Еспресо. Захід
Ексклюзив

Село-переселенець: як війна змусила нащадків українців, яких депортували на схід 1951-го, повертатися назад

Ірина Запотічна
15 березня, 2024 п'ятниця
07:48

Ірина - переселенка з Донеччини. Зараз вона мешкає у Брюховичах біля Львова, а її рідне село зруйнували окупаційні війська. За іронією долі, колись предки жінки теж стали переселенцями, коли у 1950-х роках їх депортували на схід України із заходу в межах договору обміну територіями з Польщею

Ірина родом із села Верхньокам’янське. Це Бахмутський район Донецької області, розташований населений пункт на межі з Луганщиною. Там і зараз тривають бойові дії. 

Жінка пригадує, що 2014 року воєнні дії тривали спершу далеко, в селі тільки було чути постріли. Та коли у Слов’янську почались інтенсивніші бої, через населений пункт почав їхати транспорт. 

"Верхньокам’янське якраз пролягає повз трасу. Дорога йде на Лиман, Слов’янськ, Бахмут. Тобто ми саме в цьому трикутнику. З Лисичанська почали їхати БТРи з так званими "добровольцями" з російськими прапорами. Потім це все змістилося на сусіднє село Закітне, там була гора – найвища точка, де дуже довго тривали бойові дії. Це приблизно 20 км від нас…" – розповідає Ірина.

Техніка їздила селом, як за графіком. Зранку до обіду - до гори, над вечір, десь о 18-19-й, поверталася назад. Везли поранених і тіла ліквідованих.

Від дороги до будинку Ірини було близько двох кілометрів. Танки було чути ще за кілометр, коли вони рухалися дорогою. Селяни, які мимовільно ставали свідками такого видовища, мусили ховатися й тільки виглядати з-за кутків.

"Гул стоїть такий… По-перше, пилюка, і вони ж летять із великою швидкістю. Просто йдуть один за одним, і дула якраз навпроти вікон. Ці танки ще й "дореволюційні", часто виходять з ладу", – каже жінка.

Згодом вороги почали виловлювали чоловіків з технікою із села та змушували рити їм окопи. Ірина розповідає, що в родича був трактор з ковшем. Чоловіка під дулом пістолета змусили три доби рити траншеї. Коли він повернувся, то нічого не розказував, бо боявся.

"Було страшно. Коли бив "град", це було 20 вибухів, і моя донька починала з переляку бігати по колу. Я брала її й ми бігли в погріб. Виходило так, що деякі снаряди летіли просто повз нас. У хаті відчинялися двері. Потім ми старалися відчиняти двері й вікна, бо вони могли повилітати".

Селяни організувались і готували нашим військовим їжу. Ірина, яка працювала вчителькою молодших класів, теж допомагала війську. Продукти збирали по всьому селу. Готували в директора у дворі: варили борщі, смажили пиріжки. Люди звозили м’ясо, капусту та моркву з власних городів.

Спогади переселенців-"бандерівців" залишилися у книзі

Ірина розповідає, що відразу перед війною вона встигла написати книгу. Виявилося, що 80% населення села Верхньокам’янське і сусідніх – Званівки та Роздолівки – це переселенці із заходу України. У 1951 році дідусів і бабусь Ірини переселили на схід. 

"Тоді змінювали радянсько-польський кордон, а село Ліскувате залишалося на території Польщі. Усіх його мешканців депортували у східну частину України. Ми фіксували спогади людей про те, як вони збирали речі та переїжджали".

Історично склалося так, що більшість жителів села розмовляла українською, тому їх поза очі називали "бандерами" та недолюблювали. Коли у 2014-му році почалися "заворушки", було багато пліток, мовляв, село відразу знищать, бо воно проукраїнське. 

Книга – це останнє, що вдалося зробити для села та пам’яті про нього. Зараз тут "чорна зона", від нього нічого не лишилося.

"У 2014 році ми відчули бойові дії, але порівняно з тим, що було у 2022-му, – це ніщо"

Жінка додає: про те, що буде повномасштабна війна, в селі ніхто не думав. Особисто для неї це було несподівано. 24 лютого о 05:45 директорка надіслала вчительці голосове повідомлення про те, що діти не йдуть до школи, бо почалася повномасштабна війна. 

"Я тоді забігла до хати, увімкнула телевізор, а там було що побачити. У нас із мамою паніка почалась. Я вирішила збирати речі в погріб. Гребла все підряд. За декілька днів почала розбирати ці пакети, аби глянути, що туди кидала. Зрозуміла, що на емоціях набрала непотрібних речей…"

У 2014 році сім’я Ірини також ночувала в погребі, однак це було влітку. А взимку залишатися в підвалі надовго було важко через холод і вологість. 

"У 2014 році ми відчули бойові дії, але порівняно з тим, що було у 2022-му, – це ніщо. Відразу почалися вибухи, в перші дні березня вже чули, як біля нас стріляли. Потім ще десь за тиждень, у районі 18 березня, я виїхала. Тоді вибухали вже навколо села. Нам сказали зачиняти вікна, двері, вимикати світло, щоб не було видно ані вогника. У перші дні ми лягали спати одягнені, бо не знали, чого чекати".

Менша донька Ірини бачила, що мама хвилюється, і теж дуже хвилювалась. У старшої доньки в пам’яті відновився 2014-й і вона постійно просила йти в погріб і кликала туди заховатися сім’ю. 

18 березня Ірина з дітьми виїхала з Верхньокам’янського. У квітні окупанти почали підходити все ближче до села та прориватися до нафтопереробного заводу, який був розташований поряд. 

Наприкінці квітня по селу почали інтенсивніше стріляти. В Ірини від осколків загинув родич. Далі рашисти почали бомбити будівлі з авіації. 

"Спершу ми були в Запоріжжі, залишалися там до 30 травня. А тоді звідти їхали родичі і я сіла з ними, бо розуміла, що більше ні з ким буде виїхати. Курс тримали на Львів, хоч моя мама дуже панікувала, казала, що не поїде, адже це інший кінець країни". 

До Ірини доходили новини про те, як горіли хати сусідів. У деякі було пряме влучання. Зараз жінці не відомо, що з її домом. На останньому відео, яке вдалося знайти, було видно, що фактично все село зрівняне із землею. 

Нове життя та болючі спогади

Зараз сім’я Ірини мешкає у Брюховичах біля Львова, на базі чоловічого монастиря. Умовами життя вона дуже задоволена, розповідає, що про них із дітьми тут добре піклуються, дочок у новій школі також добре прийняли. Сама жінка продовжила роботу онлайн у своїй школі з сільськими дітьми. Більшість школярів виїхали у Львівську область, хоч загалом учні роз’їхалися по цілій країні. 

Ірина пригадує, що у Верхньокам’янському навчальні заклади були добре забезпечені всім потрібним. У зовсім невеликій школі було 7 мультимедійних дошок, у кожному класі – ноутбуки та принтери, працював інтернет, а школярі без проблем сканували QR-коди з книжок. Вчителька додає, що, на жаль, нічого з цього всього не вдалося вивезти. Уся техніка залишилась у підвалі. 

З дому теж вдалося взяти небагато. Коли збиралися їхати, донька Ірини хотіла взяти альбом з фотографіями, але мама виклала його, бо й так везли багато речей.

"Донька мені й досі це згадує. Крім того, згадує папугу, якого ми лишили. Діти дуже сумують за цим".

Ірина каже, що селяни, які виїжджали, мусили полишати тварин, особливо худобу, адже вивезти її не мали змоги.

"Ці корови, вони ж навчені, що треба повертатися додому. Тому о 12 годині дня поверталися і стояли там. Коли ніхто не прийшов доїти, йшли пастися. Ввечері знову верталися додому. У нас же корова - як член сім’ї…" - каже жінка.

Ірина зізнається, що на новому місці важко будувати якісь плани. Попри турботу та комфорт, які отримають у притулку для переселенців, невідомо, скільки ще можна буде тут залишатися. Повернутися немає куди, а тому доводиться жити сьогоднішнім днем.

"Навіть якщо нам завтра скажуть, що Перемога - нам немає куди повертатися. Ані Бахмута, ані Соледара, ані Сіверодонецька. Лисичанськ теж зруйнований. Може, хіба за роки мої діти повернуться…"

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
09:38
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 27 квітня, і завтра
09:21
ракета Х-59
РФ атакувала енергетичні об’єкти у двох районах Львівщини, є руйнування
08:52
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
08:51
Ексклюзив
новини Львова
Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові
08:33
Огляд
Пструг, хліб та вино
Ресторани та кав'ярні Львова з атмосферними літніми майданчиками
07:00
Огляд
блокада кордону
Кордон розблоковано, та чи надовго: все що варто знати про блокування польського кордону
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
21:00
На Франківщині перевернулася швидка
На в'їзді у Калуш перекинулося авто швидкої, є травмовані
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
Більше новин