручка з блискітками, кишенькова дзиґа. Ці дрібнички нагадають дитині, що батьки про неї піклуються, і допоможуть зняти напругу.
Фахівці МОЗ закликають дорослих з розумінням і терпінням ставитися до можливих труднощів у навчанні: зниженої концентрації, відстороненості, погіршення памʼяті, та пояснювати це дітям, щоб зняти їхню тривогу. Педагогам слід взяти до уваги, що діти під час навчання можуть крутити щось у руках, гойдатися на стільці. Так вони намагаються "загальмувати" зайві сигнали й сконцентруватися. Не треба за це гримати на школярів.
Коли ми проживаємо складний період, перебуваємо у стресі, наша самооцінка знижується. Не дивно, що сьогодні діти часто живуть в режимі очікування невдачі. Їм потрібен досвід перемог і підтримка однолітків та дорослих. Варто давати їм маленькі завдання, виконавши які, вони б отримували швидкий результат. Кожну таку перемогу слід відзначити. "На одне критичне зауваження має бути не менше трьох схвальних реакцій", — підкреслюють у відомстві.
- Навчання під звуки повітряних тривог. Експертка з безпеки дітей та шкілька психологиня розповіли, чи зможе Україна скористатися з досвіду Ізраїлю
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе